Çin THAAD İçin Misillemelerini Artırdı

 ABD’nin Güney Kore’de kurmak istediği THAAD(Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunması) füze sistemi komşu Çin’i kızdırmaya devam ediyor. Güney Kore söz konusu füze sisteminin Kuzey Kore’ye yönelik olduğunu iddia etse de, Pekin yönetimi THAAD’ın kendi güvenliğini tehdit ettiğini düşünüyor. Pekin yönetimi, Güney Kore’ye turizm yaptırımı uygulama kararı aldı. Bu kararla  Çinli turizm firmalarının tüm ‘Kore Turu Paketi’ satışlarını yasaklandı. Toplam turist nüfusunun %50sinin Çinliler tarafından oluşturulan Güney Kore bu karar ile birlikte turizm endüstrisine ağır bir darbe yiyecektir.

 Pekin yönetiminin Güney Kore’ye uyguladığı sert yaptırımların halklar arasındaki ilişkilere yansımasından da endişe edilmekte. Güney Kore’nin Çin Büyükelçiliği’inden yapılan açıklamaya göre, ülke içindeki Korelilerin can ve mal güvenliklerinden endişe edildiği ifade edildi. Çin’de yaşayan Güney Korelilerin gerilen ilişkilerinden dolayı tedirgin oldukları aktarıldı. Öte yandan Shenyang şehrindeki Güney Kore markası Lotte’nin kurduğu alış-veriş merkezinin önünde protesto gösterileri olduğu bildirildi.

 Çin’in Güney Kore yaptırımlarını daha sertleştirmesinden endişe edilirken, iki komşu arasındaki bu sorunun nasıl çözüleceği ise merak konusu.

Şeyma Yarımbaş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.arirang.com/News/News_View.asp?nseq=201445
  • http://www.arirang.com/News/News_View.asp?nseq=201437

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...