Haftalık Balkan Bülteni / 12-19 Şubat

 

İngiliz Büyükelçiden Rama’ya Cevap

Büyük Britanya’nın Tiran Büyükelçisi Duncan Norman, Arnavutluk’un AB’ye üyelik sürecinde ilerlerken başarılı seçimler yapmasının Birleşik Krallık için önemli olduğunu söyledi.

“Seçimler elbette Arnavut halkı için önemli. Ancak Arnavutluk’taki başarılı seçimler Arnavutluk’un arkadaşları için de önemli. Yıllardır Arnavutluk’u destekliyoruz ve Arnavutluk’a başarılar diliyoruz. Arnavutluk’un AB’ye katılımını görmek istiyoruz ve Birleşik Krallık olarak bu süreçte Arnavutluk’a yardım etmek için elimizden geleni yapacağız. Hepimizin gerekli olduğunu bildiğimiz şeylerden biri şudur: başarılı seçimler yapmak. Bu yüzden kesinlikle, Arnavut halkı için çok önemli bir şey, ama aynı zamanda uluslararası için, Arnavutluk’u destekleyenler için, Arnavutluk’un dostları için de önemli ve bu tabii ki bu İngiltere’yi de içeriyor” dedi Norman.

İngiliz büyükelçisi, ‘Përballë’  programına ilişkin röportajda, Başbakan Rama’nın hükümet başkanının iç meseleler olarak adlandırdığı şeye katılımıyla ilgili açıklamasına da yanıt verdi.

“Seçime dahil değilim, seçimi organize etmiyorum, seçimi kimin kazanacağı benim için önemli bile değil ama bu seçimin başarılı olması benim için ve İngiltere için çok önemli. Bir diplomat olarak özel görüşmelerden bahsetmek benim için uygun olmaz. Bunu asla yapmam. Bazı insanlar farklı görüyor ama benim için özel olarak söylenenler gizli kalır.” dedi.

 

Tarih: 17.02.2021

Kaynak: ABC News

 

Basha ve Hırvatistan Başbakanı Bir Araya Geldi

Demokrat Parti Genel Başkanı Lulzim Basha, Hırvatistan’a resmi bir ziyarette bulundu. Basha, bu ziyarette Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Dışişleri Bakanı Goran Grlic Radman ve Hırvatistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Davor Bozinovic ile bir araya geldi.

Basha, kendisi ve Demokrat Parti için, Arnavutluk’un Avrupa yolculuğunun hızlanmasından daha önemli bir şey olmadığını vurguladı.  Bu nedenle Arnavutların bu hayalini gerçekleştirmek için her şeyi yapacaklarını ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile yaptığı görüşmenin merkezinde bu konunun olduğunu dile getirdi.

Basha ‘‘Arnavutluk ve Hırvatistan’ın NATO’ya üyelik sürecinde iş birliği yaptığımız gibi, Arnavutluk’un AB’ye üyelik sürecinde de yakın iş birliği yapacağız. Bu bağlamda, aynı zamanda bir AB üyesi olan Hırvatistan’ın deneyimi ve yardımları bizim için çok değerli.’’ dedi. Son olarak Basha, Arnavutluk’u NATO üyesi yaparak ve vizeleri serbestleştirerek başarılı olma yolunda ilerleyeceklerine inandığını vurguladı.

 

Tarih: 18.02.2021

Kaynak: ABC News

 

ABD ile İlişkiler

Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhacka, Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu Müsteşar Yardımcısı Philip Reeker ile telefon görüşmesi yaptı. Olta Xhacka ve Philip Reeker’ın yaptığı konuşmanın odak noktasında dış politikanın temel taşı olan ABD ile ilişkiler vardı.

Dışişleri Bakanı; 30 yıldır, Arnavutluk ile diplomatik ilişkilerin kurulduğu yıldan beri ABD’nin sadık bir ortağı olduğunu belirterek, “Müzakere çerçevesinin onaylanması ve Birinci Hükümetlerarası Konferansın düzenlenmesi için gerekli şartları yerine getirdik” dedi.

Xhaka seçimlerle ilgili olarak, Arnavutluk’un özgür ve standart seçimleri garanti altına almak için çalıştığını söyledi.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: ABC News

 

Hırvatistan, Bosna-Hersek’in Açık Denizlere Erişim Hakkının Tehlikeye Atılmadığını İddia Ediyor

Bosna-Hersek Federasyonu tarafından geçtiğimiz ocak ayında Adriyatik Denizi’nde Hırvat kısmında belirtilen deniz yetki alanının, münhasır ekonomik bölge (MEB) ilan edilmesi üzerine BH Dışişleri Bakanlığı’nın Hırvat makamlarına gönderdiği diplomatik beyan notu Hırvatistan Cumhuriyeti Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı tarafından reddedildi. Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, MEB’in ilan edilmesine yönelik gelen tepkilerin Bosna-Hersek’in açık denizlere erişim hakkını tehlikeye attığını iddia etti.

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı’nın Saraybosna’ya verdiği yanıtta ise, mevcut BH Cumhurbaşkanlığı Başkanı Milorad Dodik gibi bazı BH’nin üst düzey yetkilileri ile bu konuda aynı görüşü paylaştıklarını ve konuya ilişkin uluslararası hukuk ihlali olmadığı için böyle bir tepkiye haklı bir neden görmediklerini ifade etti. Ayrıca Hırvat makamları, Hırvatistan’ın  Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinden doğan yükümlülükleri kapsamında BH kıyılarına ve buradan balıkçılık bölgesine (ZERO) engelsiz erişim sağladıklarını hatırlattı.

 

Tarih: 13.02.2021

Kaynak: Sarajevo Times

 

Mostar’ın Yeni Belediye Başkanı Hırvat Aday Mario Kordic Oldu

Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ BİH) adayı Mario Kordic, Mostar’ın yeni belediye başkanı oldu. Kordic, üçüncü tur oylamada 35 belediye meclis üyesinden 17’sinin desteğini aldı. Boşnak aday Zlatko Guzin ise 16 oy alırken 2 üyenin oyu da geçersiz sayıldı. Şehrin yeni belediye başkanını tebrik eden Boşnak aday Zlatko Guzin “Mostar yerel seçimleri boyunca gerçek bir derbide gibi yarıştık ve biri kaybetmek zorundayız. Bundan sonraki süreçte kendisine yürekten başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı. Mostar’ın yeni belediye başkanı Mario Kordiç ise verdiği demeçte, bu şehri gelecekte daha iyi hale getirmek için bilgi, beceri ve enerjisini her koşulda harcayacağını ve seçimlerin kazananın veya kaybedenin olmadığını, tek bir ruh olarak bütün siyasilerin Mostar şehri için birlik olacaklarını beklediğini ve Mostar halkı yararına birlikte çalıştıklarını ifade etti.

 

Tarih: 16.02.2021

Kaynak: Sarajevo Times

 

Bosna-Hersek Federasyonu Hükümeti Dört Stratejik Hedef Belirledi

Perşembe günkü oturumda, Bosna-Hersek Federasyonu (BHF) Hükümeti, dört stratejik hedefin tanımlandığı 2021-2027 Bosna-Hersek Federasyonu Kalkınma Planını kabul ettiğini duyurdu.

Başbakan Fadil Novalic basın toplantısında, 2021-2027 Planı içerisinde; hızlandırılmış ekonomik kalkınma, verimli ve sürdürülebilir kalkınma, müreffeh ve kapsayıcı sosyal kalkınma ve şeffaf, verimli ve sorumlu bir kamu sektörü konularına yoğunlaşmış dört stratejik hedefin tanımlandığını ifade etti. Ayrıca hazırlanan yeni kalkınma planının gelecek 10 yıl boyunca Bosna-Hersek’te yapılacak olan çalışmaları belirleyeceğini söyledi ve ilk defa, BHF deki makroekonomik göstergeler üzerinde önemli bir etkiye sahip aktif tedbirlerin uygulanacağını vurguladı.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Sarajevo Times

 

Srebrenitsa’da Seçim Tekrarı 21 Şubat’ta Yapılacak

15 Kasım 2020’de yapılan yerel seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile Doboj ve Srebrenitsa kentlerinde Merkezi Seçim Komisyonu’nun kararı ile seçimler iptal edilmiş ve seçimlerin ileri bir tarihte yapılmasına karar verilmişti. Tekrarlanacak seçimin tarihi ise 21 Şubat Pazar günü olarak belirlenmişti.

Srebrenitsa halkı önümüzdeki günlerde yeniden oy kullanacak. Pazar günkü seçim ile Kasım ayında gerçekleşmiş olan seçim arasında bir fark mevcut. Bu fark ise Boşnak yetkililerin boykotuna sebep olmuştur. Önceki seçimlerde Srebrenitsa halkı oylarını posta yolu ile kullanabiliyorlardı. Bu sayede, yurt dışında yaşayan Srebrenitsalı Boşnaklar oylarını posta yolu ile kullanabiliyorlardı. Alınan yeni karar doğrultusunda seçmenler oylarını sadece sandık başında kullanabilecekler.  Bu karar üzerine Boşnak aday Alija Tabakovic’i destekleyen partiler boykot kararı aldı.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Belediye Başkanı Grujicic: Boşnak Yetkililer Demokrasi İstemiyor

Kasım ayında Bosna Hersek’te gerçekleşen yerel seçimlerin tekrarlanacak olması hakkında Sırp Cumhuriyeti Radyo ve Televizyonuna röportaj veren Srebrenitsa Belediye Başkanı Mladen Grujicic, Boşnak temsilcilerin boykot kararının yersiz ve demokrasi yanlısı olmayan bir hareket olduğunu söyledi.

Srebrenitsalı Boşnakların çözüm değil sorun ürettiklerini, pazar günü yapılacak seçimlerin ise herhangi bir değişiklik yaratmayacağını vurguladı. Merkez Seçim Komisyonu’nun vermiş olduğu seçimleri tekrarlama kararının ise tamamıyla Saraybosna’nın etkisi ve baskısı altında alındığını ifade ederek konuşmasını noktaladı.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Rtrs

 

Dodik Trump’ı Tebrik Etti

Banja Luka merkezli Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı Partisi’nin (SNSD) lideri olan Milorad Dodik, Donald Trump için  “vatansever bir ABD başkanı olarak anılacak” dedi.

6 Ocak’ta meydana gelen Kongre binası baskınından sorumlu tutulan Donald Trump’ın kendisine yöneltilen suçlamalardan beraat etmesi kararını yerinde bulan Dodik, eski ABD Başkanı Trump’ı tebrik etti. Parti lideri Milorad Dodik, Donald Trump’ın hukukun üstünlüğüne saygılı, başka ülkelerin egemenliklerine ve iç işlerine karışmayan, kendi ülkesinin iyiliği için çalışan vatansever bir başkan olduğunu vurguladı.

 

Tarih: 15.02.2021

Kaynak: Novosti

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı: Ülkenin Fikirlerin Seçim Kampanyasına İhtiyacı Var

Yaklaşmakta olan seçim kampanyasına yönelik beklentileriyle ilgili soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ın bir fikir kampanyasına, ilkelere, ülkeyi mevcut krizden çıkarma ve Bulgaristan’ın gelecekteki gelişimi için bir vizyona ihtiyacı olduğunu ve şimdilerde olduğu gibi itibar kırıcı materyallerle dolu bir kampanyaya ihtiyaç duyulmadığını belirtti.
Radev, salgınla mücadele tedbirlerinden etkilenen insanlar olduğunu da sözlerine ekledi. “Televizyonda söylendiği gibi çok miktarda paranın dağıtıldığını ve bu paranın salgından en çok etkilenenlere ulaşmadığını görebilirsiniz. Bulgarların iflası zaten bir gerçek. Krizin en başından beri iddia ettiğim şeyi bir kez daha söyleyeceğim: siyasiler doktor rolü yapmamalıdır.” dedi.

 

Tarih: 15.02.2021

Kaynak: Sofia News Agency

 

Bulgaristan’ın Kosova Büyükelçisi: Bölgedeki Genel Seçimlerde Büyük Bir Usulsüzlük Gözlenmedi

Bulgaristan’ın Kosova Büyükelçisi Hristo Goudzhev salı günü BTA’ya verdiği demeçte, Kosova’daki genel seçimlerde büyük çaplı usulsüzlükler yaşanmadığını söyledi. Bulgar diplomat, seçim sürecini Podujevo Belediyesi ve Güney Mitrovica da dahil olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde beş bölümde gözlemledi.
“Genel olarak, bizim görüşümüz, sürecin ihlal edilmeden normal ilerlediği yönünde. COVID kısıtlamaları ancak yalıtılmış bölümlerde ihlal edilmiştir. Benzer sorunların Bulgaristan’da da yaşanabileceğini sanıyorum,” diyen Büyükelçi Gadzhev, 2019’da yapılan bir önceki genel seçimlerde edinilen deneyimlerin seçim sonuçlarına itiraz sürecini gösterdiğini ve olası oy sayımının uzun olabileceğini de sözlerine ekledi.
Ancak Büyükelçi Gadzhev, müstakbel parlamentonun Kosova ile ilgili pek çok önemli ve acil sorunu çözmek zorunda olduğunu ve anayasal çerçevenin sıkı bir takvim gerektirdiğini kaydetti.

Yetkili, “Kosovalı siyasilerin çözüm bulmada başarılı olmalarını umut ediyorum. Umutlarımız, hükümetin gerekli reformları gerçekleştirmede başarılı olacağı yönünde” diyen Bulgaristan Büyükelçisi, Bulgaristan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ve burada diplomatik temsil açan ilk ülkelerden biri olduğunu belirtti. Bakana göre iki ülke arasında çözüm bekleyen sorunlar yok, en üst düzeyde ziyaretler gerçekleşiyor ve Bulgar temsilcilere son derece olumlu ve dostane bir karşılama sağlanıyor. AB başkanlığı sırasında Bulgaristan, Batı Balkanlar’ın AB’ye katılımı konusunu gündeme getirerek onlara net bir perspektif sundu. Sofya’daki zirveye Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan ülkeler bile katıldı. Büyükelçi Gadzhev, “Bu, Kosova’nın tanıdığı ve bildiği Bulgar diplomasisi için bir başarıdır.” dedi.

 

Tarih: 16.02.2021

Kaynak: Bulgarian News Agency

 

AİHM’den Siderov’un Açıklamaları Üzerine Yahudi ve Romanların Açtığı Ayrımcılık Davalarında Bulgaristan’a Karşı Karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 16 Şubat’ta yaptığı açıklamada, aşırı sağ siyasi parti Volen Siderov’a karşı açılan davalarda biri iki Bulgar Yahudi diğeri iki Roman tarafından olmak üzere iki davada Bulgaristan aleyhinde karar verdiğini bildirdi. Her ikisi de Bulgar Yahudiler olan Plovdiv sakinleri Gabriela Behar ve Katrin Gutman, Bulgaristan’daki mahkemelerin Ataka partisi lideri Siderov’a karşı açılan davada antisemitik sözleri ve televizyonla ilgili iki kitap ve halka açık beyanlarda, röportajlarda ve konuşmalarda Yahudi soykırımını inkâr etmesi üzerine AİHM’ye başvurdular. Behar ve Gutman, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin iki maddesinin mahkeme eylemlerine dayanak oluşturması, özel ve aile hayatına saygı duyma hakkı ve diğer bir deyişle ayrımcılık yasağına işaret ettiler. Bulgaristan’da ikili, Siderov aleyhindeki bir mahkeme emri için başvuruda bulunarak eski bakanın antisemitik sözlerinden ötürü özür dilemesini ve gelecekte bu sözlerden kaçınmasını istemiştir.

Ayrı bir olayda, Kremena Budinova ve Vasil Chaprazov da televizyon, radyo ve halka açık konuşmalarda yaptığı sayısız Roman karşıtı beyanla Siderov aleyhinde dava açtılar. Milletvekilleri AİHM’e, Siderov aleyhindeki iddialarını reddederek, Bulgaristan’daki mahkemelerin fiilen savlarını meşru kıldıklarından şikayet ettiler. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki maddelere işaret ederek, Siderov aleyhindeki iddiaların reddi ve iddialarına “gerçek” olarak atıfta bulunarak, kararları mahkemeler tarafından onaylanmış olan Sofya Bölge Mahkemesi’nin uygulamada Siderov’un ırkçı tavırlarını meşrulaştırması, ırksal eğilimler sergilemesi, adayların adil bir duruşma yapmalarını reddetmesi ve onlara karşı ayrımcılığa uğramasından da şikayet ettiler. AİHM, Bulgaristan’daki mahkemelerin her iki davada da kararlarında hatalı davrandığına karar verdi.

Raporda, Siderov’un iki kitabında da yer alan ifadelerin Yahudileri kötülemek ve onlara karşı önyargı ve nefreti körüklemek amaçlı olduğu ortaya kondu. Daha önceki bu açıklamalar ve siyasi partisinin içinde bulunduğu anti-semitik söylemler ışığında, Siderov’un seçim öncesi bir mitingde ve Parlamentoda yaptığı açıklamaların, diğerlerinin yanı sıra Yahudilere karşı talimat olarak görülebileceği sonucuna varıldı.

Budinova ve Chaprazov davasında Siderov’un açıklamaları, Bulgaristan’daki etnik ilişkiler ve suçla ilgili kamuoyu tartışmalarının meşru bir parçası olmaktan öteye geçerek, ülkede Romanları alt üst etme ve onlara karşı nefret ve önyargıyı kızdırma amaçlı aşırı olumsuz önyargılara yol açmıştır

AİHM, “Aslında, siyasinin ifade özgürlüğüne, ima edilen beyanlara ilişkin belirgin bir ağırlık vermek ve başvuru sahiplerinin Bulgaristan’da yaşayan etnik Yahudiler ve etnik Romanlar olarak özel hayata saygı hakkı üzerindeki etkilerini küçümsemekle, yerli mahkemeler (Avrupa) Mahkemesinin içtihat hukukuna uygun olarak gerekli dengeleme uygulamasını gerçekleştirmişlerdir.” dedi.  AİHM Bulgar devletine Behar ve Gutman’a gider ve masraflar için 2762,53 avro, Budinova ve Chaprazov’a da 2900 avro ödeme talimatı verdi.

 

Tarih: 16.02.2021

Kaynak: The Sofia Globe

 

Bulgaristan ile Kuzey Makedonya Arasındaki Karşılıklı Güven Geri Kazanılmalı

Bulgar Milletvekili İlhan Kyuchyuk, Üsküp’e yaptığı çalışma ziyaretinde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Başbakan Zoran Zaev, Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, Başbakan Yardımcısı Nikolay Dimitrov, Bakan Goran Milevski ve muhalefet partisi lideri Hristiyan Mickoski, Avrupa Parlamentosu’ndaki Yenilenmiş Avrupa grubuna gönderilen Hürriyet Hareketi (Yenilenmiş Avrupa grubu) ile  görüşmelerde bulundu. Kyuchyuk, Bulgaristan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki karşılıklı güvenin geri gelmesi gerektiğini kaydetti. Avrupa Parlamentosu’nun Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Daimi Raportörü İlhan Kyuchyuk, Balkan ülkesindeki reformların yanı sıra Bulgaristan ile güven ve iyi komşuluk ilişkilerini ilerletme konulu çalışma ziyareti için de Üsküp’e gitmişti.
Bakan osmani ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Kyuchyuk, iyi komşuluk ilişkilerinin her müzakere çerçevesinin önemli bir parçası olduğunu ve gelecekte karşılıklı güvenin yeniden sağlanması yönünde çağrıda bulunduklarını söyledi.
Kyuchyuk gazetecilere verdiği demeçte, iki ülke arasındaki duvarların yıkılması gerektiğini, böylelikle de vatandaşlarının daha iyi bir dünyada yaşayabileceklerini söyledi. Ona göre, Kuzey Makedonya’nın AB üyeliği Bulgaristan için de stratejik önem taşımakta. Kyuchyuk hafta başlarında televizyondan yayınlanan bir röportajında, Kuzey Makedonya’ya yaptığı ziyaretin ülkenin AB’ye aday olarak kaydettiği ilerleme üzerinde hazırladığı raporun bir parçası olduğunu, Raportör rolünün tarafsız olduğunu ve ülkedeki gerçek süreçleri yansıttığını söyledi. Bu rapor AP’nin dışişleri komitesi tarafından oylanacak ve genel olarak kabul edilecek.

 

Tarih: 18.02.2021

Kaynak: Bulgarian News Agency

 

Bulgaristan, Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Konulu AB Düzenlemelerini İhlal Etti

Avrupa Komisyonu Bulgaristan’a, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele konusunda Avrupa’daki düzenlemeleri ihlal ettiği yönünde resmi bir tebliğ gönderecek. Söz konusu mektuplar Belçika, Finlandiya, Polonya ve İsveç dahil olmak üzere dört diğer üye ülkeye de gönderilecek. Amaç, ciddi ırkçılık ve yabancı düşmanlığı eylemlerinin Avrupa Birliği genelinde etkili, orantılı ve caydırıcı cezalarla cezalandırılmasını sağlamaktır. Bulgaristan’daki yasal çerçeveler, ulusal mahkemeler tarafından işlenen suçun ağır bir unsuru olarak ırkçı ve yabancı düşmanlığı nedenlerinin dikkate alınacağını garanti etmemekteler. Bulgaristan, şiddet ve nefret çağrısında bulunan belirli nefret söylemlerinin suç sayılmasını doğru şekilde aktaramamakta.  Bu beş ülkenin de AK’nin sorduğu sorulara yanıt vermek için iki ayı bulunuyor.

 

Tarih: 18.02.2021

Kaynak: Sofia News Agency

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vučić, Tartışmalı Film Hakkında Yorum Yaptı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić pazar günü yaptığı açıklamada, Hırvatistan ve Sırbistan’dan insanların tartıştıkları “Dara of Jasenovac” filmi hakkında sosyal ağlarda yapılan yorumların her iki tarafın da geçmişi atlatmadığını gösterdiğini ancak Sırbistan’ın geçmişin izlerini aşarak Hırvatistan ile iyi ilişkiler geliştirmesi gerektiğini söyledi. Ustaşa rejimi altındaki Sırp halkının durumunun korkunç olduğunu, inkar edilemez suçlara rağmen Sırbistan’ın Hırvatistan ile iyi ilişkilere sahip olması gerektiğini de sözlerine ekledi. İkinci Dünya Savaşı Nazi müttefiki Hırvatistan Bağımsız Devleti’ndeki Jasenovac toplama kampında Sırpların içinde bulunduğu kötü durumu anlatan film, En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film Akademi Ödülü için Sırp ülkesinin adayıydı, ancak listeye alınmadı.

 

Tarih: 15.02.2021

Kaynak: Total Croatia News

 

Hırvatistan ve İsrail Savunma İşbirliğini Derinleştirmeye İstekli

Bakanlık basın açıklamasında, Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Boziç ve İsrail Büyükelçisi Ilan Mor, salı günü yaptıkları açıklamada, iki ülkenin ikili iş birliğinden memnun olduklarını ve “karşılıklı çıkar alanlarında savunma iş birliğini derinleştirmeye” açık olduklarını söylediler. Boziç, 29 Aralık’ta Sisak-Moslavina ilçesini vuran yıkıcı depremin ardından gönderilen yardım için İsrail’e teşekkür ederek, “iki dost devletin gelecekte karşılıklı yarar için iş birliğini derinleştireceğinden” emin olduğunu söyledi. Boziç, “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde iyi bir askeri ve teknik iş birliği geliştirdik ve savunma sanayilerimiz arasındaki bağları güçlendirmeyi başardık ve bunu gelecekteki iş birliğimizin çok önemli bir parçası olarak gördük.” diye ekledi.

Mor, her iki ülkenin savunma, askeri ve siber güvenlik alanlarında iş birliğini sürdürmek ile ilgilendiğini söyledi. Basın açıklamasında, askeri ve teknik iş birliği alanında, Hırvatistan Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler İsrail savunma şirketleriyle son derece dinamik bir iş birliği geliştirdiklerini ve iki devletin de yangınla mücadelede iş birliği yaptığı belirtildi.

 

Tarih: 16.02.2021

Kaynak: Vlada.hr

 

Milanović, Hırvatistan Yüksek Mahkeme Başkanlığı Adayını Açıklayacak

Hırvat Hakimler Derneği (UHS) cuma günü Yüksek Mahkeme başkanının yasal prosedüre uygun olarak seçilmesi çağrısında bulundu. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanović perşembe akşamı Nova TV’ye verdiği röportajda, Yüksek Mahkeme Başkanlığı için yarışan üç adaydan hiçbirini oynamayacağını ve adayının adını “kısa süre içinde” açıklayacağını söyledi. Konuyu başbakan ve muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti lideri ile tartıştığını vurguladı. Adayları kabul etmeme nedeninin kişisel olmadığını, kabul etmesi halinde Hırvatistan’daki anayasal uygulama ve geleneklerden ciddi bir sapma yaşanacağını belirtti.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Jutarni.hr

 

Hırvatistan Muhalefeti Cumhurbaşkanın Görevdeki  İlk Yılının Göreviyle Bağdaştığını Söyledi

Hırvatistan parlamentosunda muhalefet, perşembe günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in görevdeki ilk yılına karakterinin damga vurduğunu ancak vatandaşların hayat sorunlarını çözemediğini söyledi.

Sosyal Demokrat Arsen Bauk “görevdeki ilk yıl beklentilerle uyumluydu, bazı kamuoyu tartışmalarında duruma farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor ve tamamlayıcı rol oynuyor ama bazen üslubu ve alaycılığı nedeniyle odak noktası başka şeylere kayıyor” dedi.

Bakan Stephan Nikola Bartulica ise, Milanovic’in siyaset arenasındaki yerini aradığına ve bunu çoğu zaman düşüncesizce yaptığına inanıyor. Bazen belirli konularda ısrar etmektense toplumdaki durumu rahatlatmanın daha iyi olduğunu ve cumhurbaşkanının her zaman gerginliğe neden olmak yerine olgun bir politikacı olmasını umduğunu söyledi. Milanovic’in Bosna Hersek’teki Hırvatlara karşı tutumunu iyi olarak nitelendiren bakan ifade özgürlüğü için verdiği mücadeleyi de destekledi.

 

Tarih: 18.02.2021

Kaynak: Total Croatia News

 

Maliye  Bakanı Maric, AB Fonlarının Ödenmesi Konusunda Ülkesine Güveniyor

Maliye Bakanı Mariç, Hırvat müzakerelerinin AB fonlarının ödenmesine ilişkin olarak nasıl ilerlediğine olan güveninden bahsetti. AB ile yoğun bir iletişimin sürdüğünü ve şu ana kadar dahil olan tüm departmanlarda 45 toplantı yapıldığını belirtti.

Mariç, “Tüm AB üye ülkeleri için olduğu gibi, Hırvatistan da ödemelerine ilişkin belgenin son halini Nisan ayı sonuna kadar göndermekle yükümlüdür” dedi. Bununla birlikte ülkenin en son bilgilerine göre 2021 yılı için toplam hibe miktarının ilk kullanım yılı için %13’lük bir artış olduğu gerçeğine güvenebileceğini ekledi.

Mariç, “Hepsinden önemlisi belge kendi içinde önemli ancak uygulanması daha da önemli. Çoğu hibe ve bence bunu çok iyi müzakere ettik bunun sonucunda ise ortalamanın üzerinde bir hibe payımız var oldu. Bu çoğunlukla 6 milyar ve Kurtarma ve Dayanıklılık Fonundan geliyor” dedi.

Ardından Avrupa Komisyonu’nun açıklamalarının sadece Hırvatistan’a yönelik olmadığının, yatırım ve toparlanmakla ilgili yapısal reformlar arasındaki ilişkinin daha dengeli bir şekilde koordine edilmesi gereken tüm ülkelere yönelik olduğunu vurguladı.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Total Croatia News

 

Karadağ’ın Sahte ‘’Diplomat’’ı

Adalet Bakanı Vladimir Leposaviç, bir hafta önce sahte diplomatik pasaportla yakalanan ve kendisini Amerikalı diplomat olarak tanıtan Karadağlı, Sırp ve Amerikan vatandaşı Stevan Simijonoviç hakkında konuştu. Simijanoviç’in Karadağ hükümetinde çok iyi bir arkadaşı olduğunu söyledi.

Dritan Abazoviç’in bağlı olduğu siyasi parti URA, bir Batı Avrupa ülkesinden bir yetkilinin tavsiyesi üzerine sahte bir diplomatı ağırlamayı kabul ettiklerini kamuoyuna açıklamıştır. URA ve Abazoviç’in açıklamaları, sahte belgelerden ve “diplomatik” faaliyetten haberdar olmadıklarıdır.

 

Tarih: 17.02.2021

Kaynak: CDM

 

Karadağ Hükümeti Araçları Satıyor

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, Karadağ Hükümeti’nin devlet mülkiyetine ait olan Mercedes-Maybach marka iki aracın satılması için sunulan öneriyi kabul etti. Krivokapiç,  “Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hükümetin konuyla ilgili bir sonraki oturumuna kadar bahsi geçen araçların değerinin ölçüleceğini ve bununla ilgilenen bir değerlendirme uzmanının tutulmasının gerekliliğini vurguladı.” ifadeleriyle açıklamada bulundu.

Ayrıca Hükümetin talebine göre, bundan sonra kamu mallarının ihalesine katılabilmek için ı bir kamu davetinin yayınlanması gerekliliği eklendi. Başbakan, “Halka açık davet sekiz gün sürecek ve bundan sonra Hükümete ait Halkla İlişkiler Merkezi’nde şeffaf ve halka açık şekilde bir açık arttırma düzenlenecek.” dedi. Bu söz konusu iki araçtan elde edilecek gelirin Karadağ bütçesine ekleneceği söylendi. Ayrıca elde edilecek gelirin ihtiyaç sahibi halka yardım etmek ve ülkedeki adaleti iyileştirmek için kullanılacağı söylendi. Başbakan Krivokapiç, ‘’Adalet için bekliyoruz, adalet geliyor’’ diyerek sözlerini bitirdi.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Mina News

 

Karadağ Büyükelçilerinin Geri Çağrılması ve Gelişmeler

Uluslararası İlişkiler ve Göçmenler Komitesi, Karadağ Hükümeti Büyükelçileri ve Tam Yetkili Temsilcilerinin ikamet bazında geri çağrılma önerisi hakkında olumlu görüş bildirdi. Karadağ Hükümeti daha önce Çin Darko Pajovic, Vatikan Miodrag Vlahovic, Bosna-Hersek Obrad Stanisic, İtalya Sanja Vlahovic, Almanya Vera Kulis, Sırbistan Tarzan Milosevic, Birleşik Arap Emirlikleri Dusanka Jennic ve Polonya Budimir Segrt Ten büyükelçilerin geri çağrılmasını önerdi.

Uluslararası İlişkiler ve Göçmenler Komitesi başkanı Miodrag Lekic parlamento oturumunda, “Komite Büyükelçilerin geri çağırma önerisiyle ilgili olarak Hükümetin geçen yıl 17 Aralık tarihli kararını desteklemektedir.” dedi. Ayrıca kararın Karadağ parlamentosu milletvekillerinin çoğunluğu tarafından da desteklendiğini belirtti.

Karadağ Dışişleri Bakanı Corc Raduloviç’e, Karadağ’ın Anayasa ve Dışişleri Yasasına uygun olduğu sürece yurtdışında devletin daha özgün bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı’nın açıklamasına göre büyükelçileri geri çağırma teklifi herhangi bir siyasi intikam anlamına gelmemektedir. Ayrıca akıllarda oluşan bazı soru işaretlerine karşı çıkarak Büyükelçilerin Avrupa Birliği’ni (AB), NATO’yu veya iyi bir bölgesel iş birliğini savundukları için görevden alındığını söyledi ve dış politikanın omurgasının aynı kaldığına işaret etti.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Mina News

 

Seçimlerin Galibi Vetëvendosje Hareketi Oldu

14 Şubat’ta Kosova’da gerçekleşen erken parlamento seçimlerinde %47,9 oy alarak seçimleri kazanan Albin Kurti’nin Kendi Kaderini Tayin (Vetëvendosje) Hareketi oldu. Sayılan oyların %99’una dayanarak bu karar resmileştirildi.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu’nun verilerine göre 1.794.862 vatandaşın oy kullanma hakkı vardı. Bu sayı, 6 Ekim 2019’da yapılan seçimlere oranla 143.006 daha az seçmen anlamına geliyor. Eski Kosova Başbakanı Kurti’den sonra en çok oy alanlar ise şöyle: Kosova Demokrat Partisi %17,3, Kosova Demokratik Birliği %13,07, Kosova’nın Geleceği için İttifak %7,38, Sırp Listesi %5,56, Nisma da %2,58 ile barajın altında kaldı. Kazandığı kesinleştikten sonra basın toplantısı yapan Kurti, halkın istediği reformların başlatılacağını söyledi. “Önümüzdeki yol uzun, engellerimiz olacak, o yolda bazı hatalar yapacağız, ama önümüzde asil bir hedefimiz var. Kimseden intikam almayacağız ama adalet arayacağız. Ülkemizi daha iyi hale getirmek için her birimiz sorumluluk almalıyız.” dedi. Sırbistan ile olan meselenin şu an öncelik olmadığını belirtti. Kosova Cumhurbaşkanı adayı Vjosa Osmani ise Kosova’da bulunan diğer partilerin bu durumdan ders çıkarması gerektiğini vurguladı. Sonuç olarak Kendi Kaderini Tayin Hareketi Kosova Meclisi’nde 120 sandalyeden 55’ini kazanmış oldu.

 

Tarih: 15.02.2021

Kaynak: Al Jazeera

 

Bağımsızlığın 13. Yıl Dönümü

Sırbistan’dan ayrılarak 17 Şubat 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova, bağımsızlığının 13. yıl dönümünü kutladı. Sırbistan’ın hali hazırda kendi toprağı olarak gördüğü Kosova, bugün 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınıyor. Çin, Rusya, Yunanistan, Kıbrıs, İspanya, Romanya ve Slovakya ise tanımayı reddediyor. Kosova halen Birleşmiş Milletlere katılmış değil. “Avrupa’nın en genç ülkesi” konumundaki Kosova, Sırbistan ile 1990’lı yılların sonunda yaşanan silahlı çatışmaları geride bıraksa bile bugün sınırları içinde veya dışında pek çok sorunla mücadelesini sürdürmekte. Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği gün açılan ve başkent Priştine’de bulunan “Yeni Doğan” anıtı ise olayın sembolü oldu. Yıl dönümünü kutlamak için binlerce vatandaş sokaklara ve meydanlara çıktı. Kentin her yeri mavi Kosova bayrağı ile doldu.

 

Tarih: 17.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

İsa Mustafa’nın İstifa Kararı

Kosova Demokratik Birliği (LDK) Başkanı İsa Mustafa istifa etti. 14 Şubat seçim sonuçlarının ardından LDK Başkanı olarak istifasını LDK Meclisi’ne sunacağını önceden bildirmişti. Bunun nedeninin, parlamento seçimlerinde sadece %13,12 oy alarak bugüne kadar ki en kötü sonucu elde etmesinden kaynaklandığı söyleniyor. Bunu bir pişmanlık değil ahlaki bir jest olarak yaptığını söyleyen Mustafa, Kendi Kaderini Tayin Hareketi Başkanı Albin Kurti’yi de tebrik etmedi.

Sonuçlar açıklandıktan sonra yapmış olduğu basın toplantısında yıllardır sürdürdüğü mücadeleyi dile getirirken, “Bazı işbirlikçilerinin aksine, Vetevendosje Hareketi’ni zaferinden dolayı tebrik etmedim. Nefret ettiğimden değil ama ülkemin herhangi bir siyasi parti tarafından yönetilmesini istemediğimden; mevcut LDK seçmenlerine Vetevendosje’ye geçmelerini dilemek için hiçbir neden bulmuyorum, çünkü LDK onlardan vazgeçmiyor. Çünkü LDK teslim olmuyor. Daha da güçlenecek.” diyerek sözlerine son verdi.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Panorama.al

 

Osmani: Gelecek Nesiller Bize Sofya Sorununu Çözme Yaklaşımlarımız Sayesinde Minnettar Olacaklar

Sırbistan’a çalışma ziyaretinden önce, Dışişleri Bakanı Buyar Osmani bugün Belgrad merkezli “Politika”ya verdiği demeçte, “Bölgede hepimiz tarihi, çıkarları ve geleceği aştık ve pozisyonumuz, Avrupa entegrasyon sürecinde iş birliği yapmalı ve sorunları birbirimizi şart koşmadan çözmeliyiz” dedi. Bulgaristan ve Sofya’nın Avrupa yolunda oluşturduğu engele değinen Osmani, Makedonya ile Bulgaristan arasında imzalanan Dostluk, İyi Komşuluk ve İş birliği Anlaşması’nın ilişkilere yeni dinamikler getirdiğini, siyasi diyalogun yoğunlaştığını, ticaret ve kültürün arttığını, eğitimin ve Avrupa entegrasyonunun da arttığını, savunma, yerel yönetim, içişleri gibi birçok alanda iş birliği olduğunu söyledi.

Başbakan ayrıca, ülkenin Bulgaristan ile ilişkilerinin artık “tarihi bağlamda farklılıklar” ile dolu olmasına rağmen, yine de bunların üstesinden gelinebileceğine inandığını, ayrıca AB üyeliğinin sınırları değiştirme ve “daha büyük devletler” yaratma ihtiyacını ortadan kaldırdığını vurguladı. Görüşmede Osmani, Covid – 19 salgını hakkında da konuştu ve Sırbistan’dan Makedonya’ya yapılan aşı bağışının iki ülke arasındaki dostluğu güçlendirmenin bir yolu olduğunu ve bölgedeki ilişkilerin mükemmel bir örneğini vurguladı.

 

Tarih: 18.02.2021

Kaynak: Republika.mk

 

Sırbistan, Türkiye ile Kültür Alanındaki İş Birliğini Geliştirmek İstiyor

Sırbistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Maja Gojkovic ve Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ile yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ortak kültür mirasının korunması konusu ele alındı. Kültür ve Enformasyon Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gojkovic ile Bilgiç, ortak kültür mirasının korunmasının önemine dikkati çekerek, Osmanlı döneminden kalma Belgrad’daki Bayraklı Cami de olmak üzere somut restorasyon projelerini görüştü. Görüşme sırasında iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin son derece iyi olduğu ifade edildi ve iki ülke Cumhurbaşkanının düzenli olarak bir araya gelmesinin iyi ilişkilerin göstergesi olduğu belirtildi.

 

Tarih: 17.02.2021

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Sakız Adası  Belediye Meclisi Yeni Bir Mülteci Yapılandırması Önerisini Reddetti

Adadaki mülteci ve göçmenlerin yeni bir kabul yapısı ve kimlik tespitinin oluşturulması önerisi Sakız Adası Belediye Meclisi lehine 29’a karşı 13 oyla reddedildi.

Sakız Adası Belediye Meclisi, sabah erken saatlerde sona eren altı saat süren bir toplantıyla, Samos standartlarına göre mülteci ve göçmenlerin kimlik tespiti, kaydı ve misafirperverliği için bir yapının oluşturulması için her tartışmaya son bir son verdi. Tartışma sırasında muhalefet, eylemlerinin Belediye Meclisinin bir önceki oybirliği ile alınan kararına uygun olmadığını söyleyerek belediye yetkilisine karşı geldi ve VIAL’in kapatılması arasında bir bağlantı olmadığını da sözlerine ekledi. Aynı zamanda Hükümeti ve Başbakanı, Sakız Adası halkının rızası olmazsa hiçbir planın başarılı olamayacağını vurgulayarak, başından beri herhangi bir planı izole etme istekleri adanın bölünmesine yol açacağını söylediler.

 

Tarih: 16.02.2021

Kaynak: CNN Greece

 

ABD Büyükelçisi, ABD-Yunanistan Stratejik İlişkilerini Güçlendirme Sözü Verdi

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Yunanistan ile ABD arasındaki iş birliği daha da güçlenmeli ve Başkan Biden’in Yunan-Amerikan stratejik ilişkisini daha da derinleştirme niyetinin olduğunu biliyorum,” dedi. Pyatt ayrıca, Yunanistan’ın Güneydoğu Avrupa bölgesinde enerji güvenliği ve enerji çeşitlendirmesinin ana savunucusu olarak oynadığı önemli rolün altını çizdi. “Pandeminin bu yıl içinde bile, TAP boru hattı, Bulgaristan  İGB boru hattı, Dedeağaç’taki yüzer yeniden tasfiye birimi, Yunanistan ile Kuzey Makedonya arasındaki yeni gaz bağlantısı gibi büyük altyapı projelerinin hepsinin ilerlemesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. “Ve bunlar, Avrupa’nın enerji haritasını yeniden çiziyor ve Rus gazına olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı oluyor, bu yüzden bunların hepsi desteklemeye devam edeceğimiz .” dedi.

 

Tarih : 19.02.2021

Kaynak : Greek Reporter

 

Yunanistan ile Türkiye  Arasındaki Navtex Gerginliği

Yunanistan 18 Şubat Perşembe Günü yaptığı açıklamada, NATO müttefikleri uzun süredir devam eden bir denizcilik anlaşmazlığı nedeniyle müzakereleri sürdürmek isterken, Ege Denizi’nde bir araştırma gemisi konuşlandırması nedeniyle Türkiye’yi ” protesto ettiğini söyledi. Türk donanması tarafından bu hafta yayınlanan bir tavsiye mektubunda , araştırma gemisi Çeşme’nin, her iki tarafın da potansiyel çıkarlarının bulunduğu uluslararası sularda 18 Şubat’tan 2 Mart’a kadar hidrografik bir araştırma yapılacağını gösterdi. Hükümet sözcüsü Hristos Tarantilis gazetecilere verdiği demeçte, “Olumlu duyarlılığa yardımcı olmayan gereksiz bir hareket.” İfadelerini kullanırken, hükümet  yetkilileri, dışişleri bakanlığına sözlü bir şikayette bulunduklarını da söylediler.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: EURACTIV

 

Biden: Washington Yeni Kosova Hükümeti ile Çalışmayı Dört Gözle Bekliyor

Amerikan Başkanı Joe Biden, yönetiminin Avrupa yolunda Kosova’nın bir sonraki hükümetiyle çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi. Kosova cumhurbaşkanlığına iletilen mesajda Biden’ın “Kosova’yı Avrupa yolunda ilerletmek için Kosova’nın bir sonraki hükümeti ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Sırbistan ile hukukun üstünlüğünü güçlendiren karşılıklı tanıma, küresel COVID-19 salgınıyla yüzleşme ve tüm Kosova için refah bir gelecek sağlayan ekonomik büyümeyi teşvik etme üzerine odaklanan kapsamlı bir normalleşme anlaşmasının güvence altına alınması da dahil olmak üzere yapılması gereken çok şey var.” sözleri yer almakta. Kosova makamları tarafından yayınlanan mesajda Başkan Biden, “ABD, bu çabalarda Kosova için kararlı bir ortak ve dost olmaya devam ediyor” dedi.

 

Tarih: 16.02.2021

Kaynak: N1

 

Lajcak: Sırbistan-Kosova Anlaşması Kesinlikle Mümkün

Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, AB’nin Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin genel olarak normalleşmesinin kesinlikle mümkün olduğuna ikna olduğunu söyledi.

Belgrad merkezli Danas gazetesine verdiği demeçte Lajcak, “Bu Kosova ile Sırbistan’ın çıkarına, tüm bölgenin menfaatine ve elbette AB’nin menfaatine” ifadelerini kullandı. Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğun ne zaman devam edebileceği sorulan Lajcak, bir tarih belirlemek için henüz erken olduğunu söyledi. Kosova’da 14 Şubat’ta gerçekleşen parlamento seçimlerinin ardından “Yeni hükümet Priştine’de göreve başlar başlamaz devam etmeye hazırız” açıklamasını yaptı.

 

Tarih: 17.02.2021

Kaynak: Independent Balkan News Agency

 

Hırvatistan, ABD’nin vizeden feragat etmesini bekliyor

ABD’nin Zagreb’deki büyükelçiliği, 2020’de Hırvat vatandaşlarının vize başvurularını yalnızca %2,7 oranında reddettiğini duyurdu ve Hırvatların “yakın gelecekte” ABD’ye vizesiz seyahat edebilmelerini beklediğini belirtti. Hırvatistan için reddedilen vize başvurularının yüzdesinin 3’ün altında olması Hırvatistan’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vizesiz seyahat rejimine girmesinin temel koşullarından birini yerine getirdiği anlamına gelmekte. ABD Büyükelçiliğinden, reddedilen Hırvat vize başvurularının yüzdesinin %3’ün altına düştüğünün teyit edilmesiyle birlikte “Hırvat turist / iş vizesi başvuru sahipleri için nihai ret oranı geçen yıl yüzde 2,69’a düştü ve bu, ABD Vize Muafiyet Programına katılma yolunda önemli bir adımdı. Yakın gelecekte Hırvat vatandaşlarının ABD’ye vizesiz seyahat edebileceğiniz öngörmekteyiz” açıklaması geldi. Mevcut durumda 27 AB ülkesinden Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan ve Kıbrıs vatandaşlarının ABD’ye seyahat etmek için vizeye ihtiyaçları bulunmakta.

 

Tarih: 17.02.2021

Kaynak: Independent Balkan News Agency

 

AB, Bosna’yı Göç ‘Yükünü’ Daha Eşit Paylaşmaya Çağırıyor

Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson, perşembe günü Bosna Hersek’in kuzey batısındaki Bihac kasabası yakınlarındaki Lipa göçmen kampına yaptığı ziyarette, göçmen krizinin yükünün Bosna-Hersek genelinde daha adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini söyledi. Johansson, “Bosna Hersek’in tüm bölgelerinin göç yönetiminin bir parçası olması için göçmen krizinin yükünün daha iyi dağıtılması ihtiyacını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin tahminlerine göre şu anda Bosna Hersek’te yaklaşık 8 bin göçmen var ve bunların çoğu Una-Sana veya Saraybosna kantonlarında bulunuyor. Bosna’daki altı göçmen kabul merkezinin tümü, başta Boşnak ve Hırvat tarafı olan Bosna-Hersek Federasyonu’nda yer alıyor ve Sırp tarafı olan Sırp Cumhuriyeti’nde hiçbir merkez bulunmamakta. Milorad Dodik, ocak ayında bu tarafta bir göçmen merkezi kurulmasını reddetmişti.

 

Tarih: 18.02.2021

Kaynak: N1

 

NATO ve Kuzey Makedonya siber tehditlere verilen tepkileri güçlendiriyor

NATO’nun en yeni Müttefiki Kuzey Makedonya, NATO ve siber savunma iş birliğini ve yardımını geliştirecek önemli bir belgeyi imzaladı. Siber savunma iş birliğine ilişkin yeni Mutabakat Zaptı (MOU), siber tehditler ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi paylaşımını kolaylaştırıyor, siber olayların önlenmesine yardımcı oluyor ve Kuzey Makedonya’nın siber tehditlere karşı direncini artırmasını sağlayacak. Mutabakat, Siber Savunma Yönetim Kurulu (CDMB) Başkanı sıfatıyla bu hafta Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Shekerinska ve NATO’nun Genel Sekreter Yardımcısı David van Weel tarafından imzalandı. Genel Sekreter Yardımcısı van Weel, “Siber savunma, NATO ve Müttefikleri için bir önceliktir. Gelişen siber tehditlere karşı dayanıklılığı artırmak kritik önem taşıyor ve Kuzey Makedonya ile imzalanan bu siber savunma Mutabakatı önemli bir adım” açıklamasında bulundu.

Bakan Shekerinska ise ”Siber güvenliği çok ciddiye alıyoruz. NATO ve siber savunma konusunda iş birliği mutabakatı, olası bir siber saldırı durumunda müttefiklerin koordineli bir şekilde yanıt vermesini sağlarken siber saldırılarla başa çıkma konusundaki ulusal kapasitemizin ve genel olarak ittifakın dayanıklılığının güçlendirilmesine ciddi bir katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. NATO’nun tüm Müttefikleri ile siber savunma konusunda daha yakın iş birliği ile ihtiyaç durumunda karşılıklı yardımı ve sürekli gelişen siber tehditlerle mücadelede bilgi ve deneyim alışverişini teşvik eden benzer anlaşmaları bulunmakta.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Independent Balkan News Agency

 

HAZIRLAYANLAR:

Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Elifnur Ayhan, Gizem Kocakaplan, Hasibe Özdemir, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Neval Tayyar, Rümeysa Güner, Taha Yüceses, Zülfiye Çobanoğlu

TUİÇ Balkan Staj Birimi

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...