Çavuşoğlu: Bosna-Hersek’te Reform Süreci Başlamalı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi ziyarette bulunmak üzere dün geldiği Bosna-Hersek Banja Luka’da Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik’le basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Bosna-Hersek’in Avrupa Konseyi’nin organlarında uzun süre temsilcilerinin olmadığını işaret ederek AKPM’de Bosna-Hersek’in parlamenter heyetinin olmamasından dolayı üzüntü duyduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin öne sürdüğü ‘Seydiç ve Finci’ kararının uygulanması için anayasal değişikliğin gerekli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bu reformların gerçekleşmesi adına henüz adım atılmadığından kaygı duyduğunu belirtti. Boşnak ve Hırvat siyasi liderlerle de görüşme yapacak olan Çavuşoğlu, Bosna-Hersek’te Avrupa Konseyi’nin temsil edebilecek bir heyetin oluşmamasını henüz devlet seviyesinde bir hükümetin kurulmamasına bağladığını ifade etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Kurulu’nun kararıyla, Jacob Finci ve Dervo Seydiç’in Bosna-Hersek’te açtıkları davaya binaen Bosna-Hersek Anayasası ülkedeki üç kurucu halk olan Hırvat-Sırp ve Boşnaklardan birinden olmayanlara karşı ayırımcı ilan edilmiş ve AİHM’nin temel ilkelerine uyumlu bir anayasa hazırlanması gerekliliği gündeme getirilmişti. Bağlayıcı nitelikte olan bu karar, 2006 yılında Bosna-Hersek’li siyasi ve popüler bir isim olan, ülkedeki Yahudi cemaatinin lideri Finci ve Roman Konseyi’nin hak savunucusu Seydiç’in şikâyetleri doğrultusunda alınmıştı.

(tuicakademi-zaman-bosnakdunyasi)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...