Buzlar Eriyor: Özbekistan-Tacikistan İlişkilerinde Yeni Bahar

Bu haftanın başında Özbek Başbakan Abdulla Aripov Tacikistan’a ziyarette bulundu. Gündemde Tacik resmilerle ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon ile sınır sorunları ve güvenliği, iki ülke arasındaki vize kısıtlamalarını hafifletmek konularında ikili görüşmeler yapmak vardı. Aripov’un bu ziyareti Özbekistan’ın Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in Mart ayında Tacikistan’a yapmayı planladığı ziyaretin ön hazırlığı olarak değerlendirildi. Planlanan Mirziyoyev’in ziyareti gerçekleşmesi durumunda 17 sene sonra Tacikistan’a yapılan cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret olacak.

Özbek – Tacik ilişkileri Tacikistan’daki iç savaşı, Rogun barajının inşaası ve sınır sorunlarından dolayı  uzun bir dönem soğuk seyretmişti. En son yapılan üst düzey ziyaret 2001 senesinde Emomali Rahmon tarafından yapılmıştı. İslam Kerimov’un ölümünün ardından Özbekistan’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Mirziyoyev’le beraber Kerimov zamanında yaşanan sorunlara çözüm arayışları başlamıştı. Bu çerçevede Tacikistan’a yapılan uçuşlar 25 sene aradan tekrar başlatıldı, sınır sorunları ve Rogun barajının statüsü  konusu müzakerelere açıldı.

Gerçekleşmesi planlanan ziyaret hem iki ülke ilişkileri adına hem de bölgede barışın ve istikrarın inşaası, buzların erimesi adına büyük bir adım olacaktır.

Begmurat ALLABERDİYEV
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.