Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev Üsküp’te

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, mevkidaşı Gjorge Ivanov’un daveti üzerine 16 ve 17 Şubat tarihlerinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’e resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini bildirmişti.

Plana göre cuma günü iki Cumhurbaşkanı görüşürken, cumartesi günü ülkelerin ticaret odalarının temsilcileriyle bir araya gelinecekti.

Radev ziyaret sırasında bir ajansa yaptığı açıklamada; “Makedonya’nın üstlendiği tutum, ülkeye Bulgaristan’ın her zaman açık olduğu bir perspektif için fırsat sunan bir dönüm noktası, birbirimizi kardeş olarak görmek için sınırın iki tarafındaki insanlar için yapabileceğimizin en iyisini yapmalıyız.” dedi ve ekledi “Paylaşılan bir geçmişin yanı sıra, ortak bir geleceğin tadını da çıkarabileceğimizi gösterdik. Soru, Dostluk Antlaşması’nda öngörülen tüm önemli noktaları nasıl somutlaştıracağımız.”

Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov ise görüşmenin ardından Radev’e stratejik ortaklık önerdi. ‘Makedonya, Bulgaristan ile ilişkilerin, Balkanlar’ın geri kalan ülkeleri için örnek olmasını istediğini’ belirtti. Radev bu öneriyi önemli bir girişim olarak bulduğunu, talebi hükümetine ileteceğini söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı, Makedonya’nın AB üyeliğindeki en büyük engel olarak görülen isim sorunu hakkında da yorum yaptı. Konuşmasında, Sofia’nın Üsküp ve Atina arasındaki isim sorunu çözümünü desteklediklerini ancak bu ismin Bulgaristan’ın toprak parçalarıyla ilgili bir şey içermemesi ve üçüncü tarafları etkilememesi gerektiğini şu sözleriyle belirtti: “Bulgaristan’ın duruşu bellidir; Yunanistan ile olan isim sorununun çözümündeki isim Bulgaristan Cumhuriyeti’ne ait toprak parçalarını ima eden herhangi bir coğrafi unsur içermemelidir.”

Cumhurbaşkanı Radev, hem Makedonya hem de Yunanistan için kabul edilebilir ayrıca üçüncü tarafları etkilemeyen bir çözümün bulunabileceğini söyledi. Bu da AB Konsey başkanlığı döneminde Balkan ülkelerinin hem kendi aralarındaki ilişkilere hem de AB ile olan ilişkilerine el atan Bulgaristan’ın, Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorunu ile ilgili çözümleri ve Makedonya’nın AB üyeliğini, kendisini rahatsız etmeyecek şekilde olduğu sürece desteklediğini belirtmiş oldu.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...