Brezilya’da Ulusal Yas

Brezilya Santa Maria kentinde kulüp faciasında ölen 231 kişi için 3 günlük yas ilan edildiği öğrenildi. Üniversite kenti Santa Maria’daki Kiss adlı kulüpte başlayan yangında ölenlerin arasında çok sayıda öğrenci de olduğu belirtildi.

Başlarda 245 kişinin öldüğü duyurulan yangında, yetkililer son tespitlerde ölen sayısını 231 kişi olarak belirledi. Yangının sahnedeki performansçının fişek tutuşturması ve sünger yapılı tavanın alev alması üzerine başladığı ve içerde sıkışan yüzlerce kişinin dumandan zehirlenerek öldüğü belirlendi. Bölgede aktarılan bilgilere dayanılarak, gece kulübünde sadece bir çıkış kapısı olduğu ve insanların panikle bu kapıya yöneldiğinde izdiham yaşandığı öğrenildi. Olayın bu boyutlara ulaşmasında kulübün kapısının kilitlenmesinin de etkili olduğu yönünde.

Facia nedeniyle Şili’deki resmi ziyaretini yarıda kesen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in Santa Maria’yı ziyaret etti. Rousseff yaptığı açıklamada ‘’Hepimiz için bir trajedi’’ ifadesini kullandığı belirtildi. Öte yandan ülke genelinde 3 günlük, Santa Maria’da ise bir aylık yas ilan edildiği bilgisine ulaşıldı.

Yangının Brezilya’daki güvenlik tartışmalarını da gündeme getirdi. Brezilya 2014 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacağı için bu tür olayların tesislerdeki güvenlik önlemleri hakkında soru işaretlerine yol açtığı belirtildi.

(TUİÇ Akademi, BBC)

Serap TEMİZEL

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...