Haftanın Öne Çıkanları

0
45

AB’DE ENERJİ KRİZİ (16.10.2021)

Salgının ardından ekonomik toparlanmanın başlamasıyla yükselen enerji fiyatları AB ülkelerini de korkuttu. Elektrik üretiminin büyük kısmını hidroelektrik santrallerden karşılayan ülkeler, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle gözünü doğal gaza çevirdi.

Reuters

AB Komisyonu, artan doğal gaz talebiyle yaşanacak olası sorunların önüne geçmek için bir öneri paketi hazırladı. Son bir yılda yüzde 600’ün üzerinde artışla rekor kaydeden doğal gaz fiyatlarıyla mücadele paketi birçok tedbiri içeriyor.

Pakette kısa vadede düşük gelirli tüketicilere acil gelir desteği verilecek. Destek, kupon veya kısmi fatura ödemesi yoluyla uygulanacak. Elektrik ve doğal gaz fatura ödemelerinin geçici olarak ertelenmesine müsaade edilecek. Faturasını ödemeyenlerin veya geciktirenlerin elektrik veya gaz bağlantısının kesilmesi önlenecek. Yoksul hanelere ise geçici olarak “hedefe yönelik” vergi indirimi sağlanacak.

Sponsorlu

Ek olarak fiyat artışlarını gözeten bir çalışmayla enerji piyasasında rekabet kurallarına aykırı davranışlar araştırılacak. AB üyesi ülkelerin ortak doğal gaz tedarik etmeleri ve gaz stoku oluşturmalarının muhtemel yararları üzerinde çalışılacak.

Avrupa’da yaşanan enerji krizi, 21-22 Ekim’de Brüksel’de yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde masaya yatırılacak.

Kaynak: AA

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here