Bosna Hersek’in AB Yolculuğu: İlerleme, Zorluklar ve Bölgesel Destek

Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) üyeliği yolculuğu, bölgesel ve uluslararası politikaların kesiştiği, stratejik ve tarihi öneme sahip bir süreçtir. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda Bosna Hersek ile katılım müzakerelerinin başlatılması tavsiyesi, bu sürecin yeni bir evresini işaret etmektedir (NTV, 2024; Euronews, 2024). Bu analiz, Bosna Hersek’in AB üyelik sürecini, iç ve dış etkenleri, bölgedeki diğer ülkelerin durumunu ve Türkiye’nin bu sürece ilişkin görüş ve tutumunu ele alarak, Bosna Hersek’in AB yolculuğunun bir değerlendirmesini sunmaktadır.

Bosna Hersek’in AB Üyeliği Yolculuğu

Bosna Hersek, 2016 yılında AB’ye üyelik için resmi başvuruda bulunmuş ve 2022’de aday ülke statüsü elde etmiştir (NTV, 2024). Von der Leyen, Bosna Hersek’in adaylık statüsü aldıktan sonra kaydettiği ilerlemeleri övgüyle karşılamış, ülkenin üyelik kriterlerini yerine getirme konusunda önemli adımlar attığını belirtmiştir (Euronews, 2024). Ancak, Bosna Hersek’in AB üyelik süreci, etnik bölünmeler ve reformlarda yaşanan gecikmeler gibi iç sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.

İç ve Dış Etkenler

Bosna Hersek’in AB üyelik süreci, iç ve dış etkenlerin etkileşimi altında şekillenmektedir. İçeride, ülkeyi zorlayan derin etnik bölünmeler ve siyasi istikrarsızlık, reform süreçlerini yavaşlatmaktadır (Al Jazeera, 2024). Dışarıdan ise, Rusya ve Çin gibi aktörlerin bölgedeki artan etkisi, Batı’nın dikkatini yeniden Balkanlar’a ve özellikle Bosna Hersek’in AB yolculuğuna çekmiştir (Al Jazeera, 2024).

Bölgesel Dinamikler ve Diğer Ülkeler

Bosna Hersek’in AB üyeliği yolculuğu, bölgesel dinamikler ve Batı Balkanlar’daki diğer ülkelerin durumlarıyla yakından ilişkilidir. AB’nin genişleme politikasındaki yenilenen enerji, Bosna Hersek’in üyelik sürecini hızlandırma potansiyeline sahiptir. Özellikle, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası, AB’nin genişleme politikasında bir yeniden canlanma görülmekte ve Batı Balkan devletlerinin entegrasyonu, bloğun jeopolitik önemini artırma açısından kritik olarak görülmektedir (Euronews, 2024).

Türkiye’nin Görüş ve Tutumu

Türkiye, Bosna Hersek’in AB üyelik sürecini destekleyen bir tutum sergilemektedir. Türkiye, Balkanlar’da istikrar ve barışın sağlanmasına büyük önem vermektedir ve bu bağlamda Bosna Hersek’in AB üyelik sürecini desteklemektedir. Türkiye’nin Bosna Hersek’e yönelik tutumu, bölgedeki barış, istikrar ve refahın artırılması yönünde bir yaklaşımı yansıtmaktadır (Al Jazeera, 2024).

Sonuç

Bosna Hersek’in AB üyelik süreci, bölgesel ve uluslararası politikaların kesiştiği karmaşık bir süreçtir. AB Komisyonu’nun müzakerelerin başlatılması yönündeki tavsiyesi, Bosna Hersek için önemli bir adım olmakla birlikte, ülkenin karşılaştığı iç sorunların ve bölgesel dinamiklerin üstesinden gelinmesi gerekmektedir. Türkiye’nin Bosna Hersek’in AB yolculuğuna verdiği destek, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça

Al Jazeera. (2024, March 12). European Commission to recommend EU accession talks with Bosnia. Al Jazeera. https://www.aljazeera.com/news/2024/3/12/european-commission-to-recommend-eu-accession-talks-with-bosnia

Euronews. (2024, March 12). Brussels recommends opening EU membership talks with Bosnia and Herzegovina. Euronews. https://www.euronews.com/my-europe/2024/03/12/brussels-recommends-opening-eu-membership-talks-with-bosnia-and-herzegovina

NTV. (2024). Bosna Hersek AB yolunda. NTV. https://www.ntv.com.tr/dunya/bosna-hersek-ab-yolunda,4ezAzeb5PkaUzux2K5RAPA

T.C. Dışişleri Bakanlığı. (2016, Şubat 15). No: 43, 15 Şubat 2016, Bosna Hersek’in AB Adaylık Başvurusu Hk. https://www.mfa.gov.tr/no_-43_-15-subat-2016_-bosna-hersek_in-ab-adaylik-basvurusu-hk_.tr.mfa

ANKASAM. (t.y.). Bosna Hersek AB Üyeliğine Bir Adım Daha Yaklaşıyor. ANKASAM. https://www.ankasam.org/bosna-hersek-ab-uyeligine-bir-adim-daha-yaklasiyor/

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...