Grönland’da Seçim Sonuçları Açıklandı

Danimarka Krallığı’na bağlı Grönland’da özerk yönetim, nisan ayında parlamento seçimine gitti. Danimarka’ya bağlı 56 bin nüfuslu dünyanın en büyük adası Grönland’da ki parlamento seçimini sol görüşlü Siumut Partisi kazandı.

Inatsisartut adlı 31 sandalyeli Grönland parlamentosu için yapılan seçimlere 7 parti katılırken, 40 bin 769 seçmenden 29 bin 296’sı oy kullandı. Seçimde oyların yüzde 27,2’sini alan Siumut birinci parti olarak parlamentoda 9 sandalyeye sahip oldu.

Sol görüşlü parti Inuit Ataqatigiit ise, 7 bin 478 oy ile oyların yüzde 25,5’ini elde ederek, özerk parlamentoda 8 sandalye edindi. Seçimden üçüncü çıkan Sosyalist Liberal Demokratik ise, 5 bin 712 oy ile oyların yüzde 19,5’ini alarak parlamentoda 6 sandalye ile temsil edilme hakkı kazandı.

Hem Siumut hem de Inuit Ataqatigiit, önceki seçimlere göre destekte önemli bir düşüş yaşadı. Siumut lideri Kim Kielsen, “Parlamentodaki bütün partilerle müzakerelere davet edilecek.” dedi.

Özerk parlamentoda, Siumut, Inuit Ataqatigiit ve Partii Naleraq arasında koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor.

Bağımsızlık yanlısı kampanya yapanların ana meselesi,Danimarka’dan ne zaman ayrılılacağı ve adanın fakirleştirilmeden bunun nasıl yapılacağıdır. Doğal kaynaklar bakımından zengin olan Grönland, 1979’da Danimarka’dan özerklik kazandı. Grönland, dışişleri, güvenlik ve mali konularda Danimarka Krallığı’na bağlıdır.

 

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

KAYNAKÇA:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...