Brezilya’da Ulusal Yas

Brezilya Santa Maria kentinde kulüp faciasında ölen 231 kişi için 3 günlük yas ilan edildiği öğrenildi. Üniversite kenti Santa Maria’daki Kiss adlı kulüpte başlayan yangında ölenlerin arasında çok sayıda öğrenci de olduğu belirtildi.

Başlarda 245 kişinin öldüğü duyurulan yangında, yetkililer son tespitlerde ölen sayısını 231 kişi olarak belirledi. Yangının sahnedeki performansçının fişek tutuşturması ve sünger yapılı tavanın alev alması üzerine başladığı ve içerde sıkışan yüzlerce kişinin dumandan zehirlenerek öldüğü belirlendi. Bölgede aktarılan bilgilere dayanılarak, gece kulübünde sadece bir çıkış kapısı olduğu ve insanların panikle bu kapıya yöneldiğinde izdiham yaşandığı öğrenildi. Olayın bu boyutlara ulaşmasında kulübün kapısının kilitlenmesinin de etkili olduğu yönünde.

Facia nedeniyle Şili’deki resmi ziyaretini yarıda kesen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in Santa Maria’yı ziyaret etti. Rousseff yaptığı açıklamada ‘’Hepimiz için bir trajedi’’ ifadesini kullandığı belirtildi. Öte yandan ülke genelinde 3 günlük, Santa Maria’da ise bir aylık yas ilan edildiği bilgisine ulaşıldı.

Yangının Brezilya’daki güvenlik tartışmalarını da gündeme getirdi. Brezilya 2014 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacağı için bu tür olayların tesislerdeki güvenlik önlemleri hakkında soru işaretlerine yol açtığı belirtildi.

(TUİÇ Akademi, BBC)

Serap TEMİZEL

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...