Düşünce Kuruluşlarından Trump’ a, Pakistan’a Baskı Çağrısı

 Amerika’ da çeşitli düşünce kuruluşlarının Güney Asya uzmanları tarafından başkan Trump’ a Pakistan’ ın terörle ilişkisini araştırma tavsiyesi sunuldu. Söz konusu tavsiyeler arasında Pakistan’ ın Teröre Destek Sağlayan Devlet kriterlerine uyup uymadığının araştırılması da var. Raporda 7 ülkenin vatandaşlarına ABD’ ye giriş yasağı konan kararnamede Pakistan’ ın, isminin geçmeyerek bu durumdan kurtulduğu belirtildi. İslamabad’ da Hindistan’ a karşı terör eylemlerinde bulunan gruplara Pakistan’ ın destek verdiği ve ABD’ nin, Pakistan’ ı terörist grupların faaliyetlerinden sorumlu tutması gerektiği de dikkat çekmektedir.

 Hindistan ile Pakistan arasındaki gerginliğin artmasına karşın ABD’ nin de hazırlıklı olması gerektiğine dikkat çekilmektedir. Rapordaki bir başka hususda, Afganistan’ daki Taliban güçlerine Pakistan’ ın verdiği destek. Bu tehlikelere dikkat çekilirken ABD’ nin Pakistan’ a askeri yardımı azaltmasının bu ülkeyi Çin, Arabistan ve Rusya eksenine yakınlaştırabileceği de göz önüne getirilmiştir.

Turgut Sağlam – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://timesofindia.indiatimes.com/world/us/us-think-tanks-call-for-tougher-line-on-pakistan-by-trump-administration/articleshow/57008428.cms

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...