Çekya Ve Letonya Rus Dıplomatları Sınır Dışı Etmeyi Planlıyor

Geçen hafta İngiltere, Salisbury kentinde eski Rus casus Sergei Skripal’in zehirlenmesiyle ilgili olarak 23 Rus diplomatı sınır dışı etmişti. Bu kararın ardından AB üyeleri bu kararından dolayı İngiltere’yi desteklediklerini, bu saldırıyı AB’nin güvenliğine karşı ciddi bir tehdit, egemenliğine yönelik bir saldırı olarak gördüklerini ve kendilerinin de gerekli önlemleri alacaklarını bildirmişlerdi.

Yapılan bu açıklamanın ardından ilk somut adım Letonya ve Çekya’dan geldi. Letonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gints Jegermanis, yaptığı açıklamada “Birleşik Krallık ve diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle dayanışma içinde olan Letonya, şu anda Sergei Skripal’e yapılan kimyasal saldırı ile ilgili sorumlu tutulan Rusya’ya nasıl bir cevap verileceği konusunu görüşüyor” dedi. Ayrıca Jegermanis sözlerine “Letonya’da diplomatik pasaportlarla yaşarken casusluk faaliyetlerine katılan bir veya birkaç Rus diplamat sınır dışı edilecek. Sınır dışı edilecek diplomat sayısı şu anda Avrupalı ortaklarımızla tartışılıyor ve Pazartesi günü açıklanacak.” diye ekledi.

Öte yandan Çekya Başbakanı Andrej Babis, ülkesinin de ‘büyük olasılıkla’ Rus diplomatları sınır dışı edeceğini duyurdu.Babis “Bu eylem planını ciddi olarak düşünüyoruz ve konuyu Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Stropnický ve diğer kabine üyeleri ile görüşeceğim. Bu yöne doğru ilerliyoruz ”dedi.

Bu arada Çek istihbarat servisi, son yıllarda ülkede Rus ve Çin ajanlarının artan faaliyetleri ile ilgili uyarılar yayınladığını da belirtmek gerekir. Bundan başka da Çekya’lı siyaset bilimciler Prag’ın Orta Avrupa ülkelerine yönelik faaliyetleri için Rusya’ya adeta bir üs haline geldiğini söylemekteler.

Begmurat ALLABERDİYEV
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...