Bosna Hersek ‘in AB Yolundaki Engelleri

Bosna Hersek Federasyonu Entitesi Eğitim ve Bilim Bakanı Ankara’yı Ziyaret Etti

Bosna Hersek’in iki büyük entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Entitesi Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Mašić geçtiğimiz günlerde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile görüşen Damir Mašić her iki ülkenin eğitim alanında büyük bir işbirliği içinde olduğunu ve bu işbirliğinin gelişerek devam etmesi gerektiğini söyledi. Bakan Ömer Dinçer ise yaptığı açıklamada Türkiye’de Bosna Hersek’ten pek çok öğrencinin burslu olarak eğitim aldığını ve Türkiye’den de Bosna Hersek’e eğitim için gitmiş pek çok Türk öğrencinin bulunduğunu belirtti. Her iki ülkenin kültürel ve tarihsel olarak birbiri açısından ne denli önemli olduğuna vurgu yapan milli eğitim bakanları, Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki eğitim işbirliğinin gelişerek devam etmesi gerektiğini vurguladılar.

Bosna Hersek Reis-ül Uleması Hüseyin Kavazović Ankara’da

Bosna Hersek Reis-ül Uleması Hüseyin Kavazavić geçtiğimiz günlerde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında birçok kişi ile görüşen Kavazavić, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde de ağırlandı. Kavazavić görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Türkiye’de olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ve Balkan coğrafyası içinde yaşayan tüm topluluklar ile iyi ilişkiler kurmayı amaçladıklarını bu anlamda Türkiye – Bosna Hersek arasındaki her alandaki iyi ilişkilerin onlar için büyük bir anlam taşıdığını belirtti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’in uluslararası arenada en büyük destekçilerinden birinin Türkiye olduğunu ve bunun gelecekte de böyle devam edeceğini belirtti. Ayrıca Gül, Bosna Hersek – Türkiye arasında kökleri geçmişe dayanan güçlü bağların olduğunu ve bu bağların her iki ülke ilişkilerinin gelişerek devam etmesine büyük bir katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Ziyaret kapsamında Kavazavić,  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Görmez, her iki kurumun gerek Bosna Hersek Reis-ü Ulemasının gerekse de Diyanet İşleri Başkanlığının Balkanlarda yaşayan Müslümanlar için çok önemli bir kurum olduğunu ve iki kurum arasındaki işbirliğinin gelişerek devam etmesi gerektiğini belirtti.

          Ayrıca Kavazavić, Ankara’ya yaptığı ziyarette tüm dünya Müslümanlarının dini bayramlarını farklı günlerde kutlamalarına neden olan takvim sorunu ile ilgili de bazı açıklamalarda bulundu. Kavazavić, tüm Müslümanların özellikle Türkiye’de dahil olmak üzere Balkanlardaki Müslümanların dini bayramlarını ortak bir tarihte kutlamalarının daha iyi olacağını ve bununla ilgili düzenlemelerin içine politika karıştırılmadan en kısa zamanda yapılması gerektiğini belirtti.

Bosna Hersek ‘in AB Yolundaki Engelleri

Bosna Hersek’te diğer Balkan ülkeleri gibi Avrupa Birliği’ne üye olabilmek için pek çok çalışma yürütüyor. Fakat Bosna Hersek’in AB yolunda en büyük engellerinden biri ülkede siyasi anlamda tam bir bütünleşmenin sağlanabilmiş olmaması. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Bosna Hersek’in Avrupa Birliği ilerleme raporuna göre, ülkede siyasi anlamda iktidarda dahi tam bir uzlaşının sağlanamamış olması devlet yönetiminin en büyük sorunlarından biri olarak gösteriliyor. Bosna Hersek’in AB yolundaki diğer büyük engeli ise azınlıkların devletin yüksek kademelerinde hala göreve gelememesi, bu anlamda Bosna Hersek yönetiminin yasalarını azınlık haklarına göre tekrar düzenleyip Avrupa İnsan Hakları Tüzüğü’ne uygun bir hale getirmesi isteniyor. Bosna Hersek’te nüfus sayımının hala yapılamamış olması da oldukça büyük bir sorun, ülkenin kuruluşundan bu yana ilk defa yapılacak olan nüfus sayımının siyasi ve teknik engeller nedeniyle ertelendiğinin açıklanması ülkede siyasi bölünmenin ne boyutta olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, ülkedeki her siyasi partinin AB yolunda kendi görüşlerini dominant kılmaya çalışması diğer önemli sorunlardan biri, bu anlamda ülkedeki siyasilerin ortak bir hedef belirleyip o hedefe doğru emin adımlarla yürümeleri ülkenin geleceği için oldukça önemli bir anlam taşıyor. Avrupa Birliği ise yaptığı açıklamalarda bu sorunların çözülmesi halinde Bosna Hersek’in adaylık için AB’ye başvuru yapabileceğini belirtiyor. Bosna Hersek diğer iki Balkan ülkesi Arnavutluk ve Kosova ile AB’ye potansiyel aday olarak değerlendiriliyor.

TRT Bosna Hersek’te Temsilcilik Açıyor

Türk Radyo Televizyon Kurumu TRT ile Bosna Hersek resmi televizyonu BHRT arasında geçtiğimiz günlerde her iki ülkenin resmi radyo ve televizyon kurumlarının işbirliği içinde çalışmasını öngören bir protokol imzalandı. Protokole göre hem TRT Bosna Hersek’te hem de Bosna Hersek devlet televizyonu BHRT İstanbul’da bir temsilcilik açacak.

Vuk Yeremić’ in Görevden Alınması İsteniyor

Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’un da Ortodoks yeni yılını kutlama amaçlı yapılan programda, Sırbistan’ın Viva Vox isimli müzik korosunun Çetnik marşı olarak bilinen Drina Marşını çalmaları özellikle Boşnakların büyük tepkisine neden olmuştu. Genel Kurul’da çalınan bu marş bu hafta da Bosna Hersek’in en önemli gündem maddelerinden biriydi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Sırp Vuk Yeremić’in görevden alınması için aktivistler bir kampanya başlattı. Change.com isimli web sayfasından yürütülen kampanya ile Vuk Yeremić’in görevden alınması amaçlanıyor.

Saraybosna Kantonu’ndan Başarılı Öğrencilere Eğitim Bursu

Saraybosna Kantonu Hükümeti, kantonda eğitim gören başarılı öğrencilere burs sağlıyor. Saraybosna Kantonu Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre belirlenmiş olan 134 başarlı öğrenci bu burstan yararlanacak.

Türkiye –  Bosna Hersek Arasında Askeri İşbirliği

Bosna Hersek Bakanlar Kurulu, Türkiye ile askeri alanda eğitim işbirliğini öngören anlaşma taslağını geçtiğimiz günlerde onayladı. Anlaşma taslağıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Bosna Hersek’e giden Türk Askeri Ateşesi Kurmay Albay Mehmet Nail Yiğit, Bosna Hersek Savunma Bakanlığı yöneticileri ile görüştü.

Anadolu Ateşi Mart Ayında Saraybosna’da

Dünya çapında pek çok ülkede gösterilerini sergileyen Anadolu Ateşi bu defada Bosna Hersek’e gidiyor. Anadolu Ateşi 29 Mart’ta Saraybosna’da Bosnalı izleyicileri ile buluşacak. Gösteri biletleri 2 Şubat’tan itibaren satışa sunulacak.

Edin Džeko Bosna Hersek’te Yılın Şahsiyeti Seçildi

Sporseverler tarafından düzenlenen bir anket ile Manchester City takımında forma giyen Boşnak futbolcu Edin Džeko’yu Bosna Hersek’in yılın sporcu şahsiyeti ödülüne layık görüldü ve aynı zamanda Edin Džeko bu ödülü 3. Kez alan tek kişi olarak dikkat çekiyor. Džeko, bir gazeteye verdiği röportajda bu ödülü almaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ve kendisinin diğer birçok başarılı sporcu arasından seçilmesinin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu belirtti. Ayrıca, Džeko ödülü aldıktan sonra kutlamayı Bosna Hersek bayrağı ile yapmasıyla ilgili olarak da kendisinin Bosna Hersekli olduğunu ve bundan gurur duyduğunu diğer insanlara da kendisinin bu güzel ülkeden olduğunu göstermek istediğini sözlerine ekledi. Edin Džeko yakın gelecekte en büyük hedefinin ise 2014 yılında Brezilya’da düzenlenecek olan Dünya kupasında yer almak olduğu ve orada iyi işler çıkarmanın hem kendisinin hem de tüm Bosna Herseklilerin ortak rüyası olduğunu sözlerine ekledi.

( TUİÇ Akademi, Dnevni Avaz, Oslobođenje, TRT Türk, Zambak.ba, Anadolu Ajansı )

TUİÇ – BALKAM

Emel DENİZ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...