Hamas’ tan Auschscwitz Kınaması

Hamas sözcüsü Fevzi Barhoum, Filistinli lider Mahmud Abbas’ın danışmanlarından Ziyad el-Bandak’ın Nazi toplama kamplarından Auschwitz’e yaptığı ziyareti kınadıklarını açıkladı. Barhaum ziyaretin yersiz olduğunu vurgulayarak Yahudi soykırımının  “sözde soykırım” olduğunu ifade etti. Hamas yetkilileri daha önce de soykırımın uydurma olduğunu ifade etmişti. Bandak ise geçen ay Auschwitz’i ziyaret etmiş ve ölenler için dua etmişti.

Hamas yanlısı olduğu bilinen “Filastin” adlı gazetede çıkan bir yazıda da ziyaretin eleştirildiği ve Yahudi soykırımın yalanlandığı kaydedildi.

II. Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 6 milyon Yahudi Naziler tarafından katledilmiş, bu katliamların bir milyondan fazlası ise Auschwitz toplama kampında yaşanmıştır. İsrail’in politikasını desteklemek için çok etkili bir biçimde kullandığı soykırım, Hamas tarafından tanınmamaktadır. Hamas ise yönetimi 2009’da Gazze’deki İngiliz okullarında Yahudi soykırımıyla ilgili derslerin okutulmasına da karşı çıkmıştı.

(TUİÇ Akademi, BBC)

 

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...