Tsvetanov: ‘Burgas suikastinin Hizbullah tarafından finanse edildiği bilgisine ulaştık.’

Bulgaristan İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov geçen Temmuz ayında Sofya Burgas Havalimanı’nda düzenlenen bombalı saldırının arkasında Hizbullah desteği olduğunu açıkladı. Tsvetanov, Bulgaristan Milli Güvenlik Kurulu’nun tam 6 saat süren toplantısından sonra yaptığı basın açıklamasında aylardır merak edilen suikasti gerçekleştiren şahıslardan birinin Avustralya, diğerinin Kanada pasaportuyla ülkelerine giriş yaptıklarını ve bu şahısların 2006-2010 yılları arasında Lübnan’da ikamet ettikleri sonucuna ulaştıklarını ifade etti. Ayrıca Bulgaristan’da kullandıkları sahte sürücü belgelerinin Lübnan’da yapıldığı ve belirtilen bu yıllar içinde sık sık Bulgaristan’a gerçek kimlikleriyle giriş- çıkış yaptıklarının ortaya çıkarıldığına değindi. Bu giriş- çıkışların takip edilmesi sonucu suikastçi şahısların Hizbullahla bağlantıları olduğu sonucuna ulaşıldığı belirtti.

18 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenen bu terör saldırısında 5 İsrailli turist ve 1 Bulgar vatandaşı yaşamını kaybetmişti. Saldırının hedefi İsrailli turistlerdi ve Hizbullah acı da olsa bir eyleminde daha kendince başarı sağlamıştı. Türkiye’nin de yıllardır kanayan yarası olan terör problemi karşısında özellikle son dönemde aranan çözüm yolları belki de Bulgaristan ve diğer terörden muzdarip ülkelere ‘iyi veya kötü’ örnek teşkil edecektir.

 

(TUIÇ Akademi, ZAMAN, sondakika.com)

Ecem ÖZAYAN

TUIÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...