Haftanın Öne Çıkanları

76. BM GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 100’e yakın liderin katılımıyla 2 yıl aradan sonra New York’ta yapıldı. Covid-19 salgını, iklim krizi ve Afganistan’daki son durum ön plana çıktı.

Reuters

Bu yıl 76’ncısı gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptı. Guterres, Covid-19 salgının tırmandırdığı eşitsizlik ve adaletsizlik konularına dikkat çekti. Milyonlar açken milyarderlerin zevk için uzaya gittiğini söyledi. “Temel değerlerimiz bugüne kadar hiç olmadığı şekilde tehlike altında.” dedi.  

Guterres’i liderlerin konuşmaları izledi. ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan askeri gücünün başvurulacak son çare olması gerektiğini vurguladı. “ABD, ülke dışında yalnızca net ve ulaşılabilir askeri görevlere gidecek.” ifadesini kullandı. Ülkesi ile Çin arasındaki gerilimi değerlendirirken de yeni bir “soğuk savaş”ın peşinde olmadıklarını ancak çıkarlarını koruyacaklarını belirtti.  

Biden, Amerika ile İran arasındaki nükleer gerilime ilişkin de konuştu. “İran nükleer anlaşma şartlarına dönerse, biz de aynısını yapmaya hazırız.” mesajını verdi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise yaptırımların ABD’nin yeni savaş yöntemi ve insan hakları ihlali olduğunu savundu.  

BM Genel Kurulu’nda yapılan konuşmalarda Taliban’ın Afganistan’da yönetimini ele geçirmesi de değerlendirildi. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Hristiyan Afganlara insani vize vereceklerini açıkladı. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ise uluslararası kamuoyunu Taliban ile diyaloğa davet etti.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Taliban’dan kaçan Afganların sayısındaki artışa dikkat çekti. “Artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz var.” dedi.  

Erdoğan iklim krizi konusunda da “Dünya mülteci krizine çözüm bulamadı. İklim krizinden kaynaklı göçle nasıl mücadele edecek?” diye sordu. Paris İklim Anlaşması’nı gelecek ay Meclis oylamasına sunmayı planladıklarını bildirdi.

Kaynak: BBC

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.