Haftalık Balkan Bülteni / 19-26 Mart

 

Ekonomik Fırsat, Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğünün Eksikliği Arnavutluk’taki Şiddet Aşırılığında Güvenlik Açığı Meydana Getiriyor

Sosyoekonomik fırsatlar konusundaki eksiklikler, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi konulardaki eksiklikler Arnavutluk’ta şiddet içeren aşırılara karşı bir savunmasızlık yaratıyor. Demokrasi ve Arabuluculuk Enstitüsü (IDM) son olarak çarşamba günü yayınladığı 2021 yılına dair raporu da bununla ilgilidir. Şiddet ve aşırılığın itici güçleri olan milliyetçilik, din, siyaset gibi konuları ele almıştır. Raporda Suriye’ye ve Irak’a giden 114 Arnavutluk vatandaşının Arnavutluk’tan ayrılmasının üzerinden 6 yıl geçtiği ve yasal olarak aşırılıkla ilgili çalışmaların bulunmasına rağmen hala da aşırılığın ülkede var olduğu söyleniyor.

Rapora göre bu aşırılaşmanın ve radikalleşmenin sebepleri ve itici güçlerinde önemli değişiklikler vardır. Kurumların istismar edilmeden çalışması, vatandaşların haklarına ve özgürlüklerine olan duyarlılığı, iyi iş fırsatları, silahlı çatışmalara özendirmede azalış gibi konularda yaşanan gelişmeler olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra halkın şiddet içeren aşırılıklar konusunda bilinçlenmesi ve geriye dönük tavırlarda bulunanların da toplumda istenilmemesi de oldukça etkilidir.

Yine de aşırılığa karşı dezavantajlı kesimler de vardır. Raporda bahsedildiğine göre genç işsiz veya izole bireyler bu aşırılıklara daha duyarlı olabiliyorlar. Daha düşük eğitim düzeyine sahip insanlar veya siyasi konularda fanatik sayılabileceklerin bu şiddet içeren aşırılıklara başvurabileceği görülüyor. Var olan sorunlar şiddet yanlılarına kendilerini bir çözüm gibi sunmalarına sebep olabildiği görülüyor. Bu noktada da Arnavutların önemli bir kısmı dine ile bütünleşmeye gidildiğinde bu aşırılıkların azalacağına inanıyorlar. IDM’nin öndeki yıllardaki raporuna göre ise aşırılıklar yalnızca din ile bağlantılı değil, siyasi aşırılıklar konusunda da önemli bir oran vardır.

Kaynak: exitnews

Tarih: 25.03.2021

 

Başkent Saraybosna’da Şehir Konseyi Toplantısı bugün yapıldı

Saraybosna Şehir Konseyi Başkanı Igor Gavric, Bosna-Hersek’in başkentinin geçen yılki seçimlerin ardından yeni belediye başkanına karar vermesi gereken konseyin kurucu oturumunu 24 Mart tarihinde topladı.

Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu tarafından yetki verilen belediye meclis üyeleri, Saraybosna Şehir Meclisi içtüzüğüne uygun bir şekilde resmi açıklama yaparak ve imza vererek belediye meclis üyeliği görevini üstlendiler. Ayrıca toplantıda bir Belediye Meclisi başkanı, iki başkan yardımcısı ve yeni bir Saraybosna Belediye Başkanı ve belediye başkan yardımcılarının seçileceği de beklenen gelişmeler içerisinde idi.

Saraybosna Belediye Başkanlığı için tek aday, Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP) önerisi üzerine Bogić Bogićević olurken, Nasa Stranka Partisi ise Anja Margetic’i belediye başkan yardımcılığına aday gösterdi ve Narod i Pravda ise, Haris Basic’i ikinci belediye başkan yardımcısı olarak öne çıkardı.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 24.03.2021

 

Dodik: ‘‘Sırbistan’ın Sırp Cumhuriyeti Vatandaşlarına ve Belediyelerine Yaptığı Yardımdan Oldukça Memnunuz’’

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Başkanı Milorad Dodik Belgrad’da biraraya geldi. Vucic ile Dodik’in ortak düzenlediği konferansta, Sırbistan’ın Sırp Cumhuriyeti’ne yardımlarından bahsedildi.

 

Dünya genelinde koronavirüse yakalananların sayısı günden güne artarken Sırp Cumhuriyeti’nde de vaka sayıları istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Bu zorlu günlerde Sırbistan hükümeti, Sırp Cumhuriyeti’ne yardım eli uzatmıştır. Vucic, Sırbistan’da bulunan hastanelerin mevcut kapasitelerini Sırp Cumhuriyeti halkı için kullanıma sunduğunu açıklamıştır. Bunun yanı sıra, tıbbi ekipman ve solunum maskesi bağışı da yapılmıştır. Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, yapılan bu yardımlardan dolayı Sırbistan ve Vucic’e teşekkür etti.

 

Kaynak: The Srpska Times & Nezavisne

Tarih: 20.03.2021

 

Milorad Dodik: Sırp Cumhuriyeti ve Sırbistan İş Birliği Yapmaya Devam Ediyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Sırp Cumhuriyeti partisi SNSD lideri Milorad Dodik ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic birlikte Balkan TV’ye röportaj verdi.

Dodik, Sırbistan ile ortaklık temelli ve itaatkar olmayan bir ilişki kurmaya çalıştıklarını belirtti. Milorad Dodik aynı zamanda, Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın burada bulunma amacının Sırp Cumhuriyeti’ndeki halka liderlik etme amacı taşımadığını vurguladı.

Dodik ve Vucic yaptığı açıklamalarda, geçmişten günümüze kadar olan en iyi ilişkilere sahip olduklarını ve bu ilişkilerin Sırp halkı açısından oldukça iyi olduğunu ifade ettiler.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 21.03.2021

 

Sırp Cumhuriyeti Başkanlık Sarayı, 25 Mart Yunanistan Bağımsızlık Günü Nedeniyle Mavi ve Beyaza Boyandı

Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazanmasının iki yüzüncü yıl dönümü Sırp Cumhuriyeti’nin fiili başkenti Banja Luka’da da kutlandı. Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljka Cvijanovic, Yunan halkını tebrik etti ve sözlerine şu şekilde devam etti: ‘‘Başkanlık Sarayı’nın Yunan bayrağının renkleriyle aydınlatılması, yıldönümü için sembolik bir kutlamadır. Sırp Cumhuriyeti, dost Yunan halkını, ülkenin yakın tarihindeki en önemli olay için kutluyor ve bu yıl dönümünün kutlanmasına Yunan halkı ile birlikte katılıyoruz.’’ dedi.

Zeljka Cvijanovic’in yanı sıra Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik de Yunan mevkidaşı Katerina Sakellaropoulou’ya resmi bir mektup göndererek Yunan halkını tebrik etti.

Banja Luka’daki Başkanlık Sarayı’na ek olarak Trebinje, Zvornik ve Doboj’da da kamu binalarına Yunanistan bayrağının renkleri yansıtıldı.

 

Kaynak: Greek City Times

Tarih: 26.03.2021

 

Milorad Dodik: Sırp Cumhuriyeti, Yüksek Temsilcinin Belirlenmesinde Rol Oynamalıdır

Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) Başkanı Milorad Dodik ile Demokratik Birlik Partisi (DEMOS) lideri Nedeljko Cubrilovic bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Yüksek Temsilcilik Dairesi’nde gerçekleşen yüksek temsilci değişimlerinde Sırp Cumhuriyeti’nin de rol oynaması gerektiği konuşuldu.

Dodik sözlerine, “Rus Büyükelçiliği adına konuşamam ama Rusya’nın Yüksek Temsilcilik Dairesi’nin kaldırılmasından yana olduğunu söyleyebilirim.’’ diyerek devam etti.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 27.03.2021

 

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Casusluk Suçlamaları Nedeniyle İki Rus Diplomatı İstenmeyen Kişi Olarak Açıkladı

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, iki Rus diplomat ülkede istenmeyen kişi ilan edilmiş ve 72 saat süre içerisinde ülkeyi terk etmeleri istenmiştir.

2019 yılından beri sekiz Rus diplomatın casusluk nedeni ile sınır dışı eden Bulgaristan’da cuma günü 5 Savunma Bakanlığı yetkilisi tutuklandı. Askeri mahkemede yargılanan sanıkların casusluk yaptığı kesinleşti ve bu kişileri Bulgaristan, AB, NATO ve ABD’nin güvenliğini ihlal eden bilgileri almaya başardıklarına inanılıyor.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 23.03.2021

 

Yıllar Sonra Edirne’de Ünlü Bulgar Rahibin Mezarı Bulundu

Fener Rum Patrikhanesi ile Bulgar dini otoriteleri arasında çıkan çekişmeler devam ederken Edirne’de Bulgar rahibin mezarı ortaya çıkarıldı. Trakya tarihi üzerine çalışan Mustafa Gültekin, Edirne Karaağaç’ta Katolik Mezarlığı’nda araştırma yaparken, rahibin mezarını  buldu. Daha sonra yapılan araştırmalarda, mezar taşının sahibi üst düzey bir Bulgar din adamı Rafael Popov’a aile olduğu belirlendi.

Fener Rum Patrikhanesi aleyhine başlatılan Bağımsız Bulgar kilisesi hareketinin önemli ismi olan Popov’un mezarının keşfi, Patrikhane ve Bulgar dini otoriteleri arasında çatışma dönemine rastladı. İstanbul’da bulunan Fener Rum Patrikhane’si, yakın bir zamanda Bulgar kilisesine itaatsizlikten dolayı aforoz edilen Haralambi Nichev’i atadı. İstanbul’da yaşayan Bulgar halkı bu durumu bir yaptırım olarak değerlendiriyor.

 

Kaynak: Hürriyet Daily News

Tarih:23.03.2021

 

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kuzey Makedonya Büyükelçisini Görüşmeye Davet Etti

Bulgaristan, Üsküp’ün her vatandaşın kendi kimliğini serbest bırakma hakkını korumasını bekliyor. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın, Kuzey Makedonya’da Bulgar öz bilincini ilan edilmesini talep ederken, bu tutumun  Bulgaristan ve halkına sempati duymaya cüret eden vatandaşları hedef alan nefret söylemleri ve ayrımcılık olaylarının neden olduğu bildiriyorlar.

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Kuzey Makedonya Cumhuriyet’ini bir toplantıya davet etti. 2021 Eurovision yarışmasında Bulgaristan ve Kuzey Makedonya arasındaki gerginlikten dolayı Bulgar diplomatlar şaşkınlık ve üzgünlük duyduklarını belirttiler. Dışişleri Bakanlığı, dünyanın her yerinde yaşayan Bulgar vatandaşlarının haklarının korunması için uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde gerekli olan tüm çabaların yapılmasını talep ediyorlar.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih:23.03.2021

 

Rus Senatör: Moskova, Diplomatların Bulgaristan’dan Sınır Dışı Edilmesine Karşılıklı Yanıt Verecek

Bulgaristan’da casusluk yaptıkları belirlenen Rus diplomatların, ülkeyi terkedilmesi talep edilmişti. Rus Senatör Konstantin Kosaçev yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın diplomatları sınır dışı etmesine, karşılıklılık ilkesine uygun olarak cevap verileceğini söyledi. Kosachev, “Karşılıklılık ilkesi bu gibi durumlarda en uygun yanıt olmaya devam ediyor. Öyle olacağına inanıyorum.” dedi.

Daha önce de aynı durumların yaşanmasından dolayı Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bu dava nedeniyle Rus diplomatlarını sınır dışı etmek zorunda kalacaklarını dile getirdi. Bulgaristan’daki Rusya Büyükelçiliği, duruşma yapılana kadar bu davayla ilgili tüm spekülasyonların durdurulmasını talep etti. Heyet, “mahkeme işlemlerinin siyasetten arındırılmış, tarafsız ve nesnel bir temelde ve Bulgar ve uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı olarak gerçekleşeceğini umduklarını” ifade ettiler.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 23.03.2021

 

Bulgaristan’ın 2021 Seçimleri: 87 Aday Milletvekili Komünist Dönem Gizli Servisi için Çalıştı

23 Mart’ta yayınlanan listeye göre, Bulgaristan’da 4 Nisan 2021 seçimlerinde 87 milletvekili adayının komünist dönemden kalma gizli servis, devlet güvenliği için personel, ajan veya iş birlikçi olarak çalıştı.

 

 

Bulgar Sosyalist Partisi, Haklar ve Özgürlükler Hareketi, Bulgar Ulusal Hareketi ve Anavatan’ın Dirilişi Partisi’nin aday listelerinde çok sayıda kişi bulunuyor. Ayrıca Rus yanlısı partiler Ataka ve Vuzhrazhdane de temsil ediliyor. Tsvetan Tsvetanov’un, Bulgaristan için Cumhuriyetçiler partisi listesinde Devlet Güvenliği için çalışan bir aday var. Bulgaristan’da devlet güvenliği için çalışmak şu an da seçimde aday olmak için bir engel teşkil etmiyor.

 

Kaynak: The Sofia Globe

Tarih: 23.03.2021

 

Hırvatistan’ın Sıcak Gündem Konusu: Euro Bölgesi Üyeliği

Hırvatistan’ın Euro Bölgesi’ne katılması konusu, Covid-19 salgınının tüm dünyaya yayılmasından beri, halkın gözünde arka plana itilmiş bir vaziyette. Fakat Hırvatistan’ın Euro Bölgesi üyeliği konusu hala çok sıcak bir konudur.

 

 

Hırvatistan’ın Euro Bölgesi’ne üyeliği kuvvetle muhtemel 1 Ocak ‘ta 2023 başlayabilir ve ortak Avrupa para birimini kabul etmesi sebebiyle büyük avantajların içinde yer alabilir. Hırvatistan Ulusal Bankası (HNB / CNB) Başkanı Boris Vujciç, “Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023’te veya bir-iki yıl sonra Euro bölgesine girip girmeyeceği konusu, nominal yakınsama kriterlerini ne zaman karşılayacağımıza bağlı.” dedi. Hırvatistan’ın geçen yaz Avrupa Döviz Kuru Mekanizması 2’ye (ERM2) başarıyla katıldığını hatırlatarak, AB üye devletlerinin, genellikle Euro bölgesinin ‘bekleme odası’ olarak bilinen mekanizma içinde en az iki yıl geçirmelerini gerektirdiğini belirtti.

Ekonomi Bakanı Tomislav Coric ise, herhangi bir kur riskinin ortadan kalkması göz önüne alındığında, ülkenin Euro’ya geçmesinin potansiyel olarak en büyük kazananlarının Hırvatistan’ın ihracatçıları olabileceğini söyledi. Hırvatistan’ın Euro Bölgesi üyeliğinin yalnızca kendi başına bir amaç olmadığını, bunun yerine uzun vadeli ekonomik büyüme, istikrar ve kalkınma için çok iyi bir araç olduğuna işaret etti.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 24.03.2021

 

Aşılama Süreci Yavaşken AB Dijital Yeşil Sertifika Fikri Erken Mi?

AB dijital yeşil sertifika önerisi çoğu insanın ilgisini çekti, ancak tartışmalı ‘Covid Pasaport’ yakıştırması ile birlikte konu için hala birçok soru işareti olduğu aşikâr bir durumdur.

 

 

Hırvatistan’daki Avrupa Parlamentosu Ofisi tarafından geçen hafta sonunda düzenlenen “Dijital Sertifikalar ve COVID-19 virüsü” adlı çevrimiçi konferanstan alınan ana sonuç şöyledir;

“AB yeşil dijital sertifikası, seyahat özgürlüğü ve sürmekte olan Covid-19 salgınına karşı koruma kapsamında ortaya çıkacak. Son derece spesifik sorunların tümünü çözmeyecek ancak bunu yapacak bir model sunulmaktadır. Amaç AB vatandaşlarının hareketliliğini sağlamak ve AB kurallarına aykırı mevcut ayrımcılığı ortadan kaldırmak.”

Hırvat Milletvekili Valter Flego, geçen yılın oldukça kolay bir şekilde ortaya çıkabilecek kaosu gösterdiğini ve bu yıl her ne pahasına olursa olsun tekrar olmasını önlemek için elden gelenin en iyisinin yapılması gerektiğini belirtti.

Flego yaz mevsiminin yaklaşması ile bu sertifikayı turistler kapsamında değerlendirerek şu cümle ile uyarıda bulundu: “Turist personelleri şu an çeşitli fuarlarda olacak, bu sezon için her şeyi bitirecek ve bir sonraki için hazırlıklara başlayacaktı. Ama bunların hiçbiri olmadı. Geçen hafta, Avrupa Komisyonu, AB dijital yeşil sertifikasının tanıtımı için bir öneri kabul etti ancak gerçek şu ki, bürokratik ve teknik nedenlerden dolayı, bu hareket bundan sadece iki ila üç ay sonra hayata geçecek.”

Flego AB dijital yeşil sertifikasının önemini basit bir örnekle de açıkladı: “Dört kişilik bir aile şimdi tatilde Almanya’dan Hırvatistan’a gitmek ve eve dönmek istiyorsa, test için 600 Euro ayırmaları gerekiyor ki bu çok saçma ve herhangi bir yere gitme zahmetine girmesini engellemek için yeterli.”

Flego’ya göre analizler, Covid-19 salgınından ekonomik toparlanmanın, 2009 ekonomik krizi sonrasındaki durumdan 10-12 kat daha uzun ve daha pahalı olacağını gösteriyor.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 25.03.2021

 

NATO Önderliğinde Krivokapiç

Karadağ Hükümeti, Başbakan Zdravko Krivokapiç’in başkanlık edeceği NATO Konseyi’nin kurulması konusunda bir karar aldı. Hükümet, NATO Konseyi Başkan Yardımcısının Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç olduğunu açıkladı. Konseyin görevleri, Karadağ devlet organlarının NATO üyeleri olarak siyasi, askeri, hukuki, mali ve diğer mesleki faaliyetlerini değerlendirmek, önermek ve koordine etmektir.  Yapılan oturumda Hükümet, İçişleri Kanunu Önerisi ile uyum sağlamak amacıyla hazırlanan Kara Paranın Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun’da Değişiklik Önerisi’ni onayladı. Oturum sonrası yapılan açıklamada, “Kara Para Aklamanın ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun, diğer şeylerin yanı sıra, mali istihbarat biriminin çalışmalarında operasyonel bağımsızlığı ve özerkliği düzenlemektedir.” denildi.

“Kara para aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi alanında uluslararası standartların gerektirdiği bu birimin işlevliğini ve bağımsızlığını korumak için, malzeme ve teknik araçlarının kullanım ve imha şekli İçişleri Bakanlığı’nın bir eylemi olarak görülecektir.” şeklinde duyuruda bahsedildi. Hükümet, Karadağ vatandaşlığına ilişkin yasal çerçeve ve içtihat analizinin sonuçlarına ilişkin bilgileri kabul etti.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 26.03.2021

 

AB, Bölge Ülkeleri için 650 Bin Aşı Hazırladı

Avrupa Birliği’nin (AB) Batı Balkan ülkeleri için 650 bin aşı hazırladığını söyleyen Başbakan Zdravko Krivokapiç, bu aşıların ilk dozunun Karadağ’a Nisan ayında ulaşacağını belirtti. Krivokapiç, Twitter’da Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Layen ile anlamlı bir görüşme yaptığını duyurdu.

 

Krivokapiç, “Bu bana, AB’nin Batı Balkan ülkeleri için hazırladığı 650.000 aşı teslimatıyla ilgili harika bir haber verdi. Bu aşıların ilk miktarı Nisan ayında Karadağ’a ulaşacak” dedi. Görüldüğü gibi Avrupa Komisyonu, gelecekteki bir AB üyesi olarak Karadağ’a yardım etmek istiyor. “Bayan von der Layen, epidemiyolojik durum izin verir vermez beni Brüksel’e davet etti. Davetiyeyi geri verdim ve AK başkanı ülkemizi hiç ziyaret etmediği için memnuniyetle Karadağ’a geleceğini söyledi.” dedi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 27.03.2021

 

Gazetecilere Yapılan Saldırı Devlet Yetkilisine Yapılmıştır

Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, geçtiğimiz günlerde Karadağ’da  gazetecilere yönelik gerçekleştirilen saldırı hakkında konuştu. Abazoviç bu saldırıyı bir devlet yetkilisine yapılmış bir saldırı olarak standartlaştırmak için Karadağ Ceza Kanunu’nda değişiklik yapma girişimini desteklediğini söyledi. Abazoviç kişisel Twitter hesabında; “Monitor” yazı işleri müdürü Esad Koçan’a yapılan saldırıyı kınadı. “Gazetecilere yönelik saldırının devamı, devlete yönelik saldırının devamı niteliğindedir. Tüm bunlara cevap vereceğiz, “dedi. Devlet, araştırmacı gazetecilerin yarattığı uzun soluklu ortamı değiştirme kararlılığını göstermelidir.  Abazoviç, gazetecilere yönelik saldırıyı bir yetkiliye saldırı olarak standartlaştırmak amacıyla Güneydoğu Avrupa Medya Derneği’nin Karadağ Ceza Kanunu’nda değişiklik yapma girişimini de desteklediğini söyledi. “Daha önce olduğu gibi, hiç şüphesiz, hükümette bunu yapacak bir irade var. Gerçek anlamda demokratik bir topluma giden tek yol budur. “dedi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 28.03.2021

 

Ulusal Meclis’in Yeni Başkanı

Kosova yasama meclisinin sekizinci dönem oturumu, Millet Meclisi yeter sayısının denetlenmesi için geçici komisyonun oluşturulması ve meclis görev sürelerinin güncellenmesi ve ardından milletvekillerinin yemin etmesiyle başladı. Kosova Meclisi milletvekilleri  Vetvendosje Hareketi sıralarından aday olarak önerilen Glaıuk Konjufca’yı Meclis Başkanı olarak seçti. Toplam 69 evet, 33 ret ve çekimser oy ile göreve gelmiş oldu. Kosova cumhurbaşkanlığını Vjosa Osmani’den devraldı. Konjufca dışındaki adaylar; Saranda Bogujevci, Bedri Hamza ve Kujtim Shala’ydı. Sırp Listesi’nden ise Slavko Simiç’i Meclis Başkan Yardımcılığına aday gösterirken, diğer azınlık partileri Bekim Arif’i aday gösterdi. Her iki aday 91 lehte, 6 aleyhte, 10 çekimser oyla seçildi. Kosova’nın yeni Ulusal Meclis Başkanı Glauk Konjufca, seçildikten sonra görevini onur ve sorumlulukla yerine getireceğini açıkladı.

 

Kaynak: Aljazeera

Tarih: 22.03.2021

 

Parlamento Kurti’yi Başbakan Olarak Seçti

Kosova Meclisi’nin oturumunda, ‘Kendi Kaderini Tayin’ Hareketi lideri Albin Kurti başkanlığındaki yeni bir Kosova Hükümeti seçildi. Meclisteki 120 milletvekilinin 67’si Kurti’nin adaylığını desteklerken, 30’u aleyhte oy kullandı. Kendi Kaderini Tayin Hareketi, 2011’den bu yana seçimlerde daha iyi sonuçlar kaydediyor bu nedenle geçen yılki en güçlü parti olarak seçilmişti. Kurti, ülkeyi Kosova’nın iyiliği için inanç ve ilkelerle yönetecek bir sonraki başbakan olma sözü verdi. Eski Başbakan Avdullah Hoti, yeni Meclis Başkanı ve Başbakan Albin Kurti’yi göreve geldikleri için tebrik etti ve görevini devredeceğini duyurdu.  Görev devri teslim töreni, devlet gündemiyle ve Kosova Güvenlik Gücü tören kıtası ve Milli Marşla gerçekleşti. Devir teslim töreninde yeni Başbakan Albin Kurti eski Başbakan Avdullah Hoti’den,  çalışma raporu ve dosyasını da teslim aldı.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 23.03.2021

 

Arnavutluk Başbakanı’ndan Mektup

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, seçim sonrası Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye bir mektup gönderdi. Tebrik mektubunda, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini umarak, “çoğu sektördeki önemli girişimler ve cesur projeler için tüm fırsat ve potansiyellerin heyecan verici olduğunu” belirtti. Bağımsızlık ilanından sonra göreve gelen Kosova Başbakanları, Arnavutluk’a ilk ziyaretlerini yapmayı bir gelenek haline getirmişlerdi. Bu nedenle Arnavutluk Başbakanı, Kurti’yi resmi bir ziyaret için Tiran’a davet etti ve Kosova hükümetinin başkanı uygun gördüğü zaman kapıyı açık tuttuğunu söyledi.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 24.03.2021

 

Kurti’ye Tebrik Mesajları Yağdı

Kosova’nın yeni Başbakanı Albin Kurti, ülkelerin Cumhurbaşkanları ve başbakanlarından tebrikler almaya devam ediyor. Alınan bilgilere göre Kurti’yi yeni görevi için tebrik eden kişiler Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya  Başbakanı Mario Draghi, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç,  Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiş ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu. Gönderilen mektuplarda ortak temenni aynıydı: Kosova Cumhuriyeti Hükümeti’nin başında görevine başlaması tebrik edildi ve devletlerarası iş birliği önerildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göndermiş olduğu mektupta Kurti’yi görevi için kutlamanın yanı sıra Kudüs’te Kosova Büyükelçiliği’nin açılmasıyla ilgili endişelerini de dile getirdi. “Diğer yandan, sizin de endişelerinizin bulunduğunu bildiğim, Kudüs’te açıldığı duyurulan Kosova Büyükelçiliği konusunun Hükümetiniz tarafından ilgili BM Kararları ve Uluslararası Hukuk çerçevesinde gözden geçirilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.” sözleri mektubunda yer aldı.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 25.03.2021

 

Kurti-Vuçiç Görüşmesinin Olası Tarihi

Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan diyalogunun özel temsilcisi Miroslav Lajçak, Başbakan Albin Kurti ve Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuciç’in diyalog için hazırlık gösterdiklerini bildirdi. İlişkileri normalleştirmek için bir anlaşmaya varmanın birkaç ay içinde mümkün olabileceğini söylerken diyalogun her iki taşıyıcısının şimdi artık çok güçlü bir yetkiye sahip olduklarını ekledi. Avrupa Parlamentosu Milletvekili Viola von Cramon da “Diyalog ve görüşme, Avrupa Birliği yolunun ön şartıdır.” diyerek durumun önemli oluşuna dikkat çekti. Lajcak ise sözlerini, biz de Sırbistan ve Kosova’nın karar vermesine yardım etmek için buradayız diyerek bitirdi.

 

Kaynak: Aljazeera

Tarih: 26.03.2021

 

Zaev: Çin Savunma Bakanı 30 Mart’ta ülkeye gelecek ve aşıların ülkemize ne zaman geleceğini söyleyecek

Başbakan Zoran Zaev, ülkede toplu aşılamanın bu ayın sonlarında veya Nisan başında başlamasını bekliyor. Çarşamba günü belirttiği gibi, Covax programı aracılığıyla ilk miktarların ülkeye bu ayın sonunda ulaşması ve sağlık çalışanlarının aşılanacağı Rus aşısının ikinci dozlarının önümüzdeki hafta gelmesi bekleniyor. Zaev’e göre, Çin Savunma Bakanı 30 Mart’ta ülkeyi ziyaret edecek ve muhtemelen Çin aşılarının ne zaman geleceği konusunda daha kesin bilgi verecek.

Tüm bilgilerden edinilen, mart ayı sonunda Covax sisteminden gelecek ilk miktarların beklendiğidir. Çin Savunma Bakanı 30 Mart’ta geliyor ve Çin aşılarının ne zaman geleceği konusunda daha kesin bilgiler getireceğine inanılıyor. Zaev, Veles’deki ‘Brako’ fabrikasını ziyaret ettikten sonra, “sağlık çalışanlarına verilen ikinci doz ‘Sputnik’ in önümüzdeki hafta başında geleceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 24.03.2021

 

Brüksel’deki üst düzey yetkililer: Bulgaristan ile anlaşmazlıklar AB üyelik müzakerelerinin başlaması için şart olmaya devam ediyor

Avrupa Parlamentosu’nun Makedonya raportörü İlhan Kyuchyuk, hükümet ve muhalefetin Avrupa gündemine dair iş birliği yapması gerektiğini söyledi. Ülkeyle ilgili 2019-2020 kararının sunumu sırasında, sürekli reformlara ve ikili anlaşmaların uygulanmasına duyulan ihtiyacı vurguladı.

Makedonya’ya AB yanlısı reformlara ihtiyaç olduğuna dair güçlü bir sinyal gönderiliyor. Kyuchyuk, muhalefeti ve hükümeti AB gündemine olan bağlılıklarını sürdürmeye çağırdı. Çünkü Kyuchyuk’a göre genişleme sadece iktidarın kim olduğu ile ilgili değil, aynı zamanda muhalefetteki siyasi partiler için de ciddi bir role sahip.

Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Várhelyi, üyelik müzakerelerini başlatmak için Sofya ile arasındaki anlaşmazlığı çözmek için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulundu. Várhelyi, “bu kritik anda, Üsküp ve Sofya’yı ikili sorunlara ortak çözümler bulma çabalarını ikiye katlamaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı ve Parlamento’nun raporunun üzerinde derinlemesine düşünerek, tüm tarafları yapıcı davranmaya ve AB çıkarlarını baltalayan ifadelerden veya adımlardan kaçınmaya teşvik edeceğini söyledi.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 25.03.2021

 

Mickoski-Bomgartner toplantısı: Fransa’nın desteği Kuzey Makedonya için büyük öneme sahip

VMRO-DPMNE lideri Hristijan Mickoski, VMRO-DPMNE Başkan Yardımcısı Aleksandar Nikoloski ve Uluslararası İş Birliği Sekreteri Timco Mucunski ile Fransa’nın Kuzey Makedonya Büyükelçisi Cyril Bomgartner 25 Mart’ta bir araya geldi. Görüşmede, Makedonya ile Fransa arasındaki iyi ikili ilişkileri ve bunları daha da geliştirme kararlılığını teyit ettiler.

Mickoski, Covid-19’dan kaynaklanan zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlayan somut adımlara olan bağlılığını ve Hükümetin bu yönde somut sonuçlar vermemesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Mickoski, VMRO-DPMNE’nin yolsuzlukla mücadele, yargı ve idare reformlarının yanı sıra kaliteli ekonomi politikalarına yönelik reform süreçlerine güçlü bir şekilde bağlılığını sürdürdüğünü belirtti ve bu bağlamda Fransa’nın desteğinin Makedonya için büyük önem taşıdığını söyledi.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 25.03.2021

 

Zaev ve Dimitrov Avrupa Parlamentosu’nda yenilgiye uğradı: Yıllık rapor Bulgaristan’ı eleştirmek yerine Makedonya’yı eleştiriyor

Zoran Zaev’in SDSM partisinin Avrupa Parlamentosu’ndaki müttefiklerini Makedonya’ya karşı milliyetçi talepleri nedeniyle Bulgaristan’ı kınamaya ikna etme hamlesi başarısız oldu.

Fakat Avrupa Parlamentosu’nun sosyalist ve yeşil üyeleri tarafından desteklenen, Bulgaristan’ı eleştiren ve Makedonya’yı kısıtlamasından ötürü Bulgaristan’ı öven değişiklikler yıllık raporun son versiyonunda kabul edilmedi. Rapor Bulgar milletvekili İlhan Kyuchyuk tarafından hazırlandı. Bulgar sağ ve milliyetçi partileri, siyasi müttefikleri tarafından Brüksel’de sunulan değişiklikten Bulgar sosyalistlerini ve liberallerini sorumlu tuttu. Değişiklik sonunda ortaya atılsa da sağcı milletvekiller tarafından önerilen diğer iki değişiklik kabul edildi. Değişiklik, Makedonya’yı Bulgar mirasını ifade edenlere karşı ayrımcılığa son vermeye çağırıyor ve Makedonya’yı ortak Bulgar tarihi temelinde Bulgaristan ile uzlaşma sağlanması için teşvik etmeye çalışıyor. Makedonya Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov oylamada aldığı yenilgi ışığında, EPP (European People’s Party) grubunun önerdiği bu iki değişikliğin kabul edildiğini ve Belka, Picula, Fajon ve Shilder tarafından önerilen değişikliğin desteklenmediğini söyledi.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 26.03.2021

 

Sırbistan’a Yeni Parti Rus Sputnik V Aşısı Teslim Edildi

Tanjug’un 23 Mart’ta bildirdiğine göre, koronavirüs enfeksiyonu Sputnik V’e karşı yeni bir Rus aşısı partisi Sırbistan’a teslim edildi.

Aşı bulunan uçak, şu anda boşaltılmakta olan Belgrad’daki Nikola Tesla havaalanına ulaştı. Yakın gelecekte yeni ilaç partilerinin aşılama noktalarına dağıtılması beklenmektedir.

En son resmi verilere göre, Sırbistan’da yaklaşık 2,2 milyon kişi, ülke nüfusunun yaklaşık üçte biri olan en az bir doz koronavirüs aşısı yaptırdı. 865 binden fazla kişiye aşının her iki bileşeni de aşılanmıştır.

Sputnik V’e ek olarak, Pfizer / BioNTech, AstraZeneca ve Sinopharm da Sırbistan’da aşılama için mevcuttur. Aynı zamanda, Rusya’nın Belgrad büyükelçisi Miroslav Lazanski’nin verdiği bilgiye göre, cumhuriyet sakinlerinin yaklaşık %85’i Rus aşısını tercih ediyor.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih:23.03.2021

 

Sırp Parlamentosu, Yugoslavya’daki NATO Saldırganlığının Kurbanlarını Anıyor

24 Mart’ta, Sırbistan Parlamentosu milletvekilleri, 1999’da Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nde NATO saldırısının tüm kurbanlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Bu, Sırp haber ajansı Srbija Danas tarafından bildirildi.

Sırbistan Meclis Başkanı Ivica Daciç, milletvekillerini 24 Mart 1999’daki NATO bombalama kampanyasının başlamasının 22. yıldönümünde yapılan toplantının başında saldırının şehitlerini anmaya çağırdı.

Dacic, “Affedebiliriz ama unutamayız.” dedi.

NATO güçlerinin Yugoslavya’yı bombalamasının 24 Mart’ta başladığını ve 10 Haziran 1999’da bittiğini hatırlayalım. Hem askeri tesisler hem de sivil altyapı saldırı altındaydı. FRY yetkililerine göre, bombalama sırasında, öldürülen toplam sivil sayısı yaklaşık 400’ü çocuk olmak üzere 1.700’ü aştı, yaklaşık 10.000’i ağır şekilde yaralandı.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih:24.03.2021

 

Sputnik V Sırbistan’da Üretilecek

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Sırbistan’da COVID-19’a karşı Rus Sputnik V aşısının üretimi konusunda Torlak Enstitüsü ile anlaşmaya vardı. Bu, 25 Mart’ta RDIF’in basın servisi tarafından bildirildi.

Açıklamada, “RDIF ve Torlak Viroloji, Aşı ve Serumlar Enstitüsü, dünyanın ilk tescilli Sputnik V koronavirüs aşısını Sırbistan’da üretme anlaşmasını duyurdu” denildi.

Rusya’nın ilacının üretileceği Güney Avrupa’da Sırbistan’ın ilk olacağı, Rus aşısının bölgedeki diğer ülkelere de gelecekte ihraç edilebileceği açıklandı.

Ayrıca, devlet üreticisi ve Sırbistan’daki tıp kurumlarına aşı tedarikçisi olan Torlak Enstitüsü tesislerinde Sputnik V üretimine bu yılın mayıs ayında başlanması gerektiği kaydedildi.

Rus Sputnik V aşısının şu anda toplam nüfusu 1,5 milyardan fazla olan 56 ülkede kullanım için kayıtlı olduğuna dikkat edin.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 25.03.2021

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı: NATO’nun Yugoslavya’yı bombalaması konusu henüz kapanmadı

Kosova sorunu çözülmedi ve NATO’nun eski Yugoslavya’yı bombalamadaki sorumluluğu sorunu bugüne kadar açık. Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zakharova 26 Mart’ta bir brifingde, bunların ittifakın 20 yıldan uzun bir süre önce gerçekleştirilen silahlı operasyonunun sonuçları olduğunu söyledi.

Ona göre, 20 yıldan fazla bir süre önce Balkanlar’da sonuçları hala hissedilen bir trajedi meydana geldi. Bu nedenle, Kosova sorununun çözümü kronik olarak takılıp kalmıştır, çünkü kanunsuzluk ve keyfilik problemlerin hiçbirini çözmez, sadece durumu daha da kötüleştirir.

Zakharova, 24 Mart 1999’da NATO güçleri tarafından Yugoslavya’nın bombalanmasının başlamasının yıldönümüyle ilgili olarak, “Kuzey Atlantik müttefiklerinin uluslararası ilişkilere ve belirli bir ülkeye verdikleri zararın sorumluluğu hala açık.” dedi.

O zaman, meşru mekanizmaların yerini neredeyse alaycı bir keyfilikle ikame etmenin uluslararası ilişkilerde başladığını ekledi. Sırbistan’ın Kosova Özerk Eyaletindeki sözde insani felaket hakkındaki yalanla örtülmüştü.

IA REGNUM tarafından bildirildiği üzere, 1999’da NATO kuvvetleri Yugoslavya’yı 78 gün boyunca bombaladı ve bunu ‘Kosova’daki Arnavut nüfusunun soykırımını önleyerek’ açıkladı. Sırp verilerine göre bombalama olayında 4 bine yakın kişi kurban olurken, 100 milyar dolarlık maddi hasar meydana geldi.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 26.03.2021

 

Yunanistan, Devrim’in 200’üncü Yıldönümünü Kutladı

Yunanistan’ın 25 Mart Perşembe günü Yunan Bağımsızlık Savaşı’nın başlamasının iki yüzüncü yıl dönümünü kutlarken yabancı liderler ve ileri gelenler Atina’ya geldi. Ünlüler arasında Galler Prensi ve Cornwall Düşesi, Fransız Savunma Bakanı Florence Parly ve modern Yunan’ın ortaya çıkmasına yol açan Osmanlı Türklerine karşı kazanılan zaferde belirleyici bir rol oynayan üç ülkeyi temsil eden Rusya Federasyonu Başbakanı Mikhail Mişustin bulunmaktadır. Videoya kaydedilen bir mesajda Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulo, “Devrimden iki yüzyıl sonra, 1821 ulusal mirasının güçlü kaldığını” kaydetti. “Anayasamızın temel değer ve ilkeleri teorik beyanlar veya kağıt üzerinde alıştırmalar değildir. Anayasal ve demokratik deneyimimize dönüştüler ”dedi. Çarşamba gecesi Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve eşi Mareva Grabowski-Mitsotakis, Prens Charles ve Cornwall Düşesi Camilla’yı yakın zamanda yenilenen Ulusal Galeri’de karşılamalarıyla kutlamalar başladı. Daha geniş kutlamaların bir parçası olarak, uluslararası üne sahip soprano Anastasia Zannis, silahlı kuvvetlerin her üç kolundan en iyi müzisyenlerden oluşan Yunan Milli Savunma Genelkurmay Bandosu eşliğinde, perşembe günü saat 8’de Akropolis’te Yunan milli marşını seslendirecek ve Zannis, sembolik bir eylemle antik anıtta Yunan bayrağının dikilmesine eşlik edecek.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih: 25.03.2021

 

Yunan Başbakan’ı Mitsotakis ile Prens Charles Görüşmesi

Bay Mitsotakis: Bizim neslimizin iddiası, “Ulusal Diriliş Devrimi” neden 200 yıl sonra “Ulusal Uyanış Devrimi” olacaktır.

Başbakan , Galler Prensi ile yaptığı görüşmede Yunanistan ile Birleşik Krallık arasındaki güçlü dostluk bağlarından bahsetti. Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve İngiliz tahtının varisi Prens Charles, Yunanistan ile Birleşik Krallık arasındaki yakın ve tarihi bağları teyit etme fırsatı buldular. Başbakan, Yunanistan devletinin kurulmasına yol açan olaylarda kilit rol oynayan ülkesini temsil etmenin özel önemine dikkat çekerek ülkemiz için bu sembolik etkinlikte yer aldığı için Galler Prensi’ne teşekkür etti. Başbakanlıktan yapılan bir duyuruya göre  ikili ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu teyit ederken, ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve derinleştirilmesinin önemini vurguladı. Toplantıda ayrıca, genç nesiller için eğitim ve destek gibi sosyal meselelerin yanı sıra pandemi ile mücadele ve çevrenin korunması gibi küresel zorluklar ele alındı.

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih: 25.03.2021

 

Yunan Hükümeti Mitsotakis-Biden Görüşmelerinden Memnun

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve ABD Başkanı Joe Biden 25 Mart Perşembe günü geç saatlerde yaptıkları bir telefon görüşmesinde, daha geniş Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve refah için Yunan-ABD işbirliğinin stratejik doğasını yineledi. Kaynaklara göre Biden, bugün Yunanistan’ın Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Batı Balkanlarda barış ve refah için aktif eylemlerle NATO’da kritik bir müttefik olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin önemini vurguladı. Souda’daki ABD güçlerine atıfta bulunarak Mitsotakis, Biden’i seçildiği için tebrik etti. Yunanistan’ın uluslararası forumlarda ABD ile yakın işbirliğine hazır olduğunu ifade ederek, insan hakları ve iklim değişikliğiyle mücadele vurgusuyla her iki ülkenin ortak değerlerini savunmayı amaçladı. Başbakan, destek için ABD Başkanı’na şahsen teşekkür ederek, iki ülke arasında uzun süredir devam eden ilişkilerde Yunan-Amerikan toplumunun bir köprü görevi gördüğünü de sözlerine ekledi.

Kaynak:  Ekathimerini

Tarih: 26.03.2021

 

Doğu Akdeniz’de Güvenlik ve Refahta Yunanistan ve ABD’nin Stratejik Ortakları

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve ABD Başkanı Joe Biden 25 Mart Perşembe günü geç saatlerde yaptıkları bir telefon görüşmesi sırasında daha geniş Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve refah için Yunan-ABD iş birliğinin stratejik doğasını yeniden doğruladılar. Başbakanlıktan kaynaklara göre Biden, bugün Yunanistan’ın Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Batı Balkanlarda barış ve refah için aktif eylemlerle NATO’da kritik bir müttefik olduğunu vurguladı. Mitsotakis, Yunanistan’ın uluslararası forumlarda ABD ile yakın iş birliğine hazır olduğunu ifade ederek Biden’i kendi adına tebrik etti ve insan hakları ve iklim değişikliğiyle mücadele vurgusuyla her iki ülkenin ortak değerlerini savunmayı hedefliyor .

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih: 26.03.2021

 

AB’nin Göçmenler İçin Yunanistan’a Giden Fonları Kesmesi Bekleniyor

Göç Bakanlığı kaynaklarına göre, göçmen akışındaki önemli düşüş göz önüne alındığında, Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a fonları önceki dönemde 3,5 milyar avrodan 2020-27 için 1 milyar avroya düşürmesi bekleniyor. Bakanlık Kaynakları, “Elbette daha fazla para talep edeceğiz, ancak acil durumlarla başa çıkmak için daha fazla fon yok, ancak barındırdığımız göçmenlerin nüfusu önemli ölçüde azaldı ve dolayısıyla ihtiyaçlar da azaldı” dedi. “Artık yeni bir gerçekliğe sahibiz, ancak altyapıyı geliştirmek ve sürdürmek, aynı zamanda geleceğe hazırlıklı olmak da önemli” diye ekledi. Bakanlık verileri şu anda ülke genelindeki yapılarda 58.831 kişinin yaşadığını gösteriyor.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih:  28.03.2021

 

Yüksek Temsilci Josip Borell: AB Batı Balkanları Tartışacak

Hırvatistan ve Romanya Dışişleri Bakanları Gordan Grlic Radman ve Bogdan Auresku, Birliğin Avrupa ülkeleriyle olan ilişkilerini güçlendirmek amacıyla bir sonraki bakanlar toplantısında Batı Balkanlar hakkında kapsamlı bir stratejik tartışma için dokuz AB üye ülkesi adına bir talepte bulundular. Bölge hakkında bir tartışma fikri, bölge ülkelerindeki dinamik iç siyasi gelişmeler nedeniyle başlangıçta dokuz dışişleri bakanının 5 Mart’ta Borrell’e gönderdiği bir mektupla başlatıldı.

Yüksek Temsilci Josep Borrell, Brüksel’deki AB dışişleri bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, bölgenin AB için bir öncelik olmaya devam ettiğini söyledi. Özel temsilcisi Miroslav Lajcak’ın Batı Balkanlar’daki gelişmeler ve Belgrad, Priştine ve Podgorica’ya yaptığı son ziyaretlerle ilgili raporunu sundu.

Avrupa Birliği’nin baş diplomatı 22 Mart Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Birlik dışişleri bakanlarının bir sonraki toplantılarında Batı Balkanlar hakkında ‘kapsamlı bir tartışma’ yapacaklarını söyledi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 22.03.2021

 

AB, Sırp Turizm Endüstrisine 660.000 Euro’dan Fazla Ekipman Sağladı

Avrupa Birliği 23 Mart Salı günü Sırp turizm endüstrisine 662.000 Euro değerinde dezenfektan ve ekipman hibe etti. AB Delegasyonu başkanı Sem Fabrizi devir teslim töreninde yaptığı açıklamada, turistik tesislerin EuforYou –  Kültürel Miras ve Turizm için AB projesi aracılığıyla Temiz ve Güvenli sertifikası alacağını söyledi. Sertifikalar, koronavirüs salgını sırasında hijyen açısından güvenliği garanti edecek. AB’nin, pandemiden önce ülkenin kültürel mirasını tanıtmak için Sırp turizm endüstrisine yardım sağladığını hatırlattı.

Almanya Büyükelçisi Thomas Schieb, amacın Sırbistan’ın mirasını halka açık hale getirmek olduğunu söylerken, Sırbistan Avrupa Entegrasyon Bakanı Jadranka Joksimoviç, Avrupa Komisyonu ile programı uygulamak için yedi milyon Euro daha hibe sağlama kararı aldığını söyledi.

AB’nin 600 turizm sektörü girişimcisine sağladığı en son yardım, dezenfeksiyon bariyerleri ve dezenfektanlar, UV lambaları, spreyler, maskeler ve eldivenleri içeriyor. İlk birlik Kladovo, Donji Milanovac ve Majdanpek merkezlerine gönderildi ve geri kalan ekipman ve dezenfektanlar önümüzdeki iki hafta içinde Clear and Safe program katılımcılarına teslim edilecek.

EuforYou – Kültürel Miras ve Turizm için AB projesi, aşağı Tuna bölgesinde turizm endüstrisinin yenilenmesine yardımcı olmak için 16,6 milyon Euro hibe değerinde.

 

Kaynak: N1

Tarih: 23.03.2021

 

BM Mahkemesi Bosnalı Hırvat Liderin Erken Tahliyesini Reddetti

Lahey’deki BM mahkemesi, eski Bosnalı Hırvat siyasi lideri Jadranko Prliç’in 25 yıllık savaş suçları cezasının üçte ikisini henüz çekmediği için erken tahliye talebini reddetti.

Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması 26 Mart Salı günü, tanınmayan Hırvat liderliğindeki Hersek-Bosna eyaletinin savaş zamanı başbakanı olan Jadranko Prlic’in erken tahliye talebini geri çevirdi.

BM mahkemesi başkanı Carmel Agius, Prlic’in 25 yıllık hapis cezasının üçte ikisini Nisan 2024’e kadar çekemeyeceği için, henüz erken tahliye için değerlendirilmeye uygun olmadığını ayrıca, Prlic’in başvurusunun erken tahliyeyi garanti edecek zorlayıcı veya istisnai koşullar ortaya koymadığını ifade etti.

Kasım 2017’de, Lahey Mahkemesinin temyiz mahkemesi, tanınmayan Hırvatistan-Bosna-Hersek Cumhuriyeti’nden beş diğer üst düzey yetkiliyle birlikte Prlic’i 25 yıl hapse mahkum etmişti. Prlic, Slobodan Praljak, Bruno Stojic, Milivoj Petkoviç, Valentin Coric ve Berislav Pusic, Hersek-Bosna devletinin üst düzey siyasi ve askeri yetkilileri iken Boşnaklara karşı işlenen insanlığa karşı işlenen suçlardan ve diğer suçlardan suçlu bulunmuştu.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 24.03.2021

 

Yunanistan ile Türkiye Arasında Direkt Hat

İki ülke arasında diyalog kanallarının harekete geçirilmesinin ardından son olarak sürekli iletişim için direkt hat kuruldu. Doğu Akdeniz ve Ege’de gerilimi düşürmek adına Türkiye ile Yunanistan arasında istişari görüşmeler başlamış, son temas Atina’da gerçekleştirilmişti. Bu gelişmeler ışığında Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 14 Nisan’da Türkiye’ye gidecek.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dendias’ın ziyaretine ilişkin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis görüşmesini ele alacağız.” ifadesini kullanmıştı. Yunan medyası, Türkiye ile Yunanistan arasında 7/24 iletişimin kurulabilmesi için telefon hattının devreye alındığını yazdı. To Vima gazetesi, iki ülkenin savunma bakanlıklarına bağlı harekât daireleri arasında sürekli irtibat kurulabilmesi için “kırmızı telefon hattı” kurulduğunu bildirdi. Bu hat sayesinde olası bir kriz durumunda sağlıklı iletişimin sağlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz hafta konunun, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında görüşüldüğü, Dendias’ın direkt iletişim hattı durumunu Stoltenberg’e aktardığı kaydedildi. Stoltenberg’in, söz konusu yöntem sayesinde Ege ve Doğu Akdeniz’de olası gerginliklerin önüne geçilebileceğini düşündüğü belirtildi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 24.03.2021

 

AB, Sırbistan’ın Arnavut Adreslerini Silip Silmediğini İnceleyecek

Kosova ve Sırbistan raportörleri 25 Mart Perşembe günü, AB’nin Sırbistan’ın yurtdışında yaşayan Arnavutların adreslerini “etkin olmayan” olarak sınıflandırıp sınıflandırmadığını araştıracağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu perşembe günü, AB’nin Sırbistan hakkındaki raporunda değişiklik yapma ve Sırbistan’ın bu adreslerde artık yaşamadığı varsayılan etnik Arnavutların adreslerini “pasif” olarak sınıflandırdığı yönündeki iddiaları soruşturma amaçlı bir kararı kabul etti.

Perşembe günü düzenlenen ortak basın toplantısında, Sırbistan Daimi Raportörü Vladimir Bilcik ve Kosovalı mevkidaşı Viola von Cramon-Taubadel, AB’nin bununla ilgileneceği ve çok daha derin inceleme yapacağı, ancak bölgeden konuyla ilgili ampirik veri toplamak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu açıklaması yapıldı.

Von Cramon “Bu Avrupa Komisyonu ve Konseyi’nde ele almamız gereken bir şey” derken, soruşturmanın Sırbistan’ı bu süreci kesintiye uğratması için hangi kararların ve uluslararası anlaşmaların bağlayıcı olduğunu kontrol edeceğini de sözlerine ekledi.

Bilcik ise “Bu topraklarda yaşayan tüm insanların statüsünün düzenlenmesi önemlidir” diyerek sorunun, ilişkilerin normalleşmesi konusunda AB liderliğindeki Kosova-Sırbistan diyaloğuna dahil edilebileceğini ima etti.

Daha önce Sırp makamların bölgede periyodik olarak Arnavutların adreslerini haber verilmeksizin sessizce ‘pasif’ olarak sınıflandırdıkları dile getirilmişti. Seçmen verilerinin analizi ve siyasi ve sivil toplum temsilcilerinin açıklamaları, bunun Sırbistan’ın güney Presevo Vadisi bölgesinde birkaç bin Arnavut vatandaşını etkilemiş olabileceğini göstermekte. Bu kişiler, adresleri resmi olarak pasif olarak sınıflandırılırsa temel haklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olacaklar.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 25.03.2021

 

Avrupa Parlamentosu Kosova Raportörü Cramon: Kosova’ya Derhal Vize Serbestisi Verilmelidir

Avrupa Parlamentosu Kosova raportörü Viola Von Cramon, bugün genel oturumda vize serbestisi konusunda bir konuşma yaptı. Cramon, yaptığı konuşmada Kosova için vizeleri kaldırmamız gerekiyor aksi takdirde Kosova halkının güvenini kaybediyoruz ifadelerinin ardından, ”Eğer verdiğimiz sözleri yerine getirmezsek biz olan inanç ve güveni yitireceğiz. Artık komisyon vize serbestisi konusunda verdiği sözünü yerine getirmesinin zamanıdır. Ben Kosova halkının olan öfkesine katılıyorum, Avrupa Parlamentosu bu konuda artık kararını vermelidir”, ifadelerini kullandı. Cramon’un raporu aynı zaman da Kosova’nın da iç reformları yerine getirmesi gerektiğini de vurguluyor.

Cramon, Twitter hesabından, “Rapor Kosova’nın değişik alanlarda içte ve yerelde daha fazla reform için çalışması gerektiğini belirtiyor. Bu konular arasında iklim değişikliği, siyasi eğitim, cinsiyetçi şiddet de mevcut. Kosova hükümeti reformları devamlı bir şekilde yapmalıdır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Balkan Postası

Tarih: 25.03.2021

Arnavutluk, İstanbul’dan 192 Bin Doz Çin Aşısı Aldı

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, İstanbul’dan 192 bin doz Çin aşısı ile ülkesine döneceğini açıkladı. Rama, sosyal medya hesabı üzerinden İstanbul’dan yaptığı canlı yayın ile 192 bin doz Çin aşısının Air Albania uçağına yüklendiği görüntüleri paylaştı.

Toplamda 1 milyon aşı temin ettiklerini kaydeden Rama, “Şu anda 60 gün içinde yarım milyon doz için sözleşme yaptık.” ifadelerine yer verdi. Birkaç saat içinde aşıların Arnavutluk’a varacağını belirten Rama, “başaracağımızı söylediğimde, başaracağımızdan şüphe duymayın.” dedi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 25.03.2021

 

Rusya Adına Çalışan Casusların Bulgaristan’da NATO ve AB’ye Ait Gizli Bilgileri Çaldığı Ortaya Çıktı

Rus casusların Bulgaristan’da NATO ve Avrupa Birliği’ne ait gizli bilgileri çaldığı ortaya çıktı.

Bulgaristan’daki savcılar aralarında Savunma Bakanlığı’nda çalışan üst düzey yetkililerin de olduğu 6 Bulgar vatandaşını Rusya lehine casusluk yapmakla suçladı. Savcılığın yayınladığı bazı görüntülerde söz konusu kişilerin Rus büyükelçiliği ile bağlantıları ve yaptıkları işlerin karşılığında aldığı paralar görülüyor.

Savcılar grubu zanlıları, Bulgaristan, NATO ve Avrupa Birliği’ne ait devlet sırlarını yabancı bir ülkeye vererek ulusal güvenlik için ciddi bir tehdit olmakla suçluyor. Yayınlanan belgeler arasında bulunan ve grubun lideri tarafından yazıldığı iddia edilen ve yarı Bulgarca yarı Rusça bilgi notunda NATO toplantıları, AB’nin Rusya politikası, Ukrayna ve Belarus’la ilgili istihbarat bilgileri gibi öncelikler sıralanıyor. Savcılara göre casuslar kısa bir süre önce Karadeniz kıyısındaki Varna şehrinde kurulan NATO Deniz Koordinasyon Merkezi’ne özel bir ilgi göstermiş.

Grubun ortaya çıkarılması Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in de katıldığı NATO toplantısı öncesine denk geldi.

Kaynak: Euronews

Tarih: 25.03.2021

 

Avrupa Parlamentosu Kosova’ya Vize Muafiyeti Verilmesini Destekledi

 Avrupa Parlamentosu bugünkü oturumda ezici bir çoğunlukla Kosova’ya yönelik  vize muafiyeti verilmesi  yönünde oy kullandı. Avrupa Parlamentosu’ndaki  Kosova Raportörü Viola Von Cramon, Kosova’ya uygulanan  vize rejimin kaldırılmasının  472 milletvekili tarafından desteklendiğini duyurdu.

“Kosova raporu üzerine yapılan genel oylamada, büyük çoğunluk vize muafiyetini  destekledi.” ifadesini kullanan Cramon ayrıca AB Konseyi’ni de  destek vermeye  çağırdı.

Kosova raporu 2021 Şubat ayında AP Dış Politika Komitesi tarafından onaylandı ve Kosova’yı tanımayan 5 AB devletini Kosova’yı tanıması çağrısını yineledi.

İspanya, Slovakya, Romanya, Kuzey Kıbrıs ve Yunanistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan 5 AB üye ülkesidir.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 25.03.2021

 

Avrupa Parlamentosu Sırbistan İlerleme Raporunu Onayladı

Avrupa Parlamentosu 25 Mart Perşembe günü, Sırbistan ile ilgili olarak Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ve ülkenin temel haklarına saygının katılım müzakerelerinin hızının belirlenmesinde çok önemli olduğunun altını çizen bir ilerleme raporunu onayladı.

Raporda Sırbistan’ı adalet, basın özgürlüğü ve yolsuzlukla mücadelede somut sonuçlar elde etmeye, ekonomik göstergeleri memnuniyetle karşılamaya ve bölgesel işbirliğine katılmaya çağırıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun web sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre raporda, Sırbistan’ın işleyen bir piyasa ekonomisi geliştirmedeki ilerlemesini kabul etti ve Sırp hükümetini bu alandaki yapısal reformları uygulamaya devam etmeye teşvik etti.

Rapor ayrıca, AB üyeliğinin Sırbistan’ın stratejik hedefi olmaya devam etmesini ve tüm parlamento partilerinin Sırbistan’ın AB’ye katılım sürecini desteklemesini memnuniyetle karşılarken, aynı zamanda Sırp makamlarını Avrupa değerlerine bağlılıklarını kamusal alanda daha aktif ve kararlı bir şekilde göstermeye teşvik etmekte. Sırbistan’ın AB üyeliğine yönelik yükümlülüklerini görünür ve doğrulanabilir bir şekilde yerine getirmek için hem sözde hem de eylemde açık ve kesin bir taahhüdü bekleniyor.

Parlamento üyeleri, Sırbistan’ın şu anda bölgedeki en düşük uyum oranına dikkat çekerek, AB’nin dış ve güvenlik politikasına uyum sağlamanın önemini yinelediler. Raporda, Sırbistan’dan yargı, ifade özgürlüğü ve özellikle Krusik, Jovanjica ve Telekom Srbija gibi kamu yararının yüksek olduğu davalarda yolsuzluk ve organize suçla mücadelede sonuç alınması yönünde çağrıda bulunuluyor. Ayrıca, Sırbistan’da adalet çağrısını yineleyerek, üst düzey yolsuzluk davalarında soruşturma, suçlama ve mahkumiyetlerde daha iyi sonuçlar talep edilmekte.

Tüm bunların anı sıra raporda, Sırbistan’ın işleyen bir pazar ekonomisi geliştirmedeki ilerlemesini gözetilmekte ve Belgrad yapısal reformlar yoluyla rekabet gücünü ve uzun vadeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi artırma çabalarını sürdürmeye çağrılmakta. Raporda ayrıca, Sırbistan’ın Nis-Merdare-Priştine otoyolunun inşaatı da dahil olmak üzere ulaşım ve trans-Avrupa ağ projelerine aktif katılımı da memnuniyetle karşılanıyor.

105 maddelik rapor 538’e karşı 69 oyla 79 çekimser oyla kabul edildi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 26.03.2021

 

Tanja Fajon: “Sırbistan’ın AB Yolunda Yapacak Çok İşi Var”

Avrupa Parlamentosu üyesi Tanja Fajon, AP’nin Sırbistan hakkındaki son raporunu kabul etmesinden bir gün sonra yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne katılmadan önce pek çok işle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Raporla ilgili yorum yapan Fajon, “Sırbistan’ın AB üyeliği yolunda, özellikle yolsuzlukla, yargı ve ifade özgürlüğüne saygı ile mücadele konusunda yapacak çok işi var. Bu sadece benim veya siyasi grubumun görüşü değil” ifadelerini kullandı. Ayrıca söz konusu yolsuzluk vakaların büyük önem taşıdığını, bu nedenle de rapora dahil edildiğini sözlerine ekledi.

Fajon, “Bu, Sırbistan yetkililerine şeffaf soruşturmaları güvence altına almak ve her şekilde yolsuzluğu önlemek için bir mesaj oldu. Sırbistan’ın nihai hedefinin AB’ye katılmak olduğuna kesin olarak inanıyorum, ancak birçok kez söylendiği gibi ön koşullar biliniyor- özellikle yüksek yerlerde organize suç ve yolsuzluğun yeri yoktur ve kınanmalıdır. Kimse buna göz yummamalı” dedi.

Nova S televizyonuna yaptığı açıklamada devlet yetkililerinin medyaya ve STK’lara saldırılarından söz ederek, bu tür şeylere hiçbir demokraside izin verilmemesi gerektiğini söyledi. “Ne yazık ki, bazı AB üye devletlerinde benzer girişimler görülebilir. AB, Birlik içinde ve aday ülkelerde demokrasiyi baltalayan hükümetler konusunda daha katı ve acımasız olmalı” sözlerine yer verdi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 26.03.2021

 

Bulgaristan 48 Göçmeni Türkiye’ye Geri Gönderdi İddiası

Bulgaristan’a kaçak yollarla geçen 48 göçmen, Bulgar polisi tarafından değerli eşyaları alınıp zorla Türkiye’ye geri gönderildiklerini iddia etti.Uluslararası anlaşmalara aykırı olmasına rağmen Türkiye’ye ‘geri itilen’ 48 göçmen Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi.

Kırklareli Jandarma Komutanlığı ekipleri Demirköy ve Kofçaz ilçelerinde yabancı uyruklu şahısların olduğu ihbarı aldı. İhbarı değerlendiren ekipler Bulgaristan’a sınır,  Dereköy ilçe merkezi ve Kofçaz ilçesine bağlı, Beyci, Yukarıkanara ile Çağlayık köylerinde, 29 Afganistan, 12 Pakistan, 1 Filistin, 1 Tunus ve 5 Suriye uyruklu göçmen olmak üzere toplam 48 göçmen yakaladı.

Uluslararası anlaşmalara göre geri itmenin hukuka aykırı olduğu açıklanmasına rağmen  Bulgar polisinin göçmenlerin verdiği ifadelere göre zorla Türkiye’ye geri itildikleri iddia edildi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 27.03.2021

 

AB Batı Balkanlar’a 650 Bin Pfizer Aşısı Bağışlayacak

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Bosna Bakanlar Kurulu Başkanı ile yaptığı telefon görüşmesinde, Avrupa Birliği tarafından bağışlanan 650.000 Pfizer aşısının Batı Balkanlar’da teslimatının Nisan ayının ilk yarısında başlayacağını bildirdi.

650 bin aşı kontenjanının dağıtımı konusunda Batı Balkan ülkelerinin her biriyle ayrı ayrı kararlaştırılacak.

Yapılan telefon görüşmesinde Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Zoran Tegeltija, Von Der Leyen ile salgınla ilgili durumu tartıştı ve ona Bosna Hersek’in virüsün yayılmasıyla mücadele etmek için gerçekleştirdiği faaliyetleri anlattı. Aşıların üretimini ve eşit ve adil küresel dağıtımını hızlandırmanın ve tüm ülkeler arasında daha fazla dayanışmanın, istikrar ve iyileşmenin yanı sıra pandeminin neden olduğu sorunların üstesinden gelmenin anahtarı olduğu konusunda karşılıklı anlaşma sağlandı.

Toplantının ardından tweet atan Von Der Leyen, “Batı Balkanlar’daki ortaklarımızın yanındayız,” diyerek mesajını “Salgını birlikte yeneceğiz” sözleriyle bitirdi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 28.03.2021

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...