Hashim Thaçi’den Yeni Müzakereler için Yeşil Işık

Sırbistan ile Kosova arasında geçen yoğun müzakere dönemi sonrası açıklama yapan Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Priştine-Belgrad ilişkilerinin düzelmesi için diyalogun tek yol olduğunu ifade etti. Bununla birlikte Thaçi, ilerleyen günlerde AB Dış Politika ve Güvenlik Sorumlusu Catherine Ashton’un düzenleyeceği Brüksel’de yapılacak olan olası bir toplantı için olumlu bir tutum sergileyeceğini belirtti. Thaçi, ‘Diyaloğun başarısızlığı, ne Kosova’nın ne de Sırbistan’ın opsiyonu olamaz. Bu nedenle Ashton tarafından ilerideki günlerde saptanacak Brüksel’de ortak bir toplantı için her tür daveti kabul etme hazırlığımı ve kararımı belirtiyorum.’ şeklindeki sözlerini Blic gazetesine verdiği demeçte ifade etti. Ayrıca Başkan Thaçi, Kosova’nın artık birçok uzlaşmayı yaptığını ve yaratıcı anlaşmaya varılması için yapıcı çabalarda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 Diyalogun en mantıklı çözüm olduğunu belirten Thaçi, her iki tarafında iki ülke açısından en doğru çözüm yolunun barış, tolerans ve işbirliği unsurlarını içinde barındıran anlaşma olduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

Anlaşma İçin Yeni Tarih 16 Nisan Mı?

Avrupa Birliği, resmi olmayan görüşmelerde Sırbistan ve Kosova’nın anlaşmayı imzalamak için yakınlaşması durumunda, Kosova ve Sırbistan diyalogunun gelecek görüşmesinin tarihini 16 Nisan olarak açıkladı.

‘Veçernje Novosti’ gazetesinin belirttiğine göre, Sırbistan Hükümeti’nin Kosova ‘nın kuzey bölgesinden vazgeçmemesine rağmen, diyaloga ‘devam’ hazırlığı sinyallerini Brüksel’e gönderdiği ifade edildi.

Gazetenin belirttiğine göre, batılı güçler Belgrat’a anlaşmayı imzalaması için baskı yapmaya devam ederken, Sırbistan’a hiçbir geliştirilmiş öneri gönderilmedi.

Sırp kaynaklarına göre, Catherine Ashton tarafından AB’nin dört önemli ülke başkentlerine Berlin, Paris, Londra ve Roma’ya, Belgrat ve Priştine için atılması gereken adımların içeriğinin belirtildiği bir mektup gönderildi. Ashton’un 16 Nisan tarihine kadar, diyalogda ilerlemelerle ilgili raporu sunmadan önce müzakerenin düzenlenmesi yönünde talimatı beklediğini bildiriliyor.

Rusya’dan Sırbistan’a Uyarı: Kosova İle Kendiniz İlgilenin

Kosova ile Sırbistan sürecinde, Sırbistan yanlısı bir tutum sergileyen Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, sorunun ancak Sırbistan tarafından çözülebileceğini ifade etti.

Rusya’da Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç ile görüşme yapan Medvedev: ’Bu süreci biz değil Sırbistan ileriye taşımalıdır. Bu konunun yönlendirilmesini ilgili taraf olarak siz yapmalısınız.’ dedi.

Kosova’daki Görünmeyen Yoksulluk Kosova’daki yoksul insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Bununla beraber Kosova’da insanların hayatta kalmaları için gerekli olan para miktarı da artıyor. Dünya Bankası ve Kosova İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre Kosovalıların üçte biri yoksulluk içinde yaşıyor. Geçtiğimiz 2010-2011 yılları kıyaslandığında yoksulluk oranında % 0.5, aşırı yoksulluk oranındaysa % 2 artış olmuştur.

Belirtilen raporda yoksulluğun yoksulluk ve aşırı yoksulluk olmak üzere iki kategorisi değerlendirilmiştir. Enflasyon oranı da hesaplanarak yoksullukta 1.72 avro, aşırı yoksulluk sınırında ise 1.20 avro harcayan yaşamaktadır. Ayrıca Koha Ditore gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre yoksulluk, kırsal kesimi daha fazla etkiliyor.

Yoksullukla ilintili olarak değerlendirilen diğer bir konu olan Kosova’daki işsiz sayısı da geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre 250 bin olarak açıklanmıştı.

(TUİÇ Akademi, Kosovaport, Kosova Haber Ajansı, Kosova Sot Gazetesi, AA)

TUİÇ BALKAM

Şule ÇELİK

Kosova

Sosyal Medyada Paylaş

48,080BeğenenlerBeğen
6,251TakipçilerTakip Et
8,636TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...