Haftalık Balkan Bülteni / 19-26 Şubat

 

Arnavutluk Kendisinden İstenen Her Şeyi Yaptı

Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka Meclis’te yaptığı konuşmada, Arnavutluk’un entegrasyon süreciyle ilgili tüm görevleri yerine getirdiğini söyledi.

Xhaçka, “Daha önce hiçbir çoğunluk özgür ve adil seçimleri garanti altına almak için yaptığımızdan fazlasını yapmadı.” dedi. Bakan, adalet korkusunun Arnavutluk’u AB’de görmek istemeyenleri ülkenin entegrasyonu için önemli reformları engellediğini de vurguladı.

“Arnavutluk üzerine düşen tüm görevleri yaptı ve şartları yerine getirdi. İyi haber şu ki, bunu söyleyen tek kişi ben değilim, aynı zamanda tüm üye devletler de böyle düşünmekte. Bu yıl boyunca süreç 5 veya 15 koşulla bir kez daha ertelenmeyecektir. Arnavutluk 15 şartı yerine getirdi ve bu artık AB’nin güvenilirliğini tehlikeye atmaktadır. Arnavutluk istenen her şeyi yaptı, sıra AB’ye geldi. Özgür ve adil seçimler yapmak, entegrasyonun önünü açacak anahtardır.” dedi.

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: ABC News

 

Yuri Kim ve Basha Tanıştı

ABD Büyükelçisi Yuri Kim, Demokrat Parti Genel Başkanı Lulzim Basha ile bir araya geldi. Twitter’daki bir gönderide Amerikalı diplomat, Basha ile yaptığı görüşmede ortaklarıyla birlikte DP seçim programını duyduğu için mutlu olduğunu yazdı.

“Bugün Lulzim Basha ile mükemmel bir görüşme yaptık. DP ve ortaklarının seçim programını duyduğuma sevindim. ABD’nin tüm partilerden temiz adaylar için beklentilerinin altını çizdim. Seçmenlerin 25 Nisan’daki kararıyla ilgili olarak ABD ile Arnavutluk arasında her zaman güçlü bir ilişki kurmaya kararlı olacağız.” diye yazdı Yuri Kim. Tanışmanın ardından ise Demokrat Parti Genel Başkanı Lulzim Basha, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda büyükelçiyi DP planı ve bu yolculukta ABD’nin desteğine duyulan ihtiyaç hakkında bilgilendirdiğini yazdı.

“Bugün ABD Büyükelçisi Bayan Yuri Kim ile tanışmak benim için özel bir zevk. Demokrat Parti’nin Arnavutluk planını ve ekonomik kalkınmayı hızlandırmak, Amerikan yatırımlarını çekmek ve suç ve yolsuzlukla mücadeleyi güçlendirmek için güçlü Amerikan desteği ve işbirliğine duyulan ihtiyacı kendisiyle paylaştım .” dedi.

 

Tarih: 25.02.2021

Kaynak: ABC News

 

 

İngiliz Büyükelçi’den Çağrı

İngiltere’nin Tiran Büyükelçisi Duncan Norman, 25 Nisan seçimleri milletvekili adayları hakkında ülkedeki siyasi partilere seslendi.

Duncan Norman, Twitter’da paylaştığı gönderide; “25 Nisan seçimleri için milletvekili aday listelerini vermek için son tarih çok yakın. Siyasi partiler, vatandaşları temsil etmek isteyen adayların organize suça veya yolsuzluğa karışmamasını veya olanlarla doğrudan bağlantılı olmamasını sağlamalıdır.” diye yazdı.

İngiliz Büyükelçi Duncan Norman’ın bu çağrısının, Amerikalı diplomat Yuri Kim’in çağrısı ile uyum gösterdiği gözlemlenmektedir.

 

Tarih: 25.02.2021

Kaynak: ABC News

 

Srebrenitsa’da Beklenen Seçim Gerçekleşti

Bosna Hersek’te geçen sene Kasım ayında gerçekleşen yerel seçimlerin Srebrenitsa ayağında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle tekrarlanması kararı alınmıştı. Seçimlerin tekrar tarihi olan 21 Şubat’ta seçimler yeniden yapıldı. Sırp partilerin adayı Mladen Grujicic ve Boşnak partilerin adayı olan Alija Tabakovic arasında geçen seçimi mevcut Başkan Mladen Grujicic kazandı. Grujicic oyların yüzde 67,62’sini alırken, Tabakovic yüzde 31,70’ini aldı. Bu seçimde oyların sadece sandık başına gidilerek kullanılması kararını boykot eden Boşnak partilerinin katılım göstermemesi sonucunda katılım oranı sadece yüzde 42,87 olmuştur.

Seçim sonunda açıklama yapan Tabakovic, ‘‘Öncelikle, seçimin olaysız bir şekilde neticelenmesinden oldukça memnuniyet duyuyorum. Halkımızın boykot kararımıza destek vermesinden dolayı onur duyuyorum.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Dodik Sarajevo’nun Planını Reddediyor

“NATO’ya katılmayı düşünmüyoruz.” Bosna Hersek Cumhurbaşkanı  Milorad Dodik NATO ile iş birliğini kabul edilebilir bulurken, ittifak üyeliğine hayır dedi, NATO’ya katılma konusundaki baskıları kabul etmeyeceklerini belirtti.

Tüm ülkelerin NATO ile bir tür iş birliği içinde olduğuna dikkat çeken Dodik, “Sırbistan’ın da bir türlü iş birliği var. Rusya da bu noktadaydı ancak, şimdi ilişkilerimiz onlarla donmuş durumda” diye ifade etti.

 

Tarih: 24.02.2020

Kaynak: Novosti.rs

 

Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu NATO ile İşbirliği Kararını Kabul Etti

Geçtiğimiz günlerde Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu, BH’deki yetkili devlet kurumlarının siyasi, ekonomik, savunma ve güvenlik konuları ve finansal kaynakları ile ilgili faaliyetlerini gösteren “Bosna Hersek 2019-2020 Reform Programının Uygulanması” belgesini oybirliğiyle kabul etti. Bosna-Hersek Dışişleri Bakanlığı belgenin tamamını BH Cumhurbaşkanlığı’na sunmak ve bu belgeyi Brüksel’deki NATO Karargahına iletmekle görevlendirildi.

Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic son verdiği demeçte ise, Bakanlar Kurulu’nun NATO ile iş birliği yürütecek olan Komisyonu ve Brüksel’e gönderilecek Reform Programı hakkındaki ilgili kararın onayladığını kamuoyu ile paylaştı. Ayriyeten Turkovic, BH Dışişleri ve Savunma Bakanlığı ile beraber “Bosna Hersek 2020-2021 Reform Programı” taslağının hazırlanması sürecinin en kısa sürede başlatılacağını belirtti.

Tarih: 25.02.2021

Kaynak: Sarajevo Times

 

Bosna Hersek ve Türkiye Serbest Ticaret Antlaşması Mart’ta Onaylanacak

Bosna-Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Stasa Kosarac ve Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli perşembe günü Saraybosna’da düzenlenen basın toplantısında Türk parlamentosunun BH-Türkiye Serbest Ticaret Antlaşması’nın 16 Mart’a kadar onaylanacağını ifade etti. Bakan Kosarac verdiği demeçte, geçen yıl BH’nin Türkiye ihracatında yüzde 3,6 artış kaydedildiğini belirtti.

Bakan Pakdemirli ise yaptığı açıklamada, imzalanan yeni ticaret antlaşmasının hem Türkiye hem de Bosna-Hersek için çok önemli olduğunu, iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunacağını ve her iki ülkenin ticaret ilişkilerine yardımcı olacağını vurguladı. Ayrıca Pakdemirli, Balkanlar’daki tüm ülkelerle ticari anlamda yakın işbirliği içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Sarajevo Times  

 

Kalabukhov ve Cvijanovic: İkili İlişkiler İyi Düzeyde

Rusya Federasyonu’nun Bosna Hersek Büyükelçisi Igor Kalabukhov ile Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljko Cvijanovic Banja Luka’da bir görüşme gerçekleştirdiler.

Kalabukhov ve Cvijanovic, aşılama alanındaki ortaklık da dahil olmak üzere birçok alanda ikili ilişkilerin iyi düzeyde seyretmesinden oldukça memnun olduklarını dile getirdiler.

Kalabukhov, önümüzdeki günlerde Sırp Ortodoks Kilisesi ve diğer cemaatlerin temsilcileriyle birçok alanda işbirliği yapmayı umduklarını belirtti. Cvijanovic ise Banja Luka’da yaptığı açıklamada Rusya Federasyonu ile her alanda anlaşma yapmanın ve ilişkileri geliştirmenin önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Vijesti Srpske

 

Sofya ve Tahran, İlişkilerin Her Alanda Güçlenmesi Gerekliliğini Tartışıyor

Bulgaristan-İran siyasi istişarelerinin ikinci turu 22 Şubat Pazartesi günü, Bulgaristan ve İran Dışişleri Bakan yardımcılarının huzurunda, video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. Bu toplantıda İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Araqchi ve Bulgar mevkidaşı Georgi Georgiev, ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meseleler ile JCPOA (Ortak Kapsamlı Eylem Planı) etrafındaki son gelişmeleri ele aldı.

Araqchi, JCPOA’yı çağdaş çağda diplomatik bir başarı olarak sürdürmenin önemini kabul ederken, Amerika Birleşik Devletleri’nin koşulsuz JCPOA’ya geri dönmesini ve yaptırımların tamamen kaldırılmasını nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerin tam olarak uygulanması için temel bir koşul olarak belirtti.

Öte yandan Araqchi, geçen yıl iki ülke arasında gerçekleşen ticaretteki artışa değinerek, Bulgaristan ile ekonomik alışverişi teşvik etmek için tüm kapasitelerin kullanıldığını vurguladı.

Georgi Georgiev de ülkesinin ABD’nin JCPOA’dan çekilmesine her zaman karşı olduğunu söyleyerek anlaşmazlıkları çözmek için diplomatik araçların kullanılması gerektiğini vurguladı.

Son olarak Georgiev, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artan eğiliminden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkesinin İran ile çeşitli siyasi, ekonomik, kültürel ve uluslararası boyutlarda kapsamlı ilişkiler geliştirmeye olan ilgisini vurguladı.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: Mehr News Agency

 

Bulgaristan’daki Aşı Kampanyası Güvensizlik Nedeniyle Durdu

Bulgaristan sağlık bakanı Angelov’a göre, bazı pratisyen hekimler hastalarına aşı yaptırmamalarını tavsiye ediyor. Bulgaristan, AB’deki en düşük aşı oranına sahip ülke: 100 kişi başına 1,2 doz. Bloomberg, bir analizde, bu gecikmenin sebebinin kurumlara olan güvensizlik olduğunu yazdı.

Bulgaristan’daki parlamento seçimlerinden birkaç hafta öncesinde dahi hükümete duyulan güven çok düşük seviyede. Başbakan Boyko Borissov, kampanyanın plana uygun gittiği konusunda kararlı, ancak kamuoyu yoklamaları Bulgarların yarısından fazlasının aşı olmayı düşünmediğini gösteriyor. Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, kampanyanın kurumlara duyulan güvensizliğin yanı sıra aşılarla ilgili sahte haberler nedeniyle baltalandığını iddia ediyor.

Birinci basamak çalışanları – doktorlar, öğretmenler ve diğerleri – daha önce aşı olmaya yönelik isteklerini belirtmiş olsalar bile aşı olmayı reddediyorlar. Konuya ilişkin, “Pirogov” hastanesi müdürü Asen Baltov, “Daha yoğun çalışmaya hazırız” yorumunu yaptı ve “Sorun, aşılanması gereken kişiler ortaya çıkmadığında ortaya çıkıyor” diye de ekledi. Baltov’a göre, Pirogov’da aşılanması planlananların yalnızca 3’te 1’i aşılanmaya geldi.

Alpha Research anketleri, Bulgarların yalnızca yüzde 10’unun mümkün olan en kısa sürede aşı olmaya hazır olduğunu gösteriyor. Aralık ayındaki benzer bir ankete kıyasla 4 puanlık bir düşüş var. Ocak ayında yapılan bir başka anket, Bulgarların en az yüzde 20’sinin aşıların güvenli olmadığını ve yüzde 10’unun yan etkilerin yeterince araştırılmadığını düşündüğünü gösteriyor.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: Sofia News Agency

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’nden Özel Savcı Rolüne Karar Vermesini İstedi

Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin 24 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre Bulgaristan Cumhurbaşkanı Roumen Radev, Anayasa Mahkemesi’nden ülkenin Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda yapılan ve savcılığın üst kademelerini soruşturma yetkisine sahip özel bir savcı atanmasını öngören değişiklikleri iptal etmesini istedi.

Radev, mahkemeye yönelik şikayetinde, yeni pozisyonun savcılığın yargı içindeki bağımsızlığı ve herkesin yasalar karşısında eşit olduğu ilkesi de dahil olmak üzere birçok önemli anayasal ilkeyi ihlal edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın davası, Radev’i bu ayın başlarında Parlamento’nun 17 Şubat’ta bozduğu değişiklik tasarısını veto etmeye sevk eden aynı argümanları içeriyor. Radev, veto gerekçelerinde, değişikliklerin “Başsavcı veya Başsavcı Yardımcısının etkili bir şekilde soruşturulmaması sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm sunmadığını” söyledi.

Anayasa Mahkemesi şimdi Radev’in itirazının kabul edilebilir olup olmadığına karar vermek zorunda kalacak ve eğer öyleyse, dava için bir raportör hakim atayacak. Anayasa Mahkemesi davalarının olağan uzunluğu göz önüne alındığında, önümüzdeki yılın ikinci yarısında kesin bir karar alınması bekleniyor.

Bulgaristan Anayasası, Cumhurbaşkanı’nın yasaları daha fazla görüşülmek üzere Ulusal Meclis’e geri göndermesini sağlıyor ve devlet başkanına sınırlı bir veto yetkisi veriyor.

Ulusal Meclis, Cumhurbaşkanının vetosunu salt çoğunluk oyuyla bozabilir veya vetoyu kabul ederek veto edilen hükümleri gözden geçirebilir.

Ocak 2017’de göreve gelmesinden bu yana, Radev bu yetkiyi liberal bir şekilde kullandı, 28 yasa tasarısını veto etti ve Parlamento üçü hariç hepsinde vetoyu bozdu – söz konusu hükümlerin geri çekildiği iki vaka ve hükümet koalisyonunun hükümeti toplayamadığı bir durum vetoyu bozmak için desteğe ihtiyaç vardı.

 

Tarih: 24.02.2021

Kaynak: The Sofia Globe

 

Hırvat Dış İşleri Bakanı’ndan AB-Rusya Arası Diyalog Çağrısı

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlić Radman Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, AB-Rusya ilişkileriyle ilgili son gelişmelerin gündemdeki konulardan biri olduğunu ve Rusya ile diyalog alanının açık kalması gerektiğini öne sürdü. Konsey toplantısının başlangıcından önce Brüksel’de konuşan Grlić Radman, “Her durumda diyalog çok önemli, bu araçlarımızdan biridir ve çıkarlarımızla ilgili konularda diyalog için biraz alan sağlamalıyız.” dedi. Rusya’nın baş muhalefet aktivisti Alexei Navalny’nin tutuklanması üzerine Avrupa Birliği’nden gelebilecek olası yaptırımlar, toplantının temel konularından biri oldu. Diğer yandan ABD Dış İşleri Bakanı Antony Blinken ile enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, Batı Balkanlar’ın Avrupa ve transatlantik süreçlere entegrasyonu ve Ortadoğu’da yaşanan zorlukları ele alacaklarını belirtti.

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: Total Croatia News

 

Türk Dışişleri Bakanlığı Düzeyinde 12 Sene Sonra İlk Kez Hırvatistan’a Resmi Ziyaret Gerçekleştirildi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu deprem bölgesini ziyaret ettikten sonra Zagreb’de Cumhurbaşkanı Zoran Milanović, Başbakan Andrej Plenković ve Meclis Başkanı Gordan Jandroković ile görüştü. Türk Bakan ayrıca ev sahibi Bakan Grlić Radman ile güncel dış politika konularını da görüştü. Başbakan Plenković Türk hükümetine depremden etkilenen bölgelerde insani yardım için teşekkür etti ve ayrıca yasadışı göç sorununu da görüştü. Başkan Milanović ile görüşmenin ana konusu Bosna Hersek’teki durumdu. Cumhurbaşkanı, Bosna Hersek’teki üç kurucu halkın eşitliğini sağlamanın önemli olduğunu söyledi. Jandroković ve Çavuşoğlu, özellikle enerji, turizm, deniz taşımacılığı, bilişim endüstrisi ve tarım sektörlerinde ikili ilişkilerin ve ekonomik işbirliğinin daha da güçlendirilmesi adına değerlendirmelerde bulundular. İki yetkili, başta ekonomik olanlar, Batı Balkanlar, Orta Doğu, Türkiye’nin AB ile ilişkileri ve mülteciler olmak üzere ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konusunu ele aldı.

Grlić Radman, COVID salgınına rağmen iki ülke arasındaki ticaretin 2019’a göre yüzde 14,1 daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Radman, Türkiye ile AB arasında son yıllarda gerginleşen ilişkiler üzerine, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne aday ülke ve NATO müttefiki olduğunu belirterek, “Türkiye ile iş birliğini geliştirmenin AB’nin çıkarına olduğuna inanıyoruz ve Hırvatistan bunu savunmaya devam edecek” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: HRT Vjesti

 

Türkiye’den Hırvatistan’a Deprem Bölgelerinde Yardım Etmek İstiyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu cuma günü Petrinja şehrini ziyaret ederek Hırvatistan’daki depremden etkilenen bölgelere yardım gönderen ilk ülkelerden biri olan Türkiye’nin bu konudaki yardımlara devam etmek istediklerini söyledi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, hızlı bir şekilde depreme tepki veren Türkiye’ye cömert yardımları için teşekkür etti.

29 Aralık’ta Sisak-Moslavina İlçesinde meydana gelen ve yedi can alan 6,2 şiddetindeki depremden hemen sonra Türkiye, etkilenen bölgeye 272 ısıtıcı ve 480 çadır gönderdi.

Çavuşoğlu, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de 7.0 şiddetinde meydana gelen depremin ardından Hırvatistan Dışişleri Bakanı Grlic Radman’ın hemen yardım teklifi için kedisiyle irtibata geçtiğini hatırlattı. Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu dozda anlayış ve dostluk ile yardımınıza gelen ilk biz olmak istedik” dedi. Ankara’nın gelecekte bu alandaki yeniden yapılanma projelerinde Hırvatistan’a yardım etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Ankara, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) Hırvatistan’a 10 uzman gönderdi. Ayrıca depremin ardından görev gücüne başkanlık eden bakan Tomo Medved, Türkiye’den Hırvatistan’a 200 prefabrik konteynerinin teslim edildiğini söyledi.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Total Croatia News

 

Bosna Hersek ve Hırvatistan 2021 Askeri İş Birliği Planı İmzaladı

Bosna Hersek Savunma Bakanlığı, Bosna Hersek ve Hırvatistan’ın 2021 askeri iş birliği planını perşembe günü imzaladıklarını açıkladı. Belge Bosna Hersek Savunma Bakanı Zoran Sajinovic ve Hırvatistan’ın Bosna Hersek Ateşesi Tuğgeneral Davor Kiralj tarafından imzalandı. Planda Hırvatistan’da 27, Bosna Hersek’te 14 ortak faaliyet görülüyor. Faaliyetler askeri eğitim ve öğretimi, tatbikatları ve üst düzey toplantıları içermekte.

Sajinovic ve Kiralj, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasında iyi komşuluk ilişkilerinin daha da geliştirilmesi amacıyla iki ülkenin silahlı kuvvetleri ve savunma bakanlıkları arasındaki işbirliğinden duydukları memnuniyeti de dile getirdiler. Her iki ülke de Avrupa-Atlantik entegrasyonu ruhu içinde iş birliğinin genişletilmeye devam edeceğine olan güvenlerini ifade ettiler.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Total Croatia News

 

Husovic Siyasetten Emekli Oluyor

Boşnak Partisi (BS) Başkanı Rafet Husoviç, bu pozisyondan ama aynı zamanda siyasi yaşamdan da emekli olduğunu açıkladı. Fakat emekli olsa bile halkın çıkarları doğrultusunda doğru politikayı sürdürmeye devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.

Parti konuşması münasebetiyle yaptığı açıklamada Husoviç, son 15 yılda BS’nin başkanı olmanın ve herkes için birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi. “Siyasetle ciddi şekilde uğraşmak çok fazla fedakarlık gerektirir, ancak halkın ve devletin çıkarına gelince, o zaman birlikte geçirdiğimiz her an, sivil, çok ırklı ve Avrupalı bir Karadağ için bir strateji ve vizyon inşa etmek geçerlidir.” dedi.

Husoviç, yaptığı bir açıklamayla çokça dikkati üzerine çekti. Ona göre Karadağ’da parlamento seçimlerinden sonra meşru bir süreç olan demokratik bir hükümet değişikliği olmamış; bunun yerine kurumlarda personelin itibarını sarsan, çok sayıda yasayı ihlal eden eylemler bir nevi Batı’nın tavsiyelerine uyarak aykırı davranmaktır.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Mina News

 

Karadağ Büyükelçileri Görevlerini Maslahatgüzarlarına Teslim Ettiler

Karadağ Dışişleri Bakanlığı (MFA), Karadağ’ın eski büyükelçileri olan Vatikan ve Malta ve Çin’in eski büyükelçileri Miodrag Vlahoviç ve Darko Pajoviç’in görevlerini bugün geçici maslahatgüzarlara devrettiğini açıkladı. Geçtiğimiz Çarşamba günü, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç; Vlahoviç, Pajoviç ve diğer altı Karadağ büyükelçisini geri çağıran kararnameler yayınladı. Dışişleri Bakanlığı, Vlahoviç’in Hükümet Departmanına Büyükelçiliğin ve resmi arabanın anahtarlarını ve banka kartlarını teslim ettiğini bildirdi. Duyuruda, “Pajoviç mührü Karadağ Büyükelçiliği’nin Pekin’deki binasına bugün iade etti” denildi.

 

Tarih: 25.02.2021

Kaynak: Mina News

 

Karadağ’da Uzun Süredir Yaşayanlara Vatandaşlık Verilecek

Karadağ Cumhurbaşkanı Krivokapiç, resmi Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı ve ülkede uzun yıllardır yaşayan ancak vatandaşlık alamayanların yaşadığı sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.  Zdravko Krivokapiç: Hükümet, Karadağ’da yıllardır yaşayan ve vatandaşlık almamış vatandaşların sorunlarını çözmeye başlayacak dedi. Ona göre; “Yıllardır Karadağ’da yaşayan ve ülkemizin vatandaşlığını almamış çok sayıda vatandaş, bu sorunun nihayet çözülmesini hak ediyor.”

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: Vijesti

 

Karadağ’a Sputnik Aşıları Geldi

Dünya çapında Covid-19 vakalarının doğrulanmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Gelecek Bazı ülkelerde aşılamanın başlamasıyla gelecek aralık ayında Avrupa ve Balkanlar bölgesi normal yaşama dönmeyi bekliyor.

Karadağ’da Halk Sağlığı Enstitüsüne göre 8.295 kayıtlı COVID-19 vakası şu anda aktif durumda.  Enstitü başkanı Igor Galiç Pazartesi günü TV Vijesti’ye verdiği demeçte, “Karadağ’daki klinik merkezdeki tıbbi personele 150 aşı yapılırken, Pljevlja kasabasındaki yaşlılar evindeki personel bugün aşılanacak,” dedi. Geçtiğimiz haftalarda Karadağ, Sırbistan’dan edindiği ve bugüne kadar ülkede bulunan tek aşı olan 2 bin Sputnik V aşısını aldı. Ayrıca bu hafta Çin Sinopharm aşısı için 30.000 sınırlı bağışı onayladığını duyurdu.

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: Balkan Insıght

 

Seçimin Kazananı Albin Kurti’nin Gözü Avrupa’da mı?

Vetëvendosje Partisi’nin adayı ve Kosova’nın yeni lideri olan muhalif Albin Kurti, Kosova’nın Arnavutluk’a katılmak ile ilgili bir referandum yapılacak olursa oyunu birleşme yönünde kullanacağını söyledi. Kosova’nın etnik yapısının yüzde 90 oranında Arnavutluk olması sebebiyle de Arnavutluk ile birleşme fikrinin yaygın olduğunu söyledi. Anayasadaki “Kosova egemen ve bağımsız bir ülkedir” maddesi ile “Kosova başka bir ülkeye katılamaz” maddesinin birbiriyle çeliştiğini söyleyen Kurti; tam bağımsızlığın, bağımsızlık kavramına bağlı olmadığını söylemiş ve AB’ye veya Arnavutluk’a katılarak bir federasyon kurabileceklerini belirtmiştir. Arnavutluk ise Kurti’nin kendileriyle bir federasyon kurmakla ilgili söyleminin uzak bir ihtimal olarak görmüştür.

 

Kaynak: Euronews

Tarih: 19.02.2021

 

Kosovalı Sırplar, Boşnak ve Romanların Seçim Sonuçlarını Değiştirmekle Suçlandı

Kosovalı Sırpların Belgrad destekli Srpska Lista Partisi tarafından, meclisteki oylarını yükseltebilmek için yeniden düzenlediği konusunda suçlandı. Kosovalı Romanlar ve Boşnakların kazandığı bölgelerde Srpska Lista tarafından desteklendiği ve Srpska Lista’nın da bunu mecliste kendine müttefik edinebilmek için Sırp olmayanlarla oy paylaştığı ve paylaşmaya teşvik ettiği iddia edildi. Merkez Seçim Komisyonu’nun yayınladığı sonuçlara göre Romanların yaşamadığı bölgelerden oy almasıyla Romanların böyle bir girişimin içerisinde olduğu belirtildi. 48 Kosovalı Boşnak’ın açıklaması da siyasetin böyle çağdışı yöntemlerinin kabul etmeyecekleri ve diğer toplumların oylarıyla seçilen vekilleri tanımayacakları yönündedir.

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Sırbistan ile Açılacak Yeni Sayfa

14 Şubat seçimleri sonucu başa gelen Vetëvendosje Hareketi başkanı Albin Kurti, Bulgar Haber Ajansına (BTA) verdiği bir röportajda Sırbistan ve Kosova arasındaki diyalogdan da söz etti. Eski süreci geride bırakmak ve dürüst bir diyalog yöntemiyle yeni bir bölüm açmak istediklerini belirtti. Kurti, önceki basın toplantılarında Sırbistan meselesinin öncelik olmadığını belirtmişti fakat bu röportajda istihdam, adalet ve Covid-19 salgını sorunlarından sonra dördüncü önceliğinin Sırbistan ile diyalog olacağını söyledi.

Kosova’nın bağımsızlığı konusundaki fikirleri değiştirmek için de İspanya, Slovakya, Romanya, Yunanistan ve Kıbrıs gibi Kosova’yı tanımayan beş ülkeyle birlikte çalışacağını sözlerine ekledi. ABD ve Avrupa Birliği ise Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’e, Kosova’nın bağımsızlığının tanınması için bir talepte bulunulacağı bir mektup göndereceğini bildirdi. Sırbistan Meclis Başkanı İvica Daçiç, ABD ve AB’nin bu gibi şeylerle zaman kaybetmemesi gerektiğini, çünkü Sırbistan’ın karşılıklı tanınma içermeyen bir uzlaşma konusunda tavrının net olduğunu söyledi. Kosova’yı devlet olarak tanımayan çok sayıda BM üye ülkesi olduğunu da hatırlatmaktan kaçınmadı.

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: Panorama.al

 

MSK’nın Yeniden Sayma Kararı

Erken yapılan parlamento seçimlerinden kalan 500’e yakın sandık merkezinin tekrardan sayılmasına karar veren Kosova Merkez Seçim Komisyonu, bu duruma neden olan sebeplerin siyasi varlıklar ve adayların yanlış oy transferleri ile ilgili olduğunu belirtti. MSK sözcüsü Valmir Elezi, bu sandık merkezlerinin denetim sürecinden geçemediğini söyledi. Yurt dışından elen 9 bin 494 zarfın reddedildiği ve bugüne kadar toplam 22 bin 326 zarfın onaylandığı bilgiler arasında. MSK sekretaryasından olan Burim Ahmetaj’a göre, yurt dışından gelen oy pusulalarının reddinin sebepleri ise Kosova dışında seçmen olarak kayıtlı olmayan ve başvuru sürecinde reddedilen kişiler tarafından gönderilmelerinden kaynaklı. Paketlerin kimliği belirsiz seçmenler tarafından gönderilmesi ya da gönderdikleri paketler de bulunan geçersiz evraklar da bunlara ek olarak söylenebilir.

 

Tarih: 22.02.2021

Kaynak: Panorama.al

 

Haradinaj ve Gucati’nin Durum Konferansı

Kosova Kurtuluş Ordusu Gaziler Derneği (KLA) başkanı Hysni Gucati ve başkan yardımcısı Nasim Haradinaj 25 Eylül 2020’de Kosova’da tutuklanmıştı. Tutuklama, AB Polisi Kosova Özel Hukuk Misyonu EULEX’in dernek binasında arama yapmasından sonra gerçekleşmişti. Lahey merkezli aleyhlerindeki duruşma öncesi hâkimin huzurunda bir statü konferansı yapılacak. Her ikisi de İhtisas Daireleri önündeki işlemleri engellemek ve tanıkların kimliklerini ifşa etmekle suçlanıyor ve tutuklanmalarından bu yana Lahey’de tutuklu bulunuyordu. Bizzat katılmak zorunda olmadıkları durum konferansı, savcılık delillerini savunmalarına açıklamak ve yargılamanın ne zaman başlayabileceğini değerlendirmekle ilgili olacak.

 

Tarih: 24.02.2021

Kaynak: Aljazeera

 

LDK’nın Yeni Cumhurbaşkanı Seçimi

Kosova Demokrat Birliği’nin teşkilat sekreteri Arban Abrashi, partiye önderlik edecek cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mart’ta yapılması için Seçim Kurulu yapacağını duyurdu. İstifa eden İsa Mustafa’yı da Seçim Kurulu Başkanlığı’na davet etti. Önümüzdeki günlerde LDK şubesi başkanları ve LDK başkanı olabilecek isimler için Cumhurbaşkanlığı ile görüşeceklerini sözlerine ekledi. Yapılacak olan toplantının konusundan da bahsetti ve bunun teknik bir sorun olduğunu söyledi.

 

Tarih: 25.02.2021

Kaynak: Panorama.al

 

Hükümet Rusya’nın Kötü Amaçlı Operasyonlarına Karşı Strateji Hazırlıyor

Bugün Kosova’nın dış politikalarına oldukça etkisi bulunan Rusya’nın yürüttüğü diplomasiye karşılık olarak, yerel yönetimler tarafından yeni stratejiler üretmesi gerektiği söylendi. Rusya’nın Kosova diplomasisi ile ilgili yapılan “Rusya’nın Kosova’ya karşı bilgi savaşı: Politik arka plan ve tezahür” yuvarlak masa toplantısında KIPRED İcra Direktörü Lulzim Peci; Kosova’nın Sırbistan’ın himayesinde kalması ihtimalinin Rusya’nın zaferi olarak görülmüş olacağından bahsetti. Bunun yanı sıra Rusya’nın hala Sırbistan politikaları üzerinden hak almaya çalıştığını ve 2017 yılında Surinam’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanımaktan vazgeçmesinin de bununla bağlantılı olduğunu ifade etti. Peci Rus Dış İşleri Bakanı Lavrov’un 2018 yılında Sırplara karşı yapılan şiddet eylemlerinin durdurulması ile ilgili yaptığı konuşmada Kosova’nın kurumlarda dahil Sırplara karşı bir tutum olduğu şeklinde bir algı yaratmaya çalıştığını hatırlattı.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Rtklive

 

Gazetecilerin Sırbistan’da Sonuca Ulaşamayan Davaları

Sivil toplum kuruluşlarından biri tarafından Sırp medya özgürlüğü hakkında hazırlanan bir raporda, sonuçlar ilgi çekti. Gazetecilere yönelik tehditler ve yapılan saldırılarda sadece on tanesinden birine ceza uygulanıyor. Mahkemeye çıkan suçların bile ertelendiği veya askıya alındığı sonucu ortaya çıkıyor. Belgrad merkezli Slavko Curuvija vakfının yayınladığı rapor, gazetecilere karşı işlenen suçları inceleyerek, ortalama on suçtan birinin mahkemeye çıktığını ortaya koydu. Yayınlanan rapor gazetecilere karşı işlenen suçların, savcılıktan ileri gitmediğini ortaya koydu.

Rapor keskin yargılarda ve suçlamalarda bulunmayarak savcılığın bu davaları daha dikkatli incelemediğini ve ciddiye almadığını belirtiyor. Ayrıca mahkumiyetin olduğu davalarda bile cezaların askıya alındığını ve sadece tek gözaltı cezasının altı ay hapis cezasına çarptırıldığını belirtiyor. Rapor ayrıca editörlerin, yapımcıların ve medya kuruluşlarının 2017 ve 2019 yılında bulunan 305 kusurlu davasını da inceliyor. Çoğu davanın çok fazla uzun sürdüğünü ve nihai kararların uzun sürede sonuçlandığını belirtiyor.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Sırbistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Savunma Bakanlıklarının İş Birliğini Yoğunlaştıracak

Sırbistan’ın Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Birleşik Arap Emirlikleri ile askeri işbirliğini artırmanın beklendiğini söyledi.

Abu Dabi’deki Silah Fuarı ‘INDEX 2021’de yaptıkları toplantı sırasında Stefanoviç,  İşbirliğinin artmasını beklediğini ifade etmesinin ardından,   Abu Dabi Emirliği Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed bin Sultan Al Nahyan’a askeri sanayi ve savunma bakanlığının mevcut projelerinde işbirliği için teşekkür etti.

Şeyh, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sırbistan ile işbirliğini yakından sürdüreceğini, mevcut anlaşmanın gelecekte devam edeceğini ve Vucic’in bölgede istikrar, barışı koruma, insanların yaşam standartlarını yükseltme çabalarını desteklediğini sözlerine ekledi.

 

Tarih: 24.02.2021

Kaynak: N1

 

Altın Şafak Kaçağının Sırbistan’da Saklandığı İddiası Yalanlandı

Yunan polis sözcüsü, 13 yıl hüküm giymiş olan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi üst düzey üyesi olan Christos Pappas’ın, Sırbistan’daki manastıra kaçtığı iddiasını reddetti. Çeşitli medya kuruluşları dört aydır kaçak olan Christos Pappas’ın, Sırbistan’da saklandığını yönünde iddiada bulundular. Yunanistan televizyon kanalı yaptığı açıklama ile Neo-Nazi partisinin hapis cezasına çarptırılan üyesi için, Avrupa’da tutuklama emrinin çıkartıldığını bildirdi. Geçtiğimiz aylarda Pappas’ın Kuzey Makedonya’da dağlarda keşiş olarak saklandığına inanılıyordu. BIRN olaylarla ilgili olarak Sırbistan Polisi ve Sırp Ortodoks kilisesi ile temasa geçmesine karşın, geri bir dönüt alınamamıştı.

 

Tarih: 25.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Yunan Bakan Cinsel Taciz İddialarına İlişkin Resmi Soruşturma Çağrısı Yaptı

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni cuma günü, ülkede cinsel taciz gerçeğine dair artan farkındalığın bir parçası olarak son zamanlarda hedef alınan Yunan Ulusal Tiyatrosu müdürü ve diğer erkekler aleyhindeki cinsel taciz ve taciz iddiaları hakkında resmi bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Bununla birlikte Mendoni, cuma günü gazetecilere “Kimse bana hiçbir şey söylememişti” diyerek, Kültür Bakanı olarak herhangi bir tacizden haberdar olabileceği iddialarına karşı kendini hızlıca savundu. Daha sonra, mekânlarda performans sergileyen sanatçıların kişisel hayatlarından haberdar olmadığını ekledi. Hiçbir şeyi örtbas etmedik, dedi. “Cinsel istismar çirkin ve utanç verici bir davadır,” diyerek, “biz hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir devletiz ve bu nedenle kurumsal yolda, adli yolda ilerliyoruz” dedi. Mendoni cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin Yüksek Mahkeme savcısından rahatsız edici iddiaları araştırmasını resmi olarak istediğini belirtti.

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Greek Reporter

Yunanistan’ın Eski Ulusal Tiyatro Yönetmeni Tecavüz Suçlamasıyla Tutuklandı

Eski Yunan Ulusal Tiyatro Sanat Yönetmeni Dimitris Lignadis, seri tecavüz suçlamasıyla tutuklama emri çıkarılması sonrasında gözaltında tutuluyor. Lig Nadis iki tecavüzle suçlanıyor. 2010 yılında 14 yaşındaki bir çocuk ve mağdurun savcıların önünde tahttan indirildiği ve henüz bilinmeyen bir diğeri. Lig Nadis ile yakından bağlantılı ve özel hayatı hakkında bilgi sahibi olan bir kadının önemli tanıklık yaptığı söyleniyor. Yunan Polisine göre, Lignadis daha sonra tutuklandığı Atina şehir merkezindeki polis merkezinde kendini tanıttı.

Adli makamlar, savcıların yöntemli ve hızlı bir şekilde çalışarak davalardaki pek çok tanığı sorguya çekmesi ile tam bir gizlilik içinde hareket ettiler. Tanıklar savcılık, önde gelen savcılar Kostas Spyropoulos ve Nikos Stefanatos hakkında suç duyurusunda bulunmaları için önemli bilgileri gün ışığına çıkardılar. Dava dosyası, tutuklama emrini çıkarmayı kabul eden kamu müfettişine iletilmiştir. Tanıklar tarafından savcılığa sunulan Lignadis aleyhindeki yeni ifadeler suç teşkil ediyor. Sanık, tutuklanmasının hemen ardından sorgu görevlisine götürülecek.

 

Tarih: 20.02.2021

Kaynak: Greek Reporter

 

Yunanistan, Sığınma Statüsü Reddedilen Göçmenlerin  Geri Dönüşü için AB’ye Başvurdu

Göç Bakanı Notis Mitarachi cuma günü yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Frontex ve Avrupa Komisyonu’na 519 göçmenin derhal menşe ülkelerine dönmesi için talepte bulunduğunu söyledi. Yunanistan, Ege Adaları’ndaki sıcak noktalarda yaşayan 1.450 göçmenin Türkiye’ye geri dönüşü için yapılan takip talebinde ayrıca 519’un Pakistan, Bangladeş, Afganistan, Mısır, Cezayir, İran ve diğer 20 ülkeye iade edilmesini istedi. 519, Yunanistan ana karasındaki kalkış öncesi merkezlerde yaşıyor ve sığınma başvuruları da reddedildi. Mitarachi, talebi AB’nin sınır servisi Frontex ve Komisyon’a duyururken, Yunanistan gibi sınır ülkelerinin yeni AB göç ve sığınma anlaşmasının “sınır dışı ve geri dönüşler için güçlü bir mekanizma ve gerekli yasal çerçeveyi” sağlamasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

 

Tarih: 20.02.2021

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

 

Yunanistan Uçuş Kısıtlamalarını 8 Mart’a Kadar Uzattı

Yunanistan, ülkeye gelen tüm uluslararası gelişlerde zorunlu öz izolasyon da dahil olmak üzere mevcut uçuş kısıtlamalarını 8 Mart’a kadar uzattı. Sivil Havacılık Otoritesi (CYA), diğer kuralların yanı sıra aşağıdakileri şart koşan havacılara veya NOTAM’a yeni bir bildirim yayınladı:

“AB üyesi olmayan ve Schengen Anlaşması olmayan ülkelerden Yunanistan’a uçuşlar yasaklanmıştır. İstisnalar, aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarını içerir: Avustralya, İsrail, Yeni Zelanda, Rusya Federasyonu, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık.”

 

Tarih: 21.02.2021

Kaynak: Greek Reporter

 

Dışişleri Bakanlığı’nın Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yasa Tasarısı Önerisi

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bakanlığın yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısını cuma günü parlamentonun Ulusal Savunma ve Dışişleri Daimi Komitesine sundu. Siyasi parti temsilcileri tarafından tartışılan ve önerilen kilit noktalar arasında, Dendias’ın “çok düşük” olduğunu kabul ettiği bakanlık bütçesini artırma ihtiyacı vardı. Tasarının örgütsel yönleriyle ilgili parti yorumlarına yanıt veren Dendias, söz konusu yasa tasarısının “Dışişleri Bakanlığı’nın yeni Teşkilatının dijital olarak yeniden yapılandırılmasının ilk aşaması” olduğunu söyledi. Bakan ayrıca, ekonomik diplomasinin iyileştirilen işlevlere entegre edilmesinin ve “kamu diplomasisinde önemli bir bölüm” olduğunu söylediği Yurt Dışındaki Rumlar Konseyi’nin yeniden getirilmesinin öneminin altını çizdi. Tüm partiler, yasa tasarısını doğrudan reddeden Yunan Komünist Partisi dışında, tasarı genel kurula gelene kadar kararda saklı kaldıklarını söylediler.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

 

Yunanistan ve ABD, Girit’in Güneyinde Ortak Askeri Tatbikatlar Yürütüyor

Yunan Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz Cuma günü Girit’in güneyindeki USS Porter destroyeriyle deniz tatbikatları yaptı. Ortak eğitim, gelişmiş manevraların yanı sıra iletişim, hava savunma, denizaltı karşıtı ve elektronik savaş öğelerini içeriyordu. “Bu ortak eğitim, iki ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin daha geniş Doğu Akdeniz bölgesinde savunma ve güvenlik konusundaki önemli rolünü uygulamada ortaya koyarken, aynı zamanda iki ülke arasındaki sürekli güçlenen güçlü bağların altını çiziyor.”

Yunanistan Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanlığı, firkateyn HS Adrias (F-459), denizaltı HS Pontos (S-119) ve USS Porter ile taktik manevralar ve iletişim prosedürleri uygulayan dört F-16’yı imha etti. Komutan, “Doğu Akdeniz’de çok profesyonel ve iyi eğitimli Yunan Silahlı Kuvvetleri ile birlikte çalışmak inanılmazdı” dedi. Porter’ın komutanı Thomas Ralston; “Bu fırsat, giderek karmaşıklaşan güvenlik ortamında çıkarlarımızı teminat altına alabilecek, caydırabilecek ve savunabilecek güvenilir bir güç olabilmemiz için NATO müttefikimiz Yunanistan ile onlarca yıllık iş birliğine dayanmaktadır. Ayrıca, ABD ve Yunanistan Salı akşamı İskeçe’de ortak bir hava tatbikatı düzenleyecek. Cumhuriyet gazetesine göre, Kara Şahin ve Apaçilerin de aralarında bulunduğu 150’den fazla ABD helikopteri, “Defender Europe 2021” askeri tatbikatı kapsamında 23 Şubat’ta Dedeağaç limanına varacak.” açıklamalarında bulundu.

 

 Tarih: 23.02.2021

Kaynak: Greek City Times

 

Yunanistan ve BAE Savunma İlişkilerini Derinleştirmeye Çalışıyor

Yunanistan Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) üç günlük resmi ziyaretini pazartesi günü tamamladı. Kendisine Yunanistan Milli Savunma Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros eşlik etti. Panagiotopoulos, Birleşik Arap Emirlikleri Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mohammed Ahmed Al Bowardi ile bir araya geldi.

Görüşmede Yunan Bakan, iki “güncel gelişmeler ve ülkelerimizin savunma ilişkilerini genişletme umutları hakkında görüş alışverişinde bulundular” diye tweet attı. Daha sonra Yunan Bakan, Abu Dabi’deki IDEX 2021 uluslararası savunma ve NAVDEX 2021 Deniz Savunma ve Deniz Güvenliği Sergileri etkinliklerinin bir parçası olan Zayed Limanı ve Yunan firkateyni ‘Hydra’yı ziyaret etti.

Yunanistan Ulusal Savunma Bakanı, Abu Dabi Veliaht Prensi ile “yapıcı” bir görüşme yaptı .Pazar günü, Yunanistan Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi. Görüşmede, bölgedeki jeopolitik gelişmeleri ve savunmada ikili ilişkileri ilerletmenin yollarını tartıştılar. Panagiotopoulos, Yunanistan’ın BAE ile stratejik ilişkisinin daha geniş bölgede güvenliği ve istikrarı desteklediğini vurguladı.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: Greek City Times

 

Yunanistan Dijital Aşı Sertifikasını Yayınladı

Yunanistan, Bicentennial’ını kutlarken, yeni bir dijital programla yine öncü rolünü oynuyor. 2020’de Yunanistan, teknolojinin SMS ve diğer teknolojiler yoluyla yayılmasını sınırlamak için dijital teknolojiyi kullandı. Bugün, 2021’de Yunanistan hükümeti, vatandaşlarının hayatlarını geri kazanmalarına yardımcı olmak ve COVID sonrası bir dünya inşa etmeye başlamak için kullanıyor.

Bu çabaların bir parçası olarak Yunanistan’ın dijital aşı sertifikası yayınlandı.

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis Salı günü yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın bu yıl ülkeye girişlerinde negatif moleküler COVID-19 testi veya aşı sertifikası bulunan tüm ziyaretçilere açık olacağını açıkladı.Theoharis, “Birinin ülkemize seyahat etmesi (ve kalması) için ön şart, negatif moleküler test veya aşı sertifikası olacaktır” dedi. Birisi Yunanistan’a giderken aşı sertifikasını göstermek istemiyorsa, negatif bir COVID-19 testi sunulabileceğini de sözlerine ekledi.

Aşı sertifikasına sahip olan yolcuların arkasındaki fikir, yolcuların Avrupa ülkelerinde Covid-19 testine tabi tutulma gibi kısıtlamalar olmaksızın özgürce hareket etmelerine yardımcı olmaktır. Bakan Theoharis, 2021’in 2020 Yunanistan için olduğundan daha iyi bir yıl olmasını beklediğini ve seyahatin Paskalya tatilinden sonra hızlı olabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

 

Kaynak: Greek City Times

Tarih: 23.02.2021

 

Yunanistan, Yenilikçi Bir Sınır Gözetleme Uçağı Üretecek

Yeni nesil insansız gözetleme uçağını temsil eden IDEX 2021: LOTUS adlı hava aracı, bir Yunan firması tarafından üretilecek. Yunan şirketi Intracom Defense (IDE), sınır gözetimi ve keşif için özel olarak tasarlanmış ve şirketin “yüksek değerli hedefler” dediği taktik İnsansız Hava Aracı veya İHA için Avrupa Komisyonu ile bir anlaşma imzaladı. Geçtiğimiz Temmuz ayında onaylanan 9,7 milyon avroluk bir hibe anlaşması, Düşük Gözlemlenebilir Taktik İnsansız Sistem veya LOTUS adı verilen drone üretimi için gerekli finansmanı sağlayacak. Ayrıca firma, platformun bazı gelişmiş özelliklerinin mevcut tasarımlara dahil edilemeyeceğini ve bunun LOTUS’a diğer İHA’lara göre güçlü bir rekabet avantajı sağlayacağını söylüyor.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih: 24.02.2021

 

Dendias, Türkiye’ye Yönelik Daha Sıkı AB Politikaları Çağrısında Bulundu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye’ye yönelik daha sıkı bir AB politikası çağrısında bulunarak, Avrupa yaptırımlarından duyulan korkunun, Ankara’nın 2020’nin ikinci yarısında provokasyonlarını yavaşlattığını ve sonunda iki Ege komşusu arasındaki keşif temaslarının yeniden başlamasının önünü açtığını söyledi.

Nikos Dendias Yunan dış politikası üzerine sanal bir foruma verdiği demeçte, “Bana memnun olup olmadığımızı sorarsanız, size AB’nin Türkiye için daha sert olmasını isteyeceğimizi söyleyeceğim,” dedi. Ancak AB 27 ülkenin birliğidir. Neyse ki, fikir birliği temelinde çalışır. Ulusal çıkar, zaman zaman Avrupa çıkarının önüne geçer. Ama yine de çok güçlü, belki de en güçlü aracımız ”dedi. Uluslararası hukuka bağlılığın Yunan dış politikasının temel taşı olduğunu söyleyen Dendias, ülkenin amacının – benzer fikirlere sahip uluslararası ortakların yardımıyla  “Türkiye’nin sorunlara tek çözümün uluslararası hukuka saygı olduğunu fark etmesini sağlamak ” dedi.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih: 26.02.2021

 

AGİT, Sırp Gazetecilerin Girişini Engellediği için Kosova’yı Kınadı

AGİT, geçtiğimiz günlerde Kosova’nın, Sırbistan’dan gelen medya ekiplerinin, gelişlerini önceden bildirmedikleri gerekçesiyle ülkeye girmelerine izin verilmemesi sonrasında, ‘basın özgürlüğü konusunda olumsuz bir mesaj’ verildiğini söyledi.

Kosova’daki AGİT Misyonu, Jarinje geçiş noktasında Sırbistan’dan gelen gazeteci ekiplerinin ülkeye girişinin son zamanlarda reddedilmesinden “endişeli” olduğunu aktardı.

AGİT Kosova Facebook hesabında, “Bu tür eylemler yalnızca gazetecilerin işlerini yürütürken karşılaştıkları zorluklara katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda basın özgürlüğü ve çoğulcu bir medya ortamına hoşgörü hakkında olumsuz bir mesaj da veriyor.’’ dedi.

Sırbistan TV Şovu Right to Tomorrow ekibinin perşembe günü Kosova’ya girişi engellendi. Gösterinin editörü Svetlana Vukumiroviç RTS’ye, gelişlerini 72 saat önce bildirmedikleri için girişlerinin yasaklandığını söyledi. Vukumiroviç RTS’ye verdiği demeçte, “Diğer şov ekiplerinden veya gazetecilerden daha önce böyle bir şey istenmedi” dedi.

Daha önce, bir RTS gazetecilik ekibi 15 Şubat’ta Kosova’ya girmeye çalıştı, ancak buna izin verilmedi. Dört gün sonra, girişleri resmen yasaklandı. Sırbistan Gazeteciler Cemiyeti (UNS) yaptığı basın açıklamasında “basın özgürlüğüne yapılan saldırıyı” kınadı.

Kosovalı Sırp medyasını temsil eden Kosova ve Metohija Gazeteciler Derneği çarşamba günü sınır hattında bir protesto düzenledi. Dernek başkanı Budimir Niciç, RTS gazetecilerinin Kosova’ya girmesini engellemenin “klasik taciz” olduğunu söyledi.

 

Tarih: 19.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı, Putin ile Sputnik V Aşısı Konusunda Yapılan Görüşmelerden Bahsetti

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic, 19 Şubat’ta Hırvat RTL ile yaptığı röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli yetkililerle COVID-19’a karşı aşı tedarikine ilişkin görüşmelerden bahsetti. Ayrıca hangi aşıyı seçeceğini açıkladı ve ayrıca Sputnik V aşısının Sırbistan’da üretilme olasılığı hakkında konuştu.

“Ağustos ve Eylül aylarında aşıyı satın almaya başladık. İnsanlar gökten düşen bir şey olduğunu düşünüyor. Ancak durum bu değil. Futbolda olduğu gibi, gökten bir şey düştüğü için veya top yuvarlak olduğu için kazanan olamazsınız. Yuvarlaklığından dolayı değil, çalışan ve eğiten, daha gayretli olan sayesinde zaferi kazanabilirsiniz. Çok çaba sarf ettik, Çin cumhurbaşkanı ile birçok telefon görüşmesi yaptım ve Sırbistan tarihinde ilk kez onunla sekiz mektup alışverişinde bulundum. Putin ile pazarlık ettim. Ona bir istek gönderdim, Başkan Putin hemen cevap verdi, bu yüzden 50.000 üstüne 50.000 doz daha aşı aldık. İngilizlerle konuştum ve yarın havaalanında Astra Zeneca aşısının ilk 150.000 dozunu bekliyoruz. Pfizer ile ikili bir anlaşma imzalamaya devam ettik. Ve Avrupa programlarının dışında Amerikalılarla bu anlaşmayı imzalamayı başardık ” dedi.

Vucic ayrıca bir Çin aşısı ile COVID-19’a karşı aşılanacağını da duyurdu.

“Tüm aşıların iyi olduğunu düşünüyorum ve Çinlileri seçeceğimi söyledim. Çünkü geleneksel yöntemler kullanılarak geliştirildi. Muhtemelen ilk başta Pfizer’den daha zayıf antikorlar üretiyor, ancak zamanla büyüyorlar ve anti nükleerlerin bir parçası değiller ”dedi Vucic.

 

Tarih: 20.02.2020

Kaynak: REGNUM

 

ABD, Arnavut Yargıcını Yolsuzlukla Mücadele “Şampiyonu” Olarak Belirledi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Arnavut yargıç Adrian Dvorani’yi dünya çapında 12 “yolsuzlukla mücadele şampiyonu” listesine dâhil ederek ülkenin adalet sistemi üzerindeki siyasi ve cezai etkiyi azalttığı için övdü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı duyuruda, Arnavutluk’taki eski bir Yüksek Mahkeme yargıcı olan Adrian Dvorani’nin, yolsuzlukla mücadele ederek öne çıkan dünya çapında 12 kişiden oluşan listeye seçildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Yargıç Dvorani, adalet sistemindeki siyasi ve cezai etkiyi azaltmak için mekanizmalar geliştirdi, bu da AB’nin Mart ayında Arnavutluk’un birliğe katılımı için müzakereleri başlatma kararına katkıda bulunan adımlardan biridir.” dedi.

Başbakan Edi Rama bir Twitter gönderisinde Dvorani’nin “kötülüğe direndiğini” iddia ederek yolsuzlukla mücadele şampiyonu adaylığını tebrik etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Joe Biden’ın yolsuzlukla mücadele gündemi olduğunu duyurmak için “şampiyonlar” listesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, “Dünya çapında, yolsuzluk güvenliği ve istikrarı tehdit ediyor, ekonomik büyümeyi engelliyor, demokrasi ve insan haklarını baltalıyor, kamu kurumlarına olan güveni yok ediyor, uluslararası suçları kolaylaştırıyor ve kamu ve gizli kaynakları yok ediyor” dedi.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: US Department of State

 

Joe Biden “Srebrenica’dan Sesler” Kitabının İmzalı Kopyasını Aldı

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, “Srebrenitsa’dan Sesler: Bosna Soykırımının Kurtulan Anlatıları” kitabının imzalı bir kopyası ABD Başkanı Joe Biden’e sunuldu.

Kitabın yazarlarından Hasan Hasanoviç, sosyal medya hesabından “Birlikte yazdığım kitabın imzalı bir nüshasının Beyaz Saray’a teslim edildiğini ve Bosna için yaptıklarından ötürü ABD Başkanı Joe Biden’e sunulduğunu duyurmaktan gurur duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Srebrenica’dan Sesler kitabı Denver Üniversitesi’nde Profesör Ann Petrila ve Srebrenica’daki soykırımdan sağ kurtulan ve şu anda Srebrenica-Potocari Anıt Merkezi’nde küratör ve çevirmen olarak çalışan Hasan Hasanoviç tarafından yazılırken, önsöz Emir Suljagic tarafından kaleme alınmıştır.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: N1

 

Hırvatistan, Eski Sırp Savaşçılarını Rus Savaş Muhabirlerinin Cinayetleriyle Suçladı

Rus muhabirler Viktor Nogin ve Gennadiy Kurinnoy’un Hırvatistan’daki savaş sırasında vurularak öldürülmesinden otuz yıl sonra, isyancı bir Sırp özel polis biriminin isimsiz iki üyesi onları öldürmekle suçlandı.

Hırvat polisi salı günü yaptığı açıklamada, Hırvatistan’ın savaş zamanı, Krajina’nın Sırbistan Özerk Bölgesi özel polis birimi üyesi olan ve adı belirtilmeyen iki kişiye, Eylül 1991’de Rus gazeteciler Viktor Nogin ve Gennadiy Kurinnoy’u öldürdükleri için suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Polis soruşturmasında, 1 Eylül 1991’de orta Hırvatistan’ın Banija bölgesindeki Hrvatska Kostajnica kasabası yakınlarında iki Rus’u vuran şüpheli iki şahısın 26 ve 33 yaşlarında oldukları ortaya çıktı. Şüphelilerin Hırvatistan’da olmadığı belirtilerek yetkililere çağrıda bulunuldu.

 

Tarih: 23.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kosova’nın Arnavutluk ile Gelecekteki Birleşmesi Hakkındaki Açıklamalardan Endişe Duyuyor

Kosova ve Metohija’da erken parlamento seçimlerindeki zaferin ardından Kosovalı Arnavutların söyleminin Kendi Kaderini Tayin hareketinin radikalleşmesi endişe vericidir. Bu, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi temsilcisi Maria Zakharova tarafından 26 Şubat’ta Moskova’da bir brifingde ifade edildi.

Hareketin lideri Albin Kurti’nin, Belgrad ile müzakere sürecinin öncelikler listesinin en altında olduğunu ve Kosova’yı Arnavutluk ile birleştirme olasılığının gündemde olduğunu açıkça ilan ettiğini hatırlattı.

“Kosovalıların batılı patronlarının bu tür provokasyonlara karşı anlaşılır bir tepkisi yok. Bu arada, bu tür niyetler Balkanlar’da zaten kırılgan olan bölgesel istikrarın çöküşüyle doludur. Tüm tarafları sorumlu bir yaklaşım sergilemeye, uluslararası hukuk temelinde hareket etmeye, tüm Güneydoğu Avrupa ülkeleri ve halklarının uzun vadeli barış ve ilerici kalkınmasını sağlayabilecek uzlaşmacı bir çözüm aramaya çağırıyoruz ”dedi Maria Zakharova.

Ayrılıkçı Kosova’da yapılan son erken parlamento seçimlerinde oyların çoğunun eski Başbakan Albin Kurti’nin, “Kendi kaderini tayin etme” hareketi tarafından alındığını hatırlatalım. Seçimlerden hemen sonra Kurti, Belgrad ile ilişkilerin normalleşmesi konulu müzakerelerin kendisi için bir öncelik olmadığını söyledi. Daha önce Priştine’nin bu müzakerelere yaklaşımını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söylemişti.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: REGNUM

 

Interpol’den Bosna Savaşı Kamp Muhafızına Tutuklama Çağrısı

Interpol, savaş sırasında Bosna’nın Prijedor bölgesinde Sırp olmayanlara karşı insanlığa karşı suç işlediğinden şüphelenilen Mladen Mitroviç’i bütün devletlerden tutuklamalarını isteyen “kırmızı bülten” yayınladı.

Interpol, Mladen Mitroviç’i insanlığa karşı suçlardan aranan 59 yaşındaki Bosnalı bir vatandaş olarak tanımlayan bir “kırmızı bülten” yayınladı.

Bosna devlet mahkemesi BIRN’e verdiği demeçte, Mitroviç’in nöbetçi olduğu Prijedor bölgesindeki savaş zamanı Trnopolje gözaltı kampında hapsedilen Sırp harici sivillere karşı suç işlediğinden şüphelenildiğini söyledi.

Mahkeme, bu yıl 27 Ocak’ta Mitroviç’in tutuklanması için uluslararası tutuklama emri çıkarılması emrini verdiğini açıkladı.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Diplomatlar ve STK’lar, AB’nin Moldova Büyükelçisine Yönelik Saldırıları Kınadı

Moldova’daki AB büyükelçilerinin çoğu ve 96 yerel STK’dan oluşan büyük bir grup, AB’nin Kişinev’deki büyükelçisini, iktidardaki Rusya yanlısı partilerin sözlü saldırılarına karşı savundu.

Diplomatlar ortak bir basın açıklamasında, “Biz, AB Büyükelçileri ve AB Üye Devletleri Büyükelçi Peter Michalko’ya, Sosyalistler Partisi ve kaçak milletvekili Ilan Shor tarafından formüle edilen diğer Büyükelçilere yönelik son saldırıları reddediyoruz” dedi.

96 Moldova STK’sını bir araya getiren Doğu Ortaklığı Ulusal Sivil Toplum Platformu tarafından Cuma günü aynı amaçla ortak bir iç açıklama yapıldı.

STK’lar, “Shor Partisi ve PSRM geçtiğimiz günlerde AB’nin Moldova büyükelçisi Peter Michalko’ya, Igor Dodon tarafından cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesinden sonra iktidarı korumak için yaptıkları demokratik olmayan ve anayasaya aykırı manevralardan dolayı dikkatleri başka yöne çekmek için saldırılar başlattı” dedi.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Lahey Savcıları Eski Kosova Bakan Yardımcısını Sorgulayacak

Bir zamanlar bakan yardımcısı olan Kosova Demokrat Partisi siyasetçisi eski Kosova Kurtuluş Ordusu gerillası Gani Koci, Lahey’deki savaş suçları savcıları tarafından tanık olarak sorgulanmak üzere çağrıldı.

Siyasette yer alan ve eski bir Kosova Kurtuluş Ordusu gerillası olan Gani Koci, Perşembe günü Facebook’ta, Kosovo’da savaş zamanı ve savaş sonrası işlenen suçları araştıran Lahey’deki Uzman Savcılık tarafından tanık olarak çağrıldığını duyurdu.

Koci, “Sevgili silah arkadaşlarım, dostlarım, Uzman Savcılığı’ndan 18 Mart 2021’de Lahey’de tanık olarak görünmem için bir davet aldım” diye yazdı. “Her zaman Kurtuluş Ordusu’nun haklı savaşını savunmak için hareket edeceğim’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Kosova Uzman Daireleri, 1998-2000 yılları arasında Kosova savaşı sırasında ve hemen sonrasında işlendiği iddia edilen suçlardan dolayı, eski Kosova Kurtuluş Ordusu gerillalarını yargılamak için kurulmuştu. Bunlar, Kosova’nın yargı sisteminin bir parçası olmakla birlikte Hollanda’da bulunmaktadırlar ve uluslararası görevliler tarafından istihdam edilmektedirler.

Savaş suçlarından yargılanmayı bekleyenler arasında Kosova’nın eski Cumhurbaşkanı Haşim Taki ve eski Kosova Demokrat Partisi, PDK lideri Kadri Veseli ile siyasetçi olan diğer iki gerilla, Yakup Krasniki ve Rexhep Selimi yer alıyor. Hepsi suçsuz olduğunu iddia etti.

Koci, 1981’den 1991’e kadar siyasi bir mahkûmdu ve o sırada Kosova’yı yöneten Sırp rejimine karşı öğrenci protestoları düzenlemeye destek olmaktan hapse atılmıştı.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Lajčák Mart Ayında Batı Balkanlar’ı Ziyaret Edecek

Avrupa Birliği’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu ve diğer Batı Balkan bölgesel meselelerinden sorumlu Özel Temsilcisi Miroslav Lajčák’ın Mart ayının ilk haftasında Batı Balkanlar’ı ziyaret edeceği öğrenildi.

Lajčák, ziyaretine 1-3 Mart tarihleri arasında Kosova’dan başlayacak ve 3-4 Mart tarihleri arasında Sırbistan’da devam edecek. Bunun yanı sıra Lajčák, 4 – 5 Mart tarihleri arasında bölgesel görevinin bir parçası olarak Karadağ’ı da ziyaret edecek. Yüksek Temsilci Josep Borrell’in sözcüsü Peter Stano, “Bay Lajčák, üç Batı Balkan ortağının siyasi liderlerinin yanı sıra Avrupa Birliği’nin temsilcileriyle bir araya gelmeyi planlıyor ”dedi.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: N1

 

Macaristan Bağışlarla Kuzey Sırbistan’da Nüfuzunu Artırdı

Araştırmacı Gazetecilik Merkezi (CINS), Macaristan hükümetinin son on yılda Sırbistan’ın kuzeyindeki Voyvodina eyaletinde spor, kilise ve medyaya 70 milyon Euro’nun üzerinde bağışta bulunduğunu söyledi.

CINS’in raporuna göre Macaristan, kilise restorasyonu, futbol stadyumu gibi yatırımların yanı sıra medya sektörüne de yardımda bulundu. Macar vergi mükellefleri, 2011’den 2019’a kadar Sırbistan’daki Macar medyası için yaklaşık 12 milyon Euro ödediği ifade edildi.

CINS raporu, Macarca ve Sırpça’da 15 yıldır çalışan RTV Pannon gibi medyanın finansmanını detaylandırdı. Bu rapora göre, ‘Bethlan Gabor’ Vakfı’nın bu medyaya dokuz milyon Euro’nun üzerinde bağışta bulunduğunu ve 2020’de 3,5 milyon Euro daha tahsis ettiği belirtiliyor. CINS ayrıca, St. Joseph the Worker Katolik Kilisesi’ne 2012 yılında 16.850 Euro aktarıldığını ifade ediyor.

 

Tarih: 26.02.2021

Kaynak: N1

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Can Tanrıöğen, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Elifnur Ayhan, Gizem Kocakaplan, Hasibe Özdemir, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Neval Tayyar, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses, Zülfiye Çobanoğlu

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...