Haftalık Balkan Bülteni / 26 Şubat – 5 Mart

Rama Brüksel’de

Başbakan Edi Rama’nın bu hafta Brüksel’e resmi bir ziyarette bulunacağı ve orada, Ursula Von Der Leyen, Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelyi ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi gibi üst düzey Avrupalı ​​yetkililerle görüşmesi beklenmektedir.

Elde edilen bilgilere göre Brüksel’de bugün 11. AB-Arnavutluk Konseyi SAA toplandı ve AP Arnavutluk Dışişleri Komitesi’nde yapılacak değişikliklerin oylanması gündeme geldi. Bu toplantının bir diğer önem arz eden konuları arasında pandemi ve aşıların Avrupa ülkelerine dağıtımı programı olacağı açıklandı.

Fakat diğer konuların yanı sıra, AB’nin ana odağının 25 Nisan seçimleri ve Arnavutluk için müzakerelerin açılmasıyla ilgili kararı etkileyecek yeni hükümetin kurulması olduğu bilinmektedir.

Kaynak: ABC News

Tarih: 01.03.2021

Xhaçka’ Alman Mevkidaşı İle Telefon Görüşmesi

Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka Salı günü Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile telefon görüşmesi yaptı.

Bakan Xhaçka, sosyal medyadaki bir paylaşımda, Almanya’nın Birinci Hükümetlerarası Konferansa verdiği destekten ötürü şükranlarını dile getirdi. 25 Nisan seçimlerinin entegrasyon reformları için yeni bir an olduğunu söyleyerek, adalet reformunun durdurulamaz olduğunu da sözlerine ekledi.

“Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile çok güzel sohbet. İlk Hükümetlerarası Konferansa Alman desteği için minnettarız. 25 Nisan seçimleri, entegrasyon reformları için yeni bir ivme. Adalet reformu durdurulamaz” diye yazdı Xhaçka.

Kaynak: ABC News

Tarih:02.03.2021

Albin Kurti İle Edi Rama Bir Araya Geldi

Vetevendosje Hareketi Başkanı Albin Kurti ile Başbakan Edi Rama bugün görüşüp bir toplantı yaptı.  Rama ile yaptığı toplantının ardından Albin Kurti’nin yine bugün muhalefet lideri Lulzim Basha ile görüşmesi ve ardından da birlikte medya için ortak bir iletişim geliştirmeleri beklenmektedir.

Kurti daha önce de, Arnavutluk’taki 25 Nisan seçimleri için Vetëvendosje milletvekilleri adaylarını sunmuştu.

Kaynak: ABC News

Tarih: 03.03.2021

Meta Albin Kurti’yi Ağırladı

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Çarşamba günü Vetevendosje Partisi Lideri Albin Kurti ile bir araya geldi. Kurti ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Meta, bunun kardeşçe bir toplantı olduğunu vurgulayarak, Arnavutluk ve Kosova arasındaki işbirliğinin genel olarak güçlendirilmesi için Kurti ile birçok fikri paylaştığını sözlerine ekledi.

“Bugün, Kosova’daki son seçimlerin galibi olan Vetevendosje Hareketi’nin lideri Albin Kurti’yi kardeşçe bir toplantıda karşılamanın mutluluğunu yaşadım. Kendisini zaferinden, ama her şeyden önce Kosova’nın gerçekleştirdiği mükemmel seçim sürecinden dolayı tebrik ettim. Vatandaşlarımızın hak ettiği daha iyi ve güvenli bir Avrupa geleceğini garanti altına almak için iki ülkemiz arasındaki işbirliğinin kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesi ve entegrasyon süreçlerinin hızlandırılması için birçok değerli fikri paylaştık.’’  yazdı Meta.

Kaynak: ABC News

Tarih: 03.03.2021

Albin Kurti ile Basha Bir Arada

Demokrat Parti Başkanı Lulzim Basha bugün Vetevendosje Hareketi Lideri ve Kosova’nın gelecekteki Başbakanı Albin Kurti ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Facebook’ta yaptığı paylaşımda Basha, Kurti’yi seçim zaferi ve Kosova’nın seçimleri düzenleme şekliyle Arnavutluk’a verdiği model için tebrik ettiğini söyledi.

Basha, Kurti ile Arnavutluk ve Kosova’nın karşı karşıya olduğu zorlukları ele aldıklarını ve ayrıca Kurti’ye Arnavutluk’un 25 Nisan seçimlerinde hayati bir değişime ihtiyacı olduğunu ve Arnavutluk Başbakanı olduğunda Kosova ile işbirliğini artırmak ve güçlendirmek için her şeyi yapacağına dair güvence verdiğini söylüyor.

Kaynak: ABC News

Tarih: 03.03.2021

Tüm Koşullar Sağlandı

Sosyalist Parti Parlamento Grubu Başkanı Taulant Balla, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Arnavutluk Karar Taslağının onaylanmasının ardından Arnavutluk raportörü Isabel Santos ile telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Balla, “Facebook” üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Santos’a, hazırlanan Rapor için teşekkür ettiğini ve Avrupa Konseyi’nden ‘‘Arnavutluk ile İlk Hükümetlerarası Konferans’’ı zaman kaybetmeden düzenlemesini istediğini açıklayarak, Avrupa Komisyonu, Arnavutluk’un artık Konferansla ilişkilendirilecek herhangi bir koşulu ve yerine getirilmemiş bir görevi olmadığını söyledi. Elde edilen bilgilere göre rapor, Mart ayının son haftasında yapılacak genel kurulda onaylanacak.

Kaynak: ABC News

Tarih: 04.03.2021

Kim: Çin’in Meydan Okumalarına İzin Vermemeliyiz

ABD’nin Tiran Büyükelçisi Yuri Kim sosyal ağlardaki bir gönderi aracılığıyla Çin’e saldırdı, ABD’nin Çin’in ilişkileri ve istikrarlı uluslararası kurallara meydan okumasına izin vermeyeceğini söyledi. Kim, ABD’nin bu değerleri korumak ve geliştirmek için Arnavutluk ve diğer müttefiklerle birlikte çalışacağını ve Çin tarafından ihlal edilmelerine izin verilmeyeceğini yazdı.

Kaynak: ABC News

Tarih: 05.03.2021

Bosna-Hersek Vatandaşlarının Ülkeye Güvenli Dönüşü için Faaliyetler Başlatıldı!

Bosna Hersek Bakanlar Kurulu, Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerinde bulunan Bosna Hersek vatandaşların ülkeye dönüşüne ilişkin gerekli önlemleri almaya hazırlanıyor.

Bakanlar Kurulu’nun son toplantıda aldığı netice sonrasında Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı, etkin bir koordinasyon ekibi kurmakla ve çatışma bölgelerinde bulunan vatandaşların güvenli, insancıl ve kontrollü bir şekilde ülkeye geri dönüşü ve kabulü için bir sistem ve prosedür oluşturmakla görevlendirildi. Ayrıca kurulacak olan koordinasyon ekibinin Bosna’daki diğer yetkili kamu kurumlarıyla işbirliği içerisinde olacağı belirtildi.

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 04.03.2021

Milorad Dodik: Sırp Cumhuriyeti 1 Mart’ı Tatil Olarak Kabul Etmeyecek

29 sene önce bugün yapılan referandum sonucunda bağımsızlığını ilan eden Bosna Hersek, bu yıl da kutlamalara devam etti.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı ve Sırp Cumhuriyeti partisi SNSD lideri olan Milorad Dodik, kendilerinin hali hazırda bir bağımsızlık gününe sahip olduklarını ve 1 Mart’ın kendi bayramları olmadığını belirtti.

Milorad Dodik Banja Luka’da yaptığı açıklamalarına ise ‘‘9 Ocak bizim Cumhuriyet Bayramı’mızdır. Bunun değişmesini istemek, 500 yıllık Osmanlı hakimiyetinden bile daha kötüdür.’’ İfadelerinde bulundu.

29 Şubat-1 Mart 1992 yılında gerçekleşen referanduma 2.073.568 seçmen katılmış ve neredeyse katılanların çoğu, bağımsız bir ülkede yaşamak için oy kullanmıştır. Referanduma katılanlardan sadece 6.037 seçmen bağımsızlık aleyhine oy kullanmıştır.

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 01.03.2021

NATO Misyonu “Kararlı Destek Görevi”nde Bulgar Askeri Birliği Yer Alacak

Bulgaristan Savunma Şefi Amiral Emil Eftimov, Afganistan’daki “Kararlı Destek NATO Misyonu”na tavsiyelerde bulunmak ve yardım etmek üzere belirlenen 42. Bulgar askeri birliğini geri göndermeye adanmış resmi törene katılım gösterdi. Birlik 120 askerden ve bir “Ulusal Element” yapısı, bir güvenlik şirketi ve personel memurlarından oluşuyor.

Görev sırasında, askerler esas olarak Bagram Havaalanı üssünün iç çevresinin güvenliği ile ilgili görevleri yerine getirecek ve üs operasyon merkezinde beklemede olacak.

42. birliğin ulusal komutanı Albay Pavlin Velkov 2012’de Afganistan’daki Bulgar Ordusu’nun uluslararası misyonuna katılmıştı. Birliğin acil hazırlığı Aralık 2020’de başladı ve Askeri Birim 34840 – Karlovo ve Marino Pole eğitim merkezinde yapıldı. 42. Birlik, 25 Şubat 2021’de Afganistan’daki NATO misyonundaki görevlerin yerine getirilmesi için, bir “Savaşa Hazır” hazırlık değerlendirmesi (CREVAl) ile onaylandı.

Tarih: 02.03.2021

Kaynak: Sofia News Agency

ODIHR Bulgaristan’da Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti Kurdu

AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), ülke yetkililerinin daveti üzerine 4 Nisan parlamento seçimleri için 2 Mart tarihinde sınırlı bir seçim gözlem heyeti (LEOM) kurdu. Misyon Corien Jonker tarafından yönetiliyor ve 10 Mart’tan itibaren ülke genelinde görevlendirilecek olan Sofya merkezli 11 uzmandan ve 12 uzun vadeli gözlemciden meydana gelen çekirdek bir ekipten oluşuyor.

Misyon, seçimlerin AGİT vaatleri ve demokratik seçimlerle ilgili diğer uluslararası yükümlülükler ve standartların yanı sıra ulusal yasalara uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetleyecek. Gözlemciler; seçmen kayıtları, kampanya faaliyetleri, seçim idaresi ve ilgili hükümet organlarının çalışmaları, seçimle ilgili mevzuat ve bunların uygulanması ve seçimle ilgili anlaşmazlıkların çözümü gibi oylamanın temel yönlerini yakından izleyecekler. Misyon ayrıca kampanyanın medyadaki haberlerini de takip edecek.

İlgili makamların ve siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum, medya ve uluslararası toplum temsilcileriyle yapılan toplantılar, bu gözlemin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Misyon, seçim günü sınırlı sayıda sandık merkezini ziyaret edecek olsa da oylama, sayma veya sonuçların tablolaştırılmasına ilişkin sistematik bir gözlem yapılmayacak. ODIHR LEOM, seçim günü AGİT Parlamenter Asamblesi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi delegasyonlarıyla iş birliği çalışmalarına katılacak.

Ayrıca gözlem sürecinde kamuoyunun ve medyanın bilgilerini güncellemek için bir ara rapor hazırlanacak ve seçimlerin ertesi günü de bir basın toplantısında ön bulgu ve sonuçların bir açıklaması yayınlanacak. Son olarak ODIHR, gözlemi özetleyen ve seçim sürecinin bitiminden yaklaşık iki ay sonra iyileştirmeler için tavsiyelerde bulunan bir nihai rapor yayınlayacak.

Tarih: 02.03.2021

Kaynak: Organization for Security and Co-operation in Europe

Bulgaristan Savunma Komitesi, Siber Savaş Komutanlığının Oluşturulmasını Onayladı

Parlamento Savunma Komitesi, Savunma ve Silahlı Kuvvetler Kanunu’ndaki değişiklikleri ikinci sefer sunuluşunda onayladı. Değişiklerden biri siber komuta ve lojistik desteğinin oluşturulmasını öngörüyor. İletişim ve bilgi desteği ve siber savunma için bir komuta biriminin oluşturulmasıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere metinler tartışılmadan geçti ve Savunma Bakan Yardımcısı Korgeneral Dimitar Iliev, çalışmanın NATO’nun siber uzayı devlet güvenlik bölgesinin bir parçası olarak ilan ettiği kavramın bir parçası olduğunu söyledi. Korgeneral Iliev, “Bunu bugünün gerçeklerine ayak uydurmak için yapıyoruz. Ortaklarımızı takip ediyoruz, ancak her şeyden önce gerçeğe göz kulak oluyoruz.” dedi.

Diğer değişiklikler, Savunma Şefi’nin Silahlı Kuvvetler için eylem planları hazırlayabilmesini ve savaşa hazır olup olmadıklarını değerlendirebilmesini sağlıyor. Ayrıca değişiklikler ile askeri polise de görevler verebilecek. Çalışmada müttefik silahlı kuvvetlerin ülke topraklarındaki transit ve kalış sürelerine ilişkin hüküm de ayrıca belirtildi. Savunma Yasası’ndaki kesin hükümler, belediye meclislerinin belirli koşullar altında, bazı şirketlere ulusal güvenlik açısından önemli projelerin uygulanması için arsalar sağlayabileceğini de öngörüyor.

Tarih: 03.03.2021

Kaynak: Sofia News Agency

ABD-Bulgaristan İlişkilerinde Karşılaşılan ‘Ciddi Zorluklar’

ABD’li milletvekilleri, Bulgaristan’ı önümüzdeki ay yapılacak ulusal seçimlere hazırlanırken demokratik değerlere ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye çağırarak, iç işlerinin mevcut durumun ikili ilişkilere “ciddi zorluklar” çıkardığı yönünde uyarıda bulundu.

Nisan ayı başlarındaki Bulgaristan parlamento seçimleri için resmi kampanyaların başlamasından bir gün önce, 4 Mart’ın sonlarında yayınladıkları bildiride, milletvekilleri, güvenlik ve enerji konuları da dahil olmak üzere Doğu Avrupa ülkesiyle daha güçlü ilişkiler görmek istediklerini söylediler.

Bununla birlikte, “sürekli yolsuzluk, azalan medya özgürlüğü, yargının siyasallaşması ve hukukun üstünlüğüne yönelik diğer tehditler, ABD-Bulgaristan ikili ilişkilerine ciddi zorluklar getiriyor” ifadelerine yer verdiler. Aynı zamanda, “Nisan parlamento seçimleri yaklaşırken, Bulgaristan hükümetinin bu değerleri koruması zorunludur.” dediler.

Tarih: 05.03.2021

Kaynak: Radio Free Europe

Bulgaristan Parlamentosu Rus Aşısına Hayır Dedi

Bulgaristan Parlamentosu, en büyük muhalefet partisinin hükümetin Rus Sputnik V aşısının teslimatını müzakere etmeye başlaması yönündeki önerisini reddetti.

Bakanlar Konseyi, Avrupa Komisyonu’na zamanında danışmak ve AB üyesi olmayan ülkelerde ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda izin verilen aşıları satın alma olasılığını araştırmak için gerekli tüm adımların atılması görüşünde.

Görüşmeler sırasında milletvekilleri, Bulgaristan’ın ek aşı tedariği sağlamak için hızlı tepki verilmesi gerçeğini de göz önünde bulundurdular ancak hükümet, bunun Avrupa mevzuatına uygun olarak ve Rusya aşısının Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmasından sonra olması gerektiği konusunda kararlı. Ayrıca bir ay içinde Rus aşısının muhtemelen Avrupa düzenleyicisi tarafından onaylanacağı da ortaya çıkmış vaziyette.

Tarih: 05.03.2021

Kaynak: Sofia News Agency

Bulgaristan’da Resmi Seçim Kampanyası Başladı

4 Nisan’da yapılacak 45. Ulusal Meclis seçiminin kampanyası 5 Mart’ta başladı. Seçimler, 14 Ocak ve 19 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle planlandı. Kampanya 2 Nisan gece yarısı sona erecek. Parlamento seçimlerine 22 parti ve 8 koalisyon olmak üzere otuz siyasi oluşum katılacak. 31 çok-yönetimli seçim bölgesinin hepsinde parlamentoda 240 sandalye için yarışacak binlerce aday var.

Seçim Kanunu, seçim kampanyası sırasında anonim kampanya ile ilgili materyallerin yayınlanmasını ve yayımlanmasını yasaklamaktadır. Bu 30 gün içinde eyalet ve belediye kurumlarında seçim öncesi kampanyalara izin verilmiyor.

Vatandaşlar, partiler, parti koalisyonları, inisiyatif komiteleri, adaylar ve savunucular seçim toplantılarında ve ayrıca medya hizmet sağlayıcıları aracılığıyla sözlü ve yazılı olarak ifade ve kampanya yürütme özgürlüğüne sahip. Seçim kampanyası Bulgarca yapılıyor ve seçim toplantıları halka açık. Bu, salgın ve acil durum koşullarında gerçekleştirilen ilk seçim kampanyası olacak.

Olağanüstü Hal Sırasında Alınacak Önlem ve Eylemler Kanunu, kampanyanın getirilen anti-salgın tedbirlere uygun olarak yürütülmesini öngörmekte.

Yurtdışında oy kullanmak için yapılan başvurular ise 63.500 olup, bunların sadece 1.230’u kağıt üzerindedir. En yüksek başvuru sayısı Türkiye’de yaklaşık 15.000, Büyük Britanya’da 12.000, Almanya’da 9.500, İspanya’da 6.000, ABD’de 3.900. 300’ün üzerinde seçmenin bulunduğu sandık merkezlerinde yapılacak seçimlerde, kağıt oy pusulası ile birlikte makinelerle oy vermek mümkün olacak. Sağlık Bakanlığı’nın talimatına göre her oylamadan sonra makinelerin ve oylama kalemlerinin dezenfekte edilmesi gerekiyor.

31 Mart’a kadar, COVID hastaları ve karantinaya alınanların ise mobil bir sandıkla oy vermek için belediye yönetimine başvurmaları gerekiyor.

Tarih: 05.03.2021

Kaynak: Sofia News Agency

Hırvatistan, Rusya’nın Sputnik Aşısına Olan İlgisini Doğruladı

Zagreb’de ki Rus Büyükelçiliği Salı akşamı Facebook ve Twitter hesaplarından yaptığı açıklamada, Hırvatistan’ın AB ve Hırvatistan mevzuatına uygun olarak Rus yapımı Sputnik V koronavirüs aşısını satın alma konusundaki ilgisini teyit ettiğini doğruladı.

Büyükelçilik, Hırvatistan Sağlık Bakanı Vili Beros’un Salı günü Rusya Büyükelçisi Andrei Nesterenko ile yaptığı telefon görüşmesinde, Hırvatistan’ın AB ve Hırvatistan yasalarına uygun olarak Rusya’dan gerekli miktarda Sputnik V aşısını satın almakla ilgilendiğini doğruladı.

Büyükelçiliğe göre, Rusya’nın her iki ülkedeki insanların sağlığı için Hırvat ortaklarla güçlerini birleştirmesi gerekiyor.

Geçen ay Beros, Hırvatistan’ın Sputnik V aşısının satın alınması konusunda Rusya ile iş birliği yapmayı kabul ettiğini, ancak bunun ilk olarak Rusya’nın Nisan ayında gerçekleşmesini beklediği Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmasının daha iyi olacağını söyledi.

Kaynak: Euractiv

Tarih: 03.02.2021

Karadağ’ın Kağıt Üzerinde Korunan Kültürel Mirasları Yıkılıyor

Karadağ’da kentleşme UNESCO’nun, yerel aktivistlerin ve arkeologların uyarılarına rağmen antik surlarla çevrili şehirlere ve diğer koruma altındaki sitelere zarar veriyor. Ocak ayında fırtınalar Ulcinj’in antik surlarının bir kısmının denize çökmesine neden olduğu zaman meydana gelen zarar meselesinde arkeologlar hava durumunu değil, koruma altındaki Eski Kent’teki kontrolsüz otel inşaatının belasını suçladılar.

Karadağ kıyılarının en güney ucunda, Ulcinj Eski Kenti, Adriyatik’teki en eski kentsel mimari komplekslerinden biridir ve neredeyse iki buçuk bin yıl öncesine dayanmaktadır. 1961’de kültürel koruma sağlanan kasaba, eski bir köle pazarı ve korsan kalesi olarak tarihe batmış, doğu ve Akdeniz kent ve mimari kavramlarının kaynaşmasının eşsiz bir örneğini temsil ediyor.

Arkeolog Anton Lulgjuraj, “Yetkililere verdiğimiz uyarılara rağmen, yatırımcılar eski sur duvarından tüm bölgeye zarar verdi” dedi. “Bu duvarlar asırlık,” dedi BIRN’e, “depremler ve savaşlar yaşadılar. Ancak 21. yüzyılda miras koruma kurumlarımız olduğunda yıkılıyorlar.” diye ekledi.

Karadağ hükümeti ve Ulcinj’deki yerel yetkililer duvarları restore etme sözü vermelerine karşın, Lulgjuraj sorunların daha derin olduğunu söyledi. Ve tehlikede olan sadece Ulcinj değil. Bu durum neredeyse tüm eski Yugoslavya’ya tehdit saçıyor.

Kaynak: Balkan Insight
Tarih: 02.03.2021

Karadağ, Suç Bağlantıları İddiası Üzerine Üst Düzey Polisi İşten Çıkardı

Karadağ hükümeti Pazartesi günü, iktidar koalisyonunun organize suç gruplarıyla bağlantılı olduğu iddiası nedeniyle istifa etmesi için kulis yapması ve iktidar koalisyonunun kendisini suç gruplarıyla bağlantılı olmakla suçlaması  üzerine üst düzey polis memuru Zoran Lazoviç’i görevden aldı. Ayrıca Karadağ İçişleri Bakanlığı diğer altı polis müdür yardımcısını işten çıkardı.

İktidar koalisyonundaki bloklardan biri olan URA, eski yönetime yakın polis memurlarının görevden alınmasının yeni hükümetin vaatlerini yerine getirdiğini söyledi. “Güvenlik sektöründe değişimlere devam ediyoruz. URA yaptığı açıklamada, lekesiz profesyonellerin polise önderlik etme zamanı geldi ” dedi.

Geçen yıl Ağustos ayında yapılan parlamento seçimlerinde, üç muhalefet bloğu, 1990’ların başından bu yana Karadağ’ı yöneten Sosyalist Demokrat Parti DPS’yi devirerek, parlamentodaki 81 sandalyenin 41’inin zayıf bir çoğunluğunu kazanmıştı. Bu yeni iktidar koalisyonu tarafından Aralık ayında istifaya davet edildikten sonra Lazoviç, kariyeri boyunca profesyonelce hareket ettiği konusunda ısrar ederek organize suç gruplarıyla ilişkisi olduğu yönündeki suçlamaları reddetmişti. “İşimi profesyonelce yaptım ve kariyerimde leke yok. Takımımın uluslararası ortaklarımız tarafından tanınan iyi sonuçları olduğu için istifa etmeyeceğim” diyen Lazoviç, görevden alındı. Dejan Knezeviç’i organize suç ve yolsuzlukla mücadeleden sorumlu polis departmanının yeni başkanı olarak atadı.

Kaynak: Balkan Insight
Tarih: 02.03.2021

Hukukun Üstünlüğü Reformlarında İlerleme

Avrupa Birliği (AB) Batı Balkanlar ve Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç ile bir araya geldiği görüşmede Karadağ’ın Birliğe giden yolda daha fazla ilerleme kaydetmesi için hukukun üstünlüğü reformlarında daha fazla ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetten duyurulduğu üzere Lajcak, AB’nin en yüksek öncelikli ve ortak öneme sahip bir konu olarak Batı Balkanlar’ın entegrasyonuna kararlı olduğunu belirtti.

Karadağ’ın Batı Balkanlar’daki müzakerelerde lider olduğunu söyleyen Bakan, Karadağ’ın Avrupa entegrasyonunun anahtarının hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü ve yolsuzlukla mücadele olduğunu vurguladı. “AB yolunda daha fazla ilerleme kaydetmek ve katılım müzakerelerinde 23. Fasıl için belirlenen geçici kriterleri karşılamak için, Karadağ’ın yargı reformunun uygulanmasında geride kalmamak için hukukun üstünlüğü reformlarında daha fazla ilerleme kaydetmesi gerekiyor.” dedi. Ayrıca Lajcak, başta yargı ve savcılık olmak üzere sistem kurumlarının işlerinde bağımsız olmaları gerektiğinin çok önemli olduğunu belirtti ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasının gerekliliğine işaret etti.

Kaynak: Mina News
Tarih: 05.03.2021

Netenhayu’dan Kurti’ye mektup: “Kosova’nın Kudüs’te açacağı büyükelçiliği dört gözle bekliyorum.”

İsrail başbakanı Benjamin Netenyahu, geçtiğimiz günlerde seçimleri kazanan Albin Kurti’ye mektup gönderdi. Mektupta, Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açma kararından ve Kosova ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulması için yapılan son anlaşmadan bahsetti.

Seçimleri kazandığı için Kurti’yi tebrik eden Netenyahu, Kudüs’te açılacak büyükelçiliği dört gözle beklediğini ifade etti. Netebyahu mektubunda şunları da yazmıştır: “İki ülke arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan diplomatik ilişkiler anlaşmasından çok memnunum ve umarım aramızdaki işbirliğini bağlarımızı güçlendirmek için kullanabiliriz. Mülkiyet iadesi (property restitution) dahil Yahudilerle ilgili konulardaki tavrınız çok takdir edilmektedir.”

Kaynak: gazetaexpress.com

Tarih: 27.02.2021

Vetevendosje’nin Kosova Parlamentosu’nda 58 koltuk kazandığı onaylandı

Merkezi Seçim Komisyonu, 14 Şubat seçimlerinde Vetevendosje’nin %49,95 ile 438.334 oy alarak kazandığını onayladı. Oylar koltuk sayısın oranlandığında ise meclisteki 120 koltuğun 58 koltuğunu Vetevendosje alacağı anlamına geliyor. Parlamentodaki 61 oy ile sağlanan oy çokluğunu elde edebilmek için sadece 3 koltuğa daha ihtiyaçları olacak.

Kosova Demokrat Partisi %16,9 ile seçimi ikinci sırada bitirirken, üçüncü olarak ise Kosova Demokrat Birliği %12,64 oy almış, Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisi de %7,07 ile seçimi tamamlamıştır. Diğer siyasi oluşumların, Nisma da dahil olmak üzere, %5 bandının altında kalmıştır. Azınlıklar 20 koltuk almış olacak. Sırplar kendilerine ait listenin 10 koltuğunu da doldururken diğer 10 koltuğu ise Boşnaklar, Türkler, Roman, Mısır ve Aşkaliler tarafından tamamlanmıştır.

Kaynak: gazetaexpress.com

Tarih: 04.03.2021

Miroslav Lajcak’ın Kosova Ziyareti

Avrupa Birliği’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu ve Batı Balkanlar’daki Diğer Bölgesel Sorunlar Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Mart ayının ilk haftasında Batı Balkanlar gezisi kapsamında üç günlük Kosova ziyaretinde bulunacak. Ardından 3-4 Mart tarihleri ​​arasında Sırbistan’ı ve son olarak 4-5 Mart tarihleri ​​arasında Karadağ’ı ziyaret edecek. Siyasi liderlere ek olarak Avrupa Birliği temsilcileriyle bir araya gelmeyi de planlıyor. ABD Büyükelçisi Phillip S. Kosnett ve NATO KFOR Komutanı da görüştüğü kişiler arasında. Hedeflerinin ise tüm Kosova ve Sırp vatandaşlarına yarar sağlayan kapsamlı bir çözüm elde etmek olduğunu söyledi. Lajcak Pazartesi günü,  Kendi Kaderini Tayin Hareketi başkanı Albin Kurti ile bir araya geldi. Görüşme sonrası verdiği basın toplantısında Kurti:  “Sırbistan ile diyalog bizim birinci veya ikinci önceliğimiz olamaz, çünkü adaletimiz ve istihdamımız var. AB diyaloğunun hem Kosova ve Sırbistan hem de bölge için önemini inkâr etmiyorum ama en önemlisi bu diyaloğun iyi hazırlanmış olması gerektiğidir.” dedi. AB Özel Temsilcisi ise Twitter platformu üzerinden iyi ve yapıcı bir görüşme yaptıklarını belirten ifadeler kullandı. Salı sabahı görevdeki Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya gelen Lajcak, son seçimlerden ve güncel gelişmelerden bahsettiklerini ve diyalog sonrası adımları tartıştıklarını söyledi. Lajcak sonraki günlerde Belgrad’a giderek orada Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç ve Başbakan Ana Brnabiç ile görüşecek. Belgrad’dan sonra ise Podgorica’ya gidecek.

Kaynak:  Ibna – Aljazeera

Tarih: 01.03.2021 – 02.03.2021

Erdoğan ve Netenyahu’ya Albin Kurti’den Mektup

Vetevendosje Hareketi lideri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya Kosova’da yeni hükümeti kurarken iş birliğini artırma sözü verdiği mektuplar gönderdi. Erdoğan’a gönderdiği mektupta, Kosova’daki Türkler ile Türkiye’deki Arnavutların iki ülke arasındaki dostluk köprüsü olduğunu, Türklerin Kosova’daki rolünü beğendiğini ve hükümette önemli bir rol oynamaya devam edeceklerini belirtti. Netenyahu’ya gönderdiği mektupta ise Kosova ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkileri memnuniyetle karşıladığını, ekonomik, siyasi, kültürel açıdan da işbirliği güçlendirmek amacıyla iyi bir fırsat anlamına geldiğini söyledi. “Ulusumuz tarihsel olarak Yahudi toplumuna saygı duymuştur. Gelecekteki Kosova Başbakanı olarak, ülkemizdeki Yahudi toplumu ve mirası için önemli konuları ele almaktan sevinç duyuyorum.” cümlelerini de sözlerine ekledi. Bilindiği üzere Kosova ve İsrail 1 Şubat tarihinde,  sanal bir törenle diplomatik ilişkilerini resmiyete dökmüştü. Her ne kadar bu durum ülkeler arasında tartışmaya ve tepkilere yol açsa da Kurti, Kosova ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının önemli olduğunu ve kalkınmak için iyi bir sebep olduğunu vurguladı.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 03.03.2021

Osmani Seçmenlerine Teşekkür Etti

Kosova Meclis Başkanı Vjosa Osmani, 14 Şubat seçimlerinde tam 300 bin 788 oy alarak Kosova tarihinde en çok oy alan kişi oldu. Osmani, Facebook sosyal medya hesabından seçmenlerine teşekkür etti ve alınan güven ile  ülkenin gelişmesinin doğru oranda artacağını belirtti. Kazandığı zaferin, vatandaşların yardımı ile gerçekleştiğini söyledi. “Bu yol ne kadar zor ve engelleyici olduysa da, bizi asla yalnız bırakmadınız. Sizler bizim en büyük gücümüz oldunuz, kolay olmayan zamanlarda bize inanarak, coşku ve iyi zamanlarda ileriye doğru itenler oldunuz. İnancınıza duyduğumuz derin şükran duygusunu tarif edebilecek hiçbir kelime yok, bu yüzden listemizdeki seçmenlerin tamamına sonsuz teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 05.03.2021

Freedom House, Kuzey Makedonya’yı “Kısmen Özgür” Bir Ülke Olarak Değerlendiriyor

Freedom House’un “Dünya’da Özgürlük 2021” adlı raporunda Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Macaristan ile birlikte Kuzey Makedonya da “kısmen özgür” bir ülke olarak değerlendirildi. 2021’de 100 madde üzerinden 66 puan alan ülke, Freedom House’un siyasi hakları ve sivil özgürlükleri üç puan daha az olarak işaretlediği geçen yıla kıyasla çok az gelişme kaydetti.

2017’den bugüne kadar olan dönemde Kuzey Makedonya, 9 puanlık bir gelişme kaydetmiş ve Freedom House’un listesinde bir üst sıraya yerleşmişti. Freedom House’un raporunun kısa özetinde, “Kuzey Makedonya yolsuzlukla mücadele etmeye devam ediyor; medya ve sivil toplum aktif fakat gazeteciler ve aktivistler baskı ve gözdağıyla karşı karşıya” ifadeleri yer alıyor. Şeffaflık, ifade özgürlüğü ve yolsuzlukla ilgili alanlarda ise geçen yılki değerlendirme notları bu yıl da aynı kaldı.

Tarih: 03.03.2021

Kaynak: Meta.mk

ABD’den Büyükelçi Seçimine Ret

VMRO yetkilisi Antonio Milososki ve birkaç haber kaynağının da bildirdiğine göre Zaev’in ABD Büyükelçisi adayı üniversite profesörü Ljubomir Frckoski ABD tarafından reddedildi. Eski bir İçişleri ve Dışişleri Bakanı olan Frckoski, Makedonya’nın erken bağımsızlığının en karanlık günlerinden bazılarında, İçişleri Bakanı olarak siyasi muhalifleri kovuşturma gücünü kötüye kullanmaktan ve ilk eşi ile park yeri konusunda tartıştığı bir kadına  karşı şiddete başvurmakla suçlanmıştı.

Makedonya Eski Cumhurbaşkanı Gligovor, Frckoski’yi, Makedon isminden vazgeçmesi için Yunan istihbarat servisleri adına kendisine rüşvet vermeye çalışmakla ve eski Başkan Stojan Andov onu 1995 yılında Gligorov’un suikast girişimine karışmakla suçlamıştı. Yine de Frckoski SDSM’de nüfuz sahibi olmaya devam etmiş ve hatta parti 2009’da onu Başkanlığa aday göstermişti (Gjorge Ivanov’a kaybetti). Milososki’ye göre, ABD Makedonya’yı Frckoski’ye NATO güvenlik izni alamayacağı veya ona gizli bilgiler verilemeyeceği konusunda uyardıktan sonra adaylığını geri çekmesini istediğini belirtmiş.

Tarih: 04.03.2021

Kaynak: Republika.mk

AP’nin Makedonya Raporu

Avrupa Parlamentosu’nun Dışişleri Komitesi, Makedonya ve Arnavutluk’un AB’deki ilerlemesiyle ilgili raporları kabul etti. Parlamento üyesi ve ülke raportörü İlhan Kyuchyuk, Bulgaristan Ulusal Radyosuna (BNR) verdiği demeçte, belgelerin Makedonya raporu üzerinde uzlaşmaya varıldıktan sonra kabul edildiğini söyledi.

Kyuchyuk’a göre, ülke hakkındaki rapor “iyi komşuluk ilişkilerinin müzakere sürecinin önemli bir parçası olduğu, Bulgaristan ile Anlaşmanın tam olarak uygulanması gerektiği ve Makedonya’nın bölgesel iş birliğinde kilit bir rol oynadığı” şeklinde uzlaşmacı bir ifade üzerinde anlaştı.

Avrupa Parlamentosu, Makedonya ve Arnavutluk hakkındaki raporları 25 Mart’ta yapılması planlanan genel kurulda görüşmeye hazırlanmakta.

Tarih: 05.03.2021

Kaynak: Republika.mk

Sırbistan’daki Romanlar ülkenin tüm kurumlarında orantılı temsil talep ediyor

Roman Vatandaş Dernekleri Daimi Konferansı – Sırbistan’daki Roman Ligi, Romanların ülke nüfusu içindeki yüzdelerine göre eyalet ve yerel idarelerde yüzde 2,4 temsil edilmesini garanti eden bir yasa için bir girişim başlattı.

Roman Birliği başkanı Osman Baliç, Sırbistan’ın İnsan ve Azınlık Hakları Bakanlığı temsilcilerine Nis şehrinde yapılan bir toplantıda yaptığı açıklamada, Romanların ulusal azınlıkların devlet ve yerel idarelerdeki mevcut temsil düzeyinden memnun olmadığını dile getirdi.

Baliç, “Anayasaya göre, eşit toplumuz. Ancak maalesef, 30 yıllık demokrasiden sonra, devlet ve kamu sektörlerinin yanı sıra özel sektördeki ulusal azınlıkların varlığı önemsizdir… Bugünlerde, birinin iyi niyetini veya hayırseverliğini beklemeye gerek yok, anayasa ve yasalara saygı duyulmasını beklemeye gerek yok” dedi.

İnsan ve Azınlık Hakları ve Sosyal Diyalog Bakanı Gordana Comic, Bakanlığının yasa uyarınca kamu idaresinde istihdam edilmesi gereken azınlık üyelerinin sayısı ve nüfus içindeki gerçek sayıları hakkında karşılaştırılabilir bir veriye sahip olmadığını söyledi. Sırbistan’ın birçok Avrupa Birliği ülkesinden daha iyi yasalara sahip olduğunu, ancak sorunun uygulanmamasından kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: N1

Tarih: 02.03.2021

Sırbistan Eğitim Bakanı, ABD Büyükelçisi ile işbirliği protokolü imzaladı

Sırbistan Eğitim Bakanı Branko Ruziç Çarşamba günü ABD Büyükelçisi Anthony Godfrey ile bilim ve teknoloji alanında işbirliği konulu bir protokol imzalayarak her iki ülkedeki bilim insanlarının ortak projelere devam etmesine izin verdi.

Eğitim Bakanlığı yaptığı basın açıklamasında, protokolün Sırp bilim adamı Mihajlo Pupin’in memleketi Idvor’da imzalandığını belirterek, Pupin’in Columbia Üniversitesi’nde profesör ve Sırbistan’ın ABD’deki fahri konsolos, 3 Mart 1915’te kurulan ABD Ulusal Havacılık Danışma Komitesi’nin de (NASA’nın öncüsü) bir üyesi olduğunu hatırlattı.

ABD Büyükelçisi Godfrey, ABD ile Sırbistan arasında bilim ve teknolojide kesintisiz işbirliği zincirinin bir asırdan fazla bir süre önce Pupin’in çalışmaları üzerinde Belgradlı bir kadının Mars’a giden son görevde çalıştığı NASA’ya kadar devam ettiğini söyledi.

Kaynak: N1

Tarih: 03.02.21

Belgrad Havalimanı iki farklı kategoride hizmet kalitesi ödüllerini kazandı

Belgrad’ın Nikola Tesla Havalimanı Salı günü yaptığı açıklamada, iki farklı kategoride Avrupa’nın en iyi havalimanı olarak hizmet kalitesi ödülleri kazandığını söyledi.

VINCI Havalimanları tarafından işletilen Belgrad Nikola Tesla Havalimanı, 2020 Havalimanı Hizmet Kalitesi (ASQ) Ödül programında Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından, “Boyuta Göre En İyi Havalimanı ve Bölge (yılda 5 ila 15 milyon yolcu) ve Bölgeye göre (Avrupa) En iyi hijyen önlemleri ” olmak üzere iki farklı kategoride Avrupa’nın en iyi havalimanı olarak kabul edildi.

Kaynak: N1

Tarih: 02.03.2021

Yunan Hükümeti Sözcüsü İstifa Etti

Yunan Hükümeti sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Hristos Tarantilis, Pazar günü “ailevi nedenlerden” istifa etti.

Tarantilis mektubunda Başbakan’a teşekkür etti ve Yeni Demokrasi meclis grubunun üyesi olarak ülkeyi değiştirecek büyük reform çabalarının ilk saflarında yer almaya devam edeceğine dair güvence verdi.

İstifa duyurusunun ardından ana muhalefet Syriza bir açıklama yaptı: “Tüm sanatçıların, kültürle bağlantılı insanların ve Yunan toplumunun büyük çoğunluğunun ona karşı ayaklandığı bir anda görevine yapışan (Kültür Bakanı Lina) Mendoni yerine, Pedofili ile suçlanan Dimitris Lignadis’e verilen kapaktan öfkelenen hükümet sözcüsü istifa ediyor. Bay Mitsotakis ve Bayan Mendoni’de eksik olan hassasiyeti gösterdiyse (o da seçtiyse) tebrikler. Ancak mesele hükümetin iç entrikaları ve kimin Lignadis’i örtmekle yükümlü olduğu meselesiyse, (istifa) kimseyi ilgilendirmez ” diye ekledi .

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 1.03.2021 

Yunanistan, Suudi Arabistan’a Füze ve İnsansız Hava Aracı Saldırılarını Kınadı

Yunanistan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın başkentine ve diğer şehirlerine yönelik son yeni saldırıları “kesin olarak kınadığını”, uluslararası hukuk kurallarını “doğrudan ihlal ettiğini” ve bölgedeki güvenliği etkilediğini söyledi.Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bir basın açıklamasında, “Bu tür eylemlerin, Yunanistan’ın kayıtsız şartsız desteklediği Yemen halkının yararına, kapsamlı bir siyasi çözüm için uluslararası çabaları önemli ölçüde baltaladığını bir kez daha vurguluyoruz.” dedi. Suudi Arabistan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, başkentine ve güneydeki bir eyaleti hedef alan bomba yüklü insansız hava araçlarına yönelik bir füze saldırısını önlediğini söyledi.

Kaynak : Ekathimerini

Tarih : 1.03.2021

Savunma Anlaşması  Yunan-ABD İlişkilerini Yeni bir Temele Oturtuyor

Atina, ABD ile savunma işbirliğini geliştirerek Doğu Akdeniz ve Balkanlar’da daha büyük bir rol üstlendiğini iddia ediyor.Yunanistan ve ABD, Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (MDCA) yenilenmesi için ileri görüşmelerde bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda Atina, MDCA’nın beş yıllık yenilenmesini Yunanistan’ın Mısır, İsrail ve Ürdün İle ilgili programlara benzer Yabancı Askeri Finansman (FMF) programlarına dahil etmesiyle birleştirmeye çalıştı, ancak bu çabanın sonuç vermesi olası görünmüyor. Görüşmelerin odak noktası, MDCA’nın süresi ve yeni kampların veya askeri üslerin kullanılmasıyla ilgili. Şimdiye kadar, Souda, Stefanovi Keio, Larissa, Alexandroupolis dışında toplam 23 yer masaya yatırıldı.Savunma anlaşmasının genişletilmesi, Yunanistan’ın yeni fırkateynler edinme planına da bağlı olabilir.

Kaynak : Ekathimerini

Tarih : 1.03.2021

Yunan Parlamentosu ,  Kamu Alımlarına İlişkin Kanun Tasarısı İlke Olarak Oylandı

Yasa tasarısının kamu alımlarına ilişkin hükümlerinin TBMM Üretim ve Ticaret komisyonları ile Milli Savunma ve Dışişleri komisyonlarında ilk okunma süreci tamamlandı. ND yasa tasarısının ilkesinden yanaydı. SYRIZA, Değişim Hareketi ve Helenik Çözüm çekincelerini dile getirdi. KKE ve MERA25 aleyhte oy kullandı.Yunanistan Merkez Odalar Birliği’nden Konstantinos Michalos, “Kalkınma ve Yatırım Bakanlığı’nın kamu alımlarına ilişkin yasayı modernize etme ve hedeflerini daha net, şeffaf ve verimli bir şekilde hızlandırmak için daha işlevsel ve esnek hale getirme çabasını” memnuniyetle karşıladı.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 01.03.2021 

Dendias: Suriye ve Libya ile İlişkilerimizi “Son Derece Önemli” Görüyoruz

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan’ın Suriye ve Libya ile ilişkilerini “son derece önemli” gördüğünü söyledi.Yunan Uluslararası Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Derneği Konferansı’nda Dendias şunları söyledi:“Suriye ve Libya gibi bölgesel zorlukların ele alınmasında birleşmiş ülkelerle ilişkilerimizi ve aynı zamanda Türkiye’nin bölgeye güçlü müdahalesini son derece önemli görüyoruz.” Geçen yıl, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı nihayet Yunanistan ile Suriye arasındaki ilişkilerin yeniden kurulacağını duyurdu ve Suriye ve Rusya’nın eski büyükelçisi Tasia Athanassiou’yu Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye Özel Temsilcisi olarak atadı.Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Suriye’nin uluslararası yönleri ve ilgili insani yardım eylemlerinin yanı sıra Suriye’nin yeniden inşası için devam eden çabalar ışığında eylemlerin koordinasyonu” için temasların yapılacağını söyledi.

Kaynak : Greek City Times

Tarih :  02.03.2021

Yunan Firkateyni Hydra, Umman Denizi’ndeki Avrupa Misyonunda

Birleşik Arap Emirlikleri’nden dönüş yolculuğunda, Yunan Donanması fırkateyni Hydra, Hürmüz Düzünde daha geniş Avrupa Önderliğinde Denizcilik Durum Farkındalığının bir parçası olan Umman Denizi’ndeki EMASOH / Agénor Operasyonuna katıldı. Hydra, Fransız fırkateyni FS Guepratte ile koordinasyon halinde, bir destek kapasitesinde faaliyet gösterdi. Hydra, bu operasyona katılan ilk Yunan Donanması gemisidir, ancak Yunanistan, geçen yılki yinelemede, operasyonun BAE’de bulunan personelindeki bir subay tarafından temsil edildi. Operasyon, Agénor katılan birimlerin operasyonel hazırlığını ve askeri yeteneklerini güçlendirmeye çalışırken ileri manevra ve telekomünikasyon tatbikatlarını içeriyordu.

Kaynak: Ekathimerini

Tarih  : 02.03.2021

Yunanistan Başbakanı, Covid-19 Mücadelesinde Ulusal Sağlık Sistemini Güçlendirme Sözü Verdi

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Attika ve ülkenin geri kalanındaki epidemiyolojik durumla ilgili bir toplantıda ulusal sağlık sistemini Covid-19 ile mücadele için güçlendireceğine söz verdi.Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ülke genelinde entübasyon sayısının arttığı bir dönemde, ülkenin Covid-19 ile mücadelesinde mevcut durum hakkında Başbakan’a tavsiyelerde bulundu.

Yunanistan’daki sağlık yetkilileri, Covid-19 ile entübe edilen hasta sayısı Pazar gününe göre 15 daha fazla, Pazartesi günü 406’ya ulaştıktan sonra, ülkenin hastanelerinin yarattığı baskıdan özellikle endişe duymaya başladı.Ocak ayının başından bu yana ilk kez, ülkedeki entübasyonların 400’ü aşması, vakalar artmaya devam ettikçe ve daha fazla hasta yoğun ve invaziv tedaviye ihtiyaç duydukça Yunan hastaneleri üzerindeki baskının arttığını gösteriyor.Yine de Yunan rakamları, Akdeniz ülkesindeki mevcut epidemiyolojik durumun, diğer ülkelere kıyasla çok daha az sayıda YBÜ olduğu düşünüldüğünde endişe verici bir tablo çiziyor. Salı günkü toplantıda ülkenin tüm bölgelerine ait epidemiyolojik veriler sunuldu ve mutasyonların virüsün bulaşmasına etkisi tartışıldı.Ulusal Sağlık Sistemi, Covid-19’a karşı daha da güçlendirilecek.

Kaynak : Greek Reporter

Tarih : 02.03.2021

Covid-19 Sırasında Yunanistan’da İşgücü Piyasasındaki Gelişmeler

Yunan istatistik kurumu ELSTAT her ay, yerel işgücü piyasasındaki gelişmeler hakkında “İşgücü Anketi” adı verilen yararlı bir rapor yayınlıyor. 11 Şubat 2021 tarihli sayı, Kasım 2020’ye kadar istihdam, işsizlik ve WAP’deki kaç kişinin (çalışma çağındaki nüfus, 15-74 yaş) aktif olmadığını gösteren verileri sunuyor. Bu aylık raporlar, ELSTAT’tan da (excel formatında) temin edilebilen, kendilerine eklenmiş uzun zaman serilerine sahiptir . GSYİH büyümesinin yanı sıra tüketici fiyat endeksi verileriyle birlikte, işgücü piyasalarındaki gelişmeler tüm aileleri doğrudan etkilemektedir. Yüksek işsizlik, hem etkilenen vatandaş hem de bir bütün olarak toplum için bir kayıptır. İşsiz insanlar ailelerine bakmak için mali kaynakları azalttı. Aynı şekilde, becerileri kullanılmamaktadır ve işsizlik uzun sürerse (12 aydan fazla) değer kaybedebilir. İşsizlik en açık şekilde insanları psikolojik olarak etkiler. Kısacası, işgücü piyasasındaki gelişmelere dikkat etmek ve işsizliği olabildiğince düşük tutmak için sağlam politikalar kullanmak için iyi nedenler var.

Kaynak : Macropolis

Tarih : 03.03.2021

Yunanistan’daki Suriyeli Göçmenler  Norveç Tarafından Kabul Edildi

Norveç Büyükelçiliği Perşembe günü yaptığı açıklamada, savunmasız grupları korumak ve Yunanistan’ı desteklemek amacıyla 35 sığınmacının Çarşamba günü Atina’dan Oslo’ya gittiğini doğruladı. 35 kişi, gönüllü yeniden yerleştirme sürecinin bir parçası olarak sığınma başvurusunda bulunan Suriyeli yedi aileden oluşuyor.Norveç, geçtiğimiz Eylül ayında Midilli adasındaki Moria kampında çıkan yangının ardından 50 sığınmacıyı – tıbbi durumlardan veya diğer güvenlik açıklarından muzdarip küçük çocukları olan ailelerden oluşuyor.Büyükelçilik, Doğu Ege adalarında ve bir bütün olarak Yunanistan’daki sığınma durumunun Avrupa dayanışmasını ve yükün daha adil bir şekilde dağıtılmasını gerektirdiğini kaydetti.

Kaynak : Ekathimerini

Tarih : 04.03.2021

Başbakan Mitsotakis, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas ile Bir Araya Geldi

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Yaşam Biçimini Geliştirme Komiseri Margaritis Schinas ile Cuma günü Maximos Konağı’nda yapılan toplantıya vatandaşların aşılanması, aşı belgesi ve yeni Göç ve İltica Paktı hakim oldu.

“Dün, bir milyon dozluk engelin üstesinden geldik. Yunanistan, birçok Avrupa ülkesinden nispeten daha hızlı hareket ediyor. Ama bir kez daha vurgulamak istediğim, sürecin organizasyonu, dijital karakteri ve birçok vatandaşın çok memnun olduğu gerçeğidir çünkü onlar kendileriyle devlet arasında bir güven ilişkisi kurulduğunu görün. Çok zor bir görev.” dedi. Mitsotakis, “Şimdi, tabii ki, normalliğimize dönmemizi sağlayacak bir dokunulmazlık duvarı inşa edebilmek için süreci nasıl hızlandıracağımızdır.” Diye vurguladı ve ekledi: “Komisyona ve komisyona teşekkür etmek istiyorum. Avrupa Birliği içinde serbest dolaşımı kolaylaştırmak için bir araç olarak aşı belgesi fikrini benimsediği için başkan … Bu konuyu ilk gündeme getirdiğimizde, eninde sonunda böyle bir çözüme varacağımıza emindik ve ben Komisyonun bu girişimi açıkça desteklemesinden çok memnunum. “

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Schinas,  başbakana hitaben yaptığı konuşmada, “Sertifikaya olan kişisel ilginizi de not ediyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. 17 Mart’ta hareketliliğe dönüş yolunda ilk adım olacak bir teklif sunacağız. Avrupalıların geçen yılki büyük fedakarlıklarını tehlikeye atacak herhangi bir şekilde. Tartışmaktan mutluluk duyacağımız tüm bu tür girişimler üzerinde çalışıyoruz.”

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 05.03.2021

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’ten Kosova Güvenlik Gücü Hakkında Önemli Açıklamalar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun, orduya dönüşen  Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK)   ancak  hakiki  görevi içerisinde gelişimini desteklediğini açıkladı.

“Aralık 2017’den beri, FSK içindeki dönüşüm süreci yanlış zamanda gerçekleşti ve kararlar NATO’nun verdiği tavsiyelere aykırı olarak alındı. NATO, Kosova Güvenlik Gücü’nün asıl görevi olan sivil savunma gücünün gelişimini desteklemeye devam edecek” şeklinde konuşan Stoltenberg, “Görev değişikliğiyle birlikte, Kuzey Atlantik Konseyi, NATO’nun Kosova Güvenlik Gücü ile olan ilişkisinin seviyesini gözden geçiriyor. Bu konu ile ilgili müttefikler arasında tartışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Batı Balkanlar bölgesinin istikrarının anahtarı olarak nitelendirdiği Brüksel’de Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecine de değindi.

Belgrad ve Priştine’nin uzlaşı ve diyalog sürecinde, iki aktör arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yönündeki çabalarının sürdürülmesi çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, diyalogun, bölgenin huzuru ve güvenliği için önemli bir mesele olmaya devam ettiğini de belirtti.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:05.03.2021

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt: Yunanistan’a, Hazır Olduğunda F-35 Satmaya Hazırız

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, ABD’nin Yunanistan’a F-35 tipi modern savaş uçakları satmaya hazır olduğunu söyledi.

Pyatt, Atina’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin, Yunanistan’ın bu konuda yatırım yapmaya karar vermesi durumunda F-35 savaş uçakları satma konusunda iş birliği yapmak için sabırsızlandığını ifade etti.

Pyatt, “Yunanistan’a, hazır olduğunda F-35 satmak için hazırız.” dedi.

Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarını hava kuvvetlerine katabilmesi için gerekli altyapıya ihtiyaç bulunduğunu ve bu nedenle uzun yıllar alacak bir süreç gerektirdiğini belirten Pyatt, bunun öncesinde Yunan hava kuvvetlerindeki 84 adet F-16 savaş uçağının Amerikan Lockheed şirketi tarafından Viper’e dönüştürülmesinin bu sürece yardımcı olacağını ifade etti.

Pyatt, ABD’nin Yunan donanması için önerdiği firkateynlerin Atina tarafından satın alınmasının da Yunanistan ve ABD arasındaki stratejik ilişkilerin derinleşmesine katkı sağlayacağını dile getirerek “Biz sadece metal satmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelere değinen Pyatt, Washington’ın bu görüşmeleri desteklediğini belirterek “ABD istikşafi görüşmelerin yörüngede kalmasını arzu ediyor. Şimdi top Ankara’nın sahasında.” diye konuştu.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:04.03.2021

UEFA, Ibrahimovic’e Yönelik Irkçı Söylemler Nedeniyle Sırbistan Ekibi Kızılyıldız’ı Yargılayacak

UEFA, Milan’ın İsveçli futbolcusu Zlatan Ibrahimovic’e yönelik ırkçı söylemler sebebiyle Sırbistan ekibi Kızılyıldız’ın yargılanacağını duyurdu.

UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulundan yapılan açıklamaya göre, Kızılyıldız ile Milan arasında 18 Şubat’ta oynanan Avrupa Ligi son 32 turu maçındaki ırkçı tezahüratlara ilişkin başlatılan soruşturma tamamlandı.

Ev sahibi ekip Kızılyıldız’ın, UEFA Disiplin Yönetmeliği’nin futbolda ırkçılık ve ayrımcılık suçunu içeren 14. maddesiyle, müsabakalarda düzen ve güvenlik hakkındaki 16. maddesinden yargılanmasına karar verildi. Kızılyıldız’ın ayrıca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulamaya konulan Futbola Dönüş Protokolü’nü ihlalden de yargılanacağı belirtildi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki Rajko Mitic Stadı’nda oynanan maçta, locada oturan bazı Sırp taraftarlar Bosna Hersek asıllı Ibrahimovic’e küfür ve hakaret etmişti. Bölge medyasında paylaşılan bir görüntüde, Ibrahimovic’e yedeklerle birlikte tribünde oturduğu sırada arkasından bazı taraftarların, Boşnakları aşağılamak için ırkçı ifadeler kullandıkları duyulmuştu.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:04.03.2021

AB ülkeleri Sırbistan-Kosova Diyaloğunun Sürmesini İstiyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Sırbistan-Kosova Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, AB ülkelerinin, iki ülke arasındaki diyaloğun yapıcı bir şekilde sürmesinden yana olduğunu söyledi. Lajcak, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Lajcak, Sırbistan’dan önce 1 Mart’ta Kosova’nın başkenti Priştine’yi ziyaret ettiğini hatırlattı. Sırbistan’ın Avrupa entegrasyon sürecinde büyük ilerleme kaydettiğinin altını çizen Lajcak, diyaloğun, sürecin devamında da kilit öneme sahip olduğunu belirtti.

AB ülkelerinin, hem Sırbistan hem Kosova’nın üzerine düşen görevleri yerine getirmesini beklediğini söyleyen Lajcak, “Priştine’de de Belgrad’da da aynı mesajı verdim. AB ülkeleri diyaloğun yapıcı bir şekilde sürmesini istiyor. Tarafların da hazır oldukları ölçüde bu süreci başarılı bir şekilde sonlandırmaya hazırız.” diye konuştu.

Kosova tarafının diyaloğun öneminin farkına varmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Lajcak, ABD ile yakın bir iş birliği kuracaklarını belirterek, “AB ve ABD’nin Batı Balkan ülkeleri konusunda ortak bir gayesi var, o da bu ülkelerin AB’ye dahil olması.” ifadesini kullandı.

Sırp lider Vucic de Lajcak ile zengin içerikli bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktararak, “Sırbistan, Kosova ile diyaloğun sürdürülmesinden yana. Brüksel’e davet edildiğimiz an diyaloğu devam ettirmeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu. Lajcak’ın uzlaşma politikasıyla çözüm üretme çabasını desteklediğini vurgulayan Vucic, böyle bir çözümün her iki tarafın da kısmi memnuniyeti anlamına geleceğini söyledi. Aceleyle üretilmiş çözümlerin felaketlere neden olabileceğine işaret eden Vucic, daha önce üzerinde anlaşma sağlanan hükümlerin yerine getirilmesi konusunda ısrarcı olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:04.03.2021

Bosnalı Eski Savaşçılar Sırp Sivilleri Öldürmekten Beraat Etti

Bosna mahkemesi Edhem Godinjak, Medaris Sariç ve Mirko Bunoza’yı savaş sırasında Saraybosna yakınlarındaki Trnovo’da tutuklu Bosnalı Sırp sivil ve askerlere yönelik cinayetler ve insanlık dışı muameleden beraat ettirdi.

Altı yıllık bir duruşma sonrasında, Bosna devlet mahkemesi Perşembe günü eski savaşçılar Edhem Godinjak, Medaris Sariç ve Mirko Bunoza’yı sivillere ve savaş esirlerine karşı savaş suçlarından suçlu bulmadı.

Karar, Godinjak, Sariç ve Bunoza’nın “Trnovo belediyesinde bulunan köylerde Sırp sivillere yönelik çok sayıda cinayet, yasadışı tutuklama ve bölgede kurulan gözaltı tesislerinde hapsedilme amacını taşıyan ortak bir suç girişimine” karışmaktan beraat ettiğini söyledi.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih:04.03.2021

Türkiye ile Bosna Hersek Arasında Askeri Mali İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bosna Hersek Savunma Bakanı Sıfet Podzic ile bir araya geldi. Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Bakan Hulusi Akar, Bosna Hersek Savunma Bakanı Sıfet Podzic ile görüştü.

Bosna Hersek Savunma Bakanı Podzic’i Milli Savunma Bakanlığında törenle karşılayan Akar, baş başa görüştü, görüşmenin ardından iki bakan heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmelerde, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayiinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Akar tarafından, Bosna Hersek’in Bağımsızlık Günü kutlandı, iki ülke arasındaki ortak geçmiş ile dayanışma ve güven ilişkisine vurgu yapıldı, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki askeri eğitim ve iş birliğinin daha da artırılmasına yönelik çalışmalara verilen önem ifade edildi.

Görüşmelerin sonunda, Milli Savunma Bakanı Akar ve Bosna Hersek Savunma Bakanı Podzic tarafından Türkiye ve Bosna Hersek arasında Askeri Mali İşbirliği Anlaşması ve Nakdi Yardım Uygulama Protokolü imzalandı.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:03.03.2021

Bulgaristan ile Suudi Arabistan Arasında Hava Hizmetlerine İlişkin Anlaşma İmzalandı

Bulgaristan’ın Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan hükümeti ile Suudi Arabistan Krallığı hükümeti arasında hava hizmetlerine ilişkin anlaşma ve mutabakat muhtırası imzalandı. Belgeler, Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Rosen Jelyazkov ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Saleh al-Jasser tarafından imzalandı.

Bulgaristan Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasında mevcut bir hava taşımacılığı anlaşması bulunmamaktadır. Bu, yolcu, kargo ve postanın hava yoluyla doğrudan taşınmasını sınırlamaktadır. Mutabakat, ikili ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, turizmin canlandırılması ve Bulgaristan’ın Ortadoğu bölgesi ile bağlantısının iyileştirilmesi için koşullar yaratmaktadır.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:03.03.2021

Kurti, Netanyahu’nun İsrail’i Ziyaret Davetini Kabul Etti

Vetvendosje Hareketi (LVV) lideri Albin Kurti, birkaç gün önce 14 Şubat seçimlerinde kazandığı zaferden ötürü kendisini tebrik eden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya mektup yazdı.

Mektupta Kurti, Netanyahu’nun İsrail’i ziyaret etme daveti hakkında da yazdı. Kurti, mektupta, iki halk arasındaki ilişkilerin, iki ülke arasında diplomatik ilişkilere dönüşmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti. İsrail Başbakanına gönderilen mektupta “Bunu siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğimizi kurmak ve güçlendirmek için bir fırsat olarak görüyorum” değerlendirmesine yer verildi.

Kosovalıların tarihsel olarak Yahudi cemaatine saygılı olduğu kaydedilen mektupta, “Kosova’nın müstakbel Başbakanı olarak, Yahudi cemaati ve ülkemizdeki mirasının ilgili konularını ele almaktan memnuniyet duyacağım.” ifadesi kullanıldı. İsrail’i ziyaret etmesi daveti için Netanyahu’ya teşekkür eden Kurti, bu ziyareti gerçekleştireceğine dair söz verdi, ancak tarihini belirtmedi.

Mektupta, Kosova’nın Kudüs’te Büyükelçilik açması konusundan söz edilmedi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:03.03.2021

AB, Yunanistan’ın Sığınmacıları Geri Yollamasının Ardından ‘Temel Haklara Saygı’ Çağrısı Yaptı

AB Komisyonunun geri itme ve kötü davranma iddialarını çok ciddiye aldığını vurgulayan sözcü, “Temel hakların korunması dahil ilgili yükümlülüklere saygı gösterilmesinin sağlanması ulusal yönetimler ve yargı makamlarının sorumluluğundadır.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Yunanistan’ın geçen hafta çok sayıda sığınmacıyı Türkiye’ye geri itmesinin ardından, bu gibi olaylarda AB ülkelerinin Avrupa değerleri doğrultusunda hareket etmesi ve temel haklara saygı göstermesi gerektiğini bildirdi.

AB Komisyonu’nun geri itme ve kötü davranma iddialarını çok ciddiye aldığını vurgulayan sözcü, “Temel hakların korunması dahil ilgili yükümlülüklere saygı gösterilmesinin sağlanması ulusal yönetimler ve yargı makamlarının sorumluluğundadır.” dedi.

Sözcü, AB Komisyonunun üye ülkelerin kolluk kuvvetlerince yürütülen kötü yönetimi soruşturma yetkisi bulunmadığını hatırlatarak “Diğer olaylarda olduğu gibi bu olayda da ulusal makamların gerçeklerin ortaya çıkarılması ve kanuna aykırı uygulamaların takip edilmesi için soruşturma yapmasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 02.03.2021

BM: Yunanistan’ın Sığınmacıları Geri Yollaması Uluslararası Hukukun Açık İhlali Anlamına Geliyor

BM, Yunanistan’ın geçen hafta çok sayıda sığınmacıyı Türkiye’ye geri itmesinin; 1951 Mülteci Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AB hukukunun “açıkça” ihlali anlamına geldiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Boris Cheshirkov, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Yunanistan’ın onlarca sığınmacıyı, değerli eşyalarını ve paralarını aldıktan sonra Türkiye’ye geri itmesine ilişkin soruları yanıtladı.

Cheshirkov, “Yunanistan’ın hem kara hem de deniz sınırlarından sığınmacıları geri itmesi durumu, geçen yıl boyunca yakından takip ettiğimiz bir durum.” dedi.

2020 öncesi yıllarda da Yunanistan’a hem denizden hem de karadan ulaşmaya çalışan ve ardından sığınmacıların geri itildiğine dair haberlere ilişkin sürekli endişelerini dile getirdiklerini belirten Cheshirkov, bölgedeki durumu yakından takip ettiklerini ifade etti.

18 Şubat 2021’de yine Yunan güvenlik güçleri tarafından Midilli Adası’ndaki mülteci kampından Kovid-19 testi gerekçesiyle çıkarılan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 13 kişilik Afgan sığınmacı grubun darp edilip, değerli eşyaları ve paraları alındıktan sonra geri itilmesine ilişkin Cheshirkov, aralarında çocukların da olduğu grubun 17 Şubat’ta Midilli Adası’nın kuzey kıyılarına ulaştığına dair bilgi edindiklerini belirtti.

Cheshirkov, “Açıkçası, 1951 Mülteci Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AB hukuku, devletlerin insanların sığınma talep etme hakkını korumasını, geri itilmelerden korunmalarını ve normal sığınma sürecinden geçmeden geri gönderilmemeleri gerektiğini emretmektedir.” diye konuştu.

Kaynak: Time Balkan

Tarih:02.03.2021

Lajčák Karadağ’ın Avrupa Sürecinde Lider Olduğunu Söyledi

Batı Balkanlar ziyaretine başlayan Avrupa Birliği’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu ve diğer Batı Balkan bölgesel meselelerinden sorumlu Özel Temsilcisi Miroslav Lajčák, Perşembe günü Podgorica’da yaptığı açıklamada Karadağ’ın Avrupa yolunda en çok ilerleme kaydeden ülke olduğunu ifade etti.

Lajčák, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, “Avrupa Komisyonu, mevcut görev süresinin sonuna kadar müzakereleri sona erdirebileceğini ve bunun için en iyi aday Karadağ olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Lajčák, Priştine ve Belgrad’ın da program dahilinde olduğu ziyaretine devam ediyor.

Kaynak: N1

Tarih: 04.03.2021

Vučić, Lajčák ile görüştü

AB’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu ve Batı Balkanlar’daki diğer bölgesel konulardan sorumlu Özel Temsilcisi Miroslav Lajčák Çarşamba günü Belgrad’da Aleksandar Vučić ile bir görüşme yaptı.

Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Miroslav Lajčák ile görüşmenin ardından Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın Priştine ile diyaloğa kararlı olduğunu ve devamına hazır olduğunu, ültimatom ve dayatılan kararlar olmadan çözüme ulaşma çabalarını desteklediğini söyledi.

Sırbistan’ın uzlaşma politikası yoluyla çözüme ulaşma faaliyetlerini, çabalarını ve niyetlerini desteklediğine dikkat çeken Vučić “Uzlaşma ve anlaşmanın – her şey için her şey değil, herkes için yeterli olduğuna inanıyoruz. Sorumlu, ciddi ve meşgul olmak bizim yükümlülüğümüzdür” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Vučić ayrıca, Sırbistan’ın Brüksel’den imzalanan ve kabul edilen anlaşmaların tam olarak uygulanmasında ısrar edeceğini belirterek, Sırbistan’ın tüm yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğine dikkat çekti. Miroslav Lajčák’a bağlılığından ötürü teşekkür ederek, Sırbistan’da her zaman memnuniyetle karşılandığını da sözlerine ekledi.

Lajčák, AB üye ülkelerinin, Belgrad ile Priştine arasında ilişkilerin kapsamlı bir şekilde normalleşmesi ve tüm açık konuların yapıcı bir şekilde ve iyi niyetle devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 04.03.2021

Büyükelçi, Fransa’nın Batı Balkanlar’ı Desteklemeye Kararlı Olduğunu Söyledi

Sırbistan’ın Fransa Büyükelçisi Jean Louis Falconi Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa Birliği üyeliği yolunda Batı Balkanları desteklemeye kararlı olduğunu söyledi.

Fransa ve Belgrad Güvenlik Politikası Merkezi tarafından düzenlenen Batı Balkanlar’ın Avrupa entegrasyonu konulu çevrimiçi konferansta yaptığı açıklamada, Birliğe katılmak isteyen bir ülkeye ne yapması gerektiğinin söylendiğini ifade etti. Sırbistan ve Karadağ gibi aday ülkelerin genişleme için yeni metodolojiye nasıl adapte olacaklarının anlatılmasını beklediklerini, ancak Brüksel’den henüz bir haber gelmediğini söyledi.

Falconi, ilerleme arzusu varsa ilerleme sağlanacağını, ancak bunun bölgeye bağlı olduğunu belirtti.

Kaynak: N1

Tarih: 05.03.2021

AP Komisyonu Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın İlerleme Raporlarını Onayladı

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi’nin Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un AB yolunda ilerlemesiyle ilgili raporları onayladığı açıklandı.

Avrupa Parlamentosu üyesi İlhan Kyuchyuk Bulgaristan Ulusal Radyosuna (BNR) yaptığı açıklamada, dün öğleden sonra Kuzey Makedonya raporunda uzlaşmaya varılmasının ardından belgelerin onaylandığını vurguladı.

Kyuchyuk’a göre, uzlaşmanın ardından ülkelerin raporu üzerinde “iyi komşuluk ilişkilerinin müzakere sürecinin önemli bir parçası olduğu, Bulgaristan ile Anlaşmanın tam olarak uygulanması gerektiği ve bölgesel işbirliğinde kilit rol oynadığı” şeklinde bir anlaşma yapıldı.

Parlamento üyesi Isabel Santos’un Arnavutluk hakkında hazırladığı rapor, ilke olarak Avrupa Parlamentosunun ATA Ajansı tarafından “Arnavutluk ile İlk Hükümetler arası Konferans’ı zaman kaybetmeden yapmaya” çağrılmasıyla onaylandı.

Arnavutluk Sosyalist Parti (SP) meclis grubu başkanı Taulant Balla, Avrupa Parlamentosu’nun Arnavutluk raportörü Isabel Santos’a Avrupa Parlamentosu’nun Arnavutluk ile İlk Hükümetler arası Konferansın Dış Politika Komitesi tarafından ilke olarak onayladığı için teşekkür etti.

Avrupa Parlamentosu, 25 Mart’ta yapılması planlanan genel kurulda Kuzey Makedonya ve Arnavutluk hakkındaki raporlara karar verecek.

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 05.03.2021

Sırbistan Dışişleri Bakanı: Ülkemiz Avrupa’ya aittir

Avrupa Birliği’ne katılım, Sırbistan için önemli bir dış politika önceliği olmaya devam ediyor. Bu, Sırp baş Diplomatı Nikola Selakoviç tarafından 3 Mart’ta Almanya ziyaretinin arifesinde ifade edildi.

Sırbistan Dışişleri Bakanına göre, ülkenin son yıllarda gerçekleştirmekte olduğu bütün reformlar AB’ye katılmayı hedefliyor.

“Biz Avrupa kültür alanına aitiz. Batı Balkanlar’da yeni üyelerin kabulü için Avrupa Komisyonu’nun yeni metodolojisini benimseyen ilk devletiz ”, H1 TV kanalı Selakovich’in Alman Südeutsche Zeitung gazetesine verdiği röportajdan sözlerini aktarıyor.

Bakan ayrıca Çin’in Sırp ekonomisine yaptığı yatırım konusuna da değindi. Ona göre, Sırbistan’daki Çin yatırımları, Çin’in ticaret cirosu Sırbistan’ın birkaç bin kat aşan Avrupa ülkeleri tarafından eleştiriliyor. “Vatandaşlara Sırbistan’da kalma ve ailelerine destek olma fırsatı vermeye çalışıyoruz. Bu, AB’ye katılma yönelimimizle hiçbir şekilde çelişmiyor ve Moskova ve Pekin’deki meslektaşlarımız bunu biliyor” dedi.

Kaynak: Regnum

Tarih: 03.03.2021

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Can Tanrıöğen, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Elifnur Ayhan, Gizem Kocakaplan, Hasibe Özdemir, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses, Zülfiye Çobanoğlu

TUİÇ Balkan Stajyerleri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...