Clinton’dan İsrail’e: “Türkiye’den Özür Dileyin”

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, İsrail ziyaretinde, Mavi Marmara gemisine yapılan baskın nedeniyle Türkiye’den özür dilenmesini istedi. Clinton’ın, İsrail Başbakanı ile görüşmesinde, Türkiye ile ilişkilerinin bozuk kalmaya devam etmesinin İsrail’in ve ABD’nin çıkarlarına zarar verdiğini belirterek, ilişkileri tamir etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İsrail televizyonlarının yaptığı açıklamaya  göre Hillary Clinton, “terörist grupların iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırmaya çalıştığını” ifade etti. Clinton, Türkiye’nin bölgede dikkate alınması gereken bir varlığı olduğunu ve İran’ın nükleer programına karşı uluslararası birliğin sağlanması için Ankara’ya ihtiyaç duyulduğunu  da sözlerine ekledi.

Clinton’ın, 24 saatlik ziyareti esnasında İsrail’den Filistin Yönetimi ile barış görüşmelerine yeniden başlamasını istediği de belirtiliyor. ABD’li bakan, temasları sonrası yaptığı basın toplantısında, “Amerikan gücünün tüm unsurlarını kullanarak”, İran’ın nükleer silah sahibi olmasının önüne geçileceğini ifade etti. İran’ın şu ana kadar yaptığı tekliflerin çözüm süreci başlatacak nitelikte olmadığını kaydeden Clinton, “İranlı liderlerin, doğru kararı vermeleri için hâlâ zamanı var. Tercih İran’ın olacak” uyarılarında bulundu.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, Zaman)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...