Gül,”Sanki kendi evimiz yanıyor”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye’de ki olaylara dair ”Suriye’de olup bitenleri seyrederken sanki kendi evimizin içi yanıyor, kendi insanlarımız ölüyor gibi görüyoruz”dedi.

12.İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT)Zirvesi için bulunduğu Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile bir araya gelen Abdullah Gül, Mısır ile ikili ilişkileri değerlendirdi. Köklü dostluk ve kardeşlik bağları olan Mısır’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Daha önce Mekke’de ki olağanüstü zirve çalışmaları kapsamında Ankara’ya gelen Mursi ile görüşme fırsatı bulduğunu kaydeden Gül, bu görüşmelerde Mısır’la ikili ilişkilerini ve bölgede ki olayları konuştuklarını belirtti.

12.İİT Zirvesini Kahire’de toplayarak, Mısır’ın çok büyük iş başardığını belirten Gül,”Bu başarıdan dolayı sizleri kutluyorum. 2012’ye kadar sürecek dönem başkanlığınızda da başarılar diliyorum”dedi. Bundan sonraki zirvenin Türkiye’de toplanacağını ve dönem başkanlığını Türkiye’nin alacağını belirterek, bu konuda ki desteği nedeniyle de Mısır’a teşekkür etti.

”Mısır, Arap dünyasının amiral gemisi”

Daima Mısır ve Türkiye’nin dayanışma içinde olduğunu, Tahrir Devriminden sonra ise iki ülke ilişkilerinin en üst seviyede seyrettiğini ve geliştiğini vurgulayan Abdullah Gül, ”Mısır ve Türkiye halkları birbirinin kardeşidir” dedi.

Türkiye’nin duyduğu heyecan ve ilginin Tahrir Devrimine katkıda bulunduğunu söyleyerek, şöyle devam etti ,”Arap dünyasının amiral gemisi olarak gördüğümüz Mısır’ın demokrasiyi tüm gelenek ve kurumlarıyla gerçekleştirmesi sadece tüm Mısır için değil bütün Arap ve İslam dünyası için çok büyük anlamlar ifade edecektir. İnanıyorum ki Mısır, bu yolda çok başaralı olacaktır”.

”Ticaret hacmi, 10 milyar doları bulacak”

Gerek baş başa gerek heyetler arasında yapılan görüşmelerde Mursi ile Türk-Mısır ekonomik işbirliğini çok daha ileri düzeye götürmeyi planladıklarını belirten Abdullah Gül,”Ticaret hacmimiz bugün 5 milyar dolar civarında. Bunu en kısa süre içerisinde 10 milyar dolara çıkarmanın mümkün olduğunu konuştuk. Şu anda Türk yatırımcıları Mısır’a çok büyük ilgi duymaktadır. Değerli kardeşim, bu konuşmasında da kendilerini davet etmiştir, destek vermiştir. Bundan dolayı teşekkür ediyorum”dedi. Şuan da Mısır’da ki Türk yatırımlarının 2 milyar doları geçtiğini ve istihdam ettikleri Mısırlı sayısının 60 bine yaklaştığını aktararak kısa sürede bu sayının artacağına inandığını belirtti.

”Her şeyi çok açık konuştuk”

Gül ve Mursi açıklamaların ardından soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin önceki gün gerçekleştirilen üçlü zirveyi hatırlatarak ”Bu toplantıdan somut ne sonuç çıktı? Sayın Ahmedinejad’ın Suriye rejiminin yanında koşulsuz durmasını geriye çekebildiniz mi? Ne mesajlar verdiniz?”sorusunu, şöyle yanıtladı: ”Suriye konusunun hepimiz için birinci öncelikli konu olduğunu söylemek isterim. Suriye’de olup bitenleri seyrederken sanki kendi evimizin içi yanıyor, yıkılıyor ve kendi insanlarımız ölüyor gibi görüyoruz. Suriye meselesi bu kadar çok içimizi yakıyor.”Önceki gün gerçekleşen konferans sırasında bu nedenle bir araya gelme ihtiyacı hissettiklerini ve her şeyi çok açık konuştuklarını belirten Gül,” Suriye’nin bu şekilde kendini tüketmesine fırsat vermemek için bazı çalışmalar başlattık, dışişleri bakanlarımız bunların detaylarını şu anda konuşuyorlar. Ümit ederim ki bu kötü gidişatın durmasına katkımız olur”ifadesini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

Suriye’de yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Mursi ise Suriye’de akan kanın durması için Türkiye ile birlikte çalıştıklarını, Suriye krizinin çözümü konusunda dörtlü görüşmelerin (Mısır, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan) yeni görüşler doğrultusunda nasıl toplanacağını görüştüklerini dile getirdi.

Türkiye ile ticaret hacminin 10 milyar dolar olarak hedeflendiğini vurgulayan Mursi, ”Türk işadamları Mısır’da ki fırsat ve imkanlardan yararlanmalı” dedi.

Soruları cevaplayan Mursi, yapılan üçlü zirveyle ilgili gelen soruya ise ”Suriye ile ilgili en önemli hususun bir an önce akan kanın durdurulması ve bunun kendilerini için temel mesele olduğunu belirtti.”

(TUİÇ Akademi, Anadolu ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...