BBC Algılama Anketi: Türkiye Verileri

BBC’nin belirli ülkelerin uluslararası planda nasıl algılandıklarını ölçmek için yaptırdığı ankette, Türklerin bir önceki yıla kıyasla genelde dünyaya daha olumlu bir gözle baktıkları görülüyor. BBC, Globescan anket firmasıyla işbirliği içinde, 2005 yılından bu yana uluslararası alanda farklı kamuoylarının birbirlerine ne kadar sıcak, ya da soğuk baktığının nabzını tutuyor.

Anketin yapıldığı 27 ülkeden biri olan Türkiye’de, ABD hakkında olumlu görüş dile getirenlerin oranı önceki yıla kıyasla 22 puan artarak %35’e ulaşmış bulunuyor. Buna karşın Türkiye kamuoyunda ABD’ye şüpheyle bakanların halen %49 ile çoğunluğu oluşturduğu görülüyor. Anlaşılan o ki 4 Temmuz 2004’de ABD askerlerinin Türk askerlerine karşı yaptıkları muamelenin Türk insanının hafızasında sıcaklığı halen sürüyor.

Türkiye kamuoyu ankete göre Kuzey Kore’ye de bir önceki yıla kıyasla artık daha olumlu bakıyor. Kuzey Kore’ye olumlu gözle bakanlar Türkiye’de 17 puan artışla yüzde 28’e ulaşmış. İran’a olumlu yaklaşımın da 23 puan yükselerek %36’ya tırmandığı Türkiye’de, İran’ın dünyadaki nüfuzuna olumsuz bakanlar ise %45’te seyrediyor. Türkler tarihten gelen İran rekabeti algısını aynen korurken İran’dan rejim ihracı olacağı konusundaki endişelerini zamanla azaltmış görünüyor.

Ankette Türkiye kamuoyu Pakistan’a en olumlu bakan ülke olarak beliriyor. Anket firması, bir önceki yıla kıyasla Pakistan konusunda Türk kamuoyunun negatiften pozitife doğru gözle görülür bir kayma yaşadığını söylüyor. Türkiye’nin aynı zamanda Hindistan’a da hızla daha olumlu gözle baktığı dikkat çekiyor. Öyle ki, Türkiye’de bu ülke hakkında olumlu düşünenlerin oranı tam 34 puan artışla %49’a ulaşmış. Bu durum Türkiye insanının algısında doğunun eskisi gibi önemsiz olmadığını gösterirken doğu ülkeleri konusunda batı ile aynı düşünmediğini de yansıtıyor.

Ankette Türk kamuoyunun genelde Avrupa Birliği’ne yaklaşımının da olumlu bir çizgiye kaydığı gözleniyor. Önceki yıla kıyasla olumlu görüş taşıyanlar 17 puan artarak %46’ya çıkarken, olumsuz görüşte olanlar ise 16 puan düşerek %29’a gerilemiş. Türk kamuoyunun en olumsuz görüşlere sahip olduğu ülke, %77 ile İsrail. Buna karşın %9’luk bir oran, İsrail hakkında olumlu düşünüyor. Mavi Marmara olayı ve öncesindeki İsrail’in Gazze’ye yapmış olduğu harekâtın Türk kamuoyunda derin bir iz bırakacağı ve kamuoyunun da hükümetle paralel düşündüğü İsrail’e karşı takınılan bu olumsuz tavrın nedenlerini oluşturuyor diyebiliriz.  

Anket kapsamında Türkiye’de 1000 kişi ile görüşüldüğünü söyleyen BBC, bu kişilerin Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun ve Zonguldak’tan seçildiğini belirtti.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...