Donald Trump, Ruanda Giysilerinin İthalatını Askıya Aldı

0
59

ABD Başkanı Donald Trump, 29 Mart Perşembe günü Ruanda’dan ithal edilen kıyafetlere yönelik ticari menfaatleri askıya almaya karar verdi.

Donald Trump, Avrupa ve Amerika’dan ithal edilen “ikinci el” kıyafet ve ayakkabılar üzerindeki gümrük engellerini misilleme olarak, Ruanda ithal kıyafetlerin sağladığı ticari faydaları askıya almaya karar verdi.

Bu karar, Kigali’nin son aylarda geri dönüştürülmüş Amerikan giyim ve ayakkabı üzerine uyguladığı gümrük engellerine karşı bir misilleme tedbiri olarak görülüyor.

Cumhurbaşkanı, Agoa’nın Ruandası’ndan (Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası) bir çıkıştan ziyade bu yardımların askıya alınmasının, bölgede daha fazla tartışmaya olanak sağlayabileceğine inanıyor. ABD Ticaret Temsilcisinden (USTR) yapılan açıklamada, piyasaya erişimin (ABD ürünlerine) geri dönmesi ve Ruanda’nın Aora şartlarına uyması sağlandı.

Sponsorlu

2000 yılında Clinton yönetimi altında yapılan ticaret anlaşması, Amerika ve Afrika arasındaki ticareti kolaylaştırmayı ve düzenlemeyi amaçlamaktadır.

Yıllar geçtikçe, 6.000 ürün ithalat vergisi indirimlerinden yararlanmıştır, ancak bu ticari faydalar sadece belirli koşullar altında uygulanabilir. Agoa’ya katılan ülkeler, insan hakları, iyi yönetişim ve işçilerin korunması ile ilgili koşulları yerine getirmelidir. Buna ek olarak, kendi topraklarında ABD ürünleri üzerinde herhangi bir gümrük yasağı uygulamamalıdırlar.

Bu karar Ruanda ekonomisinde önemli hasarlara sebep olabilir ancak ABD için aynı önemi taşıyıp taşımayacağı şüpheli bir durum.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here