Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola: DSÖ Genel Direktörü Kinshasa’da

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü’nün ebola salgınına karşı destek için cumartesi günü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne gelmesi planlanıyor. DSÖ, en kötü senaryoya kendini hazırladığını belirtti.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un bu hafta sonu DRC’ye, ulusal makamların desteğiyle durumun elde alınabilmesi için gitmesi planlanmakta. Öyle ki salgının, Equiko Eyaletindeki Bikoro bölgesini Congo-Brazzaville sınırına kadar etkili olduğunu gözüküyor.

DSÖ, “11 Mayıs itibariyle, son beş hafta içinde bölgede iki doğrulanmış 18 muhtemel ölüm ve 14 şüpheli vaka da dahil olmak üzere 34 Ebola vakası bildirilmiştir” açıklamasında bulundu.

Cuma günü Cenevre’den duyuru yapan DSÖ, ebola salgınını Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne yayılma riskini yüksek olarak değerlendirdi ve en kötü durum senaryosuna hazırlandığını duyurdu.

 

Ortak bir ekip olarak çalışan WHO (DSÖ) ve UNICEF, cumartesi günü Bikoro bölgesine gittiler. DSÖ iletişim sorumlusu,“Bediroka’nın (Equateur eyaletinin başkenti) bu aşamasından sonra Bikoro’ya gitmek üzereyiz. Burada, şüphelenilen vakaların analizini başlatmak ve sonuçların hızlı bir şekilde elde edilmesini sağlamak için mobil laboratuvarların kurulumuna geçtik.” açıklamasında bulundu.

DSÖ’nün dünya üzerindeki sağlık sorunlarına yardım müdahaleleri amacıyla kurulması ve bu tip faaliyetlerde bulunması küresel insanlık bilinci için önemli bir adım olarak görülebilir.

 

 

 

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

 

Kaynak:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...