Etiyopya, Mısır ve Sudan’dan Hedasi Barajı İçin Ortak Çalışma

Etiyopya, Hedasi Barajı’nda su miktarının azalması nedeniyle Sudan ve Mısır ile bağımsız çalışma yapma kararı aldıklarını bildirdi. Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Meles Alem açıklamasında Hedasi Barajı’nın inşa edilmesiyle Mısır’ın, Nil Nehri’nden daha az su alacağı yönündeki endişelerini gidermek için bağımsız bir çalışma yürütme kararı aldıklarını belirtti.

Alem, “5 milyar dolarlık barajın inşaatı yakında tamamlanacak. Mısır’a doğru akan Nil suyunun azalacağından endişeliyiz. Bu olumsuz duruma karşı Sudan, Mısır ve Etiyopya, ortak çalışma yapma kararı aldı. Üç ülkenin arasında yapılan bu anlaşma ‘bir atılımdır.” dedi. Etiyopya’nın 2011’de Nil’in iki kolundan biri olan Mavi Nil’in yatağını değiştirerek Hedasi Barajı’nın inşaatına başlamasıyla bölge ülkeleri arasında nehrin sularının kullanımı konusunda tartışmalar patlak vermişti. Sorunun çözülmesi için Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında yapılan müzakereler, 13 Kasım 2017’de Başkent Kahire’deki üçlü toplantının ardından askıya alınmıştı. Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında yürütülen müzakereler sonucu, 6 Mart 2015’te Hedasi Barajı ile ilgili “İlkeler Anlaşması” imzalanmıştı. Sonrasında Mısır, Etiyopya ve Sudan, 20 Eylül 2016’da Hedasi Barajı projesinde “hidroelektrik üretim sistemi, modelleme ile bunların çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri” üzerine incelemeler yapılmasını öngören anlaşmaya imza atmıştı.

Afrika’nın en büyük barajı olacak ve tamamlandığında 6 bin megavatlık elektrik üretmesi planlanan projenin toplam maliyetinin 4,8 milyar doları bulması öngörülüyor.

Fatma Nur KARANİS
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,632TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...