G8 Libya’ya Müdahaleyi Görüşüyor

Libya’da Kaddafi yanlıları muhalifler tarafından ele geçirilen yerleri tek tek geri alırken, Paris’te toplanan G8 ülkeleri Dışişleri Bakanları, Fransa’nın uçuşa yasak bölge talebini görüştü.

Fransa ve İngiltere’nin önerdiği Arap Birliği’nin sıcak baktığı fakat Rusya ve Çin’in temkinli yaklaştığı uçuşa yasak bölge önerisine, toplantı için Paris’e gelen Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan destek geldi.

Libya’ya yapılacak müdahaleyi görüşecek olan bakanlar, Kaddafi’nin tek tek kaybettiği yerleri geri alması üzerine gündemin ana konusu olarak uçuşa yasak bölgeyi tekrar öne getirildi. Fransa, uluslararası camiayı daha hızlı karar verip uygulamaya geçilmesi konusunda uyardı. Libya’daki geçici hükümeti resmen tanıyan tek ülke olan Fransa, toplantıya katılan Amerika’nın ve Rusya’nın desteğini almak istiyor. Ancak Rusya, Paris’e davet edilmeyen BM Güvenlik Konseyi Üyesi Çin ile yaratacağı sonuçlar açısından öneriye temkinli yaklaşıyorlar.

Ayrıca Amerika Dışişleri Bakanı Clinton’ın Libyalı muhalifler dış ilişkiler temsilcisi Mahmud Cibril ile görüşmesi bekleniyor. Dün akşam geç saatlerde Cibril’in Paris’e özel bir uçakla indiği duyuruldu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Paris’teki toplantının ardından Ortadoğu turuna çıkacağı öğrenildi. Libya’daki ayaklanma ile Tunus ve Mısır’daki yeni hükümetler ile ilgili görüşmelerde bulunacağı öğrenildi.

(tuicakademi, VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...