Türkmenistan ve Katar, Enerji, Havacılık, Metoroloji, Çevre Koruma İşbirliği Anlaşmaları İmzaladı.

0
101

 Türkmen Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ve Katar Devleti Emiri Tamim Bin Hamad Al-Hani, Doha’da gerçekleştirilen Türkmen – Katar üst düzey görüşmelerin oturum aralarında 15 Mart’ta bir dizi işbirliği anlaşması imzaladılar.

 İmzalanan belgeler arasında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile Katar Devletinin Diplomasi Enstitüsü arasında Diplomatların Eğitimi için İşbirliği Mutabakat Zabıtını da yer alıyor.

 Devlet Ulusal Servisi Türkmen havayolaryası ve Katar Devletinin Sivil Havacılık Dairesi Mutabakat Muhtırası imzaladı.

 Bir diğer imzalanan işbirliği belgesi, biyoçeşitlilik ve çevre koruma konusundaki işbirliği Anlayışı Mutabakat Zaptıdır.

Sponsorlu

 İki ülke arasındaki üst düzey görüşmelerde taraflar, Türkmenistan ve Katar arasındaki stratejik ve uzun vadeli ortaklığı görüştüler.

 Türkmenistan, ekonomi, bilim ve eğitim, enerji ve spor alanlarındaki gelişmeler konusunda Katar deneyimini incelemekle ilgilendiğini belirtti. Her iki taraf ticaret ve ekonomik işbirliğinin genişlemesi ve ticaret cirosunun çeşitlendirilmesi için muazzam fırsatları vurguladı. Taraflar, yakıt ve enerji alanında işbirliği yapmaları konusunda anlaştılar.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here