Çin Japonya’nın Güney Çin Denizine Karışması Durumunda Sert Şekilde Yanıt Vereceğini Bildirdi

0
70

 Çin Salı günü eğer Japonya Güney Çin Denizinde bir sorun çıkarırsa sert şekilde yanıt vereceğini Japonyanın tartışmalı sulara savaş gemisi göndereceğini öğrendikten sonra söyledi.

 Savaş gemisi Izomo, 2yıl önce Malabarda bulunan Hindistan ve Birleşmiş Devletler denizcilik egzersizinden önce Singapur, Endonezya, Filipinler ve Sri Lankaya, ziyaretler düzenlemek için görevlendirildi.

 Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, basın toplantısında  “Japonya yanlış eylemlerde bulunmaya devam ederse ve hatta Çin’in egemenliğini ve güvenliğini tehdit eden askeri müdahaleleri düşünürse … Çin kaçınılmaz olarak hassas tedbirler alacaktır” dedi.

 Japonya’nın suları konusunda herhangi bir iddiası bulunmamakla birlikte Doğu Çin Denizi’nde Çin ile ayrı bir deniz ihtilafı söz konusudur. Çin düzenli olarak, anlaşmazlığın, hak talep etmeyenlerin müdahalesi olmaksızın çözülmesi gerektiğini belirtmektedir.

Sponsorlu

 Pekin, Güney Çin Denizi’ndeki çatışmadan kaçınmayı amaçlayan bir dizi kural üzerinde anlaşmaya 2010 yılından beri Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği’nin 10 üyesiyle konuşmakta.

 Çarşamba günü Çin parlamentosu yıllık toplantısının bitiminde düzenlenen basın toplantısına katılan Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin’in istikrar sağlamak için davranış kuralları müzakerelerini ilerletmeyi umduğunu söyledi.

Şeyma Yarımbaş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here