Hollande: Esad Gitmeli

Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande, bugünkü açıklamasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gitmesi gerektiğini belirtti. Hollande, Suriye’de yaşananların uluslararası barışı tehdit ettiğine, Esad’a karşı daha ağır yaptırımlar gerçekleştirilmesi gerektiğine ve muhaliflere de daha fazla destek verilmesine dikkat çekti.

Paris’te çeşitli ülkelerin Dışişleri Bakanları ile Suriye’nin Dostları toplantısında Suriye’deki mevcut duruma değinen Hollande, Suriye’nin komşuları ve bölgede barış isteyen tüm ülkelerin çıkarı için Esad’ın gitmesinin ve bölgede insani yardımlar için adım atılmasının kaçınılmaz olduğunu da ifade etti.

İlk olarak şubat ayında Tunus’ta, daha sonra nisan ayında İstanbul’da düzenlenen Suriye’nin Dostları toplantısının, bu kez de Paris’te gerçekleştiriliyor. Suriye’nin geleceğinin konuşulduğu toplantıya 100’ün üzerinde ülke ve uluslararası kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz hafta Cenevre’de ortaya konulan Suriye’de geçiş hükümeti kurulması önerisinin de masada olacağı belirtilirken, Tunus ve İstanbul’daki toplantılara katılmayan Rusya ve Çin’in, ilk iki toplantıda olduğu gibi bugün Paris’te de olmadığı ifade ediliyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...