Bosna Hersek Federasyonu’nda Erken Seçim Sesleri Yükseliyor

Bosna Hersek Federasyonu’nda Erken Seçim Sesleri Yükseliyor

Bosna Hersek’in iki büyük entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nda siyasi alandaki iktidarsızlığın büyük boyutlara ulaşması nedeniyle yeni hükümet için seçim sesleri yükselmeye başladı. Bosna Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Jivko Budimir de yaptığı açıklamada, federasyonun siyasi iktidarsızlığının çözülebilmesinin en iyi yolunun yeni hükümetin kurulması için seçime gidilmesi olduğunu söyledi. Federasyonun zaten sallanmakta olan siyasi bütünlüğü Demokrat Eylem Partisi ( SDA )  ve Sosyal Demokrat Partisi ( SDP )  arasındaki koalisyonun dağılmasıyla büyük ölçüde bozulmuştu.

Demokrat Eylem Partisi Yine Tihić Dedi

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Alija Izetbegović’in kurucusu olduğu Bosna Hersek’in en önemli partilerinden Demokrat Eylem Partisi ( SDA )  geçtiğimiz gün yaptıkları parti genel kongresinde parti genel başkanlığına bir kez daha Suleyman Tihić’i seçti. Yapılan seçimler sonucunda Bosna Hersek Üçlü Başkanlık Konseyi Boşnak üyesi Bakir Izetbegović ise parti başkan yardımcılığına seçildi. Yapılan seçim sonunda oluşan yeni parti yönetimi 2015 yılına kadar hizmet verecek.

Türk Enerji Firmaları Bosna Hersek de idi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan’ın da yer aldığı ve Türkiye’den yaklaşık on dokuz firma yetkilisinin bulunduğu heyet geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’e gitti. Türkiye’den giden firma temsilcileri hem Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da hem de Bosna Hersek’in iki büyük entitesinden biri olan Republika Srpska’nın başkenti Banja Luka’da Bosna Hersek’li iş adamları ile buluştular. Türkiye’den Bosna Hersek’e giden iş adamları ile Bosna Hersek’li yirmi beş firmanın temsilcileri daha sonra yapılan bir toplantı ile birbirleriyle birebir temaslarda bulunma fırsatı elde ettiler. Yapılan toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan’ın yanı sıra Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Bruno Bojić ile Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Ermina Salkićević de katıldılar.

Bosna Hersek İnsan Kaçakçılığı ile ilgili Reformlar Meclisten Onay Aldı

Bosna Hersek’te insan kaçakçılığı ile ilgili suçların soruşturulması sırasında yasalardaki tutarsızlıktan dolayı yaşanan sorunların çözümünü öngören yasa reformları, Bosna Hersek meclisinden geçti. Yasalarda yapılan reformlar ile artık Bosna Hersek’te kaçak olarak çalışan insanlardan hizmet almak dahi suç kapsamına girecek. Ülkenin hem federatif hem de özerk yapılarının yargı sitemlerinin yasalarının birbiriyle uyumlu hale getirilmesini sağlayan reformlar ile ülkede insan kaçakçılığının, yapılacak işbirliği ile önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Savaş Suçlusu Dragomir Milošević’ten İlginç İfadeler

2009 yılında Hag da ki mahkeme de Bosna Savaşı sırasında Saraybosna’ da ki sivillere karşı uygulamalarından dolayı suçlu bulunan Dragomir Milošević’ten, Lahey’de yargılanan Sırp General Ratko Mladić ve Republika Srpska’nın ilk devlet başkanı Radovan Karadžić hakkında, çıkartıldığı mahkemede ilginç ifadeler geldi. Milošević ifadesinde, Radovan Karadžić’in Ratko Mladić’i görevden almak istediğini fakat Mladić’in, Karadžić de dâhil olmak üzere kimseyi dinlemediği, sadece kendi isteklerine göre hareket ettiğini söyledi.

Saraybosna Büyükelçisi Nebojša Radmanović ile Görüştü

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek Üçlü Başkanlık Konseyi Sırp üyesi Nebojša Radmanović ile görüştü. Yapılan görüşmede Türk büyükelçi Yıldız, Türkiye – Bosna Hersek ilişkilerini gelişerek sürdürmeyi temenni ettiklerini ve Türkiye olarak Bosna Hersek’teki, ayrım yapmaksızın tüm halkları desteklediğini vurguladı.

Türk İlaç Firması Abdi İbrahim ve Bosna Hersek İlaç Firması Bosnalijek Arasında Anlaşma

Türkiye’nin en ünlü ilaç firmalarından Abdi İbrahim ile Bosna Hersek’in önemli ilaç firmalarından Bosnalijek arasında geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bir anlaşma imzalandı. İki ülkenin ilaç firmasının özellikle dış pazarlarda işbirliği yapmasını öngören anlaşma ile Abdi İbrahim firmasının ilaçları, Bosnalijek etiketi altında yurtdışında satışa sunulabilecek. Anlaşma sonrası bazı açıklamalarda bulunan Abdi İbrahim ve Bosnaljek firmalarının müdürleri, yapılan anlaşmanın her iki firma açısından da mutluluk verici olduğunu, ayrıca yapılan bu anlaşmanın Türkiye – Bosna Hersek iş ilişkilerinin gelişmesine de katkı sağlamasını temin ettiklerini belirttiler.

Gras’a Rakip

Geçtiğimiz ay Saraybosna’da yaptıkları grev ile gündeme gelen ve yaptıkları bu grev Saraybosna halkının büyük tepkisine neden olan ulaşım şirketi Gras’a rakip çıktı. Hem şehirlerarası hem de ülkelerarası seferler düzenleyen Bosna Hersek’li firma Centrotrans Eurolines, Saraybosna kantonuna ulaşımı kolaylaştırmak için yeni bir şirket kurmayı planladıklarını açıkladılar. Centrotrans Eurolines ulaşım şirketi müdürü yaptığı açıklamada, Saraybosna’da bu yeni ulaşım şirketinin kurulmasının özellikle geçtiğimiz ay şehir halkının büyük sıkıntılar yaşamasına neden olan şehir içi ulaşım problemlerinin çözülmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Yunus Emre Enstitüsü’nden Bosna Hersek’in Zenica Üniversitesi’ne Destek

Bosna Hersek dâhil olmak üzere özellikle Balkan ülkelerinde merkezleri bulunan ve Türkçe öğrenmek isteyen insanlara kapılarını açan Yunus Emre Enstitüsü’nün Saraybosna merkezi, Bosna Hersek’te Türkçe eğitim yapan üniversitelere eğitim desteği vermeye devam ediyor. Bu kapsamda, Yunus Emre Enstitüsü ile Bosna Hersek’in Zenica üniversitesi arasında geçtiğimiz günlerde işbirliğini öngören bir protokol imzalandı. Ayrıca, enstitüsü üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde kullanılmak üzere üniversiteye bir bilgisayar da hediye etti. Zenica Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahudin Ekinović yaptığı açıklamada, Yunus Emre Enstitü’nün çalışmaları büyük bir ilgiyle takip ettiklerini ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne verilen destekten dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek katkılarından dolayı üniversite adına enstitüye teşekkürlerini sundu.

BH Airlines Üsküp’e Sefer Düzenleyecek

Bosna Hersek’in milli hava yolu BH Airlines geçtiğimiz günlerde Makedonya’nın başkenti Üsküp’e seferler başlatılacağını duyurdu. Havayolu şirketi, uçuşların Nisan ayında başlatılacağını ve uçuşların haftada dört gün olmak üzere gerçekleştirilebileceğini, bilet fiyatlarının ortalama 98 avro olacağını belirtti.

Tuzla Güneş Vergisini Kaldırıyor

Bosna Hersek’in Tuzla Kantonu’nda uygulanan ve uygulandığı günden itibaren hem halkın hem de pek çok yetkilinin tepkisine neden olan gün ışığı vergisinin kaldırılması planlanıyor. Gün ışığı vergisi kapsamında, Tuzla Kantonu’nda güneş enerjisi kullanarak elektrik üretenlerden vergi alınıyordu, yapılacak yeni düzenlemeyle bu verginin kaldırılması planlanıyor. Ayrıca, Tuzla Kantonu hükümeti yapılacak yeni düzenlemelerle kantonda rüzgâr enerjisinden yararlanarak elektrik üretenlerden alınan rüzgâr vergisinin de bu kapsamda kaldırılacağını açıkladı.

Repubika Srpska Turizm Organizasyonu Uluslararası Belgrad Turizm Fuarına Katılıyor

Bosna Hersek’in iki büyük entitesinden biri olan Republika Srpska turizm organizasyonu, 21 – 24 Şubat tarihleri arasında Belgrad da düzenlenecek olan 35. Uluslararası Turizm Fuarına katılacak.  Republika Srpska turizm organizasyonu direktörü yaptığı açıklamada, fuarın entite için oldukça önemli olduğunu çünkü Republika Srpska’ya gelen turistlerin büyük bir kısmının Sırbistan’dan geldiğini belirtti.

(TUİÇAkademi, Zambak.ba, www.sarajevotimes.com, SEtimes, Dnevni Avaz,  Oslobođenje, Balkan Dünyası)

TUİÇ – BALKAM

Emel DENİZ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...