Haftanın Öne Çıkanları

AB’DE ENERJİ KRİZİ (16.10.2021)

Salgının ardından ekonomik toparlanmanın başlamasıyla yükselen enerji fiyatları AB ülkelerini de korkuttu. Elektrik üretiminin büyük kısmını hidroelektrik santrallerden karşılayan ülkeler, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle gözünü doğal gaza çevirdi.

Reuters

AB Komisyonu, artan doğal gaz talebiyle yaşanacak olası sorunların önüne geçmek için bir öneri paketi hazırladı. Son bir yılda yüzde 600’ün üzerinde artışla rekor kaydeden doğal gaz fiyatlarıyla mücadele paketi birçok tedbiri içeriyor.

Pakette kısa vadede düşük gelirli tüketicilere acil gelir desteği verilecek. Destek, kupon veya kısmi fatura ödemesi yoluyla uygulanacak. Elektrik ve doğal gaz fatura ödemelerinin geçici olarak ertelenmesine müsaade edilecek. Faturasını ödemeyenlerin veya geciktirenlerin elektrik veya gaz bağlantısının kesilmesi önlenecek. Yoksul hanelere ise geçici olarak “hedefe yönelik” vergi indirimi sağlanacak.

Ek olarak fiyat artışlarını gözeten bir çalışmayla enerji piyasasında rekabet kurallarına aykırı davranışlar araştırılacak. AB üyesi ülkelerin ortak doğal gaz tedarik etmeleri ve gaz stoku oluşturmalarının muhtemel yararları üzerinde çalışılacak.

Avrupa’da yaşanan enerji krizi, 21-22 Ekim’de Brüksel’de yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde masaya yatırılacak.

Kaynak: AA

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.