Tsvetanov: ‘Burgas suikastinin Hizbullah tarafından finanse edildiği bilgisine ulaştık.’

Bulgaristan İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov geçen Temmuz ayında Sofya Burgas Havalimanı’nda düzenlenen bombalı saldırının arkasında Hizbullah desteği olduğunu açıkladı. Tsvetanov, Bulgaristan Milli Güvenlik Kurulu’nun tam 6 saat süren toplantısından sonra yaptığı basın açıklamasında aylardır merak edilen suikasti gerçekleştiren şahıslardan birinin Avustralya, diğerinin Kanada pasaportuyla ülkelerine giriş yaptıklarını ve bu şahısların 2006-2010 yılları arasında Lübnan’da ikamet ettikleri sonucuna ulaştıklarını ifade etti. Ayrıca Bulgaristan’da kullandıkları sahte sürücü belgelerinin Lübnan’da yapıldığı ve belirtilen bu yıllar içinde sık sık Bulgaristan’a gerçek kimlikleriyle giriş- çıkış yaptıklarının ortaya çıkarıldığına değindi. Bu giriş- çıkışların takip edilmesi sonucu suikastçi şahısların Hizbullahla bağlantıları olduğu sonucuna ulaşıldığı belirtti.

18 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenen bu terör saldırısında 5 İsrailli turist ve 1 Bulgar vatandaşı yaşamını kaybetmişti. Saldırının hedefi İsrailli turistlerdi ve Hizbullah acı da olsa bir eyleminde daha kendince başarı sağlamıştı. Türkiye’nin de yıllardır kanayan yarası olan terör problemi karşısında özellikle son dönemde aranan çözüm yolları belki de Bulgaristan ve diğer terörden muzdarip ülkelere ‘iyi veya kötü’ örnek teşkil edecektir.

 

(TUIÇ Akademi, ZAMAN, sondakika.com)

Ecem ÖZAYAN

TUIÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...