Haftanın Öne Çıkanları

TALİBAN’IN İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR (06.08.2021)

Taliban, Afganistan üzerindeki hakimiyetini gün geçtikçe artırıyor. ABD’nin artan hava saldırılarına karşı stratejisini değiştiren terör örgütü, hedefini küçük yerleşim yerlerinden şehirlere çevirdi.

ABD’nin askerlerini Afganistan’dan çekmeye başlamasıyla da sular durulmadı. 20 yıl sonra gerçekleşen geri çekilmede ABD’nin Taliban’ın ilerleyişini durdurmak için hava saldırılarını sürdürdüğü belirtiliyor. Bu saldırıları ise Taliban’ı yalnızca ticaret noktalarını kontrol etme fikrinden vazgeçirdi. Silahlı terör örgütü, ABD destekli hükümete karşı üstün konuma yükselmek için kırsal bölgelerdeki hakimiyetini büyük şehirlere doğru yaymaya başladı.

Çatışmalar Afganistan nüfusunun en fazla olduğu Herat ve Kandahar bölgelerinde şiddetlendi. Taliban, bu büyük kentleri kıskacına almayı planlıyor. Bunu yaparken de saldırılarla birçok sivilin ölümüne yol açıyor.

Taliban, stratejik açıdan önemli olan Kandahar ve Herat’taki iki havalimanını da ele geçirmeyi amaçlıyor. Uzmanlar, büyük şehirlerdeki saldırılarıyla daha fazla can kaybına sebep olabilecek Taliban karşısında Kabil yönetiminin güç kaybedeceği görüşünde. Bunu siyasi darbe olarak yorumlayan uzmanlar, Taliban’a yönelik yeni düzenlemelerin gerekebileceğini vurguluyor.

ABD’nin Afganistan topraklarından tamamen çekildiğinde hava saldırılarına devam edip etmeyeceği ise bilinmiyor. Ancak Kabil’in halen devlet kontrolünde olmasının Taliban’ın elini zayıflatması ve örgütün bombalama eylemleriyle kamu güvenliğini tehlikeye sokması bekleniyor.

Kaynak: Reuters

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...