Haftalık Balkan Bülteni / 15-22 Ocak

“Ben Müzakereci Değilim!”

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama bugün ekran karşısında yaptığı açıklamada, Yunanistan-Türkiye ilişkilerindeki rolü hakkında yapılan yorumları eleştirdi. Edi Rama, Yunanistan ve Türkiye arasında arabuluculuk yapmaya çalışmadığını belirtti ve bu konu ile ilgili yorum yapmasının etik olmadığını dile getirdi.

“Arabuluculuk yapma gibi bir şey söz konusu değil, benim böyle bir yetkim dahi yok. Ben sadece iki arkadaş arasında olma ve bu bağlamda onlarla yapılan tartışmalarda sözümü dile getirme ayrıcalığına sahibim, sadece bu kadar. Birbirleri ile olan mevzu çok uzun bir konu.” dedi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, “Bild” gazetesinde Başbakan Rama için Türkiye’yi Yunanistan ile yakınlaşma sürecine girmeye teşvik ettiğini dile getirmişti. Bu sözler hakkında ne düşündüğü ile ilgili sorulan soruya Rama “Bild’e sorun çünkü Bild’in bir çıkar çatışması bulunmakta. Bild gazetesinde de ‘Rama bir köprü kurucusudur’ yazıyor.” dedi ve etik olmadığı için bu konu hakkında yorum yapmak istemediğini bir kez daha dile getirdi.

 

Kaynak: Arnavut Haber Odası

Tarih:16.01.2021

 

İstenmeyen Adam: Alexey  Krivosheev

Arnavutluk Hükümeti, Covid-19 karşıtı aldığı tedbirlerin Rusya Federasyonu Tiran Büyükelçiliği’nde bulunan bir diplomat tarafından açık ihlalleri konusunda Nisan 2020’den bu yana sürekli olarak şikayet aldığını belirtti.

Avrupa ve Dışişleri Bakanlığının üst düzey temsilcileri, diplomat tarafından COVID-19 karşıtı tedbirlerin devam eden ihlalleri konusunda endişelerini dile getirerek Rusya Federasyonu Tiran Büyükelçisi Mikhail Afanasiev ile irtibata geçti. Dışişleri Bakanlığı, diplomatın bu konudaki eylemlerini tekrarlamayacağını belirtmesi vaadiyle büyükelçiyi derinden takdir etti. Maalesef verilen sözlerin aksine, diplomat,  alınan tedbirleri ihlal etmeye devam etti. Arnavutluk Hükümeti, bunlarla ilgili endişelerinin göz ardı edilmesinin daha fazla tolere edilemeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Arnavutluk Hükümeti resmi tebligat vererek diplomat Alexey Krivosheev’in 72 saat içinde ülkeden ayrılması gerektiğini ve  “istenmeyen kişi” ilan etme kararını aldığını belirtti.

Arnavutluk Hükümeti ayrıca, “Arnavutluk toprakları olsun veya olmasın tüm dünya için böylesine zorlu bir dönemde, Rusya tarafından, tüm vatandaşların sağlık ve güvenliğinin korunması için gerekli olan önlemlerin tam olarak anlaşılmasını umar ve iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için başlatılan çalışmaların ardından Rus tarafına dostane duygularımızı ve hazır olduğumuzu temin ederiz.” açıklamalarında bulundu.

 

Kaynak: Panoroma.al

Tarih: 21.01.2021

 

Rusya’dan Tepki!

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Tiran’daki Rusya Büyükelçiliği’nin ikinci sekreterliği görevini yapan Rus diplomat Alexey Krivosheev’in sınır dışı edilmesi üzerine tepki gösterdi.Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı 21 Ocak günü yaptığı basın açıklamasıyla, Rus diplomatın Arnavut devletinin Nisan ayından bu yana Covid-19’a karşı aldığı tedbirleri kalıcı olarak ihlal ettiğini duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko verdiği bir röportajda, “Moskova, Rus diplomatın Tiran’dan sınır dışı edilmesi kararından dolayı üzüntü duymaktadır.” dedi. Grushko, “Bu, Rus-Arnavut ilişkilerini kötüleştirmeyi amaçlayan açık bir provokasyondur ve elbette bu dostça olmayan adım cevapsız kalmayacaktır” diyerek sözlerine devam etti.

İçinde bulunduğumuz bu yeni yılda ilk kez bir Rus diplomat sınır dışı edildi. Ayrıca 2020 yılında casusluk suçlamalarının en sık görüldüğü Bulgaristan, Hollanda, Avusturya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde de bu tür adımlar atılmıştı fakat Moskova bu durumlara aynı şekilde tepkisini ortaya koymuştu.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 22.01.2021

 

Sassoli: AB Yolunda Arnavutluk’u Desteklemeye Devam Edeceğim

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Avrupa Parlamentosu’nun Avrupa Birliği üyeliği yolunda attığı her adımda Arnavutluk’u destekleyeceğini belirtti. Sassoli, Arnavutluk Meclis Başkanı Gramoz Ruçi’ye yazdığı bir mektupta şu sözleri dile getirdi: “Arnavutluk Parlamentosu’nun Arnavutluk’un AB üyeliğine yönelik müzakerelerin başlatılmasına ilişkin kararını sunması ve belirlenen öncelikleri karşılamaya yönelik tedbirler planını uyguluyor olmasından dolayı teşekkür ederim.”. Sassoli, AB-Arnavutluk işbirliğine övgüde bulundu ve “Bu işbirliğinin gelecekte giderek artacağına inanıyorum.” ifadelerinde bulundu.

 

Kaynak: European Western Balkans

Tarih: 22.01.2021

 

Bulgaristan Dışişleri Bakanı, Polonya’nın “Üç Deniz Girişimi” Koordinatörü ile Görüştü

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve “Üç Deniz Girişimi” ulusal koordinatörü Pawel Jablonski ile bir araya geldi. Bulgaristan, girişimin koordinasyon rolünü geçen Ekim ayında Estonya’dan devralmıştı. Bakanlar Kurulu tarafından Girişim için Bulgaristan’ın ulusal koordinatörü olarak atanan Zaharieva, “Amacımız, bölgesel işbirliği ve bina ulaştırma, enerji ve dijital bağlantı sürecini devam ettirmek, ülkelerin başarılarını pekiştirmek ve genişletmek. Girişim, bölgedeki şirketleri stratejik yabancı yatırımcılarla buluşturacak bir iş forumu eşliğinde 2021’de başarılı ve verimli bir Zirve’ye ev sahipliği yapacak. ” ifadelerinde bulundu. Zaharieva, Jablonski’ye, ulusal koordinatörler ve dışişleri bakanlarının video konferansını içeren toplantıların Ocak ve Mart ayları arasında planlandığını, ardından Enerji Bakanlığı tarafından düzenlenecek bir enerji forumu ve ekonomi bakanları toplantısının yapılacağını söyledi. Üç Deniz Girişimi, 2016 yılında başlatılan ve on iki AB Üye Devletini (Bulgaristan, Avusturya, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya) içeren siyasi bir projedir.

 

Kaynak: Bulgarian News Agency

Tarih: 18.01.2021

 

Bulgaristan’ın OECD Nükleer Enerji Ajansına Kabulü

Başbakan, 19 Ocak tarihinde, Bulgaristan’ın, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Nükleer Enerji Ajansı’na katılmasıyla birlikte nükleer santralin ekibini tebrik etti. Başbakan Boyko Borissov günün erken saatlerinde Bulgaristan’ın OECD üyeliği vesilesiyle düzenlediği çevrimiçi törende, “Bulgaristan’ın Euro bölgesinin bekleme salonuna, Avrupa Bankalar Birliği’ne kabulünden sonra, bugün de kutlama fırsatımız var” ifadesinde bulundu.

Başbakan Borissov, “OECD Başkanı Ángel Gurria’ya gösterdiği büyük dostluk ve üst düzey görüşmelerimiz için teşekkür ederim” dedi. Başbakan, “Bulgaristan nükleer tesislerine güveniyor, ülkemiz dört reaktörün nasıl hizmet dışı bırakıldığına, nükleer yakıtın nasıl depolandığına dair bir örnek sundu ve şu anda Kozloduy Nükleer Santrali’ndeki yedinci reaktör projesini geliştiriyoruz” ifadelerini de kullandı. Enerji Bakanı Temenuzhka Petkova çevrimiçi törende yaptığı konuşmada, “Bulgaristan’ın OECD NEA’nın tam üyesi olarak kabul edilmesi, Bulgar enerji sisteminin yüksek seviyesinin en yüksek güvenlik standartlarını uyguladığının tartışılmaz bir kanıtıdır” diyerek üyeliği yorumladı. NEA Genel Direktörü William Magwood ayrıca Bulgaristan’ı teşkilata katıldığı için tebrik etti ve çeşitli konularda ortak çalışma umutlarını dile getirdi.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 19.01.2021

 

Avrupa Komisyonu’ndan Bulgar İşletmecilere Yardım

Avrupa Komisyonu (AK) 20 Ocak tarihinde, koronavirüs salgınından etkilenen mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için 79 milyon Euro’luk Bulgar planını onayladığını açıkladı.

Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından ortaklaşa finanse edilecek olan program, belirli sektörlerde faaliyet gösteren ve Bulgaristan tarafından tanımlanan belirli gereksinimleri karşılayan, virüs zamanında faaliyetleri sınırlandırmak için hükümet tarafından kısıtlayıcı önlemlerle askıya alınmış veya sınırlandırılmış işletmeler tarafından erişilebilir olacak. Plan, yararlanıcıların işletme maliyetlerinin bir kısmını karşılamasına yardımcı olacak ve Koronavirüs salgınının neden olduğu fon sıkıntısı veya likidite eksikliğinin üstesinden gelmek için gerekli faaliyetleri destekleyecek.

 

Kaynak: Bulgarian News Agency

Tarih: 20.01.2021

 

Bulgaristan ve Sırbistan Buluşması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Iliana Yotova ile birlikte resmi bir ziyaret için Bulgaristan’da bulunan Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile bir araya getiren Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan ve Sırbistan’ın bilgi teknolojileri gibi katma değeri yüksek alanlarda karşılıklı yatırım ve ekonomik ortaklığı teşvik etmesi gerekliliği, ekonomik değişimin ticarete göre önceliğe sahip olması, ortak girişimler yaratma ve üçüncü pazarlara ihracat yapma yönünde çalışmalar yapılmasının zamanının geldiğini belirtti.

Bulgaristan Devlet Başkanı ve Başkan Yardımcısı, Sırbistan Dışişleri Bakanı’nın 2014’ten sonraki ilk ziyaretini, yeni Sırbistan hükümetinin Bulgaristan ile Sırbistan arasında iyi komşuluk ilişkilerinin ve işbirliğinin geliştirilmesini öncelikli olarak belirlediğinin bir kanıtı olarak tanımladı. Diplomatik kaynaklara göre, ziyaret aynı zamanda iki ülkeyi birbirine bağlayan ve iş için daha elverişli fırsatlar yaratan ulaşım ve enerji altyapısının inşası çalışmalarını hızlandırma taahhüdünün bir işareti olarak görüldü.

Cumhurbaşkanı Radev ve Nikola Selakoviç, Bulgaristan ile Sırbistan arasında daha fazla sınır kapısı açılmasının iki ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunacağı ve turizme güçlü bir ivme kazandıracağı görüşünü paylaşıyor. Rumen Radev Bulgaristan’ın Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonuna verdiği desteği teyit ederken, Selakoviç ülkesinin AB üyeliği dışında başka alternatifi olmadığını vurguladı.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 21.01.2021

 

Nükleer Reaktörde Problem!

22 Ocak’ın erken saatlerinde, Kozloduy nükleer enerji santrali (Bulgaristan’ın kuzeybatısındaki Tuna Nehri üzerinde yer alan), rutin bir teknik operasyonun ardından bir koruma sistemi etkinleştirildikten sonra Ünite 5’i kapattı. Santral temsilcileri ise “Kesin bir kaza yok, koruma sistemi rutin bir işlem sırasında etkinleştirildi; ‘Eco-Inspection’ yerinde sürekli ölçümler gerçekleştirir ve herhangi bir radyasyon artışı tespit edilmemiştir” şeklinde açıklamalar yaptılar.

Enerji Bakan Yardımcısı Zhecho Stankov, “Halk ve enerji sistemi için kesinlikle hiçbir risk olmadığını ve sistemdeki radyasyon ve dengenin gerekli sınırlar içinde olduğunu garanti etmek istiyorum” duyurusunda bulundu.

Meclis’te enerji komitesi üyesi olan MRF Milletvekili Ramazan Atalai ise “Gerekli önlemler alındı ve çalışmaları eski haline getirilecek. Tüm sistemler kontrol edildi. Halkın endişelenmesine gerek yoktur” ifadeleri ile reaktörün durumunu açıkladı. Kozloduy NPP’nin İcra Direktörü Nasko Mihov, BNT’ye bunun rutin bir prosedür olduğunu ve tesiste olağandışı bir şey olmadığını açıkladı. Ayrıca onlara radyoaktif kirlenme riski olmadığına dair güvence verdi. Tesisin operatörü ise yaptığı açıklamada, Ünite 5’in gün sonunda ulusal şebekeye yeniden bağlanması için plan çalışmalarının yapıldığını söyledi.

 

Kaynak: Bulgarian National Television

Tarih: 22.01.2021

 

Mostar’daki Yerel Seçimlere Ilişkin Endişe Sürüyor

Bosna-Hersek’in Mostar şehrinde, şehrin statatüsü konusundaki siyasi anlaşmazlık sebebiyle 2008’den beri yerel seçim yapılamıyordu. 2020 Aralık ayı içerisinde gecikmeli bir yerel seçim gerçekleştirildi. Ancak seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar halen sürüyor. Bosna-Hersek Hırvat Demokrat Birliği (HDZ BİH) lideri Dragan Covic; AB Bosna-Hersek Temsilcisi Johann Sattler, Özel Temsilci Valentin Inzko ve ABD Bosna-Hersek Büyükelçisi Eric Nelson’ın da içerisinde bulunduğu bir çok uluslararası temsilciye ve yetkiliye, Mostar’daki yerel seçimlerle ilgili gelişmelerden duyduğu endişesini ifade eden bir mektup gönderdi.

Mostar’daki yerel seçimlerin uzun zamandır beklenen ve ihtiyaç duyulan bir olay olduğunu ifade eden Covic, sandıkların kapanmasından bir ay sonra dahi sonuçların net olarak belli olmamasına dikkat çekerken seçim sürecine yönelik usulsüzlükleri ve seçim sürecinin en önemli paydaşı olan Merkez Seçim Komisyonu’nun (CIK BİH) sürece ilişkin sorumsuzluğunu dile getirdi. Mostar’daki bazı kentsel alanlarda hayali seçmen oylarının varlığından ve buna ilişkin siyasi partisinin yaptığı itirazdan bahseden Covic,  partisinin ve belediye başkanı adayının seçim sahtekarlığının kurbanı olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 18.01.2021

 

Bosna Mahkemesi iddianameyi reddetti!

Eski Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) bünyesindeki 1. Majevica Tugayı’nın savaş zamanı komutanı Radomir Nedic ve tugayın tabur komutanı 1943 doğumlu Ratko Djurkovic’e yönelik, Ugljevik şehrine bağlı Teocak ve Tursunovo köylerinde savaş ve insanlık suçları işlediklerine dair savcılık tarafından hazırlanan iddianame Bosna devlet mahkemesine sunuldu. İddia makamı, Nedic ve Djurkovic’e bağlı askerlerin Boşnak sivillere ve savaş esirlerine yönelik katliamlardan sorumlu olduğunu ifade etmekte. Söz konusu iddiaların merkezindeki iki komutanın olay mahalinde bulunduğu, operasyonu yönettiği, suç hakkında bilgilendirildiği ancak failleri cezalandırmak için tedbir almadıkları da iddianamede yer alan bir başka nokta.

Ancak devlet mahkemesi, kanıtlara dayanarak her iki tugay üyesinin savaş suçlarını işleyip işlemediklerinin belirlenemediğini ve iddianamedeki suçlamaların ve delillerin komutanları yargılamak için gereken şüpheyi karşılamadığını ifade ederek iddianamayi reddetme kararı aldı.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 20.01.2021

 

Mostar Yerel Seçim Sonuçları Nihayet Onaylandı

Bosna-Hersek Merkez Seçim Komisyonu (CIK BİH), Mostar şehrinde 2020 Aralık ayı içerisinde gerçekleşen yerel seçim sonuçlarının belirlenmesi ve duyurulmasına ilişkin kararı kabul etti.

Yeni çıkan karar neticesinde Mostar Belediye Meclisi’ndeki koltuk dağılımı ise şu şekilde; Bosna-Hersek Hırvat Demokrat Birliği (HDZ BİH) 13, Mostar Koalisyonu (SDA, SBB, DF, SBIH ve BPS) 11, Bosna-Hersek Bloğu (SDP BİH ve NS) 6, Hırvat Cumhuriyet Partisi 3, “Burada Kalın – Mostar’ımız için Birlikte”  ittifakı da birer meclis üyesi çıkartacak.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 20.01.2021

 

Saraybosna Yakınlarındaki Mülteci Kampında Arbede

20 Ocak gecesi başkent Saraybosna yakınlarındaki Blazuj mülteci kampında çıkan toplu arbede sonrasında çok sayıda göçmen tutuklanırken çok sayıda polis memurunun da yaralandığı ve bazı polis araçlarının ciddi hasar gördüğü rapor edildi. Saraybosna Kantonu İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, çatışma ilk olarak Uluslararası Göç Örgütü (IOM) yetkililerinin bölgede düzeni ve huzuru bozan bir göçmenin yerini değiştirmek için alana geldiğinde çıktığını belirtti.

Bakanlık sözcüsü Mirza Hadziabdic verdiği demeçte, yeri değiştirilecek olan göçmenin kampta grup lideri olması sebebiyle diğerlerinin tepkisini çektiğini, göçmen grubun şiddete başvurarak taşınma kararını engellemeye çalıştıklarını ve neticesinde çatışma çıktığını ifade etti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 21.01.2021

 

Hırvat Demokratik Partisi’ne (HDZ) Yolsuzlukla Mücadele Eleştirisi

Yeni Sol Parti temsilcilerinden Rada Borić, 16 Ocak 2021 tarihinde Maliye Bakanlığı önünde düzenlenen basın toplantısında, belediye bütçelerinin ve harcamaların şeffaf olarak halka açık bir şekilde gösterilmemesine atıfta bulunarak HDZ’nin yolsuzlukla mücadele uygulamalarına inanılmaması gerektiğini vurguladı. Borić, Yerel ve Bölgesel Özyönetim Yasası’nda yapılan değişiklikler ile, internet sitesinde bütçe fonlarının harcanmasına ilişkin bilgilerin kamuya açık olarak yayınlanmasının öngörüldüğünü hatırlatarak hükümeti yolsuzlukla mücadelede gerçekçi yöntemlere başvurmaya davet etti.

Ana muhalefet partisi SDP (Sosyal Demokratik Parti) Milletvekili Ivana Posavec Krivec ise ünlü bir HDZ üyesi olan Sisak-Moslavina İlçe Valisi Ivo Žinić’in yolsuzluk vakalarına atıfla yönetimin yolsuzlukla baş edemediğini şu cümlelerle belirtti: “Şimdi Žinić de radarınızın altından geçiyor. Ayda 18.000 HRK (Hırvat Kronu) kazanmasına ve dört mülke sahip olmasına rağmen, devlete ait bir mülkte ayda 100 HRK karşılığında yaşıyor. Anlatılmak istenen, ince ayarlanmış bir yolsuzluk radarınız olmadığı veya yasadışı eylemlere ve yolsuzluğa eğilimli olsalar dahi HDZ üyelerini devletin önemli mevkilerine tavsiye etme uygulamasını başlattığınızdır.”

SDP Genel Başkanı Pedja Grbin, bunun Ivo Žinić’in ilk yasadışı işi olmadığını söyledi. Daha önce bir haber merkezine polis yolladığını, geçen yıl Koronavirüs döneminde bir parti organize ettiğini, günümüzde ise mevki ve yetkilerini kendisi ve yakınları adına yasadışı yollarla mal mülk edinmek için kullandığını belirtti.

 

Kaynak: Jutarni.hr, Total Croatia News, HRT Vjesti

Tarih: 16.01.2021-19.01.2021

 

Hırvat Başbakan Plenkovic’ten AB Parlamentosu’na Rapor

Başbakan Andrej Plenkoviç Salı günü Parlamento’da yaptığı açıklamada, AB üyeliğinin Hırvatistan’ı daha güvenli ve daha güçlü bir ülke haline getirdiğini söyledi ve 2020 yılında gerçekleşen Avrupa Konseyi toplantıları hakkında bir rapor sundu.

Hırvatistan’ın AB başkanlığı hakkında konuşan Plenkoviç, Koronavirüs salgınının Hırvatistan’ın çoğunlukla çevrimiçi olarak düzenlenen AB başkanlığını etkilediğini söyledi.

Brexit hakkında da konuşan Plenkoviç, Büyük Britanya’nın AB’den çekilmesini tüm üye ülkeler için iyi gördüğünü ve Hırvatistan’ın Brexit’ten etkilenen en az ülke olduğunu belirtti.

Plenkoviç son olarak aşı ve yaşanan deprem hakkında konuştu. Özellikle 29 Aralık’ta gerçekleşen deprem için, Mart ayında Zagreb’e AB Dayanışma Fonu’ndan 603 Milyon Euro verildiğini ve depremin etkilediği Sisak-Moslavina ilçesine de destek beklediğini hatırlattı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 19 Ocak 2021

 

ABD-Hırvatistan İlişkilerinde Beklenen Gelişmeler

Hırvatistan televizyonlarında yer alan Otvoreno programında Amerikan genel seçimleri sonrası kurulan yeni hükümet ve yeni Başkan Joe Biden ekseninde Hırvatistan-ABD ilişkileri üzerine tartışmalar yapıldı. ABD’nin Güneydoğu Avrupa’da izleyeceği politikaların nasıl bir çizgide ilerleyeceği yorumlandı.  Hırvatistan Parlamentosu Dış Politika Komitesi’nde görev olan HDZ (Hırvat Demokratik Parti) üyesi Davor Ivo Stier, Biden’in Güneydoğu Avrupa ülkelerinin AB ve NATO’ya girişini destekleyeceğine inandığını belirtti. Stier, Amerika ve Hırvatistan arasındaki ilişkiden beklentilerini, Trans-Atlantik ilişkilerinin güçlenmesi gerektiğini, ABD’nin Hırvatistan’ın ortağı olduğunu ve bu ortaklığı kurmanın ülke çıkarları ile paralel olduğunu dile getirdi. Joe Biden ile önceden tanıştığını vurgulayarak, Biden’in hem Avrupa siyasetinden hem de Güneydoğu Avrupa’nın siyasi konjonktüründen anladığını söyleyen Stier, Bosna-Hersek’te tüm kurucu halkların eşitliği esasına dayanan bir dengenin istikrarı sağlayacağını ve bu istikrarlı sürecin Amerikan çıkarlarıyla uyum içerisinde olacağını açıkladı.

SDP (Sosyal Demokratik Parti) başkanı Pedja Grbin ise, ABD’de yaşananları “Capitol Hill’e bir saldırı olduğunda tırmanan siyasete karşı, radikalleşme ve çatışmaya dayalı siyasete karşı demokrasinin kazandığı zaferdi. Bu radikalleşmeyi Hırvatistan’da da görüyoruz ve Hırvatistan’da bu demokrasiyi korumak için savaşmalıyız.” cümleleriyle yorumlayarak ülkede demokrasiyi zedeleyen faaliyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Kaynak: HRT Vjesti

Tarih: 20.01.2021

 

Hırvatistan Yüksek Mahkemesi, “Medački Džep” (Medak Cepi) Operasyonu Sırasında İşlenen Cinayet Suçunun Cezasını Kararlaştırdı

20 Ocak Çarşamba günü Hırvatistan Yüksek Mahkeme, Gospić kenti yakınlarındaki Lički Čitluk köyünde Eylül 1993’te gerçekleşen “Medak Cepi” Operasyonu sırasında kimliği belirlenemeyen yaşlı bir kadının öldürülmesi nedeniyle eski Hırvat Ordusu’nun 9. Muhafız Tugayı üyesi olan 51 yaşındaki Josip Mršić’e üç yıl hapis cezası vermesini onayladı. Hırvat Ordusu, Gospić kentinden Sırp güçleri çıkarmak için 1993 yılında bir operasyon başlattığında 23 sivil Sırp öldürülmüştü. Operasyon sırasında işlenen suçların davaları, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesinin ardından 2007 yılında Hırvat yargı ve hukuk sistemine devredilmişti.

Yargıtay’ın 20 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Mršić’in suç işlediği sırada henüz 23 yaşında bir genç olduğu için üç yıl hapis cezasının yeterli olacağını belirtti. Yüksek Mahkeme, verilen cezanın sanığın suç derecesine karşılık geldiğini ve cezanın eylemin caydırıcılığı açısından yeteri kadar manevi-sosyal kınama içerdiğini belirtti. Ancak bu karar, cinayete karşılık üç yıllık hapis cezasının oldukça etkisiz ve yetersiz olduğu ve Hırvat adalet sisteminin yozlaştığı belirtilerek Hırvat kamuoyu ve muhalefet tarafından eleştirildi.

 

Kaynak: 24SATA, BIRN

Tarih: 20.01.2021

 

Avrupa Birliği’nden Gelecek Yardıma Tepki                    

 29 Aralık’ta Sisak-Moslavina’da meydana gelen 6,4 şiddetindeki sarsıcı depremin ardından Hırvatistan’a uluslararası yardımların gönderilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda Avrupa Parlamentosu’nda yer alan Hırvat üyelerin yardım yapılması hususunda çağrıda bulunmasıyla, mali sıkıntı yaşayan ve depremde ciddi hasar gören Hırvatistan’a yardım gönderme kararı alabilmek adına oylama yapıldı. Karar, Zagreb’in yanı sıra Sisak, Petrinja ve Glina bölgesinin yeniden inşasına yardımcı olmak adına Avrupa Birliği Dayanışma Fonu’ndan 683,7 milyon Euro değerinde destek sağlamak için oylamaya sunuldu. 683 milletvekilinin oylarının değerlendirilmesiyle yardım kararı, 677’ye karşı, 5 karşıt oy ve bir çekimser oyla kabul edildi. Avrupa Birliği karşıtı ve muhafazakar 5 milletvekilinin AB’den gelecek olan yardımlara tepkisi şaşkınlığa yol açtı. Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistler anti-federalist partisinin üyeleri İsveç milletvekilleri Peter Lundgren, Jessica Stegrud ve Charlie Weimers, Hollandalı sağcı politikacı Marcel de Graaff ve İspanyol muhafazakar Isabel Benjumea karşıt oy kullanırken; Belçikalı sağcı ve göçmen karşıtı Milletvekili Philip De Man çekimser kaldı. Yardım karşıtları Hırvat medyasında “utanç verici altılı” olarak anıldı.

 

Kaynak: European Parliament, Total Croatia News

Tarih: 22.01.2021

 

Faşistliğe Tepki: Hırvat Cumhurbaşkanı’ndan Etkinliğe Katılım İptali

Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, bazı katılımcıların faşist Ustasa hareketinin sembollerini takacağını öğrenmesinin ardından, Zadar’da düzenlenen 1993 Maslenica askeri operasyonunun yıldönümü anısına düzenlenen etkinliğe katılımını iptal etti. Milanoviç, Başbakan Andrej Plenkoviç’e telefon ettiğini ve bunun kabul edilemeyeceği konusunda uyardığını söyledi. Cumhurbaşkanının emriyle, törenin ilk kısmının ardından, Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Koramiral Robert Hranj ve tüm askeri komutanlar anma töreninden çekildi.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 22 Ocak 2021

 

Karadağ’a AB Üyelik Sürecinde Destek Sözü

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Karadağ Dışişleri Bakanı Djordje Radulovic ile, Berlin’de düzenlenen toplantı sonrası ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada genel olarak Yeni ABD Hükümeti ile yürüttükleri Kuzey Akım Projesi’nden bahsetmesinin yanı sıra, Karadağ’a umut ışığı yaktı. Bakan Maas, Karadağ’a Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecinde daha fazla destek olacaklarının sözü verdi. “Batı Balkanlar’daki tüm devletler için bir AB perspektifi konusunda ciddiyiz.” diye de ekleyen Bakan Maas, Karadağ’ın uzun yıllardır beklediği üyelik ile ilgili olumlu düşüncelerin oluşmasına neden oldu. Karadağ’ın 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin ardından başlayan ‘Avrupa’ya entegre olma maratonu’ yıllardır iniş çıkışlarla devam ediyor. Bağımsızlığı sonrası NATO üyeliğine girebilen ülke, Avrupa Birliği’ne kısa süre içinde aday ülke olmuştu. Fakat Karadağ’ın henüz AB Yüksek Standartları’na erişemediği gerekçesiyle asıl üyelik süreci sürekli askıya alınmıştı.

 

Kaynak: Bloomberg HT & Anadolu Agency

Tarih: 16.01.2021

 

Karadağ Cumhurbaşkanı ve Yeni Hükümet İşbirliği İçin Bir Araya Geldi

Karadağ’da Sosyalist Demokratik Parti (DPS) iktidarını sona erdiren seçimlerin ardından iç politikadaki ‘’birlikte yaşama’’ olgusu, etkili siyaset yapmayı zorlaştırıyor. Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç ve yeni hükümetin farklı parti mensupları olmasından kaynaklanan bu süreç oldukça zorlu geçmekte. Djukanoviç, Almanya resmi ziyaretinde Karadağ’ın siyasi bir birlikte yaşama dönemine girdiğinden bahsetmişti. Ardından yeni hükümetle işbirliği sözü veren Cumhurbaşkanı sözünü tutmamıştı. Devletin işleyişine zora sokan ve daha da önemlisi engelleyerek iş ve dış politikayı aksatan bu meselenin çözüme kavuşturulması için bir görüşme yapıldı. 15 Ocak 2020 tarihinde Başbakan Zdravko Krivokapiç, Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç ve meclis başkanı Aleksa Becic ile Cumhurbaşkanı Djukanoviç bir araya geldi. Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasına göre, “Devlet yetkilileri, yapıcı diyalog yoluyla devletin daha verimli işlemesine yol açacak daha fazla işbirliği için iyileştirme ve koşullar yaratmaya hazır olduklarını” belirttiler. Fakat bu açıklama bir güven oluşturmadı. Sivil Özgürlükler Merkezi’nin (bir Sivil Toplum Kuruluşu) başkanı siyasi analist Boris Maric, “Siyasi engelleme, seçim sonrası dönemde DPS’nin ana politikası haline gelen siyasi taktiklerden biridir.” dedi. Bundan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı’nın yasaları onayı veya reddi, işbirliği konusunda belirleyici olacak.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 20 Ocak 2021

 

Karadağ Güvenlik Servisi’nde Yasadışı Casusluk Şüphesi

Karadağ geçtiğimiz aylarda beklenmedik bir rejim değişikliği yaşadı. 30 yıla yakın zamandır süren Sosyalist Demokrat Parti (DPS)’nin iktidarı son buldu. Bu son parlamento seçimlerinde, üç muhalefet bloğu parlamentonun çok az bir çoğunluğuyla seçilmiş oldu.17 Aralık 2020 tarihinde mevcut yeni hükümet, eski rejim yanlısı Ulusal Güvenlik Teşkilatı Başkanı Dejan Perunicic’i görevden aldı. Perunicic’in yerine bir avukat ve Sırp yanlısı Dejan Vuksiç başkan vekili seçildi.

Karadağ Güvenlik Dairesi (ANB)’nin yeni başkanı Dejan Vuksiç, son günlerde teşkilat memurlarından bazılarını gizli belge imha etmekle suçladı.

Medyaya yansıyan haliyle; ANB görevlilerinin 19 Ocak 2020 tarihinde yasadışı ve yetkisiz casusluk faaliyetleriyle ilgili önemli belgeleri ortadan kaldırdıkları iddia edildi. Bu suçun kovuşturulması için bir iç soruşturma başlatıldı. Vuksiç günlük Vijesti gazetesine verdiği röportajda: “Belgelerin bir kısmının imha edildiğine dair kanıt var ve bu eylem, yasadışı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.” dedi.  Halihazırda Güvenlik Dairesi Teşkilatı son on yıl içerisinde  de zaman zaman yolsuzluk tartışmaları ile anılmıştır.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 21.01.2021

 

Kosova, Arnavutluk ile Birleşecek mi?

Kosova Geleceği için İttifak Partisi’nin (AAK) lideri ve Kosova’nın 3. Başbakanı olan Ramush Haradinaj, şu an cumhurbaşkanı adayı. Yönetim programını tanıttığı bir basın toplantısında bazı konularda Avrupa Birliği’ni sorumlu tuttuğunu açıkça belirtti. Ülkeye hizmet edecek tüm kurumları destekleyeceğini dile getirirken Kosova’nın gelişemeyeceği ihtimalini de göz önünde bulundurduğunu ve bu konuya dair endişelerinin olduğunu da açıkladı. Kosova’nın uluslararası alanda verilen sözlere güvendiğini fakat içinde bulundukları durumun sebebinin Avrupa Birliği olduğunu söyledi. Haradinaj, seçim öncesi tanıtımını şu sözü ile bitirdi:  “Eğer Kosova Avrupa Birliği tarafından bağımlı şekilde bırakılmaya devam edilirse Arnavutluk ile birleşme fikrinin yolu açılacak.”

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 18.01.2021

 

Kurti, Kosova Cumhuriyeti Meclisi’nde Görev Alabilecek Mi?

Eski Başbakan Albin Kurti’nin de aralarında bulunduğu, Kosova Yargı Mahkemesi’nin açıkladığı kırk yedi adayın 14 Şubat seçimlerinde aday olmaları yasaklanabilir. Vetevendosje Partisi genel başkanı Albin Kurti ve eski Adalet Bakanı Albulena Haxhiu, mahkeme tarafından, parlamentoya göz yaşartıcı gaz atmaları nedeniyle 2018 yılı Ocak ayında şartlı hapis cezasına çarptırılmıştı. Merkezi Seçim Komisyonu’nun Genel Seçim Kanunu’nu öne sürerek yaptığı açıklamada son üç yıl içinde suçlu bulunan bir kişinin milletvekilliği yapamayacağı söylendi. Kesin olarak isimler açıklanmamış olsa da listede Kurti’nin de isminin olduğu öğrenildi ve bu durum Kosova Başbakanı olma yolunda umutsuzluğa kapılmasına yol açtı. Adayların onaylanması için öneriler hazırlanacağı belirtilse de Anayasa Mahkemesi bu konuda çok net bir tavır sergiledi.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 20.01.2021

 

Sırbistan – Kosova Ekonomik Barışına Siyaset Engeli

4 Eylül 2020’de Sırbistan ve Kosova arasında imzalanan Washington Anlaşması, barışı ekonomi yoluyla sağlamayı hedeflemişti. Buna rağmen siyaset hâlâ bir sorun olarak gündemde bulunuyor. Sırbistan ürünleri yıllardır Kosova’da hâkimiyetini sürdürüyor, Kosovalılar da Sırp ürünlerine olan bağımlılıktan kurtulamıyorlar. Ancak son yıllarda elde edilen verilere göre Sırp pazarındaki Kosova ürünleri artmış durumda.

Kosova Ekonomi Odası Başkanı Berat Rukiqi, Sırp ürünlerini kullanma nedenlerinin fiyat olduğunu belirtirken Sırbistan’a ihracat yapan Kosovalı üreticilerin önündeki engellerin kalkması gerektiğini söyledi. İki ülke arasındaki ticaret dengesizliğinin nedeni de ambalajın üstüne Kosova Cumhuriyeti amblemlerinin koyulmak istenmesi ancak bu durum Sırbistan Cumhuriyeti tarafından kabul edilmiyor. Kosova’nın ekonomi politikasının olmamasını fırsat bilen Sırbistan, Kosova ile arasındaki işbirliğinin artması için Sırp pazarında daha çok Kosova ürünün yer alması gerektiğini dile getirdi. Sırbistan Ticaret Odası Başkanı Marko Cadez ise konuya ilişkin şöyle yorumlarda bulundu: “Siyaset, kimin demir yoluna sahip olduğu konusunda anlaşmazlık ortaya çıkarıyor. Siyaset, siyasi sorunlarla ilgilenmeli. Ekonomilerimiz birbirine sıkı bir şekilde bağlı bu yüzden Kosova’nın mini Schengen’deki (Sırbistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Kosova arasındaki ekonomik bölge) potansiyeli sebebiyle aradaki siyasi sorunları çok hızlı bir şekilde çözebiliriz.”

 

Kaynak: Panorama Online

Tarih: 21.01.2021

 

Sırbistan’dan Kuzey Makedonya’ya Dostluk Göstergesi

Kuzey Makedonya’nın başbakanı Zoran Zaev, 8000 Pfizer aşısının Sırbistan tarafından Kuzey Makedonya’ya gönderileceğini Plusinfo portalı aracılığıyla açıkladı. Zaev “Bu büyük bir dostluk göstergesi, Sırbistan bizimle, güneydeki komşularıyla, sahip olduğu aşıların bir kısmını dayanışma için paylaşmak istiyor” dedi. Zaev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile yaptıkları konuşmaların üzerine Sırbistan’ın Kuzey Makedonya’ya 8000 Pfizer aşısı temin edileceğine dair anlaştıklarını da belirtti.

“Vuvic bunun bir bağış olmasını istedi lakin ödeme konusunda payımıza düşeni yapma isteğimiz konusunda anlaşabildik” ifadesinde bulunan Zaev, bunun, Üsküp’ün başka ülkelere de yardım için başvurduğu düşünülünce, mutlu bir havadis olduğunu da ekledi.

 

Kaynak: Telegraf.rs

Tarih: 18.01.2021

 

Bakan Spasovski ve Bakan Sekulović’den Basın Konferansı

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ve Karadağlı mevkidaşı Sergej Sekulović Pazartesi günü, özellikle AB entegrasyonu ile ilgili alanlarda ikili polis işbirliğini güçlendirme ve teşvik etmekte anlaşmaya vardıkları bir çalışma toplantısı düzenlediler.

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında Sekulović, iki çok ırklı toplum arasındaki benzerliklere dikkat çekerek mükemmel ikili ilişkilere vurgu yaptı. Spasovski ve Sekulović, uluslararası organize suçun giderek daha karmaşık hale geldiğini ve bunun da bölgesel ve uluslararası işbirliğini güçlendirme çağrısı yapılmasını doğurduğunu belirttiler. Bakanlar ayrıca, uluslararası organize suç gruplarının yakalanacağına dikkat çektiler ve AB entegrasyonunun ilerlemesi için oldukça önem arz eden elverişli siyasi ve güvenlik koşulları yaratmaya hazır olduklarını ifade ettiler.  Son olarak bakanlar, ikili işbirliğinin yoğunlaşacağını belirterek, her ülkenin Avrupa gündemindeki görevlerini yerine getirmede destek için bir diğerine güvenebileceğini de sözlerine eklediler.

 

Kaynak: Civil-Center For Freedom Today

Tarih: 18.01.2021

 

AB Diplomatlarından Sorular

AB Büyükelçisi David Gere liderliğinde AB Üye Devletlerinin diplomatik misyonlarının başkanları, Başbakan Zoran Zaev ile her yıl yaptıkları olağan toplantılarında, Bulgaristan Cumhuriyeti ile açık sorunların çözülmesine özel ilgi gösterdiler. Brüksel’de Kuzey Makedonya için müzakere çerçevesi üzerinde fikir birliği olmadığını da belirttiler. Hükümet basın ofisinin haberine göre toplantıda, sürecin mümkün olan en kısa sürede ilerlemesi ve ülkenin AB ile müzakerelerinin başlaması yönündeki oybirliğiyle alınan görüş vurgulandı.

Kuzey Makedonya ve Bulgaristan ilişkilerine dair sorulara yönelik ise Başbakan Zaev, Kuzey Makedonya’nın Bulgaristan ile karşılıklı saygı ruhu ve Dostluk Antlaşması’nın hayata geçirilmesi ve farklı alanlarda daha yoğun işbirliğinin gerçekleştirilmesi yoluyla diyaloğunu sürdürmesinin önemli olduğunu belirtti. Zaev, Makedonya Cumhuriyeti’nin AB üyeliğinin bir alternatifi olmadığını tekrarlarken büyükelçileri de ülkenin entegrasyon sürecindeki güncel ve en önemli faaliyetler hakkında bilgilendirdi.

 

Kaynak: Sloboden Pecat

Tarih: 20.01.2021

 

Kuzey Makedonya ve Macaristan Görüşmesi

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı ve VMRO-DPMNE (İç Makedon Devrimci Örgütü) lideri Hristijan Mickoski ve parti başkan yardımcısı Alexander Nikoloski, Macaristan Başbakanı ve Fidesz parti lideri Viktor Orban ile Budapeşte’de bir görüşme ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjrto ile çalışma kahvaltısı yaptı. Görüşmede Mickoski, ülkesinin engellenen Avrupa entegrasyonu hakkında konuştu ve Macaristan’dan yardım istedi. Orban ile yapılan görüşmede, kardeş partiler VMRO-DPMNE ve Fidesz arasında var olan mükemmel dostane ilişkiler üzerinde duruldu. Macaristan Dışişleri Bakanı ile yapılan çalışma kahvaltısında taraflar, ülkenin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili stratejik önceliklerini tartıştı.

 

Kaynak: Nezavisen Vesnik

Tarih: 20.01.2021

 

Kuzey Makedonya’da Nüfus Sayımı Yasasına Onay

Kuzey Makedonya parlamentosu, ana Makedon muhalefet partisinin yasayı gelecek yıla erteleme yönündeki çağrılarına rağmen, 19 yıl sonra Nisan ayında yapılacak nüfus sayım yasasını 21 Ocak tarihinde onayladı. Kuzey Makedonya, ülkenin gerçek nüfusunu netleştirmek için on yıllarca süren siyasi direnişi aşmayı amaçlayan bir yasanın Perşembe günü kabul edilmesinin ardından, bu Nisan ayında yaklaşık 20 yıl içinde ilk nüfus sayımını yapmaya hazırlanıyor. Kuzey Makedonya, etnik azınlık gruplarının büyüklüğü gibi hassas meseleyi içeren siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle daha sonraki girişimler nedeniyle 2002 yılından bu yana bir nüfus sayımı yapmadı.

Anayasa, ülkenin büyük etnik Arnavut topluluğu gibi ulusal veya yerel nüfusunun yüzde 20’sinden fazlasını oluşturan herhangi bir azınlık için özel haklar öngörüyor. Sağcılar, koalisyonunda etnik Arnavut partilerinin de yer aldığı hükümeti bu sayıları artırmaya çalışmakla suçluyorlar. Sosyal Demokratların lideri Başbakan Zoran Zaev, 120 üyeli meclisteki 62 milletvekilinin nüfus sayımını onaylaması sonrasında yaptığı açıklamada, “Herkes nüfus sayımı konusunda rahatlamalıdır.” dedi. “Bu sadece idari ihtiyaçlar ve planlama için daha çok kullanılan istatistiksel bir işlemdir. Bir kez elde edildiğinde, daha küçük toplulukların hakları tartışılmamalıdır” diye de ekledi. Sağ muhalefet partisi VMRO-DPMNE protesto amacıyla parlamento oylamasını boykot etti ve yasayı geçersiz kılmak için halktan imza toplamaya söz verdi.

 

Kaynak: Agence France Presse

Tarih: 21.01.2021

 

Kuzey Makedonya ve Bulgaristan Arasında Eylem Planı Hazırlığı

Kuzey Makedonya ve Bulgaristan arasında belirli projelerle ilgili görüşmeler sürüyor, ancak Bulgaristan hükümeti için Kuzey Makedonya’nın dili ve kimliğinin bu tartışmada yeri olmadığı açık. Önümüzdeki aylarda odak noktası, sektörler arası temelde olan Eylem Planı. Üsküp’teki hükümet, Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki ilk hükümetler arası konferansta bu Eylem Planı’nın hemen kabul edilmesini ve uygulanmasını bekliyor.

Başbakan Zoran Zaev 20 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada, Eylem Planı’nı açıklayarak, Bulgaristan ile daha iyi bağlantı için ulaşım, sınır inşaatı, gaz şebekesi, demiryolları, yollar, eğitim, sağlık, kültür, spor ve dijitalleşme alanlarında işbirliği yapıldığını söyledi. Bu günlerde, kendisinin de belirttiği gibi, Tarih ve Eğitim Sorunları Komitesi’nin bir hazırlık toplantısı var ve Kuzey Makedonya ile Bulgar tarafı, Şubat ayında yapılacak toplantının hazırlıklarını birlikte hazırlıyorlar. Zaev, bu hazırlık seansında bile bir miktar ilerleme olacağı beklentisini dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu Yeşil Grup Milletvekili Tineke Strick, Avrupa Parlamentosu’nun başkanı, Portekiz başbakanı Antonio Costa ile yaptığı görüşmede ise Bulgaristan’ın, Kuzey Makedonya ile AB’nin müzakerelerine dair vetosunu kaldırmaya çağırması konusunda baskıda bulunulması gerektiğini belirtti.

Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov, Pazartesi günü AB Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Martin Klus ile bir telekonferans görüşmesinde, hükümetin odak noktasının ülkenin Avrupalılaşması olduğunu ve Avrupa gündeminin iç ışığına daha da güçlü bir bağlılık gösterdiğini söyledi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 21.01.2021

 

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski, Katar Devleti Maslahatgüzarı’nı Ağırladı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski 21 Ocak tarihinde, Katar Devleti Büyükelçiliği maslahatgüzarı Şeyh Jassim bin Hamad Al-Thani’yi ofisinde ağırladı. Görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin gidişatı ve dinamikleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu ve ortak ilgi alanlarının tüm alanlarında Katar ile ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik ilgi bir kez daha belirtildi. Bu bağlamda, her iki ülke için mevcut olan ekonomik potansiyelleri kullanma olanakları, iş ilişkilerinin yoğunlaştırılması ve ülkede yabancı yatırımların uygulanma olasılığı dikkate alındı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, sözleşme çerçevesini iyileştirme ve ikili işbirliği anlaşmalarını tamamlama ihtiyacının yanı sıra vize kolaylaştırma ihtiyacına işaret etti. Cumhurbaşkanı Pendarovski ve Şeyh Jassim bin Hamad Al-Thani, Covid-19 salgınıyla mücadelede karşılaşılan zorlukların yanı sıra mevcut küresel durumun sonuçları hakkında da görüş alışverişinde bulundu. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı, Katar Devleti’nin Covid-19 ile ilgili bağışları için teşekkür etti ve sağlık alanında daha fazla işbirliğinin sağlanmasına dair umudunu dile getirdi.

 

Kaynak: Pretsedatel.mk

Tarih: 21.01.2021

 

Tarım ile Çevre Bakanları, Türkiye’nin Tarım Sigortası Acenteleri Temsilcileriyle Görüştü

Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanlığı’nın yaptığı basın açıklamasına göre Türkiye Kuzey Makedonya’ya, bir tarım sigortası sistemi (TARSİM) uygulamasında yardımcı olacak. Kuzey Makedonya Tarım, Orman ve Su Ekonomisi Bakanı Arianit Hoxha ve Çevre ve Fiziki Planlama Bakanı Naser Nuredini ayrıntıları görüşmek üzere Perşembe günü TARSİM temsilcileriyle bir araya geldi.

Tarım Bakanlığı’na göre, Kuzey Makedonya’nın tarım sigortası sistemini kurma sürecini başlatmak için her iki taraftan uzmanlardan oluşan çalışma grupları oluşturulacak. Bu tür bir sistem, doğal afetler ve iklim değişikliğinden kaynaklanan sorunlara uzun vadeli bir çözüm sunarken aynı zamanda ülkenin sigorta sektörünü de teşvik ediyor.

Açıklamada, “İklim değişikliği tarımsal üretim için ciddi bir tehdittir ve buna uyum sağlamanın yanı sıra tarım ürünlerimizi sigortalayarak korumak için organize bir yaklaşıma ihtiyacımız var” deniyor.

 

Kaynak: МИА

Tarih: 22.01.2021

 

ABD 4 Temmuz’u Bırakırsa Biz de 9 Ocak’ı Bırakırız

Sırp Cumhuriyeti (RS),  geçtiğimiz 9 Ocak’ta kuruluşunun 29. yıldönümünü kutladı. Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi daha önce belirttiği gibi bu yıl da kutlamaları “anayasaya aykırı” bulduğunu söylerek tepkisini dile getirdi. Bunun sebebi ise 9 Ocak 1992’nin Boşnaklara yönelik soykırımın başlangıç tarihi olması idi. Aynı şekilde geçtiğimiz hafta Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp Kabinesinden İçişleri Danışmanı Radovan Kovacevic, Joe Biden ve kabinesinin Sırp Cumhuriyeti’ne son vermek istediğini ve bütünleşmiş bir Bosna-Hersek kurulmasını hedeflediklerini iddia etti.

Tüm bu yaşayananlar üzerine, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik şu açıklamalarda bulunmuştur: “Sırplar 9 Ocak’ı kutluyor ve bunu yapmaya devam edecekler, tıpkı Boşnaklar’ın buna başarısızlıkla meydana okumaya devam edecekleri gibi.”. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı “siyasi neden” olarak nitelendirdi. Sözlerini ise “Amerika Birleşik Devletleri 4 Temmuz’u kutlamayı bıraktığı zaman, Sırp Cumhuriyeti de 9 Ocak’ı kutlamayı bırakacak.” diyerek noktaladı.

 

Kaynak: Blic & Anadolu Ajansı

Tarih: 18.01.2021

 

Srebrenitsa ve Doboj’da Yerel Seçimler: Sil Baştan

15 Kasım 2020’de Bosna Hersek’te yerel seçimler yapılmıştı. Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu (CIK) yetkililerinin bugün aldığı karar sonucunda Srebrenitsa ve Doboj kentlerinde ‘usulsüzlük’ yapıldığı ortaya çıkmıştır. Srebrenitsa’daki 28 sandıktan 26’sı, Doboj kentindeki 108 sandıktan 89’u usulsüzlük nedeniyle iptal edilmiştir.

Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu’nun bu kararı Bosna Hersek Federasyonu tarafından memnuniyetle karşılanırken, Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik bu kararı eleştirdi. Milorad Dodik, seçim iptalinin Boşnakların planı olduğunu ve Federasyon bölgesinde de itirazların mevcut olduğunu ama oradaki hiçbir sonucun iptal edilmediğini ekleyerek sözlerine devam etti. Dodik son olarak, lideri olduğu parti Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD) 2022 yılında yapılacak seçimlerin Sırp Cumhuriyeti ayağının gerçekleşmemesi için faaliyetlerde bulunacağını duyurdu.

 

Kaynak: N1 & Anadolu Ajansı

Tarih: 21.01.2021

 

Bakanlık’tan Svetozar Maroviç ile İlgili Açıklama

Sırbistan Adalet Bakanlığı, BIRN’e (Balkan Araştırmacı Raporlama Ağı) Karadağlı eski yetkili Svetozar Maroviç’in iade talebi ve bu konudaki olaylar ile ilgili bilgi verme yükümlülükleri olmadığını söyledi. BIRN, Bakanlıktan Karadağ’ın Maroviç için kaç kez iade talebinde bulunduğunu, konuyla ilgili faaliyetleri ve Maroviç’in oğlu hakkında bilgi talebinde bulundu. Bakanlık, “uluslararası yasal yardım sağlama sürecinde elde edilen bilgilerin gizliliğini korumakla yükümlü olduğunu” belirtti. Aralık 2020’de BIRN, Sırbistan’ın Maroviç’i Karadağ’a iade edip etmeyeceğini sormuştu ama herhangi bir yanıt alamamıştı.

Maroviç, Karadağ bağımsız hale gelmeden önce 2003 ve 2006 yılları arasında Sırbistan ve Karadağ Devlet Birliği’nin başkanıydı. Adı 2015 yılında Karadağ’da memleketi Budva ile ilgili yolsuzluk haberlerine karıştı ve Eylül 2016 yılında 3 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ek olarak bir milyon Euro geri ödemesi kararı verildi. Maroviç 2016 yılında cezaya çarptırılmamak için Sırbistan’a kaçtı ve burada özgürce yaşamaya devam etti. 2019 yılında Karadağ Hükümeti resmi iade talebinde bulundu ve 2020 yılında yeni seçilen hükümet ile bu talep yenilendi. Son durumda ise Maroviç’in iadesi hala gerçekleşmemiştir.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 20.01.2021

 

Kosova Meselesinde Beklenilen Açıklık

Sırbistan’da Haziran 2020’de COVİD-19 salgınından dolayı ertelenen seçimler, pandemi dolayısıyla yapılan harcamalardan olumsuz etkilenmişti. Seçimler bu nedenlerden büyük ölçüde etkilese de asıl mesele daha önce Vucic’in medyaya olan baskısının gündemde olmasıydı. Muhalefete olan bu boykotundan dolayı, Vucic’e ve onun partisine olan kin, AB üyeliğini tehlikeye atıyordu. İktidarın salgına karşı olan tutumu, harcamaları ve daha önceki seçim saboteleri; Vucic’in 2022’de destek beklediği seçimde bir arabulucuya ihtiyaç kılıyordu.

Bu sorunların yanında gündemden düşmeyen Kosova meselesinde ilerleme kaydedilmedi. İlerici Parti bu sebeplerden dolayı dönülmez yollara girmekteydi. Bazı spekülasyonlar sonucunda galibiyet elde eden İlerici Parti, bazı şeylerin sonunda gerçekleşmişti: Muhalefete yapılan boykot, iktidarın düzensizliği, yolsuzluk ve sosyal medyanın tutsaklığı. Sosyal medyayı sadece hükümet yanlıları için kullanılır hale getiren iktidar, sosyal medya özgürlüğünü kısıtlamaya devam ediyordu. Bunların sonucunda ilk kez AB müzakeresinde başarısız olan Sırbistan, ilerlemede kaydedememişti. Muhalefet 2020 seçimleri için adil bir sistem önermesine karşın; AB’nin iç siyasetine karışacağını da vurgulaması üzerine milletvekilleri anlaşmaya yapmaya çalıştılar ama muhalefet bu duruma olumsuz yanıt verdi.

Siyasi teorisyen ve yorumcu olan Ratislav Diniç: “Müzakerelerin halka açık olması ve son sefer ki gibi kapalı kapılar ardında olamaması gerekiyor. Aksi taktirde hiçbir şey hükümeti varılan anlaşmalara saygı göstermeye zorlamaz” dedi.

Bu karmaşıklığın güzel yanı ise seçimler başarılı bir şekilde boykot edildiği taktirde uygulanacak olan sistemin baskı altında olduğundan taviz verebileceğini görmektir. 2008 yılında Kosova’nın bağımsızlık ilanını tanımayan Sırbistan; AB, Belgrad ve Priştine için çözüme götüren anlaşmayı tasarlayan müzakerelerde Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni lideri olan Biden ile masaya oturacak. Ancak Vucic’in 2022 seçimlerinden dolayı, seçim sonuçlarının etkilenmesinden kaçındığı için beklenilen tavizin vermeyeceği de olasılıklar arasında. Kosova- Sırbistan sınır meselesi hakkında halktan saklanan bilgilerin var olduğunu söyleyen Diniç ‘yılların boşa gittiğini’ belirten açıklaması ile ‘devlet politikasının halktan ve bazı yetkililerden gizli anlaşmalar’ yapıldığına dikkat çekerek gündeme geldi. Yetkililer, Kosova meselesinin şeffaf olunmasından yana iken, bazı görüşler ise; tam olarak neyin müzakere edildiği şeffaf olursa, çözümlemelerin de mevcut olacağı görüşündeler.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 21.01.2021

 

Yunanistan Terör Mağdurlarına Destek Ofisi Açtı

Yunanistan, Sivil Koruma Bakanı Michalis Chrysochoidis’in dediği gibi, ulusun onlara, “aidatlarını ödeyebileceği” umuduyla 18 Ocak tarihinde terör mağdurlarına destek için bir ofis açtı. Chrysochoidis, ofisin terör mağdurları için anma yeri olarak hizmet vereceğini, mağdurların yakınlarının terör saldırısında şehit olan sevdiklerine haraç yazabilecekleri bir “hafıza duvarı” oluşturulacağını belirtti.

 

Kaynak: Greek City Times

Tarih: 18.01.2021

 

Yunanistan’dan Turizmi Canlandırmak için Öneriler

18 Ocak tarihinde Madrid’de düzenlenen Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Kriz Komitesi toplantısında, Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis turizmi yeniden başlatmak için üç adım önerdi:  Covid-19 aşısı, hızlı antijen testi ve veri alışverişi.

Avrupa Bölgesel Komisyon Başkanı Theoharis, güvenli seyahati kolaylaştırmak için AB hükümetlerinin seyahat ve turizm paydaşları ile yakınlaşma ve eylemleri koordine etme ihtiyacını vurguladı. Bakan “Covid-19’a karşı aşılananlar özgürce hareket etmelidir. Ancak aşılamanın zorunlu veya seyahat için bir ön koşul olmaması gerektiğini kesinlikle belirtmeliyiz.” ifadelerinde bulundu. Ayrıca, böyle bir girişimin Ocak ayı sonuna kadar uygulanabileceğini de belirtti.

 

Kaynak: Greek City Times

Tarih: 20.01.2021

 

Yunanistan Parlamentosu, İyon Denizi’ndeki Karasularının 12 Deniz Miline  Genişletilmesine İlişkin Yasa Tasarısını Onayladı

20 Ocak tarihinde Yunan milletvekilleri,Yunanistan’ın karasularını batı kıyı şeridinde altı deniz milinden on iki deniz mile  çıkaran yasa tasarısını onayladılar. Tasarı, iktidar partisi Yeni Demokrasi, ana muhalefet partisi SYRIZA-İlerici İttifak, Değişim Hareketi (KINAL), Yunan Çözümü ve MeRA25 tarafından 284 oy aldı. Başbakan Kyriakos Mitsotakis Parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, “On İki Adalar’da, 1947’den beri ilk kez, prosedürler tamamen uluslararası hukuk kurallarına dayalı olacak şekilde ulusal toprakların yaklaşık % 10 oranında genişlediği belirlenmiştir.” ifadelerinde bulundu. “Suların Batı’ya doğru genişlemesi kaçınılmaz olarak Doğu’ya bir mesaj gönderiyor. Şiddetin adaleti sağlamadığını, aksine barışı üreten bu yasadır.” dedi ve uzantının, “ülkemizi mahrum etmeye çalışanlara açık bir mesaj” olduğunu da sözlerine ekledi.

Tasarının tam başlığı “İyonya Denizi Bölgesinde Ve İyonya Adalarında Mora Yarımadası’ndaki Tainaro Burnu’na Kadar Kıyı Bölgesinin Kapsamının Belirlenmesi” idir. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise bunun Yunanistan için tarihi bir anolduğunu belirtti.

 

Kaynak: Greek City Times

Tarih: 21.01.2021

 

Yunanistan Cumhurbaşkanı, ABD-Yunan İlişkilerinin Biden Yönetiminde Güçleneceğini Söyledi

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, ABD Büyükelçiliği tarafından 20 Ocak tarihinde Atina’da düzenlenen özel bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Biden yönetimi sırasında Yunan-ABD ilişkilerinin güçleneceğinden emin olduğunu ifade etti. Yunanistan’ın iki yüzüncü yıldönümünün kutlamaları “Yunanistan-ABD: Dostluğun 200. Yılını Kutlamak” adlı anma töreni kapsamında gerçekleştirildi. Sakellaropoulo, ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt tarafından Çarşamba günü Joe Biden’ın Başkan ve Kamala Harris’in Başkan Yardımcısı olarak yeminini kutlamak üzere antik Atina Agorası’na davet edildi.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih: 21.01.2021

 

Yunanistan Askerlik Hizmetini 12 Aya Uzattı

Yunanistan , Perşembe günü kara kuvvetlerindeki zorunlu askerlik hizmetini mevcut dokuz aydan on iki aya uzattığını duyurdu. Yunan Ordusu, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinde askerlik hizmetinin süresi, Mayıs ayından itibaren üç koldan tüm askere alınanlar için 12 aylık bir süre olarak belirlendi.

Karar, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in başkanlık ettiği Dışişleri ve Savunma Konseyi (KYSEA) toplantısında alındı. Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos tarafından açıklığa kavuşturulan tek istisna, özel operasyonel ve coğrafi özelliklere sahip birimlere atanan ve hizmetlerinin tamamı boyunca bu birimlerde kalmaları şartıyla yalnızca dokuz ay hizmet verebilecekleri askere alanlarla ilgilidir. Kuralın istisnasının Türkiye sınırı boyunca veya Ege adalarında görev yapan askerleri etkilediği düşünülüyor.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih: 22.01.2021

 

Balkanlarda Aşı Karşıtlığı Artıyor

Covid-19 salgını devam ederken, tüm dünyada olduğu gibi Balkanlarda da başlayan kitlesel aşılama eylemleri, muhafazakar kesimler tarafından desteklenerek büyüyen aşı karşıtı hareketin muhalefetiyle karşı karşıya gelmiş durumda. Dünyanın dört bir yanında hükümetler, yeterli sayıda Covid-19 aşısını güvence altına almak ve kitlesel aşılamanın lojistik zorluklarını aşmak için mücadele ederken, Orta ve Doğu Avrupa’daki çabalar aşılara karşı kökleşmiş önyargılardan ve ulusal sağlık sistemlerine yönelik yaygın güvensizlikten kaynaklanan aşı karşıtı hareketleri tarafından engellenmekte.

Aralarında tıp eğitimi almış kişilerin de bulunduğu bu aşı karşıtı grup çoğunlukla aşırı muhafazakar ve küreselleşme karşıtı kişilerden oluşmakta. Bu gruplar aşının yeterince test edilmediğini ifade etmekle birlikte, aşı yapılmadığı takdirde getirilecek her türlü seyahat ve hareket kısıtlamasını ayrımcı hareketler olarak görmekte.

Covid-19 aşılamasına karşı olduğunu kamuoyuna duyuran bir dini figür ise Romanya Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Teodosie Petrescu. Petrescu defalarca aşının hayvanlar üzerinde değil doğrudan insanlar üzerinde denenen bir aşı olduğunu söylemiş ve kimseyi aşı olmaya teşvik etmeyeceğini belirtmişti. En çok iyileştiren şeyin dua etmek olduğunu, duanın herhangi bir aşıdan çok daha fazlasını ifade eden Petrescu, Romanya’daki en bilinen aşı karşıtları arasında yer alıyor.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 19.01.2021

 

AB, Sırbistan’da Göç Yönetimi İçin Mali Destek Sağlayacak

Avrupa Birliği, 2021 yılında Sırbistan’ın göç yönetimini desteklemek adına 13 milyon Euro destek sağlayacak. Yapılan basın açıklamasına göre, son altı yılda Sırp devlet kurumlarının göçü yönetmesine yardımcı olmak ve göçmenlere destek olmak için yapılan 130 milyon Euro’ya ek destek yolda. Ek destek Sırbistan’daki göçmenler için barınma ve yemeğin yanı sıra Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları aracılığıyla mültecilere yönelik tıbbi ve diğer hizmetleri içermekte. Ayrıca güçlendirilmiş bir sınır yönetimi adına mevcut göçmen sorununa yönelik kapsamlı bir uygulama yapılması hedefleniyor.

 

Kaynak: N1

Tarih: 19.01.2021

 

Bahreyn’den Sırbistan’a Covid-19 Yardımı

Bahreyn’den gönderilen Covid-19 yardımları, 20 Ocak Çarşamba günü Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na ulaştı. Sırbistan bBşbakanı Ana Brnabiç’in yaptığı açıklamaya göre Bahreyn’in yardımı bugüne kadar yapılan en büyük yardımlar arasında yer alıyor. Brnabiç, yapılan yardım sevkiyatının ulaşmasının ardından verdiği demeçte Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in geçtiğimiz Kasım ayında Kral Hamad’la konuşmasından bu yana Bahreyn’den gelen beşinci yardım olduğunu, Sırbistan’a Covid-19 ile mücadelede tüm yardım ve desteğin teklif edildiğini ifade etti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 20.01.2021

 

HAZIRLAYANLAR:

Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Elifnur Ayhan, Hasibe Özdemir, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Neval Tayyar, Rümeysa Güner, Taha Yüceses, Zeyneb Sümeyye Cenik, Zülfiye Çobanoğlu

 

TUİÇ Balkan Staj Birimi

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...