BM Barış Gücü Askerleri Liberya’dan Çekildi

Birleşmiş Milletler Liberya Misyonu (UNMIL), Liberya’dan çekildi. UNMIL’den yapılan yazılı açıklama da Birleşmiş Milletler Liberya Misyonu’na (UNMIL) bağlı bütün asker ve polislerin ülkeden çekildiği bildirildi. UNMIL barış güçleri, görevlerinin sona ermesinin ardından törenle uğurlandı.

UNMIL barış güçlerini uğurlama törenine Liberya Devlet Başkanı George Weah da katıldı. Weah törende yaptığı konuşmada, karanlık günlerinde Liberya’nın yanında yer aldığını belirterek Birleşmiş Milletler’e teşekkür etti. Weah, BM barış güçlerinin Liberya’da iç savaşın önlemesi için yürütülen çalışmalarda önemli rol oynadığını söyledi ve ‘Size söz veriyoruz bir daha savaşmayacağız.’ dedi.

Liberya’da 1999 – 2003 yılları arasında yaşanan iç savaşta binlerce insan hayatını kaybetti ve on binlerce insanda göç etmek zorunda kaldı. 2003 yılında iç savaşı bitirmek için imzalanan ateşkes anlaşmasını izlemek üzere Birlemiş Milletler tarafından ‘Birleşmiş Milletler Liberya Misyonu’ (UNMIL) kuruldu. Liberya’nın da yer aldığı Batı Afrika bölgesinin lider ülkesi Nijerya’dan ve Pakistan ile Ukrayna’dan görevlendirilen 16.475 asker ve polis UNMIL kapsamında görev yaptı.

UNMIL, Liberya’da sürdürülebilir barış, silahsızlanma, güvenlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının korunması gibi konularda çalışmalar yapmıştı.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...