Doğuş Holding’in Marina’da Hırvatistan tercihi

Hırvatistan’daki Son Gelişmeler

Mahkeme Hırvatistan Misyonunu Tamamladı Dedi Zagreb’deki Ofisi’ni Kapattı

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan ve bulundukları ülkelerdeki siviller, savaş mağdurları, medya temsilcileri, adalet kurumları ve tüm kamuoyuyla işbirliği yaparak merkeze en doğru bilgi ve kanıtları ulaştırmak amacıyla kurulan Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve Kosova’nın başkenti Priştine’ deki ofislerini kapattı.

Daha önce de mahkeme 2004’te Makedonya’ nın başkenti Üsküp’teki ofisini, 2007’de ise Bosna-Hersek’in Banya Luka kentindeki ofisini kapatma kararı almıştı.

Mahkemenin, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna ve Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki ofisleri ise işlevlerine devam edecek.

Mahkeme yaptığı açıklamada, “Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Kosova ve Hırvatistan’daki stratejik misyonunu tamamlamıştır” gerekçesini gösterdi.

16 Kasım’da aldığı kararla eski Hırvat generaller Ante Gotovina ve Mladen Markaç’ı daha sonra 29 Kasım’da da eski Kosova Başbakanı ve Kosova Kurtuluş Ordusu Komutanı Ramuş Haradinay ile Lah Brahimay ve İdriz Balay’ ı serbest bırakmıştı.

Hırvatistan’ın tanınmış avukatlarından Anto Nobilo, konuya ilişkin AA muhabiri ile yaptığı röportajda “Mahkemenin Hırvatistan temsilciliğine artık gerek yok. Lahey’deki mahkemede devam eden davaları göz önüne alacak olursak, Hırvatistan’ı bağlayacak hiçbir dava olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle mahkemenin Zagreb ofisinin kapanmasının son derece anlamlı ve gerçekçi olduğu kanısına varabiliriz. Bu, Hırvatistan’ın yanı sıra Kosova için de geçerli” değerlendirmelerinde bulundu.

Nobilo’ ya mahkemenin Saraybosna ve Belgrad ofislerinin görevlerine devam etmesi kararı konusu sorulduğunda mahkemede halen iki ülke arasında yaşanan olaylara dair davaların devam ettiği bunun normal ve olması gerektiği açıklamalarında bulundu.

Doğuş Holding’in Marina’da Hırvatistan tercihi

Doğuş Grubu bünyesindeki D-Marin Marinalar Grubu, Akdeniz’in en büyük marina zinciri konumundaki Hırvat Adriatic Crotia International (ACI) Grubu’nun yüzde 6.92’sini satın aldı.

Uluslararası marinacılıkta pazar lideri olma hedefi doğrultusunda büyüme planlarını hayata geçirdiklerini söyleyen Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, D-Marin Marinalar Grubu olarak Akdeniz ve Adriyatik Bölgesi pazarlarında yeni satın alma ve marina geliştirme projeleri üzerinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Daha önce de Doğuş Grubu D-Marin Mandalina, D-MarinDalmacija ve D-Marin Borik ile Akdeniz çanağında yaptığı yatırımlara bir yenisini Atina Borsası’na kota olan Lamda Geliştirme’ ye ait “Flisvos Marina”yı ekledi.

( TuiçAkademi, AA, Milliyet  )

TUİÇ-BALKAM

Gülşah ŞENGÜLER

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...