COVID-19 RAPORU: DÜNYA’YA NASIL ETKİ ETTİ?

Dünya ülkeleri 2020 yılı itibariyle büyük bir testten geçmektedirler. Covid-19 salgını, XX. yüzyılda yaşanılan iki büyük dünya savaşının küresel etkilerinden sonra belki de modern devletlerin karşılaşmış oldukları en büyük güçlük olarak gözüküyor. Hatta Covid-19 salgının, yaşanan dünya savaşlarından daha etkili ve yıkıcı etkileri olabilir. Çünkü savaş, insanların ve devletlerin hafızalarında çoğu zaman taze kalan tecrübelere sahiptir. Devletler, politikalarını, kurumlarını, sistemlerini, sanayilerini, insanlar arasında yaşanan savaş gerçeğine göre inşa eder. Ancak bu devletlerin sistemleri, salgın hastalıklar temel alınarak kurulmaz. Dünya ülkeleri bu salgına hazırlıksız bir şekilde yakalanmıştır. Bunun kanıtı olarak da Covid-19 salgının da dünya ülkelerinin ve insanlarının yaşamış oldukları çaresizlik örnek olarak gösterilebilir. Covid-19 tüm dünyayı sosyal, ekonomik ve siyasi boyutlarda etkisi altına almıştır. Ayrıca Covid-19 salgını, gelecekte karşılaşılacak olan salgın hastalıklar gerçeğini de açığa çıkarmıştır. Covid-19 salgını, bütün ülkelerin ve insanların birbirleriyle ve doğayla olan ilişkilerini değerlendirebilmeleri ve bu ilişkinin geleceğinin daha açık bir şekilde görülebilmesi için ayna görevini îfa etmektedir. TUİÇ Akademi tarafından hazırlanan bu raporda, Covid-19 salgınının bölgesel perspektiflerde bir çalışması yapılmaktadır.

Bu raporda, Covid-19’un ABD’nin 2020 seçim sürecine, AB’nin politikalarına, Türkiye’nin dış diplomasisine, Çin ekonomisine, Latin Amerika toplumuna, ekonomisine ve teknolojik boyutlardaki gelişimleri üzerine etkileri açıklanmıştır.

Rapora ait dokümanı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Covid-19’un Dünya Üzerine Etkisi indir

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...