Hizbullah, FKHC-GC, CNA Ballouneh tipi roketlere sahip

Kurtuluş Halk Cephesi Merkez Haber Ajansı, An Nahar gazetesi tarafından yayınlanan bir rapora göre yapılan ilk soruşturmalarda Hizbullah ve Filistin-Genel Komutanlığı FHKC-GC silahlı kuvvetlerinin Lübnan’ın Kesrouan bölgesinde 122 mm Grad roketlerine sahip tek güç olduğunu açıkladı.

Hizbullah ve Kurtuluş için Filistin Genel Komutanlığı ( FHKC-GK) başkanlarının her ikisi de Beşar El-Esad’ın Suriye rejiminin sadık müttefiki.

An Nahar soruşturmaların roketlerin ve fırlatma sistemlerinin nasıl olduğuna ve bölgede hangi amaçlarla nerelere yerleştirildiğine odaklandığını bildirdi.

Kaynaklar olayların Lübnan’da günlük olarak karışıklıklar çıkarma amaçlı olduğunu belirtiyor.

Merkez Haber Ajansı ise Ballouneh’ de bulunan roketlerin geçen Mayıs ayında Beyrut’un güneyindeki Hizbullah kalesine ateş edilenden farklı olduğunu kaydetti. Kaleye ateş eden bu iki roket geleneksel bir şekilde banliyöleri ateşlemeyi hedeflemişti ancak Ballouneh ‘de bulunan roketler ise uzaktan ateş etmek için kurulmuş.

Bazı raporlar ise saldırının hedefinin Baabda Sarayı olduğu belirtiliyor.

Saldırıdan iki gün sonra Baas Partisi milletvekili Assem Qanso, Suriye rejiminin yakın bir müttefiki olan Başkan Michel Suleiman’ ı suçladı ve ardından Lübnan egemenliğinin Suriye ihlalleri ile ilgili BM’e bir şikâyet muhtırası göndererek onun yargılanması çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Güney Lübnan’daki çatışmalarda 7 ölü

Pazar günü Lübnan’ın güney şehri Abra, Sidon’da patlak veren ve beş askerin öldüğü çatışmalar, Suriye’deki savaş tarafından tetiklenen şiddetle birlikte giderek küçük komşusunu yutma korkularına dönüştü. Bir anti- Hizbullah şeyhine sadık olan iki silahlı kişinin çatışmalarda öldürüldüğü bildirildi. Güvenlik kaynakları Ordu’nun daha fazla saldırganlığı caydırmak için üzerine yapılacak herhangi bir eylemi daha soğukkanlı bir saldırı olarak kabul edeceğini açıkladı.

Son olarak ise Lübnan’ın eski PM ve şimdiki Gelecek Hareketi Lideri MP Saad Hariri, Sidon güney kentinin Lübnan ordusu ile bir çatışma içine çekilmesine karşı uyardı. Hariri, şehri ve insanları korumak için tehditkâr Lübnan anlaşmazlığına karşı önlemler almanın gerekli olduğunu vurguladı.

(TUİÇ Akademi, Yalibnan)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...