Clinton’dan İsrail’e İran Sözü

Avrupa ve Ortadoğu’daki dokuz ülkeyi kapsayan 12 günlük seyahatinin son durağı olarak 16 Temmuz 2011 tarihinde İsrail’e gelen Clinton’ın, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ile görüştüğü ifade ediliyor. Peres ile Clinton arasında yarım saat kadar süren görüşmenin ardından basına ayrı ayrı açıklamalarda bulundukları belirtiliyor. Clinton yaptığı açıklamada, özellikle Mısır, Suriye, İran, Ortadoğu’daki barış girişimleri ile diğer bölgesel ve küresel sorunların ele alındığını belirtti.

Clinton, ABD’nin gücünün tüm unsurlarını İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için kullanacağını, ayrıca ABD’nin İran’a yönelik baskılarını, bu ülkenin, ihtilaf konusu olan uranyum zenginleştirme programı konusunda yaptığı ihlalleri itiraf etmekte yetersiz kaldığı sürece sürdüreceğini ifade etti. ABD’nin bu ülkeye yönelttiği üstü örtülü tehdide karşın, herkesin diplomatik bir çözümü tercih ettiğini ve İsrail ile ABD’nin İran konusunda aynı noktada buluştuklarını vurguladı.

Suriye konusuna da değinen Clinton, Suriye’nin neden olduğu şiddetin durdurulması gerektiğini dile getirdi. Peres ise görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail ile Mısır arasında 30 yıl süren barışa verdikleri öneme işaret ederek, Suriye’deki şiddeti de kınadıklarını belirtti. Ayrıca Peres, ABD yönetiminin nükleer faaliyetlerini durdurması için İran’a yaptığı baskılara destek verdiğini de sözlerine eklediği ifade ediliyor. 

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...