Esed Çekileceğini Açıkladı ama..

Şam’da, Beşar Esed ile görüşen Ürdünlü heyet, Esed’in halkın anlaşmaları durumunda görevi bırakabileceğini belirttiğini açıkladı.

CNN Arabic televizyonuna açıklama yapan heyetten Durgam Khaitan Helese ziyaretin gerçekleşme talebinin Şam yönetiminden geldiğini söyledi.

Görüşmede Esed ile Suriye’de ki krizin siyasi yollarla çözülmesi konusunun ele alındığını ifade eden Helese, Esed’in Suriye Muhalif Güçler Koalisyonu ile ilgili olumlu şeyler söylediğini ve diyalog konusuna olumlu yaklaştığını belirtti. Ayrıca Helese Esed’in, Suriyelilerin çözüm için diyalog konusunda uzlaşmaları durumunda görevi bırakmaya hazır olduğunu söylediğini açıkladı.

Pazartesi günü Esed’i ziyaret eden Ürdün Barosu Sekreteri Semi Kharis başkanlığında ki heyet, Ürdün halkının teveccühünü iletmek adına kendisine cübbe giydirmişti. Semi Kharis, Esed’e yönelik konuşmasında,”Biz senin arkandayız. Senin sağında, solundayız. Sen varlığında ve yokluğunda her zaman aklımızda ve yüreğimizdesin” diyerek Ürdünlülerin Esed’i büyük bir lider olarak kabul ettiğini belirtti. Ürdün Baro Sekreteri ”Bu NATO’nun cüppelerine karşı Arap cüppesidir” ifadesini kullanmıştı.

Kharis’in Esed’i ziyaret etmesi Ürdün halkı tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Ürdün halkı adına yapıldığı söylenen bu ziyaret, çeşitli siyasi ve sivil  toplum örgütleri tarafından sert ifadelerle reddedildi. Heyet daha sonra yaptığı açıklamada yanlış anlaşıldıklarını ve tüm Ürdünlüleri temsil etmedikleri belirtti.

Hasan Abdulazim: İki Tarafta Ön Şart Sunmamalı

Ulusal Genel Koordinasyon Kurulu Genel Koordinatörü Hasan Abdulazim, Şam’ın el Hatip’in girşimini kabul ettiğini belirterek iki tarafından ön şart sunmaması gerektiğini ifade etti.

Ulusal Genel Koordinasyon Kurulu Genel Koordinatörü Hasan Abdulazim, Lübnan’da yayınlanan Sefir gazetesine verdiği demeçte, Enformasyon Bakanı Umran el Zobi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın açıklamalarını işaret ederek, Ulusal Koalisyon Başkanı Muaz el Hatip’in sunduğu girişimin Suriye yönetimi tarafından kabul edildiğini belirtti.

Suriye yönetiminin ön şartsız diyalog çağrısına rağmen hem yönetimi hem de El Hatib’i diyaloga ön şart sunmakla suçlayan Abdulazim, Suriye yönetiminin, krizin siyasi yolla çözülmesi gerektiğine inanmış olduğunu belirterek şöyle devam etti ” Muaz el Hatib de ilan ettiği girişimden kolay kolay dönemez. Çünkü, Suriye krizinin siyasi yolla çözüme kavuşturulması, Amerika ve Rusya’nın buluşma noktası oldu”

El-Hatib’in girişiminin bir dil sürçmesi ya da şahsi görüş olmaktan ziyade, Burhan Galyun ve Riyad Seyf gibi muhalifler tarafından da desteklenen bir girişim olduğunu ifade eden Abdulazim, “Uluslararası toplum da Suriye’de şiddetin devamının Suriye ve bölgeye tehlikeli yansımalarının olacağından ötürü siyasi çözüm ve yönetimin barışçıl bir şekilde değişmesi için uygun ortamın oluşturulması gerektiği kanaatine ulaştı” dedi.

Uluslararası toplumun Cenevre konferansında ittifaka varması halinde Suriye’de ateşkesin ilan edileceğini, siyasi tutukluların serbest bırakılacağını ve böylece ülkedeki siyasi geçiş sürecinin başlayacağını aktaran Abdulazim, demokratik Suriyeli muhaliflerin ortak çatı altında hareket edebilmesi için bir kez daha Kahire’de toplanma çağrısı yaptı.

Koordinasyon Kurulu üyesi Münzir Haddam ise asker eksenli çözüm girişimlerinin Suriye’de yıkıma yol açmanın dışında bir işe yaramadığını, tek siyasi çözümün siyasi olduğunu belirterek şöyle devam etti: ” Biz, el-Hatip’in girişimini destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz. Müzakerelerle bir şey kaybetmeyiz. Kaybeden taraf, Suriye yönetimi olacaktır”

(TUİÇ Akademi, Cihan Haber Ajansı, Yakındoğu analizi)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...