D-8 Zirvesine Pakistan Ev Sahipliği Yapıyor

Kalkınmakta olan 8 İslam Ülkesi;  Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın oluşturduğu D-8 zirvesinin açılışı Pakistan’ın başkenti İslamabad’da yapıldı. Pakistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve dört gün sürecek olan zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Nijerya Başbakanı Goodluck Ebele katıldı.

Bu yıl 8’incisi gerekleştirilen D-8 ülkeleri zirvesinin açılışını yapan Pakistan Başbakanı Raja Pervez Eşref’ in, Müslüman ve demokratik ülkelerin bir araya gelmesiyle kurulan zirvenin işbirliği ve ticaretin gelişmesine büyük katkı sağladığını söyledi. D-8 ülkeleriyle ticaret ve işbirliğinin arttırılması için yasal düzenlemeler yapacaklarını vurgulayan Pakistan Başbakanı, işadamları için vizelerin kaldırılması, gümrük vergilerinin yeniden gözden geçirilmesi ve yatırımın kolaylaşması için bir dizi uygulamaları devreye sokacaklarını belirtti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar ise basın toplantısında yaptığı açıklamada; Türkiye, Pakistan, İran, Bangladeş, Endonezya, Malezya, Nijerya ve Mısır’dan oluşan D-8 ülkelerinin küresel ticaretteki paylarını, 2018 yılına kadar %15’e çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Diğer yandan Başbakan Erdoğan zirvenin liderler toplantısı etabına katılarak bir konuşma yapacak olup kalacağı otelde bir dizi ikili görüşmelerde de bulunması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, İslamabad’da dışişleri bakanları toplantısına katıldı. Konuşmasında D-8 ülkelerinin “Ekonomi, gıda, enerji ve teknoloji konularına öncelik vermesi gerektiğini” vurgulayan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Biz D-8′ in devlet ve özel sektörün bir arada katılımının sağlandığı bir form olmasını istiyoruz. Bütün bu çalışmalara rağmen kuruluşta belirlediğimiz hedeflerin çok uzağındayız. Bu hedeflere yaklaşmamız için D-8 ülkeleri arasında vize, vergi, gümrük konularında çalışmalar yapmamız ve ilerleme sağlamamız gerekmektedir.”

Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın oluşturduğu D-8 ülkeleri; doğal kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarları ile bölgelerinde önemli bir coğrafi konuma sahiptirler.

Konu hakkında son olarak önemli bir not eklemek gerekirse; D-8, Türkiye’nin öncülüğünde 15 Haziran 1997 yılında İstanbul Deklarasyonuyla kuruldu.

( TUİÇ Akademi, AA, Timeturk )

Ayşe DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...