Hırvat Meclisi Yeniden Toplanıyor

Hersek’te milliyetçi Hırvat partilerin organizasyonuyla düzenlenen Hırvat Milli Meclisi toplantısı Mostar kentinde yapıldı.

Uluslararası toplumun büyük merakla beklediği toplantıda ülkenin birliğini zedeleyici tutum ve söylemlerden uzak duruldu. Mostar’daki ”Hersek Styepan Kosaça” Hırvat Evi’nde yapılan toplantı, milliyetçi Hırvat partileri HDZ-BiH’in Başkanı Dragan Çoviç, HDZ 1990’ın Genel Başkanı Bojo Lyubiç ile Hersek bölgesinde faaliyet gösteren 10 Hırvat partinin liderleri ve davetli 632 delegeden 500’ünün katılımıyla yapıldı.

Toplantıya, çok sayıda uluslararası gözlemci de katıldı. HDZ-BiH’in Başkanı Dragan Çoviç’in başkanlığında yapılan toplantı, Bosna-Hersek milli marşı ve ardından Hırvat milli marşının çalınmasıyla başladı. Toplantının açılışında, geçen hafta Hırvatistan ordusunun eski generalleri Ante Gotovina ve Mladen Markaç’a Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin verdiği tutuklama kararı kınandı. HDZ-BiH lideri Dragan Çoviç, yaptığı konuşmada, toplantıyı Hırvatlar için tarihi bir gün olarak nitelendirdi.

Uluslararası toplumun bugünkü toplantıyı merak ettiğini bildiklerini ifade eden Çoviç, ”Ancak biz de şunun bilinmesini istiyoruz. Biz Bosna-Hersek’te yaşamak istiyoruz ve bu devletten vazgeçmeyeceğiz. Fakat sürekli olarak sorunlarla karşılaşacağımız ve bu sorunlarla uğraşacağımız Bosna Hersek’i de istemiyoruz” dedi.

(tuicakademi-balkangünlüğü)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...