Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Nebojša Radmanović İsrail’e Gitti

0
131

Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ Ortak Polis Harekât Merkezi Kurdu

Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’ın içişleri bakanları, Raško Konjević, Ivica Dačić ve Fahrudin Radončić geçtiğimiz günlerde aralarında ortak bir polis harekât merkezinin kurulması adına bir protokol imzaladılar. İmzalanan protokole göre kurulacak olan ortak harekât merkezinin idari merkezi her üç ülke içinde Bosna Hersek’in Trebinje şehri olacak. Budva’da düzenlenen görüşmede, her üç bakanda hareket merkezi olarak Terbinje’nin seçilmesinin, merkezin işleyişi ve her üç ülkenin de katkısının en uç düzeyde olması açısından en iyi karar olduğu konusunda fikir birliğine vardılar.

Sponsorlu

İmzalanan protokol ayrıca, bu üç ülke arasında güvenlik alanında ortak bilgi alışverişi yapmayı ve uluslararası suç oranını azaltmayı, yasadışı göçü engellemeyi amaçlayan hükümler de içeriyor.

Görüşme sonrası konuşan Bosna Hersek Güvenlik Bakanı, Fahrudin Radončić, Bosna Hersek’in güvenlik ve içişlerinde ileriki dönemde en zorlu sorumluluklarından birinin yasadışı mülteci akınını önlemek olduğunu ve bu anlamada imzalanan protokolün oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Nebojša Radmanović İsrail’e Gitti

Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Nebojša Radmanović, geçtiğimiz günlerde İsrail’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Radmanović bu ziyaret kapsamında, Tel Aviv’de bulunan Bar – Ilan Üniversitesi’nin Stratejik Çalışmalar Merkezi için ‘ Uluslararası İlişkilerde Balkanlar’ konulu bir konferans verdi.

Ayrıca Radmanović, bu ziyaret kapsamında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve İsrail Dışişleri Bakanı Avdigor Liberman ile de görüştü.

Radmanović’in ziyaret çerçevesinde son durağı ise Kudüs’te bulunan Holocaust Anma Merkezi ‘ Yas Vashem’ oldu, Radmanović burada İkinci Dünya Savaşı sırasında soykırıma kurban giden yaklaşık 6 milyon Yahudi adına inşa edilen anıta çelenk bıraktı.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı’nda Yeni Yıl Resepsiyonu

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı, Zlatko Lagumdžija Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen yeni yıl resepsiyonunda ülkede görev yapan diplomatları ağırladı. Resepsiyonda yaptığı konuşmada Lagumdžija, Bosna Hersek’te görev yapan tüm diplomatlara başarılı işbirlikleri için, hem kendisi hem de Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı adına teşekkürlerini sundu. Lagumdžija, ülkede görev yapan diplomatların 2013 yılında olduğu gibi 2014 yılında da Bosna Hersek’in Avrupa Birliği, NATO üyeliği ve bölgesel işbirliği konularında ülke için öncelik olacağını ifade etti. Lagumdžija ayrıca 2014 Yılında Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı’nın Daha Şeffaf Olacağını söyledi

Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği resepsiyonda konuşan Bosna Hersek Dışişleri Bakanı, Zlatko Lagumdžija 2014 yılında bakanlık olarak medyaya ve kamuya oldukça açık olacaklarının haberlerini verdi. Lagumdžija, 2014 yılının Bosna Hersek açısından faydalı bir yıl olması için bakanlık olarak her şeyi yapacaklarını belirtti.

Mostar – Roma Arası Direkt Uçuşlar Başlıyor

İtalyan Havayolu şirketi, Mistral Air’in 2014 Nisan ayı itibariyle Mostar – Roma arası direkt uçuşlara başlanacağını İtalya’nın Bosna Hersek Büyükelçisi, Ruggero Corrias, Mostar Havalimanı Genel Müdürü Marin Raspudić arasında geçen ikili görüşmeden sonra duyuruldu. İtalyan Havayolu şirketi Mistral, Nisan ayı ile başlayacak uçuşlar ile haftada iki kez olmak üzere Mostar’dan Roma’ya direkt uçuşlar gerçekleştirecek ve bu sayede İtalyan ve Bosna Hersekli yolcular sadece bir saat içerisinde Roma ile Mostar arasında uçuş yapma fırsatı yakalayacaklar. İtalyan Büyülelçi, Corrias yaptığı açıklamada, her yıl neredeyse yarım milyon İtalyan vatandaşının Saraybosna’ya gitmeden önce Mostar’a gittiğini ve ayrıca Bosna Hersek’te yaklaşık 70 İtalyan firmasının yatırım yapmakta olduğunu ve bu nedenlerle açılacak olan bu yeni havayolu trafiği ile ikili ilişkilerin de gelişeceğini söyledi.

Bakir Izetbegović , USAID Bosna Hersek Müdürü David Barth’i Ağırladı

Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak Üyesi Bakir Izetbegović, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’te de faaliyet gösteren (The United States Agency for International Development) USAID’in Bosna Hersek müdürü David Barth’i Saraybosna’da ağırladı.

İkilinin görüşmelerinin ana konuları, Bosna Hersek’teki ekonomik gelişmeler ve ekonomik gelişmenin yollarıydı. Görüşmede ayrıca Türkiye’den Bosna Hersek’e mültecilerin ülkeye geri dönüşünü sağlamak amaçlı verilen fonların değerlendirilmesi ve USAID’in ülkede ekonomik kalkınmayı destekleyici projeleri hakkında da fikir alışverişi yapıldı.

Bakir Izetbegović mültecilerin savaş öncesinde yaşadıkları yerlere dönüşlerinin çok önemli bir konu olduğunu ve bu anlamda ülkede bu amaçla çalışan kuruluşlara her zaman destek sağlayacakları belirtti. Izetbegović Barth’a USAID’in Bosna Hersek vatandaşlarına çeşitli yollarla yaptığı yardımlardan ötürü teşekkürlerini sundu. Görüşme sonucunda, Izetbegović ve Barth Bosna Hersek ve USAID arasındaki işbirliğin güçlenerek devam etmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardılar.

Emel DENİZ

TUİÇ – BALKAM

Kaynakça: TUİÇ Akademi, Sarajevo Times, SEtimes, Oslobođenje

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here