Gül’den İran’a Önemli Ziyaret

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu hafta sonunda İran’a bir ziyaret gerçekleştiriyor. Abdullah Gül cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanlığı görevleriyle İran’ı daha önce de ziyaret etmişti ancak 13 – 16 Şubat tarihlerini kapsayan bu ziyaretini önemli kılan Cumhurbaşkanı’nın ilk kez Tahran’ın dışında Fars kimliğinin merkezi olan Isfahan ve Azeri kimliğinin yoğun olduğu ve Güney Azerbaycan olarak adlandırılan Tebriz’i de ziyaret edecek olması.

İkinci önemli bir konu ise ziyaretin zamanlaması, Cumhurbaşkanı Gül Mısır’da yaşanan gelişmelerin halen sıcaklığını koruduğu bir zaman dilimi içerisinde tam da Müslüman Kardeşlerin (İhvan-ı Müslimin)Mısır’da iktidara gelmesi olasılığı ile 1979 İran İslam Devrimi’nin ilişkilendirildiği yorumların yapıldığı bir dönemde bu ziyareti gerçekleştirmiş oluyor. Başka bir ifade ile model ülke olarak gösterilen Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, bir başka model ülkeye ziyaret gerçekleştirmiş oluyor.Bilindiği gibi Mısır’daki gelişmelerle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında yapmış olduğu konuşma Tahrir Meydanında yankılanmış ve büyük ilgi görmüştü ancak hararetli açıklamaları ile sıkça gündeme gelen İran Cumhurbaşkanı MahmudAhmedinejad’ın Mısır’daki gelişmelerle ilgili dikkate değer bir açıklaması olmadı. Ahmedinejad Mısır’daki protestocuları desteklediklerine binaen açıklama yapmasına rağmen Başbakan Erdoğan’a kıyasla açıklaması ilgi görmedi. Ortadoğu dengelerinin genellikle İran – Türkiye – Mısır üzerine oturtulduğu düşünüldüğünde Cumhurbaşkanı Gül’ün İran ziyaretinde Mısır’da yaşanan gelişmeler ve Ortadoğu’nun geleceğine ilişkin önemli görüşmeler gerçekleştirilebilir.

 

 

(tuicakademi)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...