Güney Kore’den Özbekistan’a Yatırım

0
113

Özbekistan ile Güney Kore arasında 6 milyar dolarlık kredi yatırımı anlaşması imzalandı. 13 Şubat’ta imzalanan anlaşma iki ülke arasında, Özbekistan’ın bağımsızlığını kazandığı günden beri yapılan en büyük anlaşma olarak ifade edildi.

13 Şubat’ta Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Güney Kore Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Kim Dong-yeon’u ağırladı. Bu ziyarette imzalanan anlaşmaların ikili ilişkilerin geleceğinin temeli olduğu dile getirildi.

Taşkent’te yapılan toplantıda, ülke genelinde 6 milyar dolar değerindeki 60 projenin hayata geçirileceği duyuruldu. Özbekistan ve Güney Kore’nin, Eylül 2018’de Taşkent’te modern bir tekstil Techno Park kurmayı planladığı açıklandı. Yeni tesisin Taşkent Tekstil ve Hafif Sanayi Enstitüsünün topraklarında kurulması planlanmakla birlikte Kore Hükümeti’nin resmi kalkınma yardımı programı kapsamında sağlanan hibe fonlarıyla finanse edilecek.Techno Park’ın kurulmasının Özbek ışık endüstrisini niteliksel olarak yeni bir gelişme seviyesine yükseltmesi ve sektör için eğitim sistemini geliştirmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in, Güney Kore’nin kalkınma hareketini kendisine model olarak aldığı belirtiliyor ve ülkedeki tekstil işletmelerinin inşası için yabancı yatırımları çekmeye devam ediyor.

Sponsorlu

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here