BM Genel Sekreteri’nden İsrail’e Tepki

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun İsrail’in Filistin’de ki illegal yerleşiminin ” dramatik bir şekilde artmasından”  endişe duyduğunu dile getirdi.

BM Filistin Halkının Devredilemez Haklarının Uygulanması Komisyonu’nun toplantısında çeşitli açıklamalarda bulunan Ban Ki-mun, İsrail-Filistin sorununun çözümü için uluslararası toplumun yeni görüşmelere destek vermeye hazır olduğunu söyledi. Ancak tarafların barış sürecini ilerletmek için ciddi taahhütlerde bulunmazlarsa bu çabaların anlamsız olacağını sözlerine ekledi.

İsrail’de seçimlerin henüz yapıldığını hatırlatan BM Genel Sekreteri,  yeni hükümetle de diyaloga geçerek süreci yürütmek istediklerini, boşa harcanacak vakit kalmadığını kaydetti.

İsrail’in illegal yapılandırmalarının arttığını vurgulayan ve yerleşim birimi faaliyetlerini dramatik bir şekilde artırmasından endişe duyduğunu söyleyen Ban, E1 bölgesinde yeni inşaat faaliyet planının ilan edilmesinden hayal kırıklığı duyduğunu ve İsrail Hükümeti’nden uluslararası çağrılara uyarak planı durdurmasını istemişti. Yaptığı açıklamada ise bu yerleşim birimi faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu, iki devletli çözümün önündeki en büyük engeli teşkil ettiğini dile getirdi.

İki devletli çözümün sağlanabilmesi için Filistin Hükümeti’nin ekonomik ve finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerektiğini söyleyen Ban, Filistin’in vergi ve gümrük gelirlerinin transferinin İsrail tarafından eksiksiz ve zamanında sağlanmasının önemine dikkat de çekti. 

Ban Ki-mun, konuşmasında sorunun çözümü için sarf ettiği çaba nedeniyle Mısır Hükümeti’ne teşekkür ederek “Ancak çözüme doğru ciddi ilerleme sağlanması için Hamas’ın merkezi önemdeki sorunlara ilişkin nerede durduğunu açık etmesi gerekiyor” dedi.

Sorunun mevcut haliyle devam etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Ban, “Somut gelişme olmadan bir yıl daha geçirmeyi kabul edemeyiz” ifadelerini kullandı.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...