Fransa’da Le Pen Sürprizi

Fransa’daki ana akım siyasi hareketler arasında şaşkınlığa yol açan bir kamuoyu yoklaması yapıldı. Araştırmaya göre, aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin liderliğini babası Jean Marie Le Pen’den devralan Marine Le Pen, gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Nicolas Sarkozy’yi yenilgiye uğratabilir.

Araştırmaya katılanların yüzde 23’ünün Le Pen’i tercih ettiği, Sarkozy’nin yüzde 21 destek aldığı, Sosyalist aday Martin Aubry’nin ise yüzde 18’de kaldığı belirtiliyor. Bu sonuçlarla beraber, aşırı sağın yükselişinden Sarkozy’nin göç ve İslam gibi geleneksel olarak Ulusal Cephe’nin alanına giren konulara odaklanmasının sorumlu olup olmadığı konusunda ateşli bir tartışma başladığı kaydediliyor.  Sosyalistlerinse kamuoyu yoklamasını, Sarkozy’nin bir oyunu olarak gördüğü söyleniyor.  Sosyalistlerin parlamentodaki lideri Jan Marc Ayrault, ‘Hiç şüphesiz Sarkozy, Ulusal Cephe’yi destekleyip ikinci turda onlarla yarışmak ve solu silmek istiyor.” diyor.  İktidardaki UMP’nin milletvekillerinden Laurent Henart ise bu planın geri tepebileceği görüşünde. Henart, ‘Bu sonuçlar, Marine Le Pen’in alanına her girdiğinizde bazı seçmenlerinizi oraya götürdüğünüz ve bir kısmını da orada bıraktığınız anlamına geliyor. Onunla aynı şeritte yarışırsanız, yarışı kazanacağınızın hiçbir garantisi yok” şeklinde konuşuyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarının gerçekçi olması ihtimali Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde işinin daha da zorlanacağı anlamına gelebilir. Avrupa Birliği içerisinde önemli bir nüfuza sahip Fransa’da Sarkozy’ye göre daha sağcı bir iktidarın göreve gelmesi ile birlikte özellikle Türkiye ile yürütülen müzareke sürecinde Türkiye açısından olumsuzluklar daha da artacaktır.

 (tuicakademi, daily telegraph)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...