Rehin Müzakereleri Engellere Rağmen Devam Ediyor

Çalışma Bakanı Salim Jreissati, Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında Suriye’de Lübnan rehinelerinin serbest bırakılması konusunda engellerin aşılması için Türkiye ile müzakere çabalarının devam ettiğini açıkladı.

Lübnanlı dokuz rehinenin durumunda yaşanan son gelişmeleri aktarmak için düzenlenen basın toplantısında Türklerle bağlantıların sürdürüldüğü ifade edilirken bilindiği gibi engellerin olduğu fakat üstesinden gelinebileceği belirtildi.

Genel Güvenlik Müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim, Türkler ve Suriyeliler arasında gerçekleşen görüşmelere önayak olduğunu ve Lübnanlı rehinelerin Suriyeli kadın tutuklular karşılığında serbest bırakılacağını dile getirirken, Jreissati de Bakanlar Komitesi ve İbrahim’in davayı mutlu bir sona ulaştırmak için “yararlı sessizlik” politikasını koruduğunu açıklamalarına ekledi.

Aleppo bölgesi Azaz’da asi bir grup tarafından kaçırılan 11 Şii hacıdan da şimdiye kadar ikisinin serbest bırakıldığı belirtilirken kaçıranların Suriye rejimi tarafından düzenlenen kadın tutukluların listesi için rehine değişimi olabileceğini öne sürdükleri ifade edildi.
Genel Güvenlik, durumda gelişmeler yaşandığına değinirken rehine ailelerin medyaya yansıttıkları gibi yakın bir zamanda rehinelerin gruplar halinde serbest bırakılacağı haberi inkâr edildi.

Ailelerin İbrahim ile sürekli bağlantılı olunduğundan ve çabalardan haberdar olduğunun altını çizen Jreissati’nin açıklamaları Bakanlar Kurulu Komitesinin İbrahim ile bir araya geldiği müzakereler sonrasında duyuruldu.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...