Hindistan, Dünyanın En Büyük Kamu Sağlık Sistemi Şemasını Açıkladı

0
874

Hindistan, tıbbi bakım için mücadele eden milyonlarca insan için emniyet ağı olarak tasarlanan iddialı bir sağlık sigortası programı hazırladıklarını duyurdu. Hindistan, GSYİH’nın %1’den biraz fazlasını sağlık sistemi için harcamakta ve bu hâlihazırda dünyanın, en düşük kamu sağlık harcaması durumunda.

Yeni kamu sağlık sisteminin dünyanın en büyük projelerinden biri olduğu düşünülüyor ve muhtemelen kırsaldaki seçmenler arasında popüler olacaktır. Maliye Bakanı Arjun Jaitley, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve kırsal altyapı harcamaları için milyarlarca dolar tahsis etti. Jaitley, sağlık sigortası programının 100 milyondan daha fazla yoksul aileyi kapsayacak ve her aile için her yıl 500.000 rupi yaklaşık 7.825 dolar temin edileceğini dile getirdi. Sözlerine, programın dünyanın en büyük hükümet tarafından finanse edilen sağlık programı olacağını, hükümetin istikrarlı bir şekilde evrensel bir sağlık kapsamı hedefine ilerlemekte olduğunu söyleyerek devam etti.

Proje her ne kadar övülse de henüz özel hastanelerin yoksulları sömürmesinin nasıl önleneceğine dair bir cevap sunmuyor. Hindistan’da, hastaneler oldukça düzensiz ve özel hastanelerin yoksullara karşı ucuz yatak sağlamama ve düşmanca tavır sergileme gibi geçmişleri bulunmakta.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here