Fransız İş Adamı Bollore Hakkında Afrika’da Yolsuzluk İddası

0
81

Afrika’da yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan Fransız taşımacılık ve iletişim sektörünün önemli şirketlerinden Bollore Grubu’nun sahibi ve üst düzey üç yöneticisinin gözaltı süresinin uzatıldığı duyuruldu.

Bollore Grubu’nun Afrika’da işletmesini sürdürdüğü 16 limandan ikisinin ihale işlemleri sırasında, devletin üst yöneticilerini ikna etmek için rüşvet vererek yolsuzluk yapıldığı iddia edildi.

Afrika ülkeleri Gine ve Togo’da bulunan limanların işletmesini 2009-2010 yıllarında haksızca aldığı iddia edilen Bollore ve şirketin içinde Gilles Alix’in de bulunduğu üç üst düzey yöneticisi hakkında da ön soruşturma açıldı.

Bollore’ye bağlı iletişim şirketi Havas’ın bazı Afrikalı liderlerin seçilmeleri ve iktidarlarını korumaları için düşük faturalı kampanyalar düzenlediği belirtilen haberlerde, şirketin bölgedeki gücünü kullanarak, siyasi değişiklikleri sağladığı da iddia edilmişti.

Sponsorlu

Dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer alan ve 1822’de kurulan Bollore Grup’un yaklaşık 60 bin çalışanı bulunan Bollore şirketinin haberlerin ardından borsadaki hisseleri yarım günde yüzde 6 değer kaybetti.

Vincent Bollore ile ilgili tartışmalı bir kitaba imza atan Jean-Pierre Canet, “Bu olayda en çok zarar görenler Afrikalılar. Togo demokratik bir ülke sayılmaz ama Gine gibi, demokratikleşme hedefi olan ülkelerin, Afrikalılar tarafından değil de, yabancı yöneticiler tarafından yolsuzluk olaylarına karışması gerçekten üzücü bir durum. Özellikle yabancı yatırımcıların bu şekilde söz konusu ülkelerde kazanç elde etmesi kabul edilemez bir durum.” açıklamasıyla yolsuzluk iddialarını değerlendirdi.

Bollore’nin ve üst düzey yöneticilerin haklarındaki suçlamalardan aklanamadığı takdirde,şirketin git gide kötü bir duruma sürüklenmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durum Gine ve Togo’nun hatta diğer Afrika ülkelerinin yabancı yatırımlara bakışını da değiştirebilir.

Büşra GÜRSOY

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here