Düşünce Kuruluşlarından Trump’ a, Pakistan’a Baskı Çağrısı

0
69

 Amerika’ da çeşitli düşünce kuruluşlarının Güney Asya uzmanları tarafından başkan Trump’ a Pakistan’ ın terörle ilişkisini araştırma tavsiyesi sunuldu. Söz konusu tavsiyeler arasında Pakistan’ ın Teröre Destek Sağlayan Devlet kriterlerine uyup uymadığının araştırılması da var. Raporda 7 ülkenin vatandaşlarına ABD’ ye giriş yasağı konan kararnamede Pakistan’ ın, isminin geçmeyerek bu durumdan kurtulduğu belirtildi. İslamabad’ da Hindistan’ a karşı terör eylemlerinde bulunan gruplara Pakistan’ ın destek verdiği ve ABD’ nin, Pakistan’ ı terörist grupların faaliyetlerinden sorumlu tutması gerektiği de dikkat çekmektedir.

 Hindistan ile Pakistan arasındaki gerginliğin artmasına karşın ABD’ nin de hazırlıklı olması gerektiğine dikkat çekilmektedir. Rapordaki bir başka hususda, Afganistan’ daki Taliban güçlerine Pakistan’ ın verdiği destek. Bu tehlikelere dikkat çekilirken ABD’ nin Pakistan’ a askeri yardımı azaltmasının bu ülkeyi Çin, Arabistan ve Rusya eksenine yakınlaştırabileceği de göz önüne getirilmiştir.

Turgut Sağlam – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Sponsorlu

Kaynak:

  • http://timesofindia.indiatimes.com/world/us/us-think-tanks-call-for-tougher-line-on-pakistan-by-trump-administration/articleshow/57008428.cms

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here