Güvenli Bölge (Safe Haven)

Güvenli bölge oluşturulması, bir ülkenin veya bölgenin güvenliğini sağlamak üzere bir çeşit ara bölge meydana getirilmesidir. Söz konusu politikanın en yaygın uygulanma biçimi, bu ara bölgenin tarafsızlaştırılması şeklindedir. Güvenli  bölge, iki hasım güç arasında çatışmaların engellenmesi için kurulan güvenlik bölgesi olarak tanımlanabilir. Ya da iki devlet arasında, hudut boyunca, askerde arındırılmış toprak parçası denilebilir.

Buna örnek olarak uluslararası siyasette kullanılan “askerden arındırılmış bölge” veya “yeşil hat” gibi kavramlar verilebilir. Bu politikalar, siyasi tarihte ve uluslararası ilişkilerdeki, “Denge Politikası” teorilerinde 17. yüzyıl’da konu edilen “tampon ülke” kavramından esinlenerek uygulanmaktadır. Tampon ülke, iki veya daha fazla rakip ülke arasında yer alan ve taraflar arasında çatışmayı önlemek için genellikle tarafsız dış politika izleyen ülkeye denir. Tampon ülke çoğunlukla taraflar arasında sessiz bir kabul ile ilan edilir. “Büyük Oyun”da Rus çarlığı ve Britanya arasında Afganistan ve Orta Asya beylikleri, Britanya Hindistanı, Çin ve Rusya arasında Tibet, Avusturya İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu arasında Transilvanya, Rusya ve Çin arasında Moğolistan, Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Britanya, Fransa ve Almanya arasında ise Belçika’nın olduğu gibi tarihte pek çok örneği mevcuttur.

Güvenli bölge, siyasi bir kavram olup uluslararası hukukta herhangi bir karşılığı yoktur. Güvenli bölge, iki tarafın anlaşmasıyla veya BM gibi uluslararası aktörlerin aktif rol almasıyla ortaya çıkabilir. Yani bir anlaşma türüdür. Aksi takdirde, bir ülke tek taraflı olarak, hukuken sadece kendi egemenlik alanında yani kendi topraklarında bir güvenli bölge kurabilir. Böyle bir girişim uluslararası hukuka göre işgal olarak tanımlanır, meşruiyeti yoktur ve uluslararası toplumun bunu kabul etmesi de zor görünmektedir.

Güvenli bölge oluşturulurken şu unsurlar dikkate alınmalıdır:

•Güvenli bölge kurulması düşünülen alanlarda yaşayan nüfusun etnik, dinsel, mezhepsel dağılımı,

•Yerel unsurların iktidar ve muhalefet ile ilişkisi,(ayaklanma varsa) ayaklanma hareketine bakışları,

•Yerel halkın, sınırında güvenli bölge kurulacak  ülkeye bakışı ve bir güvenli bölge oluşumuna nasıl yaklaşacağı,

•Bölgede (güvenli bölge sınırındaki) ülkeler  açısından güvenlik tehdidi oluşturabilecek devlet dışı güçlerin varlığı,

•Son olarak da bölgenin coğrafi durumu.

Örnek;

1.Suriye- Türkiye arasında güvenli bölge

2.Aralık 1992-Mayıs 1992 olayları; Srebrenica ve Jepa güvenli bölgeleri

Dilruba Kurut

TUİÇ Stajyeri

Kaynakça

1)Web Adresi: http://www.orsam.org.tr/en/enUploads/Article/Files/2012410_2012410_115raport%C3%BCrkin.pdf, Erişim tarihi: 11.07.2014

2)Web Adresi: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2565.pdf, Erişim tarihi: 11.07.2014

3)Web Adresi: http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ezgi_basaran/turkiye_ordusunun_tecrubesi_tampon_bolge_yaratmaya_yetmez-1104077, Erişim tarihi: 11.07.2014

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...