Suriye Yine Karıştı

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan kanlı olaylar ve hafta başında Suriye tanklarının Dera’ya girmesinden sonra bugün de ülke genelinde büyük gösteriler yapılıyor.

Eylemlerin merkezi yine güneydeki Dera kenti. Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı askerlerin havaya ateş açtığını ve evlerinden çıkmaları durumunda halkı öldürmekle tehdit ettiklerini söyledi. Bir başka görgü tanığı da çevre köy ve kasabalardan binlerce kişinin Dera’ya doğru yola çıktı. Gelen haberlere göre Suriye güvenlik güçleri kente girmeye çalışanlara ateş açtı. Olayda onlarca kişinin yaralandığı, yaralıların çevredeki araçlarla hastanelere kaldırıldığı belirtiliyor. 

Ülkenin orta kesimlerindeki Humus kentinde de gösteriler başladığı belirtiliyor. Bir görgü tanığı da, Lazkiye’de güvenlik güçlerinin gösteride ateş açtıklarını, en az 5 kişinin yaralandığını söyledi. Görgü tanığı, yaklaşık bin kişinin hükümet karşıtı gösteri yaptığı Lazkiye’de sivil güvenlik görevlilerince otomatik silahlarla ateş açıldığını anlattı.

Müslüman Kardeşlerden Çağrı

Müslüman Kardeşler örgütü, Suriyelileri sokaklara dökülmeye ve kuşatma altındaki Dera kentinin yardımına gitmeye çağırdı. Bir aydan fazladır devam eden eylemlerde Müslüman Kardeşler’den ilk kez böylesi bir çağrı geldi.

Örgütün sürgündeki liderliği tarafından yapılan açıklamada, “Rejimin hemşerilerinizi kuşatmasına izin vermeyin. Özgürlük ve haysiyetiniz içi hep bir ağızdan bağırın. Tiranın sizi köleleştirmesine izin vermeyin” denildi.

Müslüman Kardeşler, Suriye yönetiminin isyanın arkasında İslamcı militanların bulunduğu suçlamalarının siyasi özgürlük taleplerini zayıflatmayı amaçladığını da belirtti.

(tuicakademi-ntvmsnbc) 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...